ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2010
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
JAN-2010

O seară minunată pe malul Dunării la restaurantul ANA PALACE

Am vrut sa petrecem o seara pe malul Dunării şi să mîncam o ciorba de peste, aşa ca ne-am hotărît să plecăm la Russe în Bulgaria, că e mai aproape, decît să mergem în Deltă...

Am ajuns pe faleza din Russe şi am poposit la Hotelul Ana Palace. Hotelul este foarte frumos, cu un personal tare amabil, camerele frumoase. Este o atmosferă deosebită.

Si cum ziceam că scopul nostru a fost să mîncam, am mers în restaurantul hotelului şase persoane, si ne-am pus pe comandat.

Am inceput cu tradiţionala salată şopska, pentru toată lumea, apoi ne-am gandit şi la salata cu iaurt şi castraveti şi am cerut şi de aia. Ospătarul ne-a spus ca se numeste snejanka. A fost bestială, la fel cu ţaţiki grecească sau geagicul turcesc.

Ciorba de peşte a fost deosebită de ce ştiam eu la Giurgiu sau în Deltă. Carnea de pe peşte era foarte bine curăţată şi nu am gasit nici un osicior. Extraordinară!

Eu am comandat ceva specific bulgăresc, denumirea mi s-a parut interesanta, pui Kavarma. Erau bucăţele de piept de pui inăbuşite cu ardei, ceapă, morcovi şi gatite intr-un castron de pamant cu capac. Ceilalţi au comandat mixt grill de pui şi toate au venit la masă la fel în boluri de pamant.

Am mancat cu toţii de simţeam că pocnim. La sfîrşit am comandat tort cu cremă de iaurt - cine mai putea.

La final am plecat fericiţi, sătui şi cu promisiunea că o să revenim şi în alt sfîrşit de săptămînă cînd vom putea să facem şi fotografii.

-------------------

link pentru hotel / restaurant: click aici

Trimis de kmy in 15.03.10 13:02:24

VIZUALIZĂRI: 8535 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro
[15.03.10 13:15:35]

Sa inteleg ca doar ati servit masa la acel restaurant din cadrul hotelului?

Daca este asa, cred ca mai nimerit era sa denumiti altfel titlul... poate: Un restaurant pe malul Dunarii la Ruse, mai ales ca ca prea putin vorbiti despre hotel si foarte mult si frumos despre restaurant. Ati ramas peste noapte acolo la hotel? Cat costa camera? Multumesc.

[15.03.10 13:33:43]

@kmy, asa cum a spus si colegul pepsi, te rog sa specifici daca ati si dormit la acest hotel, sau a fost doar o cina. la inceput ai spus Am vrut sa petrecem o seara pe malul Dunării dar in continuare nu ai specificat daca ati si dormit acolo. daca da, te rog eventual sa mai spui intr-un ecou cateva cuvinte despre conditiile de cazare. (vad ca nota la conditiile de cazare ai dat-o).

[15.03.10 20:49:30]

@pepsi70ro - Nu am ramas peste noapte, deşi asta ne plănuisem. Un telefon urgent ne-a făcut să ne intoarcem in acea seară la Bucureşti. Am cerut să vedem camerele şi erau foarte frumoase. Se vede şi în prezentarea hotelului. Nu se exagerează cu nimic. Ceea ce vezi în fotografii e şi în realitate.

@webmaster - am omis şi am lasat data de sejur ianuarie 2010, de fapt am fost pe 13 martie 2010. Am fost 6 persoane. Mă grabeam să plec la serviciu şi nu prea am fost atentă. Te rog dacă poţi să schimbi asta. Mulţumesc.

Am bifat la celelalte rubrici pentru că am văzut camerele şi erau OK şi restul la fel.

La acest hotel şi restaurant te simţi întradevăr extraordinar şi eşti tratat foarte bine.

webmasterXY*
[15.03.10 21:14:37]

@kmy, iti propun sa schimbi titlul in ceva care sa se apropie de experientele voastre din acea seara de la restaurant. N-ar fi corect fata de ceilalti utilizatori sa-ti las pma std. la un review unde pe langa faptul ca n-ai stat in hotel, ai vorbit si foarte putin despre el.

Cred ca poti aduce completari pentru restaurant, impresiile care au cea mai mare pondere in review-ul tau, schimband in acest fel si titlul. Asa iti poti pastra pma std, oferind cititorilor o impresie mult mai clara despre restaurantul "Ana Palace".

Pana la completarile ulterioare, retrag pma std.

[15.03.10 21:19:15]

esti foarte tare! Dacă am vorbit despre restaurantul hotelului, despre camerele hotelului, e singura prezentare despre acest hotel...

te rog sterge tot rewievul si lasă să prezinte alţii că eu nu mai scriu absolut nimic şi să rămînă doar impresiile mele.

[15.03.10 21:42:05]

@ kmy > eu cred ca e suficient sa fii de acord ca este totusi vorba doar de impresiile ce privesc resturantul acelui hotel. (foarte frumos scrise de altfel! bravo! iti dau maxim de puncte mai ales pentru ca ai vorbit si tu despre mancarurile lor specifice, care pe mine m-au facut sa scriu un review special, ca merita! sunt delicioase!)

sunt convins ca daca propui un titlu adecvat (ceva gen "restaurantul hotelului Ana Place - o seara minunata pe malul Dunarii"), vei primi inapoi si PMA, si stima noastra si mandria (de a fi colegii tai) chiar, o fi vreo legatura cu Ana lui Copos?

zau, e pacat sa fii suparata pe noi toti pentru o mica neintelegere. friends? pleeeease??? pretty, pretty pleeease...?

[15.03.10 21:57:20]

Dragoş, mulţumesc pentru încurajări. Unii au primit PMA standard şi pentru patru rînduri...Eu m-am străduit, chiar dacă am fost nevoiţi să ne intoarcem la Bucureşti, să cer să văd camerele ca să pot să-mi fac o idee despre hotel şi să vă impărtăşesc şi voua...

Da, cred că ar fi nimerit titlul ,,O seară minunată pe malul Dunării la restaurantul ANA PALACE din Ruse-Bulgaria

Andox
[15.03.10 22:13:09]

kmy poti sa ne spui pretul unei camere/noapte si daca au parcare pazita?

Eu de obicei cand merg in Grecia inoptez la Giurgiu dar in orasul ala nu gasesti un hotel decent.

[15.03.10 22:16:11]

kmy, sincer nu merita sa te superi, sau, daca tii neaparat, pe MINE ar trebui sa te superi, pentru ca eu am cerut moderatorilor sa retraga (ori sa suspende) impresiile despre UN HOTEL, daca nu a existat cazare acolo ori daca nu se pot exprima note pentru macar 3 dintre capitolele de notare. Daca impresiile sunt despre un restaurant, criteriile sunt altele.

Iar in legatura cu afirmatia "unii au primit PMA standard şi pentru patru rînduri... ": te-as ruga sa observi ca TOATE aceste cazuri sunt (FOARTE) VECHI, cand nu existau prevederi in Regulament referitoare la asteptarile calitative si cantitative de la un review. Prevederile ACTUALULUI Regulament - implementate la sugestia voastra! - fac imposibil aaceasta situatie.

[15.03.10 22:20:04]

redenumit rubrica in 'Descopera Ruse' -- asteptam aici alte recomandarei de a petrece o zi (sau, poate si mai bine, o seara) cat mai frumaosa in aceasta destinatie atat de apropiata pentru multi.

[16.03.10 12:02:17]

Andox,

Hotelul are un loc de parcare destul de mare in faţă.

Noi acolo ne-am lăsat maşina. Nu cred că e păzită, dar e în faţa hotelului. Hotelul e chiar in capătul bulevardului ce duce spre faleză. Trebuie să ai grijă că sunt multe străzi cu sens unic în Ruse. Soţul meu s-a cam învîrtit un pic pînă a gasit hotelul. Ştia de la nişte prieteni din Giurgiu despre el şi de aia l-a căutat atît.

Dacă faci rezervare înainte sunt convinsă ca obţii un preţ bun. Rezervarea o poţi face pe Booking.com

Andox
[16.03.10 12:53:12]

Multumesc kmy pentru informatii.

[16.03.10 15:18:19]

Prima data am crezut ca voi citi despre Ruse, pe unde am trecut de nenumarate ori, dar nu i-am acordat nici-o sansa...

Apoi am retinut ideea cu Ruse ca inlocuitor de delta... , in ce sens? Si cum ajungi la acest restaurant ca pare foarte interesanta ideea, mai ales pentru noi bucurestenii. Chiar foarte tare! Astept amanunte...

Pana una alta am intrat pe site-ul oficial click aici , poate ne spui daca despre acest hotel este vorba. Din pacate nu mentioneaza pretul unei camere, asta pentru doritori, au ramas cu pachetele de anul nou.

Cat priveste masa, chiar sunt curioasa cat a costat ceea ce ai mancat.

[16.03.10 22:29:22]

Mancarea la restaurantele din Bulgaria nu este foarte scumpă.

La restaurantul hotelului Ana Palace, am mancat 6 persoane şi am plătit 75 euro. Am lăsat la ospătar 10 euro şi toată lumea a fost mulţumită. Iniţial am plătit fără şpagă la ospătar, şi cînd am calculat noi din leva în euro, am văzut că nu lăsasem nimic omului. După ce i-am dat ce i se cuvenea se transformase brusc. Era numai zîmbet...

Restaurantul este foarte elegant, cu scaune imbrăcate în mătase, o faţă de masă albă impecabilă. De cum am intrat ospătarul ne-a invitat foarte politicos într-un separeu şi ne-a dat meniuri scrise şi în engleză şi în bulgară. Chiar ne-a făcut recomandări şi ne-a descris unele preparate din meniu.

Cînd ne-a descris tortul cu cremă de iaurt, chiar dacă ne săturasem unii dintre noi n-a rezistat tentaţiei.

Îmi pare rău că am fost egoistă şi nu am făcut fotografii, dar cu următoarea ocazie, nu mai ratez.

Hotelul este chiar pe faleză. Din unele camere ale hotelului poţi admira Dunărea.De la hotel se iese direct pe şoseaua de centură.

[16.03.10 22:58:16]

@ magdalena > pe acel link, in varianta in limba bulgara, este prezentata si oferta de Sf. Valentin.

incerc sa traduc:

"Indulciti-va cu frumusetea si confortul unei camere special impodobite pentru Dv.

Lasati-va leganat de lipsa de griji dupa o cupa de sampanie de "Bun venit".

Daruiti-va clipe de neuitat cu cina noastra romantica la lumina lumanarilor".

Bucurati-va de micul dejun la pat.

Toate acestea la doar 74 de leva de persoana (in camera dubla).

Pretul include:

-O noapte de cazare la Ana Palace 3*

-O cupa de sampanie de "Bun Venit"

-Decorare romantica a camerei

-Cina la lumina lumanarilor cu unul dintre meniurile [3 la numar] special pregatite in restaurantul Ana Palace.

-Mic dejun la pat la o ora anterior convenita cu dv."

o noapte suplimentara de cazare in regim BB dupa aceasta ar fi costat 45 de leva de persoana.

asadar, s-ar parea ca preturile sunt in jurul acestor cifre.

meniurile constau intr-o salata, un fel principal si desert si o cupa de sampanie (cu nume foarte romantice: "te doresc", "Sf. Valentin", "primeste inima mea" etc.) + un suc si o apa plata. daca vroiau vin, se platea extra.

[17.03.10 07:55:09]

Wow, dragos, cunosti bulgara????

Propun la vara o excursie in Bulgaria de o noapte cu forumistii AFA si cu Dragos drept ghid!!!

Cum ajung insa la restaurant? Sunt in Ruse, sa zicem, si vreau sa merg acolo... Dragos?

[17.03.10 08:23:07]

daca platiti voi 'hangaralele', n-am nimic impotriva. bulgara o cunosc destul de bine (am recunoscut in toate impresiile despre Bg scrise pana acum); inteleg perfect, dar cu vorbitul e ceva mai greu - mi se intampla (din cauza lipsei de exercitiu) sa mai o dau in rusa...

cred ca aici scrie si cum se ajunge. (mie la ora asta nu mi se incarca pagina).

[17.03.10 08:33:56]

Nu pricep dupa harta aia... Vroiam sa stiu concret de la vama pe unde o iau, asa, babeste... Bulevardul Bulgaria o fi acela care merge spre Metro?

BLOOD15
[17.03.10 20:14:50]

foarte frumos hotelul ANNA PALACE; am fost si eu acolo ca sa mananc si am mancat un mix de porc si a fost foarte bun... adica totul a fost foarte bun, si ce au comandat cei care erau [cu] noi la masa... si ospatarii sunt foarte draguti - nu am mai intalnit asemenea ospatari draguti!

[17.03.10 20:55:19]

@ magdalena > da, Bd. Bulgaria este cel care vine dinspre podul prieteniei (vama) si continua cu soseaua spre Sofia, trecand si pe la METRO si ce hipermarketuri mai sunt pe acolo.

hartulia aia are in coltul din stanga sus niste iconuri care te ajuta sa apropii/departezi imaginea (zoom in/out) si poti sa-ti faci o idee despre traseu. eu as merge de la sensul giratoriu de dupa vama spre centru, pe Bd. Lipnik, pana la al doilea sens giratoriu aflat in cale (cel mai mare) ; acolo as continua cum ar veni 'drept inainte' pe Bd. General Skobelev pana la o intersectie (a 9-a pe harta) in unghi obtuz (cca 135 grade dreapta) unde se ia pe acea strada putin la dreapta - Str. Rila apoi imediat, a 2-a strada la dreapta (Bd. tzar Kaloian) si continui drept pana ajungi in fata hotelului.

altfel, trebuie sa fii atenta la pasajul acela de peste drumul spre Sumen/Varna, sa te inscrii in asa fel incat sa o iei la dreapta spre fluviu, apoi sa bajbai pana ajungi la acest hotel prin mai multe schimbari succesive de directie in diferite intersectii (unde poti avea surpriza sa fie sens unic pe unde nu te astepti). cel mai bine sa fii doatata cu un GPS caruia ii dai adresa si te duce pana la usa lor, fara indoiala.

succes!

[19.04.10 11:26:07]

mutat la noua sectiune creata "RESTAURANTE, BARURI, TERASE - RUSE"

BLOOD15, kmy, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Ruse?: