ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2010
ÎNSCRIS: 20.07.08
AUG-2009
6 AD. + 1=9ani COPII

Zoo Nyiregyhaza - curat si incantator

Anul trecut (2009), in luna august am ajuns sa vizitez o particica din Ungaria, putin din Budapesta, putin din zona Tokaj, putin din imprejurimile castelului Andrasy, si chiar gradina zoologica din Nyiregyhaza. Eu si sotia mea suntem mari iubitori de animale, deci nu se putea sa ratam acest loc (dupa ce am ratat gradina zoo din Budapesta din cauza unei pene de current) si nu mi-a parut rau, nu am plecat cu sufletul strans in menghina cum s-a intamplat dupa vizita la zoo autohton, din Bucuresti. Aici am gasit un adevarat parc cu si pentru animale, amenajat in mijlocul padurii, cu tarcuri largi, cu iarba multa, cu multe constructii menite sa distreze animalele, sa fie fericite, atat cat se poate, nefiind totusi libere; dar chiar si la capitolul acesta am fost uimit. pt. ca acolo unde nu era nevoie, nu exsistau gratii sau tarcuri cu sarma, ci doar un gardulet simbolic, care sa delimiteze granita dintre vizitatori si animalute. La unul din bazinele cu foci se derula un program artistic, toata lumea ovationa, la altul priveai prin geam cum focile fac ture si vin sa te salute; pinguinii nu se lasau nici ei mai prejos, faceau sarituri de pe banchiza iar cand ieseau la suprafata apei scuturau din aripoare veseli.

Am vazut multe pasari, reptile, zimbrii, reni, dar si pe preferatele mele din telenovela de pe Animal Planet: minunatele si desteptele manguste, prezente in post, de veghe. Lemurienii mancau piersici oferite de copii, leoaica lenevea cu familia, hipopotamul pitic se scalda cu sarg in balta; bineinteles ca nu lipseau tigrii, ursii, elefantii, girafele (aveau si ele pui din primavara), lamele care iti mestecau iarba din mana, zebrele, si galagioasele, dar mai ales obraznicele, maimute. Desi afara era o caldura insuportabila, cele aproape 4 ore petrecute in zoo au trecut relativ usor, in ajutorul nostru venind multele spatii amenajate cu masute si scaune la umbra, unde puteai servi, fara nici o problema, pachetelul de acasa, sau o cafea, pizza, suc, bere rece, inghetata, de la chioscurile gradinii. De mentionat si faptul ca nu lipseau toaletele, se puteau folosi gratis, erau f. multe si erau f. curate. Deci, avand in vedere in primul rand animalele bine ingrijite si relaxate, apoi conditiile oferite vizitatorilor, nu este de mirare, ca lumea miscodea in toate partile, de nu aveai loc nici un ac sa arunci. Mi-a placut mult si am petrecut clipe emotionante, foarte aproape de convietuitoarele nostre pe pamant, necuvantatoarele pe care ne straduim din rasputeri sa le exterminam.

Foarte mult mi-au placut vidrele care se jucau incontinuu si pareau extreme de fericite, spatiul lor era format dintr-un teren mare in mijlocul caruia se afla un sant cu apa ce inconjura o movila de beton cu gauri in el si galerii prin care frumoasele vidre se alergau fara oboseala.

Piscina cu pinguini e chiar langa intrare si e construita in sus, arata ca o casa fara acoperis plina cu apa prin geamurile careia poti observa cum innoata superbele creaturi. Geamurile si apa extreme de curate asigura o vizibilitate excelenta.

Ce mi-a mai placut ca la un moment dat un tarc imens in care se aflau cativa tigri avea un tunnel subteran prin care puteai ajunge la un foisor mic aflat in mijlocul tarcului pentru o mai buna observare a animalelor.

Peste tot animalele erau foarte calme si pareau bine hranite si ingrijite. Peste tot libere pe alei erau pasari de curte gaini, curcani, bibilici toate dimensiunile care mai faceau un pic de scandal ocazional

Mentionez ca Gradina zoo se afla intr-o suburbia a orasului, intr-o padure, am gasit loc de parcare cu greu, gratuit, si intrarea a costat parca 1650 forinti de persoana dar noi am cumparat billet familial mai mare pt ca eram multi. In Parcare erau si cateva masini din Romania. Aici am descoperit o inghetata super pentru vremuri calduroase, un bloc de gheata lunguiet cu gust de fructe care pe masura ce se topeste lichidul se strange in partea de jos si poti sa bei acest lichid pentru ca invelisul e din carton, cred ca de la algida, la noi nu exista decat un model, acolo erau trei diferite foarte bune.

Este al patrulea rev. la aceeasi calatorie rog a nu se puncta.

Trimis de ionescunic in 16.03.10 09:23:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 10696 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Deasupra piscinei pinguinilor pacat ca nu erau imperiali

[16.03.10 09:45:50]

ionescunic, nu avem de ce sa iti retragem punctele, este primul tau review din NYIREGYHAZA.

Regula la care te referi tu se aplica la al patrulea review din cadrul aceluiasi obiectiv, zona, oras (de exemplu daca acesta ar fi fost al patrulea set de impresii despre Budapesta atunci da, nu ar fi primit PMA standard).

Mai mult, multumim ca ai spart gheata cu aceasta gradina zoologica, e primul review despre ea, eu nu stiam pana acum de existenta ei.

baranci
[16.03.10 11:05:38]

Acest review imi aduce aminte de Cismigiul nostru de prin 1960. 197o cand stateam ore in sir si ma uitam la pelicani, lebede, castori si vidrele jucause si erau f bine ingrijite, respectate si fericite.

Eu am avut privilejul sa cresc prin Cimigiu locuind pe Brezoianu si intradevar era un rai... si pt flori deasemenea.

pepsi70ro
[16.03.10 11:32:31]

Gata, l-am trecut pe lista mea "must see" de vazut in Ungaria.

Chiar daca eu n-as vrea sa ajung acolo, nu as putea scapa de copii, care m-ar manca cu fulgi cu tot daca ar afla ca ocolim o gradina zoologica.

Deci un vot si multumesc pentru ca mi-ai spus de ea. Felicitari!

Diaura*
[16.03.10 12:05:28]

Dupa parerea mea, orice gradina zoo intra la categoria must see, cu atat mai mult cand e atat de bine organizata si ingrijita. Din cand in cand merita sa mai simti si " mirosul naturii".

Foto P16 e super tare.

Multumim ca ne-ai spus de acest loc.

ciocani elena*
[17.03.10 12:04:15]

Foarte frumoase pozele,un punct si de la mine.

chege
[19.06.10 19:56:24]

ma bucur mult ca ai fost la gradina zoo di nyiregyháza..in sfarsit cineva a descoperit ceva inedit: pe cei din lumea celor care nu cuvanta...dar iti ofera placere si un placut sentiment de iesire in natura?!

creivean
[01.06.11 21:01:36]

Sâmbătă, le-am promis fetelor din dotare că, le duc acolo. Că doar tocmai este 1 Iunie

Sincer, după ce am văzut Zoo Debrecen (am scris aici) şi Zoo Budapesta (am scris aici), abia aştept să o văd şi pe cea de la Nyiregyhaza, despre care am înţeles că-i cea mai mare/faină din Ungaria.

O să revin cu impresii calde/la cald!!!

motaneata
[01.06.11 22:16:32]

Afirmatia ta:

Eu si sotia mea suntem mari iubitori de animale

mi-a starnit o curiozitate: spune-mi, te rog, ce animale ai in casa si care este numele lor.

georgiana
[01.06.11 23:04:34]

@motaneata,

pregateste-te... isi face lista si e lunga!

ionescunicAUTOR REVIEW
[02.06.11 07:05:41]

In primul rand pentru Creivean: va doresc sa va plimbati cat mai placut si sa va distrati acolo, o sa va placa, poate faceti si o incursiune in taramul de poveste de la Tokaji.

Despre mine pot spune ca am cateva pisicute foarte simpatice (am si foto pe un site de socializare), asta pentru ca stau la bloc, daca as fi avut o curte mare, va asigur ca era plina cu catei si pisoi abandonati. Chiar si asa, in blocul nostru exista mai multe animale decat oameni, se pare ca ne-am adunat in acelasi bloc cu totii.

Alina Morar
[13.08.11 12:59:24]

Ma duc si eu maine acolo. La bai ati fost?

ionescunicAUTOR REVIEW
[13.08.11 13:08:50]

@AlinaMorar, noi am fost la bai, dar nu aici, am mai mers un pic cu masina pana la MiskolcTapolca si nu am regretat deloc!

Alina Morar
[13.08.11 13:15:58]

Acolo si eu am fost, in 2009, mi-a placut mult, dar acum vrem sa mergem cu cortul aici la zoo si la strand.

M-am uitat acum pe sait, e frumos, dar...asa mi-e de groaza...cred ca ce aglomerat e...

[20.08.16 11:24:29]

Mutat în rubrica "Zoo Nyiregyhaza, NYIREGYHAZA" (nou-creată, între timp, pe sait)

Alina Morar, baranci, chege, ciocani elena*, Diaura*, georgiana, ionescunic, motaneata
Alte impresii din această RUBRICĂSosto Zoo Nyiregyhaza: