ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2016
ÎNSCRIS: 29.12.11
OCT-2016

Un local pentru pasionați - Louisiana blues, jazz & soul

Știu că am spus, că nu mi se pare ok să scrii aici, articole despre diverse cârciumi. Dar se pare că timpul, poate să-ți mai schimbe opiniile. Mai ales dacă ai fost impresionat de vreuna, în mod plăcut sau în mod mai puțin plăcut.

Cea de care vreau să vă povestesc astăzi, Louisiana blues, jazz & soul, nu este o cârciumă în adevăratul sens al cuvântului. De altfel nici nu-i denumită restaurant, ci bistrou.

Acest bistrou și-a propus să atace o nișă de piață, deschizând o afacere doar pentru un anumit gen de pasionați. Cu toate că este deschis de vreo 4 luni, chiar în cartierul în care locuiesc, am aflat doar mai deunăzi de el, culmea pe facebook.

Este un local situat în cartierul Drumul Taberei, mai exact în complexul de la Orizont. Este deschis in fiecare zi, între orele 16.00-4.00. Pentru atragerea mușteriilor se organizează aproape în fiecare seară, un mini concert de muzica live, în special jazz, soul și blues, dar câteodată și rock.

Localul are și o mică terasă afară, pentru fumători. Noi am făcut o rezervare pentru o zi în care ne încânta un artist de peste ocean, bluesman-ul Clay Windham, acompaniat de Robert un tânăr muzician român la saxofon, de Alex Tomasseli (voce și chitară bass) și Berti Barbera (voce, muzicuță și percuție). În seara când sunt mini concerte se achită un așa numit suport pentru artiști, o suma simbolică de 15-25 lei.

Localul este micuț, amenajat frumos, cu mult bun gust. Capacitatea acestuia este destul de mică, după aprecierea mea în jur de 50 de persoane au loc la mese. Cum spuneam, am făcut rezervare telefonică, altfel nu găseam nicio masă liberă.

Patronul localului este un tip pasionat, care se implică personal în tot ce ține de buna activitate a clubului. Primește si clienții, are grijă și de artisti, strânge și de pe mese. Absolut tot ce-i nevoie pentru a fi toată lumea mulțumită.

Prețurile sunt destul de ok. De exemplu la băutură o bere e 8 lei, 50 ml whiskey 9 lei, un vin între 30 si 45 lei. Noi am consumat whiskey si vin.

La acest local se servește si mâncare. Meniul nu este foarte variat au doar vreo zece tipuri de mâncăruri, toate din zona Louisiana. Astfel ai ocazia să te familiarizezi cu mâncarea din Louisiana, Texas. Ca să amintesc doar de câteva feluri de mâncare aș spune ca aici se poate servi Jambalaya New Orleans, coaste de vită BBQ creole flavor , beef burger Louisiana, antricot de vită cajun, creveți creole style lafayette, fettucini cu hribi ori coaste de porc BBQ Mississippi. Sună bine, nu?

Și nouă ne-a sunat foarte bine. Eu am ales o Jambalaya ce este o mâncare de orez amestecată, cu o multime de ingrediente. Absolut delicioasă. Soția a optat pentru coaste de porc BBQ flavor, care efectiv ți se topeau în gură. Porțiile de mâncare erau firește îndestulătoare, iar preturile rezonabile toate in jur de 30 de lei. Pentru două persoane am achitat 125 lei. Am mâncat și am băut pe săturate.

Mai mult în momentul când este făcută rezervare telefonică, se poate opta pentru orice altă specialitate, care nu este în meniu. Interesant nu?

Spectacolul oferit de artiști a ținut cu mici întreruperi, între orele 21.00 și ora 2.00. Atmosfera creată de aceștia neprețuită.

Băutură, mâncare bună, muzică superbă, gazde super primitoare, ce să-ți dorești mai mult? Eu sunt un tip destul de pretențios atât la mâncare, cât și la atmosfera dintr-un local. Ei bine, pe mine aceștia m-au cucerit, așa cum n-a mai făcut-o niciun local, de multă vreme. Dacă se păstrează spiritul acestui loc, eu cu siguranță voi mai reveni cu mare drag. De asemenea îl recomand tuturor iubitorilor acestui gen de muzică, gen ce se asculta în acest local.

Mi-aș dori sa apară mai multe localuri de acest tip și nu numai în centru, ci mai ales în cartiere.

Trimis de robert in 30.10.16 10:36:24

rog https://www.youtube.com/watch?v=3Peo4GTzUqE

mulțumesc!

[30.10.16 11:35:00]

[30.10.16 11:53:12]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante, terase bucureștene, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

krisstinna
[30.10.16 13:02:58]

@robert:

- Nu am inteles prea bine, comand mâncarea odată cu rezervarea? Au si sait sau doar FB? Sunt pe telefon, nu pot acum sa caut, FB nu am, dar te asigur că voi căuta. Ador jazzul, mulțumesc pentru pont. Nici eu nu am fost de acord cu rw despre restaurante, cârciumi, concerte dar se pare că m-am înșelat, acestea sunt extrem de utile. Diana Krall îți place? Mulțumesc Robert!

[30.10.16 13:08:21]

@krisstinna: [^^^^] la acest nr poți face rezervare! Nu știu dacă au site! Poți cauta pe google sau îți faci cont pe Facebook!

Glumesc desigur!

Mersi pentru vizita și poate facem o ieșire comună! Evident doar cei pasionați! P.S. am uitat de comanda mâncării! Doar dacă dorești o specialitate anume care nu este în meniu o poți comanda din timp telefonic!

[30.10.16 13:23:15]

@robert: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[30.10.16 13:28:06]

@webmaster26: nu știam de numere de telefon! Mea culpa!

Dana.S
[30.10.16 14:14:59]

In general nu prea ciresc articole despre restaurante. Astazi insa, duminica fiind, deci o zi mai relaxata, ma uitam ce mai este nou pe AFA si am deschis si acest articol. Ma bucur ca am facut-o pentru ca am aflat despre un loc care pare foarte interesant si este relativ aproape de casa. Acum vreo 3 zile chiar cautam un restaurant in Drumul Taberei si pentru ca inca nu scriseseti articolul, am fost in acelasi loc in care merg de multi ani. Ma bucur ca mi-ati oferit o alternativa.

ANILU
[30.10.16 14:23:01]

@robert: Vezi că uneori merită să scrii despre un local unde te-ai simțit bine.

Arată bine și cred că atmosfera este super. Având o capacitate mai mică de locuri și cu muzica cântată live iți dă senzația de intimitate.

Nu știam acest bistro.

Am reținut, mai ales că este la noi în cartier.

Felicitări și mulțumesc.

Toate cele bune.

[30.10.16 16:35:04]

@Dana. S: Sper să vă placă acest local! Mulțumesc!

[30.10.16 16:38:22]

@ANILU: Mersi frumos Anilu! Este un loc intim, familial, unde poti să te simti foarte bine, ca acasă! Muzica live este altceva, mai ales ca de multe ori interacționezi cu artiștii!

Sper să ajungi și tu acolo și sigur îti va plăcea.

Mersi de vizită si de comentarii!

O zi bună și să ne vedem cu bine, sănătoși! La un șpriț firește!

celeste
[30.10.16 19:53:23]

E bine de stiut... eu una chiar sustin rw-urile despre restaurante!

Zoazore
[30.10.16 19:54:48]

@robert: Ha! Am citit titlul și mă-ntrebam: Oare când a fost Robert în Texas?

Dar am avut surpriza să aflu ca Nu-i în Texasul american, ci-n Drumul Taberei românesc!

Frumoasă surpriză, frumos conceptul!

Mulțumesc, Robert! Mie nu-mi place jazz-ul, dar la cum arată localul, aș cam încerca! Odata, nu știu când!

Radu Tudoran
[30.10.16 20:53:34]

In general citesc articole despre carciumi doar daca-l cunosc pe autor Si daca am incredere in gustul lui. Sper sa am ocazia sa vizitez acest obiectiv turistic, desi imi este putin peste mana . Iarna, totusi, gasesc mai mult timp liber.

La tot mai multe informatii utile.

[31.10.16 08:05:05]

@celeste: Atunci inseamnă ca nu am gresit, scriindu-l! Mersi de vizită!

celeste
[31.10.16 08:06:37]

@robert: După mine, ai făcut foarte bine!

[31.10.16 08:10:44]

@Zoazore: Zoazore stii vorba aia: dacă nu vine Mahomed la munte, vine muntele la Mahomed. Și cred că așa va rămâne pentru multă vreme de-acum încolo, fiindcă mi-am pus în gând, să nu merg la americani, până nu or scoate vizele. După toate semnalele, mai am de așteptat mult si bine!

Nu-ți place jazz-ul? Nicio problemă! Dacă vrei să încerci vreodata să vii să-l asculți, aș putea să fac eu pe amfitrionul!

Mersi de vizită și de ecou! Să ne vedem cu bine!

Zoazore
[31.10.16 08:14:41]

@robert: Da, poate cu tine si cu sotia ta as avea curaj! Dar... mai astept! Stii problema! Multumesc pentru invitatie!

[31.10.16 08:19:56]

@Radu Tudoran: Mulțumesc atât vizită, cât și în mod special, pentru încrederea acordată!

[31.10.16 08:22:21]

@Zoazore: oricând cu mare plăcere! Țin pumnii!

[31.10.16 15:02:16]

@robert: Vezi ca si aceste articole pot fi utile? Chiar daca nu este in cartierul meu, as merge cu placere acolo mai ales in gasca, o mancare buna, o bautura si o muzica buna, ce-ti poti dori mai mult.

Felicitari, votat cu mare placere.

Aurici
[31.10.16 15:11:25]

@robert: Am avut rezervare vineri seară la Louisiana și a trebuit să contramandăm în ultimul moment pentru că prietena mea (care îi descoperise tot pe Facebook), a avut un call care s-a prelungit mult mai mult decât fusese programat. Dar a rămas pe lista foarte, foarte scurtă.

Așa cum am mai spus și mie îmi place să citesc pe AFA despre locurile în care se și întâmplă ceva și mai puțin despre terasele sau restaurantele la care doar mergem să mâncăm din când în când. Dar cititorii au atâtea nevoi încât nu știi când o informație folosește cuiva, așa că...

[31.10.16 17:02:20]

@mishu:Multumesc frumos! Drăguța ca întotdeauna! Eu sunt de părere că pot să scriu un articol când pot transmite ceva! Nu înțeleg articolele aniversare sau scrise doar pentru că am prins gustul scrisului! Dar asta-i doar parerea mea!

Mersi inca o data!

[31.10.16 17:12:22]

@Aurici: Hai că asta-i tare! Puteam fi in acelasi loc, in acelasi timp fără să ne cunoastem!

Mulțumesc pentru vizita si pentru ecou!

Aurici
[31.10.16 17:23:27]

@robert: Ne-am dorit mult să ajungem, ne ambalasem, dar prietena mea este mare și tare într-o multinatională și n-a fost chip. Se făcuse foarte târziu când a terminat și era stoarsă! Și ne-a fost oarecum să ne ducem fără ei pentru că ea descoperise locul și făcuse rezervările. Dar n-au intrat zilele în sac! Bine că știm și uite, tu ne-ai confirmat și că merită.

Da, lumea e mică, știm asta. Dar eu am avantajul că te cunosc și dacă te și reperam, că sunt cam neatentă în general, ne-am fi salutat negreșit.

calatorul
[14.11.16 14:39:36]

@robert: Nici Hard Rock cafe din Herastrau nu e rau, am avut ocazia sa/i vad acolo de curand pe Nicu Covaci si Dan Andrei Aldea, mai ales. Insa mai slabut stau cu meniurile, caci nici mancarea nici bautura nu merita atentia, daramite banii ceruti pe dansele. Poate revin si eu cu vreo relatare, in vacanta mare.

[14.11.16 17:00:35]

@calatorul: Evident că sunt multe alte locuri interesante, unde se poate asculta muzica de calitate si se poate servi masa și se poate bea un spriț sau mai multe.

Eu aici m-am simtit foarte bine și m-am gândit să împart cu voi acest lucru!

Mersi pentru vizita si pentru ecou!

Hai noroc!

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[20.11.18 23:31:33]

Am fost anul ăsta la vreo 3 concerte la bistroul ăsta, așa că vreau să îl votez și io cu 2 mîini și să îl (re) aduc în atenția publicului.

Localul este o încîntare pentru iubitorii de muzică (ce fel de muzică, vedeți pe pagina de facebook, la care ajungeți de pe site, unde găsiți și meniul), sînt evenimente de 2-3 ori pe săptămînă, iar artiștii cîntă la doi pași de public, sau chiar aproape la aceeași masă cu ei (unele mese sînt lipite de scenă). Într-o seară am fost acolo cu un newyorkez, căruia i-a plăcut mult locul, mi-a povestit că el așa a văzut mulți mari chitariști ai Americii, în cluburi din Manhattan similare, celebre, cu capacitate de cîteva zeci de clienți, în care muzicienii cîntă la propriu sub nasul publicului, distanța dintre chitară și primul rînd de privitori e de 2 palme.

Pentru cei care cunosc mai vechiul Green Hours, Louisiana e o idee mai aerisit, și oferă și mîncare. Plus că servește la masă. Plus că mîncarea e delicioasă! Au feluri din Delta Mississippi, de care pînă acum am citit prin filme și am auzit prin cărți, de pildă jambalaya, o mîncarea săracului, ceva delicios, explozie de arome și calorii, care conține tot ce ai prin casă, orez cu fasole și cu toate cărnurile posibile (eu știam și de creveți, aici nu sînt), sau brisket, piept fraged de vită. Sanvișuri po'boy, coaste (de porc sau de vită, inclusiv în varianta 1400 grame), berbecuț cu piure de cartofi dulci, burgeri și altele.

Atmosfera e intimă, localul e condus familial, o seară la concert seamănă cu o vizită la prieteni, iar lista de băuturi e destul de săracă, cam unul - două tipuri din fiecare băutură.

Am fost la un concert unde s-a stat și în picioare, dar și la unul a care eram vreo 12 inși cu totul, răspîndiți la 4 mese. În ambele situații, servirea băuturilor a fost OK, rapidă. Mîncarea, în schimb, e bine să fie comandată cît mai repede, pentru că durează. Mai ales la concerte, lumea vine cam deodată, și, dacă e plin, e ca în autocar: te așezi și stai la locul tău, că nu prea ai unde să te mai învîrți. La alte ore ale zilei nu știu cum e.

Faceți o vizită! După cum zice și proprietarul (hangiul, de), cu o porție de jambalaya sub nas și un blues la chitară în ureche, zici că ești în New Orleans! Îl cred, că n-am fost. La ieșire însă, te trezești în Drumul Taberei. Nu vezi tramvaiele de pe Canal Street, ci șantierul metroului.

[21.11.18 08:26:18]

@abancor: mooamă, un ecou cât un articol! Mă bucur că v-a plăcut acest local și ați petrecut bine acolo.

Noi deși eram clienți fideli, nu i-am mai călcat cam de multișor pragul.

Pentru iubitorii de muzică de calitate e un loc deosebit.

Mulțumesc pentru acest lung ecou!

krisstinna
[21.11.18 08:53:10]

@robert: Parca îmi e dor și mie

Mai ales de Robert care mi-a cântat la ureche iar eu mă topeam încetișor

ANILU, Aurici, calatorul, celeste, Dana.S, mishu, Radu Tudoran, robert, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: