ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Cinci pamanturi sau Cinque Terre - Riomagiore

Buna tuturor!

Am adaptat textul de mai jos pt Comunitatea AFA. El fost publicat pe blogul meu. M-am gandit sa impart cu voi experienta celor cateva zile in Cinque Terre. Este putin diferit de ceea ce se publica aici, insa putina diversitate din când in când, nu deranjeaza pe nimeni, nu? Lectura placuta!

ps. daca admin considera ca nu isi are locul aici acest articol, poate sa-l stearga; nu ma supar :)

Cinci pamanturi sau Cinque Terre

Ziua 1.

Suna italian, nu? Asa si este. Inchideti ochii. Ce vedeti? Valuri. Golfulete pietroase. Casute in culori pastelate. O terasa. Un pahar de vin alb sec. Cina intima… Bine ati venit in Cinque Terre!

Trenul care ne duce din Milano catre Cinque Terre este plin de turisti. Asiatici, europeni ca si noi sau americani. Toti au ca destinatie Cinque Terre. Fie ca sunt cazati in Levanto sau La Spetia toti, dar absolut toti, au un singur gand:sa strabata la pas Via dell’Amore, sa se bucure de plaja prin golfulete, de mare si sa adune fotografii pentru propria arhiva personala.

Ajungem in zona Liguria in jur de ora 16. Strabatem Genova, Rapallo, Sestri Levante si in cele din urma ajungem in Levanto. Am ales sa ne cazam aici cel putin dintr-un motiv,plaja – evaluata Blue Flag. Si valuri pt surfing.

Trebuie sa spun ca ofertele de cazare sunt destul de limitate in zona celor cinci sate. Noi am ales un studio in Piazza del Popolo in stil italian-traditional, dar totusi modern. Rezervarea am facut-o cu vreo 3 luni inainte, tocmai pentru ca este dificil sa gasesti ceva care sa indeplineasca toate cerintele.

Levanto este un orasel in miniatura. Porneste undeva de sus si se sfarseste pe malul Marii Ligurice. Gasim aici farmecul Italiei neatins de lumea moderna:stradute inguste cu bacanii traditionale, italieni ce nu si-au pierdut identitatea, program de siesta, paine vanduta la kilogram sau chipsuri de casa. Gasim si un centru de inchiriat biciclete si unul pentru initiere in surfing.

Ne bucuram de toate acestea si inainte de a ne balaci putin in valurile calde, desi este jumatatea lunii septembrie si temperatura apei are in jur de 24 grade, ne aruncam fara sa ne mustre constiinta, intr-un amalgam de pizza. Si focacia. Si bere artizanala. Ne-am dori sa ne exprimam italieneste. Dar ne limitam la gesturi si la un cuvant arhicunoscut ‘bueno’! Prindem si un apus de soare magnific si incheiem ziua linistindu- ne in ‘casuta noastra’ cu scara interioara.

Maine pornim spre cele cinci sate, pana acum ceva timp necunoscute de turisti. Inca nu ne-am decis cum vom alege sa ne (le) cunoastem:cu trenul sau pe jos pe traseele turistice… As prefera cu trenul, dar mai vedem…

Dupa ce in urma cu un an am fost in Sorrento pe Coasta Amalfi, anul acesta am ales tot zona de coasta, dar de data aceasta cea a Marii Ligurice. Diferentele dintre cele 2 zone sunt substantiale. Una este foarte turistica, in timp ce cealalta inca mai pastreaza farmecul rural.

Ziua 2.

Pornesc espressorul. In cateva secunde licoarea neagra se imprastie in toata casa. Pe masa, asteapta cuminti gata de infulecat (ce soarta trista) doua foccacia cu rosioare inecate in ulei de masline, o farfurie cu prosciutto crudo si doua bombite de mozzarella. Dau cu grija la o parte obloabele verzi si dintr-o data soarele ne inunda spatiul privat. Daaa, o autentica dimineata italiana! Intre timp, studiem din nou harta si ajungem la concluzia ca ar fi bine sa incepem cu Riomagiore …

Trenul ne lasa in gara in mai putin de 7 minute. Este in jur de ora 9. Italienii nostri inca sunt la colazione. Pornim usor spre centru.

Istoria acestui loc incepe undeva in jurul secolului 13, cand au inceput sa se construiasca primele case cu cate 3 sau 4 etaje, avand 2 intrari. Impartit in doua, o parte a satului se afla sus pe coline si o alta jos spre mare. Trecerea se face printr-un tunel, mozaicul care-l decoreaza amintindu-ne ca printre altele de aici, se pleaca pe Via dell‘Amore sau The Way of Love.

Ne ‘lasam’rataciti pe aleile mici si inguste, ne minunam de casele construite atat de aproape una de alta si ne intrebam daca vecinii se inteleg intre ei; o fi ca la noi in cartier? Ma rog, trecem mai departe. Aleile acestea mici, construite destul de abrupt se numesc „carruggio”, ne spune o doamna intre doua varste care a iesit sa-si amenajeze vitrina cu suveniruri. Ne ma spune ca satul este de pescari-borgo dei pescatori si ne indruma spre pasajul subteran ‘Marina’.

O, da! Aici au fost facute fotografiile de catalog pentru prezentarea zonei! Barci colorate, plase de pescuit intinse la soare si case aproape una peste alta.

Auzim doar valurile usoare care se preling pe tarm si urcam agale labirintul de trepte. Respiram adanc si ne incarcam bateriile pentru urmatoarea perioada de timp. Cele cateva clicuri ale aparatului foto se transforma in ecou si … si toata linistea este sparta de grupuri de turisti asiatici care coboara in graba (si urca in acelasi ritm), vorbesc, se minuneaza, se fotografiaza. Dintr-o data totul se schimba:italienii incep sa vorbeasca intre ei de parca s-ar certa iar turistii rasar ca ciupercile dupa ploaie.

Sa plecam cat mai repede spre Via dell‘Amore! Dar surpriza si aici este aceeasi aglomeratie pe masura obiectivului turistic:Sentiero Azzurro. Traseul de coasta incepe din Riomagiore si se sfarseste in Monterosso. Prima parte se numeste Via dell’Amore si se intinde intre Riomaggiore si Manarola, iar descrierea lui suna cam asa:distanta de parcurs aprox 1 km, timp aprox 25 minute. Ma bucur in sinea mea, pentru dupa mult timp, am parte de un traseu turistic asa ‘de vara’, usor si fara sa depun prea mult efort :)

Istoria acestui drum este strict legata de necesitatea locuitorilor celor 2 sate de a avea o cale de acces rapida. Cum intre 1926-1928 s-a construit calea ferata intre Genova si La Spezia, locuitorii au identificat acest traseu de coasta in jurul anului 1900 si l-au numit „Strada Nuova”. Tinut mult timp secret, a fost descoperit in cele din urma de turisti si fascinati de zona l-au numit Via dell’Amore…. Elanul de a parcurge acest drum ne-a fost spulberat. Close. Scris mare si cu rosu, sa vada tot omu’. Lasam turistii sa-si exprime dragostea agatand cate un lacat de gard (noi nu avem nevoie, sic!) si pornim spre Manarola.

Trimis de crysttine in 21.10.16 11:13:12
    Validat / Publicat: 21.10.16 18:42:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3520 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crysttine); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

elviramvio [21.10.16 20:44:33] »

@crysttine:

Am citit intai ultimul aricol, apoi m-am uitat pe istoric, ma miram ca scrii frumos si nu te stiam. Am vazut ca revii dupa doi ani, deci undeva microbul afa a rezistat timpului?

Spui ca ai un blog, mi-ar place sa citesc ce scrii.

O seara frumoasa!

crysttine [21.10.16 21:43:57] »

@elviramvio: Multumesc. Ma bucura feedback. ul pozitiv pe care l-am primit de la tine. Stiu, este o pauza cam lunga; incerc sa recuperez.

Adresa blogului nu stiu daca poate fi publicata aici...

elviramvio [21.10.16 21:46:22] »

@crysttine:

un PM si s-a rezolvat.

crysttine [21.10.16 22:27:54] »

@elviramvio:Nu stiu cum pot sa fac acest lucru, dar o sa aflu! Maine rezolvam

Daniela33 [22.10.16 08:27:55] »

Asadar potecile sunt deschise acum? Noi am fost acum 2 ani in Cinque Terre si potecile de coasta erau inchise, o dezamagire pentru mine! La fel si Via d'Amore inchisa!!!

ANILU [22.10.16 15:34:48] »

@crysttine: Îmi place stilul tău de a povesti aventura vacanței. Foarte frumos ne-ai dus pe potecile turistice de la malul mării Ligurice.

Doar 4 poze? Vroiam mai multe să ne arăți mai mult zona văzută de voi.

Voi continua cititul articolelor.

Felicitări pentru vacanță și mulțumesc că ne-ai povestit și nouă.

Toate cele bune.

crysttine [24.10.16 11:17:25] »

@Daniela33: Buna!

Via d'Amore este partial deschisa doar in Manarola. Unele poteci de coasta sunt inca inchise. Oricum, raman celelalte trasee la fel de frumoase.

crysttine [27.10.16 09:57:37] »

@ANILU: Multumesc.

ANILU, crysttine, Daniela33, elviramvio