ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2010
ÎNSCRIS: 14.10.09
MAR-2010

Elegant si aerisit

Desi abia s-a intors din lunga lui calatorie (zece zile care pentru mine au fost o vesnicie) prin Austria si Germania, al meu sot de cum a ajuns acasa mi-a impuiat urechile de frumoasele locatii prin care a trecut si ca sa imi faca in ciuda mi-a adus si o gramada de fotografii frumoase. Cel mai mult a fost impresionat de hotelul in care colegii austrieci le-au facut rezervare, PFEILER'S BURGERSTUBERL HOTEL.

Situat in Feldbach, in apropiere de orasul Graz, vestit pentru numeroasele evenimente culturale, in apropiere de Styrian Vulkanland Spa Region, hotelul este denumit drept alegerea perfecta pentru cei ce doresc sa poposeasca intr-un loc aerisit, elegant si la indemana, unde confortul se imbina cu frumusetea regiunii.

Camerele sunt mari, frumos mochetate si mobilate cu tot confortul, dupa cum vedeti si in fotografii. Baia este echipata cu cabina de dus, gasind in ea cosmeticele necesare celor 4 stele aferente.

Au fost placut impresionati de micul dejun, totul era proaspat, nu foarte diversificat dar bun la gust, si un minus pe care trebuie acordat ar fi ca nici austriecii si nici nemtii nu pun mare importanta pe paine, spre disperarea romanilor nostri:)

Restaurantul de asemenea ofera o colectie renumita de vinuri alese din regiune. Preturile la restaurant nu sunt foarte mari, o cina completa cu bauturi si un fel principal de mancare pentru 4 persoane cca 80 de euro

Hotelul are la parter o cafenea, o terasa unde vara poti savura o bere rece si este situat intr-o zona frumoasa, pe Burgergasse 26.

Sotul meu a fost placut impresionat de faptul ca toata lumea era foarte politicoasa, desi nu intelegeau o boaba din ce spunea el, erau mereu zambitori si dornici sa ajute.

Austriecii sunt foarte primitori, plimbandu-i de-a lungul celor trei zile sa viziteze orasul si imprejurimile, plecand cu promisiunea lor ferma ca vor veni in curand si ei in vizita la noi, la inaugararea noii fabrici pe care o construiesc in Radauti.

Din pacate nu va pot spune nimic de pret, deoarece ei au fost invitati, dar voi veni cu o completare de indata ce ma intalnesc cu austriecii.

Trimis de Sanziana in 15.03.10 22:32:40

VIZUALIZĂRI: 1424 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sanziana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 holul hotelului curat si elegant

pepsi70ro
[16.03.10 11:56:36]

Hai sa fiu carcotas... )

Totul 100% satisfactie, Cristi n-a avut nimic de obiectat?

Am un prieten care anul asta trebuia s-ajunga la Paris. Nu mai vrea, a vazut cateva filmulete despre Bavaria si vrea Germania acum. Este convins ca nimic nu se compara cu Germania in ceea ce priveste curatenia, ospitalitatea si grija fata de mediul inconjurator.

Un vot cu felicitari, saluta-l pe Cristi si spune-i ca-mi este dor de un vin fiert, stie el unde.

[16.03.10 12:08:23]

pai singura nemultumire a fost ca nu aveau paine sa le dea la masa de seara in rest e un hotel dragut, nimeni nu s-a purtat urat cu ei, era patul facut cand se intorceau in camera si i-au mai dat si o sticla de vin din partea casei cand austriacul care era cu ei a spus ca e ziua lui Cristi. Daca vrei, gasesti nemultumiri, cert e ca nu scartia nimic, nu era stricat nimic, si austriecii sunt extraordinar de pedanti la curatenie si reparatii.

Cred ca nu a vrut el sa-mi spuna, dar probabil ca a fost nemultumit ca de ziua lui camera nu era cu suflet))))

Vinul fiert e pus bine si asteapta...

dananecula
[23.03.10 15:38:40]

Felicitari pentru reviewul tau inedit! Daca numai din povestirile si fotogafiile aduse de sotul tau ai scris asa frumos, imi dau seama ce se intampla daca chiar tu ai fi fost in locurile acelea interesante. Cred ca impresiile erau si mai si de impresionante. Salutari domnisoarei tale si pupici scumpului tau Duracel - Darius, iar tie imbratisari maaaari... cat nu le poate cuprinde nimeni de la Ploiesti pan' la Radauti.

Inimoaso, tare mi-ar place daca ai putea sa pui de-o intalnire in vacanta de vara a copiilor, sa gustam macar o saptamana din frumusetile Bucovinei, peleinaj pe la manastirile din zona, iar tu sa ne fii alaturi in calitate de calauza, ghid, organizator, caci tare mult imi place cum povestesti de meleagurile copilariei tale si cred ca acolo e o lume de basm, care inca nu si-a pierdut datinile si obiceiurile.

Iar din partea mea un bine meritat vot cu 400 PMA !

[23.03.10 15:43:58]

@dana, multumesc ptr cuvintele frumoase. Din punctul meu de vedere cand doriti sa veniti este de ajuns sa dati un buzz ca inchiriez imediat o cabanuta sub padure si o punem de un sejur superb cu putini bani.

Iar partea cu ghidul o accept cu multa placere, o sa va placa tot ce va propun.

david
[23.03.10 15:49:00]

Poate in 100 de ani strazile vor arata si la noi exact ca in poza P07 fara urma de praf sau noroi la bordura.

Un vot si de la mini.

[23.03.10 16:12:29]

@david, stii ce m-a frapat pe mine cand am mers in Germania: nu este praf pe soselele si drumurile lor. Masina o speli doar din obisnuinta, nu exista sa vezi mizerie pe strazi, sau macar un pet pe marginea drumului.

Totul este impecabil din acest punct de vedere, mai vin in schimb din alte tari si confunda cosul de gunoi cu marginea drumului

dananecula, david