ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2016

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Das President - fugi cat poti

Buna seara!

Am fost in noiembrie 2015 la Hotelul Das President din Viena. Langa Westbanhof, putin retras, peste drum de o catedrala, langa un teatru... nu mai stiu cum ii spune. Micul dejun abundent, gustos, excelent.

Minusuri.

In prima noapte a fost destul de bine in camera.

Apoi, pana am plecat a fost racoare bine. sa stai in tricou... no way, decat daca esti fiu de eschimos.

Am fost la receptie si am cerut sa dea drumul la caldura si mi-a spus ca abia iarna vor da drumul. Si afara era frig de intepeneai. ba mai mult, cativa clienti s-au plans de seara trecuta ca a fost prea cald si trebuie sa opreasca caldura.

Asa ca singura solutie a fost sa mai punem o patura pe noi.

Directoarea aia a lor era cat se poate de scarboasa.

Si asta nu ar fi nimic.

Dintr-o eroare am lasat in trolerul inchis cu fermoar, poseta sotiei cu 250 euro si vreo cateva sute de lei.

A doua zi cand i-am cautat nu mai erau...

AU FOST FURATI.

Directoarea hotelului a zis ca nu e treaba ei sa mergem la politie daca vrem. pe ea nu o intereseaza. Am fost la politie si ni s-a spus ca e greu de rezolvat... asta e.

Am vorbit cu cameristele. cu doua. una nu stia de capul ei...

A doua, bruneta si batrana, a inceput sa vorbeasca romaneste si ne-a spus ca ea a facut curat la noi dar nu a luat nimic. A inceput sa injure si sa blesteme pe cel care a furat de parca ziseai ca este in Rahova. (sa i se usuce mainile, sa-i crape ochii... si continua cu multe citate academice de acest gen).

Spre surprinderea noastra, ca la multe se potrivea dar din Rahova noastra nu era.

Zicea ca este din Serbia. Poate au si sarbii Rahova lor...

In fine, nu am mai gasit banii furati... si nici la acest hotel infect nu mai mergem.

Va rugam mult ocoliti acest hotel daca vreti sa aveti un sejur superb.

Am vazut mai sus ca mai era cineva cu o astfel de patanie.

Pacat de spiritul vienez care nu mai este ce a fost... de cand cu romanii nostri... Germanii nu dau doi bani pe ce le spuneam si nici nu-i interesa.

P. S. ma duc la Roma.

Trimis de ovidiunic in 30.10.16 20:27:45
Validat / Publicat: 31.10.16 08:25:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Viena,

VIZUALIZĂRI: 1449 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.00 EUR pe cameră

webmasterX [31.10.16 08:24:51] »

@ovidiunic: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

-------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 50&ridAnt=74643

-------

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mihai18 [31.10.16 09:25:47] »

Și eu vă urez bun venit în comunitatea AFA.

Înțeleg supărarea pe care ați avut-o pricinuită de lipsa banilor lăsați în cameră. Parțial, ați favorizat această întâmplare.

Ca om care a ieșit cu mașina din țară de peste 20 de ori, am ceva experineță în domeniu și vă pot face câteva recomandări.

- trolerul lăsat în camera hotelului trebuie încuiat cu cifru (dacă este prevăzut) ori cu un lăcățel mic iar cheile să stea separat la ambii parteneri.

- dacă luați laptocul cu dv. atunci lăsați-l la recepție.

- banii nu se lasă în cameră, se țin la dv. și în mai multe buzunare.

- când sunteți în cuplu, uneori din cauza preferințelor diferite, vă ma despărțiți pentru cîteva ore și apoi vă întîlniți într-un loc prestabilit. V-ați gândit vreodată că dintr-o întîmplare nefericită, unul din cei doi nu mai vine la întîlnire iar celălalt nu mai știe de unde să vă ia. Pentru acest motiv recomand ca fiecare (soț-soție) să aibe asupra sa o sumă de bani suficientă cât să mai poată locui acolo 3-4 zile, plus c/val. banilor pt. biletul de avion.

- pașapoartele să rămână la recepție ori în trolerul încuiat și copiile lor, la dv.

- cînd aveți un mic ruksac, foarte necesar în timpul zilei, verificați dacă aveți în spate mai mult timp vreo persoană foarte apropiată de dv. și chiar dubioasă. Eu pun în ruksac camera video de parbriz și cele 2 GPS-uri, unul fiind cel de rezervă.

- camera video și foto le țin în borsetă pe care o port pe după gât, în partea din față a corpului, dacă se poate acoperită cu haina ori geaca.

- nu numărați banii care-i mai aveți, în public.

- dacă folosiți parcarea subterană a hotelului, nu lăsați bunuri de valoare în mașină pentru că administația hotelului nu poartă nici o răspundere. La unele hoteluiri chiar atenționează scris acest lucru.

Ca să nu fie prea lung ecoul, mă opresc aici dar mai am și altele de spus. În aceste privințe, până acum noi am avut noroc.

Călătorii reușite.

Mihai18 [31.10.16 09:47:43] »

PS la ecoul de mai sus.

Am omis câteva sfaturi la fel de importante.

- Înainte de a pleca consultați situl Ministerului Afacerilor Externe, cu sfaturi și avertizări pentru călătoriile cetățenilor români în străinătate.

- dacă călătoriți cu mașina, nu circulați printre TIR-uri

- consultați starea vremii în zonle unde veți ajunge.

giuliani [02.11.16 11:33:14] »

In general, in Germania si tarile mai nordice sau mai "reci" exista un alt ritual in legatura cu temperatura din camere. In Germania, in orice cladire care nu are centrala proprie (si in general cladirile de apartamente nu au centrale in fiecare apartament) caldura se inchide pe timpul noptii intre 23:00-06:00, iar caldura se da intre 1 octombrie si 31 martie. Pentru a beneficia de caldura in afara acestor intrevale trebuie ca temperatura de afara sa fie timp de 3 zile sub o minima stabilita, iar pentru a avea caldura iarna si pe timpul noptii e necesar ca temperatura de afara sa scada tot sub o limita prestabilita (vreo -10 grade, parca).

Nu mai spun ca eu am colegi germani care se plang ca nu pot dormi atunci cand temperatura din camera depaseste 16 grade, am un coleg care la 20 de grade in camera doarme cu geamul deschis.

giuliani, Mihai18
    Alte impresii din această RUBRICĂDas President Hotel: