ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2016
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 26.03.13
DEC-2015

Către satisfăcător

Mini-vacanţă de iarnă frumoasă!

Bună tuturor!

Am petrecut Revelionul 2015-2016 în Budapesta, fiind cazaţi la pensiunea Irini.

Pensiunea este amplasată într-o zonă liniştită, cam departe de centru. De la pensiune se merge pe jos cam 10 minute până la staţia de tramvai (poate mi s-a părut mie mai lung drumul deoarece era decembrie şi era foarte frig afară... abia aşteptam să ajungem în staţie); după aproximativ 5-6 staţii se poate lua metroul până în centru. Drumul durează cam 30 de minute cu tot cu schimbat tramvai-metrou, aşteptat, etc. Biletele de tramvai se pot cumpăra şi de la recepţia pensiunii, iar pentru biletele de metrou am cumpărat diferite „carduri” (mai multe călătorii/pentru grupuri – noi fiind 4 prieteni). Există şi carduri valabile pentru diferite perioade de timp (24/48 de ore), dar noi nu am avut nevoie, deoarece în una din zile am fost să vizităm Viena.

Privind călătoria cu metroul, doamna de la ghişeu ne-a ajutat foarte mult în alegerea tipului de bilet, întrebându-ne câte persoane suntem, câte zile vom sta, şi ne-a recomandat cea mai bună opţiune. În cazul nostru cred că a avut mai multă răbdare deoarece cunoaştem limba maghiară… :)

Camerele sunt curate, au baie privată cu duş, o mini bucătărie utilată, mini-bar, dulap, masă cu scaune, TV, WiFi, telefon, încălzire, aer condiţionat (pe care nu l-am folosit :). Pensiunea este pe mai multe nivele, la parter este recepţia cu o sală de relaxare (cu canapele şi TV), la etajul unu sunt camere şi bucătăria unde am sevit micul dejun (aici aveam şi noi camera), iar la etajul doi sunt de asemenea camere.

Micul dejun a fost consistent, foarte bun, … dar nu foarte variat: apă, cafea, ceai, sucuri (de o culoare cam ciudată…), cereale, gem, şuncă, caşcaval, ochiuri cu nişte cârnăciori şi ceva legume. În schimb a fost bun şi ne-a prins bine înainte să pornim în oraş, în plimbări :).

Pensiunea are parcare (gratuită) privată în interiorul curţii, am primit chiar şi o telecomadă ce deschidea poarta (în cazul în care doream să ieşim cu maşina). De asemenea, poarta avea sonerie, puteam suna şi ieşea cineva de la recepţie să ne descuie uşa, iar dacă ajungeam mai târziu (noaptea) … foloseam telecomanda şi intram pe poarta cea mare… improvizam în speranţa de a nu-i deranja pe cei de la recepţie :)). Precizez că uşa de la intrarea în pensiune nu era încuiată, doar poarta pe care intram în curtea acesteia, iar recepţia era deschisă non-stop.

Personalul a fost amabil şi ne-a ajutat cu informaţii privind drumul până în centru şi înapoi.

Într-una din zile am luat cina la un restaurant cu sfecific unguresc din centru unde am lăsat o groază de bani (după ce am aşteptat o grămadă de timp pentru a fi serviţi), iar apoi am încercat şi varianta cumpărăturilor din Tesco (mult mai ieftine) şi am mâncat la pensiune în bucătărie. Deşi aveau şi camerele o mini bucătărie, şi bucătăria pensiunii era disponibilă oricând, la orice oră (apropo: erau lăsate acolo apa, cafeaua, etc., ce puteau fi folosite şi în timpul zilei, nu doar la micul dejun).

În Budapesta am fost la Târgul de Crăciun din centru, a fost foarte frumos, o atmosferă supebă, căsuţe unde se vindeau de toate pentru toţi. Chiar dacă era foarte frig afară, acolo uitai de ger … (măcar pentru o perioadă scurtă) cu ajutorul muzicii, a atmosferei, a decoraţiunilor superbe şi… a vinului fiert :). Noaptea dintre ani am petrecut-o tot acolo, am intrat seara într-un bar/pub din zona centrală, apoi am ieşit să vedem jocul de artificii.

Într-o zi am fost la târgul de Crăciun din Viena cu maşina personală, am petrecut mai mult timp în maşină, pe drum, decât în Viena… dar a fost frumos.

Per ansamblu, având în vedere preţul plătit, am fost mulţumiţi de cazare. Singurul minus a fost distanţa cam mare până în centru (mai ales pe vremea accea).

Trimis de Crys_cristina in 26.10.16 15:44:56
Validat / Publicat: 27.10.16 09:59:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1349 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Crys_cristina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Târgul de Crăciun-Budapesta
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

[26.10.16 17:16:22]

Mutat în rubrica "Irini Panzio, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

-----

Crys_cristinaAUTOR REVIEW
    [26.10.16 18:18:07]

Din câte am văzut este ok!

Mulţumesc!

[31.10.16 10:17:22]

@loca_crys: Eu am fost cu familia la Budapesta in 2014 si am stat la un hotel pe langa stadion si eram foarte aproape de 2 intrari la metrou ceea ce este foarte avantajos fie ca este cald sau frig. Referitor la amabilitatea lor, noi am vrut sa luam Budapest pass (cred ca era ceva la 8000 Ft pentru 3 zile), insa la receptie am primit recomandarea ca mai bine luam abonament pe transportul in comun pe 3 zile fiind cam la jumatate de pret.

Felicitari si voua pentru excursie si "impuscarea" celor 2 iepuri, Budapesta si Viena

Crys_cristina, mishu