ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2016
ÎNSCRIS: 19.04.13
AUG-2016

Același Radisson Blu Royal, în altă capitală nordică

Radisson Royal din Helsinki a fost ultima noastră gazdă din cadrul circuitului prin țările scandinave și am ajuns aici după o croazieră pe Marea Baltică despre care tocmai am vorbit. Modul în care am ajuns la hotel a fost același ca peste tot până aici. Un autocar cu ghid local ne-a preluat din port, la 10 dimineața ne începeam deja turul de oraș în Helsinki, iar undeva în jurul prânzului autocarul ne-a lăsat la hotel după ce ne-am familiarizat cu orașul și ne-am dat seama care vor fi drumurile pe care urma să umblăm de unii singuri.

Amplasat central, înconjurat de nu mai puțin de 5 mall-uri și o stație de metrou care era la nici o sută de metri de hotel, de unde se poate ajunge la Gara Centrală (o stație până acolo). Mall-ul cel mai apropiat, prin care treceam spre/dinspre casă era Kamppi și pe platoul din fața lui se întâmpla tot timpul câte ceva. De câte ori treceam prin fața lui erau spectacole de magie, tineri care cântau, alții care dansau, o atmosferă interactivă și incendiară și o mare de oameni.

Și aici ne-a fost foarte ușor să ajungem pe jos la toate punctele de interes din Helsinki, într-un timp destul de scurt.

Am făcut același exercițiu cu booking ca să trec un preț la caseta tehnică și am obținut 200 de EUR pentru august 2017. Deja prețul nu mai reprezinta o surpriză iar după cum vedeți cu ușurință Radisson-ul ăsta este la fel de scump ca toate celelalte hoteluri în care am stat.

După ce am trecut prin terasa exterioara din fața hotelului cu mese și scaune îmbietoare, mărginită de ghivece mari cu plante verzi, curgătoare, am intrat în holul dintre cele două corpuri care alcătuiau hotelul. Și aici am fost impresionați de spațiile largi care înconjurau recepția. Multe zone de relaxare, săli de conferință, multe holuri, un cafe-bar deschis non-stop, ziare și reviste, canapele, plante, design modern peste tot și tot la parter era și restaurantul unde am luat micul dejun, cu mai multe încăperi și separeuri.

Recepția este deschisă non-stop și îți oferă serviciu de cumpărare bilete, ne-a ajutat cu închirierea bicicletelor, are cameră de bagaje pe care cam folosit-o pentru că am părăsit hotelul aproape de 5 după-amiază, are schimb valutar și aici dar nu ne-a mai folosit la ceva pentru că în Finlanda am scăpat de grija coroanelor și am revenit la EUR, care este moneda țării (față de celelalte țări nordice a căror monedă este coroana).

După un check-in rapid, am luat lifturile și de data asta nu-mi mai amintesc la ce etaj am stat, 2-3, nu are importanță. Din holurile mochetate în culori deschise am intrat în holul nostru cu cuier și dulapul pentru haine, unde era masa și fierul de călcat nelipsite din nici un hotel la care am stat, dar și intrarea în baie, pe placul meu.

De acolo am intrat într-o cameră rezonabilă ca mărime, cu parchet pe jos și un design modern. Toate erau altfel, măsuța, noptierele și tot ansamblu de deasupra patului, balansoarul cu picioare de lemn, veiozele, lampadarul dar și ansamblul de pe peretele opus patului în care era încorporat biroul cu scaun, comoda cu sertare și locul pentru bagaje. Patul înalt și aici și cu multe perne care ne-au tot încurcat pentru că trebuia să le găsim locul. În comodă era minibarul, seiful, ustensile și ingredientele necesare pentru prepararea de ceai, cafea, ciocolată caldă, inclusiv cană de fiert apa. Am avut o oglindă mare și în cameră deasupra biroului dar și pe ușa dulapului din hol, ca să te tot vezi, înainte de a ieși pe ușă.

Și aici camera a fost fără balcon dar la fel ca în toate celelalte locuri nu ne-a deranjat. Fumători nu suntem iar de stat pe balcon pentru contemplarea mediului înconjurător n-a fost chip, nu că nu ne-ar fi plăcut.

Baia însă a fost mai cu moț decât toate celelalte pe unde am stat. Toată din marmură și pereții și pe jos, și cada, și chiar dacă a fost puțin mai mică decât la celelalte Radisoane a avut o altă eleganță. Produse de toaletă de cea mai bună calitate, inclusiv, creme de corp, chiuveta încorporată într-un blat frumos, tot din marmură, oglindă din aceea care mărește și poți să-ți vezi toate imperfecțiunile, toate au făcut din baie un loc agreabil.

Micul dejun l-am luat în restaurantul de jos și ne-am împrăștiat în multele lui săli și separeuri. Ceea ce a fost diferit față de alte restaurante cu mai multe săli a fost bufetul care aici era în fiecare sală mare, nu doar într-un singur loc. Pentru că am fost mai aerisiți aici am vrut să fac și eu câteva poze cu mâncarea însă n-am avut noroc pentru că lumina era destul de puțină, un semintuneric colorat și n-a ieșit nimic ca lumea. Dar vă garantez că mâncarea a fost ca peste tot, multă, bună, diversificată, cu pește mult ca ingredient de bază și orice ți-ar trece prin cap ca feluri de mic dejun, calde și reci.

Obișnuiți de acum cu Radisoanele, eram obișnuiți și cu facilitățile pe care le oferă dar fără să beneficiem de ele nici aici. Noi nu, dar ghidul nostru, da. Am avut și aici, sauna la etajul 1 deschisă dimineața câteva ore și din nou spre seară până aproape de miezul nopții, sală de fitness, facilități pentru persoane cu handicap se observă în tot hotelul dar și WiFi gratuit. Și aici fumatul este interzis în toate spațiile publice și private dar hotelul oferă în schimb o zonă pentru fumători ceea ce în alte părți în această excursie nu am remarcat sau nu am fost suficient de atentă la asta.

La Radisson din Helsinki am văzut și cea mai ieftină parcare, 33 EUR/zi, adică aprox 150 lei/zi, mai ieftin un pic parcă decât în celelalte capitale nordice.

Ultima noastră gazdă din acest circuit prin țările nordice ne-a plăcut la fel de mult ca toate celelalte și chiar dacă nu credeam, iată că am reușit să scriu despre toate și să vi le recomand fără nici cea mai mică reținere. Chiar dacă prețul este piperat (la orice), vă doresc să ajungeți în zona aceea și să vă bucurați de tot ce oferă ea.

Trimis de Aurici in 20.10.16 18:11:31
Validat / Publicat: 20.10.16 19:54:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȚĂRILE SCANDINAVE.

VIZUALIZĂRI: 2507 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Două din corpurile hotelului Radisson Blu din Helsinki.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 97.20 EUR pe cameră

[20.10.16 19:53:53]

Mutat în rubrica "Radisson Blu Royal Hotel, HELSINKI" (nou-creată pe sait)

[20.10.16 20:20:13]

@Aurici - Ce sa mai zic, citesc, ma uit la poze, ma bucur pentru tine si ma gandeam ca daca ai fost din nou la Radisson in curand o sa devii o experta a acestui lant, ar trebui sa te cazezi si in Bucuresti la Radisson ????. In intrebare insa vreu sa-ti pun, ai facut cat de cat o comparatie intre hotelurile acestui lant, pe unde ai stat sa vezi ce au in comun si ce difera? Ar fi interesant daca ti-a atras ceva atentia.

In rest la, fel de frumos, felicitari, votat cu mare placere.

AuriciAUTOR REVIEW
    [21.10.16 09:51:13]

@webmasterX: Nu, nu recunosc zona. Cred că este vreun lateral al hotelului pentru că văd scris un Radisson pe un geam dar intrarea principală nu este pe o stradă așa îngustă, spațiul este larg. Nici dacă m-am învîrtit în jur nu am văzut zona familiară. Cred că punctul roșu este pe străduța din dreapta hotelului, unde probabil mai are o intrare, la cât este de mare, dar nu este intrarea principală.

AuriciAUTOR REVIEW
    [21.10.16 10:03:10]

@mishu: Intenționat am folosit și eu în titlu "același Radisson" pentru că după ce te-ai cazat în unul-două, ajungi să le recunoști. Aceleași spații generoase, aceleași produse de toaletă de calitate foarte bună, micul dejun, servicii... Singura deosebire a fost la cel din Helsinki, în ceea ce privește mobilierul care avea un design deosebit dar este explicabil pentru că Helsinki a fost capitala mondială a designului în 2012 și probabil toată lumea s-a conformat pentru acest eveniment.

Mulțumesc pentru ecou, week-end fructuos d. p. d. v. turistic.

Aurici, mishu

• pagină generată în 0.043522119522095 sec