ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2010
ÎNSCRIS: 10.03.10
JUN-2007

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Biserica Densus - Un lacas linistit si incarcat de istorie

Am facut o calatorie in scop turistic, cu masina, care a inclus biserica Densus si manastirea Prislop, pornind din Hateg, pe un drum destul de anevoios dupa iesirea din drumul european.

Biserica este pe cat de veche, pe atat de mica, decorata cu picturi destul de sterse si exista si astazi un preot care tine slujbe.

La intrare un panou povesteste istoria acestei biserici si se pot cumpara vederi si obiecte de cult.

Arhitectura este unica si cred ca este un obiectiv turistic care merit vazut.

Trimis de c_d in 16.03.10 15:07:56

VIZUALIZĂRI: 1978 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c_d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

pepsi70ro
[16.03.10 15:16:55]

Zgarcit in amanunte coane, zau asa, numai atat poti spune despre cea mai veche biserica din Romania, unde se tin slujbe si in prezent...

[16.03.10 18:39:19]

hai pe bune, nu posta la norma... scrie mai pe larg, mai multe detalii, ca nu ne suparam.

Diaura*
[16.03.10 19:39:57]

Ce nu ti-a placut la ea de nu ai fost multumit 100 %? Ai remarcat pe multe pietre (din care e facuta) inscriptii antice romane? Dupa unii, biserica a fost o cetate sau lacas de cult roman... dupa altii ar fi fost construita cu piatra de la Sarmisegetusa.

[16.03.10 20:39:52]

webm, sper sa nu fiu prea critic din cauza orei, cu toate ca nu este foarte tarziu, dar parca fotografiile sunt cam amestecate: biserica densus si manastirea prislop. sunt amandoua din hateg, dar cine citeste reviewul si nu a fost acolo nu stie ce sa creada.

pot fi asezate fiecare la locul lor?

e adevarat ca pozele au explicatii, dar ce crezi?

mario 110
[16.03.10 21:08:21]

esti zgircit la vorba, dar pozele sunt cu adevarat frumoase. imi poti spune o localitate mai mare prin apropiere, sa ma orientez?

piti
[16.03.10 21:22:26]

Iar tu @mario 110 neatent. @c_d nu a postat nici o poza, a facut-o @kmy. Hateg este la cativa km. departare (aproximativ 15), Petrosani -49 km de Hateg, Simeria -31km.

[16.03.10 21:26:13]

mario 110 , pozele apartin altor useri, probabil pozele lui c_d daca exista vor fi validate ulterior, biserica din Densus se afla la 12 km de orasul Hateg

judetul Hunedoara.

mario 110
[16.03.10 22:17:27]

asa e. mea culpa. scuze. rog webmaster sa nu puncteze nici unul din aceste 2 ecouri.

c_dAUTOR REVIEW
[16.03.10 23:31:23]

Imi cer scuze ca nu am putut sa va dau mai multe detalii despre aceasta biserica, exista numeroase surse pe internet despre ea. Pur si simplu atat mai retin de acum cativa ani cand am vizitat-o. Oricum am de gand sa o mai vizitez o data in viitorul apropiat si am sa fac si eu niste poze.

Pentru Diaura: nu am acordat 100% deoarece sunt un pic mai exigent si nu m-a impresionat chiar asa de tare, mai ales ca nu sunt habotnic.

Biserica se afla in apropierea orasului Hateg, judetul Hunedoara si de asemenea in apropierea manastirii Prislop. Merita sa fie vizitate impreuna aceste doua obiective turistice. Bineinteles ca in zona mai exista si altele interesante, precum: rezervatia de zimbri de la Hateg, castelul si biserica de la Santamaria Orlea, Sarmizegetusa, Retezatul etc...

cc_iordachescu
[17.03.10 00:58:45]

La Densus se poate ajunge din doua directii:

1. dinspre Caransebes spre Hateg (DN68), dupa Sarmisegetusa - unde merita sa va opriti, mai ales ca ruinele Ulpiei Traiana sunt chiar in sosea - la cca 5 km se face o intersectie la stanga spre Pesteana - Densus, adica inca vreo 8km de mers;

2. dinspre Hateg spre Caransebes, tot DN 68, din satul Totesti (cca 9km) faceti dreapta spre Densus, cca 7km;

3. direct din Hateg pe soseaua care merge la Rachitova, dupa satul Tustea este o intersectie la stanga (inainte de sat Ciula Mare), treceti podul peste pr. Rachitova si in urmatoarea intersectie faceti drepta si intrati in Densus.

Eu am facut prima varinta la dus si a treia la plecare, in sens invers descrierii, adica spre Hateg. in 2008 soselele erau bune, dar relativ inguste.

Noi la Densus nu am dat de nici un ghid, dar ghidul de la Sarmisegetusa ne-a spus si toata povestea, cu ce spun istoricii si alte legende populare de cand dateaza biserica. Cert e ca se vede clar ca toata e ridicata din piata - bruta sau fibule - de la cetatea romana. El punea (istoric fiind si el) ca cel mai probabil a fost ridicata intre sec. XI - XIII.

Mn. Prislop - e in zona dar se ajunge pe alta cale: din Hateg pe DN 68A, spre Hunedoara, primul sat e Silvasul de Jos (cca. 6 km). In sat aveti indicator de Silvasul de Sus (adica la stanga cum veniti din Hateg) si chiar de Mn. Prislop (de aici inca cc. 4 km).

Am sa caut sa vad daca mai am imagini utile (multe le-am facut din aceleasi unghiuri ca si eugen, nu are sens sa ne repetem), am sa vi le arat.

[17.03.10 08:28:00]

webm, pozele de la 3 la 6 sunt de la manastirea prislop. nu pot fi mutate la manastirea prislop? nu toata lumea citeste explicatiile pozei si se pot crea confuzii.

mariana
[17.03.10 09:12:17]

@ c_d, pomenesti de alte obiective (ex. rezervatia de zimbri de la Hateg), ai fost acolo? Te intreb pt. ca eu am fost si am ramas total dezamagita. Daca asa arata o rezervatie, intr-o padure, o alee si la capatul ei intr-un tarc 4-5 zimbri, slabi de vai de mama lor, in namol jumate din ei si atat, pacat de drumul pana acolo!

[17.03.10 10:03:44]

mariana, ai uitat de gard care este vai de mama lui.

c_dAUTOR REVIEW
[05.09.10 20:54:15]

Pentru Mariana: sincer nu am mai fost de mult la rezervatia de zimbri, din copilarie, dar imi aduc aminte ca, chiar asa este conform descrierii tale, la fel de dezamagit am fost si eu atunci ca si tine. Oricum trec lunar pe drumul principal, pe langa panoul nou care indica pompos rezervatia de zimbri, s-a refacut aleea si ma astept sa fie ceva mai bine.

c_d, cc_iordachescu, cosminp, Diaura*, mariana, piti
Alte impresii din această RUBRICĂBiserica din Densuș: