ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
OCT-2016
5 AD. + 5 COPII -- v: 13-17

La Taverna cu de toate pizza e o bunatate

Si uite asa mi-a iesit si rima. Pentru ca din descrierea lui @zlatna m-am gandit la acest loc si sper sa fie asta ma straduiesc sa termin si acest articol azi si sa-l incarc.

Seara la finalul concursului care v-am spus ca a fost scopul deplasarii noastre la Reghin am cautat un loc decent (pentru ca mai erau si bodega destule dar nu ne inspirau incredere) unde sa mancam si tinand cont de sfaturile prietenului Tripadvisor am luat-o in ordinea recomandarilor, astfel incat pe locul 2 (ce-i drept doar din 2 voturi) se afla pizzeria “La Taverna” care spre norocul nostru in ciuda programului afisat (pana la ora 22.00) ne putea oferi de mancare insa doar pizza si paste :). Pai nici nu voiam mai mult.

Asadar ne-am imbarcat in masini in prima etapa 10, trebuia sa ne mai completam cu inca 10 care insa nu au mai aparut (din motive scuzabile).

Aceasta pizzeria se afla in strada Republicii nr 6. Este in centru, foarte aproape atat de Parcul Central dar si de Pensiunea Blanca.

Ca sa ajungi la pizzerie insa trebuie sa cobori la subsol unde ai senzatia ca ai ajuns intr-un beci amenajat, ceea ce-ti da o senzatie placuta sau cum zice @zlatna, o crama veche cu peretii boltiti din caramida. Ne-am instalat adultii la o masa, copiii la alta si am primit imediat meniurile.

Aici sunt trecute paste, salate, pizza, noi am ales cu totii pizza: capriciosa, quarto carni, quarto stagioni, taraneasca, calzone. Ardea cuptorul si scotea o pizza buna, un deliciu, iar blatul subtirel si cu marginea crocanta, imi venea sa le spun sa bage doar un blat la cuptor si sa-l mananc asa fara nici un adaos.

Aveau si 2 tipuri de pizza mai deosebite:

- pizza cu ciocolata (pizza Nutella M&M’s)

- pizza cu trufe si foita de aur (Mozzarela, trufe, foita de aur 400g – 220 lei, 800 g – 440 lei)

Pentru aceste 2 tipuri de pizza am sa pun 2 poze preluate de pe pagina lor de FB si apropo am verificat pe FB si am vazut ca programul este prelungit, pai nu era pacat de clienti, asa ca daca treceti prin Reghin sunati la ei si vedeti daca au deschis daca ora nu vi se pare potrivita.

De baut s-a baut apa, suc si bere. Preturile pentru pizza variau intre 17-21 lei iar berea (Silva si Heineken) 5 lei.

Suma totala a fost 225 lei (rotunjit la 250). In afara de un tatic nimeni nu si-a dovedit pizza astfel incat am cerut si cutii si am luat acasa.

Trimis de mishu in 18.10.16 16:48:00
Validat / Publicat: 18.10.16 19:09:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în REGHIN [MS].

VIZUALIZĂRI: 4271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Pizzeria "La Taverna" - sa-nceapa distractia

webmasterX [18.10.16 19:09:27] »

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Reghin?, REGHIN" (nou-creată pe sait)

printesa82 [18.10.16 19:56:11] »

@mishu: Asa o pofta de pizza mi sa facut... incat am si pus mana pe telefon si am comandat acasa. Abia astept sa sune soneria... Insa nu din Reghin am facut comanda☺... e buna si asta a noastra de la Gemelli????. Iar de sosul alb nici nu mai povestesc.

Cand plecam pe litoral si mancam pizza i-mi lipseste acel sos la nebunie... dar asa am inteles ca acolo nu este decat maioneza si sos de rosii????. Gata te las... mersi de idee... chiar nu aveam chef sa stau mult in bucatarie. O seara faina????!

Zoazore [18.10.16 20:32:57] »

@mishu: Și-un SB-u fără foiță de aur! Un SB din suflet că bu-o fi fost pizza aia! Vorba ta: măcar blatul gol! Cred că mirosea de numa!

mishu [18.10.16 21:01:54] »

@printesa82: Imi cer scuze daca ti-am facut pofta, insa uite asa dand vina pe mine mai mananca lumea pizza. O seara frumoasa si tie multumesc de vizita si vot.

mishu [18.10.16 21:03:59] »

@Zoazore: Si aurul e de fapt in sufletele noastre ca bogatia noastra cea mai de pret. O seara frumoasa sa ai

krisstinna [18.10.16 22:18:08] »

@mishu: Off, uite cât e ceasul și din cauza ta a trebuit să mănânc 100 gr de brânzicăși un fruct. Și tot mi-e foame! Îmi place pizza, cu toate că fac o pizza delicioasă, sincer, tot cea de la pizzerie e mai grozavă. E ca ciorba făcută la cazan: savuroasă! Auzi, cred că trebuie să ne întâlnim la o pizza săptămâna viitoare. Ce zici? Asta ca să te iert pentru acest articol

mishu [18.10.16 22:21:48] »

@krisstinna - De abia astept sa ma ierti, dar numai la o pizza, cu cel mai mare drag. Eu daca as manca branza cu fructe as zice ca am intrat in greva. O seara frumoasa si multumesc de vizita si vot.

zlatna [18.10.16 23:31:58] »

@mishu: Exact acesta este restaurantul unde am mancat si noi, noi am fost la sfarsitul lui septembrie, dv in octombrie, cu o mica decalare poate ne intalneam. E ora 23:30 si puneti poze cu piza, eu ma ling pe bot, si ma gandesc la bunatatile pe care le-am mancat in aceasta taverna. Am avut noroc pentru ca am prins happy hour si am platit la jumatate piza.

Toate cele bune.

mishu [19.10.16 06:35:09] »

@zlatna - In primul rand fara dv, eu sunt Mishu pentru toata lumea ????. Acum revenind la pizza noi eram happy ca la acea hour unde sa mai gasesti sa mananci, noi stateam in fata restaurantului Valea Regilor (era aproape de locul concursului si am sperat sa mai fie deschis la 22.00) si dadeam telefoane asa ca eu cred ca putea fi si dubla la pret ca tot mergeam acolo.

Ma bucur ca parerile coincid si nu eram subiectiva de foame. O zi frumoasa si multumesc de vizita si vot.

calatorul [15.11.16 19:45:36] »

FRumoasa taverna, imbietoare meniuri.

mishu [16.11.16 15:58:39] »

@calatorul: Asa este si daca as mai ajunge la Reghin, tot acolo as merge. Multumesc de vizita si vot.

calatorul, mishu, printesa82, zlatna, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Reghin? :