ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2010
    DIN: ploiesti
    ÎNSCRIS: 16.01.10
    NOV-2008

Exotism in Caraibe

Oprirea in Santo Domingo a facut parte dintr-o calatorie mai lunga. Orasul este extrem de colorat. Ghidul - un tip foarte simpatic si cafeniu - zicea ca el cand a fost mic era blond!

O mare amestecatura de rase din care a iesit insa amalgamul perfect pentru niste femei de o frumusete extraordinara! Nu am intalnit inca un loc cu femei asa de frumoase!

Orasul este amestecat - o parte frumoasa dar cu zabrele la usi si ferestre si alta (inauntrul unui gard de sarma ghimpata) de o saracie extrema. Orasul este dominat de Cristofor Columb - ca mai toate din zona. Un monument urias inchinat lui ca si cetati vechi in care au stat (? ) urmasi.

Una peste alta un loc de vazut! De vazut plaja "BOCACICA" - este la jumatate de ora de oras dar interesanta...

---Completari aduse ulterior prin ecouri-----

Am stat la Hotel Sol Melia 4 stele - excelent, situat aproape de plaja dar destul de departe de centru. Prima senzatie este exact de Caraibe - soare, caldura, palmieri, mare de clestar... Mai ales ca noi veneam din Chile (apropos, cum deschid o tara noua? am multe tari care nu sunt la voi! ).

Momentan nu gasesc pozele cu hotelul dar le voi adauga alta data!

Plaja destul de murdara si nimeni nu statea la soare! Pentru asta te duci in statiuni - Punta Cana. Sentimentul este oricum de securitate si toata lumea este extrem de prietenoasa. Te poti plimba lejer prin oras ziua si noaptea. Taxiurile sunt foarte ieftine.

Singurul lucru care te loveste este "orasul saracilor" care este imprejmuit cu sarma ghimpata!! Am trecut pe acolo (ghidul a zis sa vedem tot) si sunt cam ca tiganii nostri care dorm pe usa de la intrare vara. In rest, fete foaaaarte frumoase, fabrici de tutun artizanale, shopping...

Trimis de florinene* † in 16.03.10 12:52:31
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE. A mai fost în/la: Cuba

VIZUALIZĂRI: 3397 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinene* †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mirelab
    [16.03.10 12:57:11]

Numai atat??? Mai vreeeemmm Si nu uita de fotografiiiii.

...si un calduros bine ai venit pe AmFostAcolo cu asa destinatie!

[16.03.10 13:03:34]

Sunt nou si am foaaaaarte multe de povestit! Am vazut cam jumatate din lume si cel mai greu este sa imi ordonez gandurile si pozele.

Asa ca... rabdare

webmasterXY*
    [16.03.10 13:06:38]

@florinene

poate iti gasesti timp sa ne scrii mai multe detalii despre hotel si experienta traita acolo. O poti face prin intermediul ecourilor si noi le vom adauga la review

pepsi70ro
    [16.03.10 13:19:55]

Bine ai venit pe site! Te asteptam si cu alte impresii interesante, dar poate ceva mai detaliate. De exemplu aici, pentru Santo Domingo, n-ai spus nimic despre unul dintre cele mai frumoase muzee "Alcazar" sau despre "Santo Domingo Greenbelt Zone".

Un vot din partea mea!

[16.03.10 13:23:59]

Am stat la Hotel...(Ecou mutat in cadrul impresiilor)

Florina38*
    [16.03.10 14:03:32]

Am fost si noi in Rep. Dominicana in Punta Cana. Nu am vizitat Santo Domingo din cauza drumurilor in primul rand si din cauza vitezei nebune cu care circulau pe acolo soferii. Nu am vazut politie pe strazi si nici semne de circulatie. Singura regula de circulatie este incetinirea autovehiculului inaintea intersectiilor datorita denivelarilor special create pentru asa ceva. Stie cineva daca exista permise de conducere pentru soferi in Dominicana? Avand in vedere ca toate casele pe care le-am vazut aveau peste tot grilaje chiar si curtile erau inchise cu grilaje, nu stiu ce sa spun despre securitate ziua dar mai ales noaptea... Curent electric exista doar in oras. Poate deaceea ai vazut oameni dormind pe prispa caselor. Nu au curent electric si in concluzie nici aer conditionat. In resorturi si zona resorturilor nu este niciun pericol in privinta securitatii.

Si alt motiv pentru care nu am vizitat Santo Domingo a mai fost si distanta (10 ore dus-intors) dar si faptul ca niste prieteni vizitasera capitala si s-au intors dezamagiti si obositi. Totusi Muzeul de Chihlimbar si Monumentul lui Cristofor Columb sunt de vizitat.

webmasterXY*
    [16.03.10 14:19:32]

@florinene, asteptam cu nerabdare noi impresii, grija gruparii lor pe tari ne revine noua, tu doar scrie!

cc_iordachescu
    [16.03.10 14:50:31]

Bun venit in randurile noastre! Te asteptam si cu alte impresii, sper eu, mai detaliate!

Pana atunci un vot de incurajare!

Cristian_h*
    [16.03.10 15:03:42]

sunt convins ca dupa o scurta perioada de timp, dupa ce se familiarizeaza cu acest site, florinene ne va uimi cu destinatiile sale, eu zic sa-i dam putin ragaz, sa mai traga si el cu ochiul pe aici si sa asteptam apoi rezultatul! Bun venit Florin!

[16.03.10 15:16:22]

Trebuie sa ii multumesc cumnatei mele care m-a convins sa intru pe acest site. Trebuie sa recunosc ca sunt impresionat si imi place... Asa ca ma pregatesc: Chile, Yemen, Nigeria, India, Malaysia, Vietnam, Tailanda, Cuba, Siria, Iran... va place???

Valentina69
    [16.03.10 15:18:18]

Bine ai venit Florin asteptam sa vad review-uri despre aceste tari mai de mult, un vot si de la mine cu multe felicitari

[16.03.10 15:33:41]

Eh, in cazul asta chiar ca bine ai venit! eu te astept cu maaaaaare interes cu povestea ta legata de Iran, cu atat mai mult cu cat pana acum cateva zile imi faceam planuri serioase pentru un drum incolo. Sper sa fii mai darnic in detalii.

Sanziana
    [16.03.10 15:54:13]

sunt si eu curioasa sa vad ce ne povestesti despre Iran, pentru mine aceasta tara are o semnificatie aparte, iti voi povesti atunci. bine ai venit si iti facem galerie sa ai spor la scris si sa nu uiti si fotografiile aferente

Diaura*
    [16.03.10 19:42:51]

Bun venit si la multe scrieri. Eu propun sa incepi cu India. De doi ani ma chinui sa ajung acolo.

molko*
    [16.03.10 22:56:16]

meriti un bonus de incurajare..

eu sunt tare curios de Iran si Syria dar sa fie impresii recente.. adica nu 1990. Chiar nu m-am gandit niciodata ca aceste tari pot intra in eventualele mele destinatii turistice. Sunt curios daca ai ajuns acolo din spirit turistic, sau viata/treburile chiar te-au trimis intr-acolo.

[16.03.10 23:03:38]

Deja sunt trei voturi pentru Iran :-) Sa-i lasam totusi putin timp lui florinene ca sa se obisnuiasca cu pretentiile noastre

[16.03.10 23:07:52]

Iran - am fost doar la Teheran anul trecut si probabil voi fi acolo peste o luna. Oricum sunt multe de povestit chiar si asa.

Siria este senzationala din punct de vedere turistic. Palmira-cetatea romana , roata de la Hama , castelele cruciatilor Crac de Chevalier si Salahadin , orasul de 5000 de ani de la Ugarit, asezamintele crestine. Si chestia cea mai mishto este ca toti sirienii cand aud ca esti roman itzi zambesc si sunt prietenii tai! Pe vremea lui Ceasca noi am construit acolo rafinarii, fabrici , sosele. Si ei nu au uitat asta.

molko*
    [16.03.10 23:09:34]

ha, ha, lizuk...

la mine e o curiozitate extrema, ce ar cauta cineva acolo. Daca-mi spui maine ca imi faci cadou o excursie in Iran... spun: FUGI DE AICI... poate sunt eu incuiat la minte.

Si cunosc (pot spune chiar prieten/amic) un iranian cu afaceri grele in Bucuresti... am stat de multe ori la un pahar de vorba cu el... dar parca nici el nu era convins ca ar merita sa ma duc acolo. De fiecare data imi spune: du-te in Turcia!

[16.03.10 23:13:42]

molko, nu asa se spune, daca cineva iti face cadou o excursie in Iran tu spui "stai, ca vreau sa o fac cadou mai departe, scrie lizuk la destinatar".

Multi dintre iranienii plecati din Iran nu sunt ei plecati de buna voie, cunosc si eu (bine de tot) cazuri... Oricum, clar in Turcia mergi pentru cu totul altceva decat ai merge in Iran.

Hai sa vedem, de ce a mers florin acolo? cat a stat? ce a vazut prin Teheran? care este impresia cu care a ramas? da in review separat, nu la ecouri...

Sanziana
    [16.03.10 23:29:00]

lizuk, o impartim excursia daca ne-o da? eu am o datorie morala sa ajung acolo

adri-nico
    [28.05.17 22:18:33]

breee, cum 10 ore dus si intors? am fost eu acolo si in 2,5 ore am ajuns. (din Punta Cana)

si da, sint semne de circulatie, sint atentionari din suta in suta de metri, si soselele sint lucioase ca alea din carti, nu ca ale noastre.

e adevarat ca au cam trecut 7 ani de cind colegul nostru a scris acest miniarticol si poate treburile erau altele... dar construiesc astia intr-un ritm aproape egal cu cel din Singapore.

web,de ce e numele lui taiat cu liniuta? nu mai e pe site?

[28.05.17 22:29:04]

@adri-nico:

web,de ce e numele lui taiat cu liniuta? nu mai e pe site?

nu știu ce să zic - s-ar putea să fie, totuși, o greșeală (sper din tot sufletul să fie).

Asta pentru că notația respectivă e rezervată pentru cazurile în care autorul a plecat nu doar de pe sait, ci și din lumea asta, într-una mai bună.

Nu găsesc în loguri vreo înregistrare a contextului în care s-a făcut adnotarea; poate e mai veche și nu s-a memorat. Sau poate o fi, totuși, vreo ”manevră greșită” a mea...

adri-nico
    [28.05.17 23:24:11]

@webmaster: Hai, ca m-ai intristat! Mai bine imi ziceai ca e o eroare... de incadrare.

ufff!

adri-nico, cc_iordachescu, Diaura*, florinene*, lizuk, molko*, Valentina69