ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2016
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
SEP-2016

Casa Nașului – dar și a altor mușterii

Am să vă scriu câteva cuvinte azi despre un restaurant de cartier, discret, bun pentru întâlniri între prieteni. Vă atrag atenția de la început că nu este un restaurant pentru cei pretențioși sau care doresc preparate sofisticate. Am fost acolo cu ocazia unei întâlniri cu foști colegi de facultate care locuiesc în zonă și cunosc locurile bune pentru astfel de revederi.

Restaurantul Casa Nașului se află amplasat pe str. Cetățuia nr. 12, în zona complexului Sir, a hipermarketului Cora Lujerului și a școlii nr. 117. De altfel, accesul se face pe strada cu școala de lângă Pasajul Lujerului ori printre cvartalul de blocuri cu intrare din bulevardul Iuliu Maniu; în capătul străzii e o zonă de case – acolo e localizată unitatea. În fața restaurantului se află câteva locuri de parcare.

Restaurantul Casa Nașului se recomandă drept un loc unde se pot servi produse din bucătăria tradițională românească – sloganul de pe saitul oficial sună astfel: Vă așteptăm să redescoperiți bucătăria tradițională românească, simplă, gustoasă și copioasă. Meniul afișat (restaurantcasanasului.ro/ ... restaurant.html) ne confirmă în mare parte acest fapt.

Clădirea restaurantului e din lemn, are un regim de înălțime de P+1, la etaj fiind amenajată o terasă interioară și una exterioară. La parter se află o sală mare, utilizată la evenimente și un bar amenajat în stil pescăresc. Întrucât patronul e pescar înrăit (așa am înțeles) multe amenajări și decorațiuni au acest specific pescăresc. Pereții terasei interioare de la etajul 1 (e un fel de balcon care acoperă jumătate din parter) sunt pictați cu scene din Delta Dunării. În curte se află un mic lac cu pești și mai multe mese cu umbreluțe.

Noi am stat pe terasa exterioară de la etajul unu care oferă în lateral priveliște către un mic parc (Parul Iuliu Maniu-Fabricii). Am comandat platouri mari și calde pentru mai multe persoane, și anume: „Platoul Nașului” (pentru 4 persoane/120 lei) care conținea mititei, ceafă de porc, piept de pui, cârnați, ciuperci gartinate, cartofi prăjiți și murături. Bineînțeles totul asezonat cu multă bere (5-7 lei, în funcție de preferințe) întrucât era o zi călduroasă de septembrie. Nu au lipsit nici câteva cafele (5 lei). Comanda a sosit destul de repede, preparatele erau calde și gustoase. Și ne-am întins la discuții „cât e ziua de lungă”. Chelnerii au fost amabili și au răspuns prompt cerințelor noastre.

Acest restaurant este un loc ferit de aglomerația orașului, un loc unde poți sta mai multe ore la taclale, unde poți mânca ceva gustos și sățios. Întâlnirea de la Restaurantul Casa Nașului a fost plăcută, ambianța așijderea, serviciile bune, așa că pot conchide că ne-am simțit bine acolo.

Trimis de tata123 🔱 in 14.10.16 13:54:03
Validat / Publicat: 14.10.16 17:16:14

VIZUALIZĂRI: 1921 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Terasa exterioară de la etajul 1 - Casa Nașului.

Dana2008
[14.10.16 17:22:43]

Primul vot pe care am reușit să-l acord până acum! Felicitări pentru articol și pozele frumoase! Întâlnirile cu prietenii nu au nevoie de localuri sofisticate.

Michi
[14.10.16 18:28:32]

L-am reţinut pentru că sunt în căutarea unui restaurant pentru nov. când vom avea două aniversări în familie.

[14.10.16 22:12:03]

@tata123: Să vă fie de bine! Acea zonă îmi este cunoscută (de la Sir) luăm autobuzul spre Bolintin, dar de restaurantul ăsta nu știam!

[15.10.16 01:10:53]

@tata123 - Un local foarte interesant si din ce se vede in poze foarte primitor. Mi-au placut foarte mult picturile, P10 este foarte inspirata, dar in ceea ce priveste P15 nu stiu daca as vrea sa fie in preajma mea ????. Felicitari, votat cu placere.

[15.10.16 08:41:58]

@tata123: Răspuns la ghicitoarea din P10: aparatul de aer condiționat!

[15.10.16 09:32:44]

@tata123:

Locuiesc de cateva luni din nou in zona asta, dar habar nu aveam de acest local. E drept ca suntem intr-o perioada in care nu cautam localuri, dar recunosc ca m-ai surprins si mi-ai vandut un pont bun. Multumesc.

printesa82
[15.10.16 14:32:51]

Foarte frumoase picturile si este dragut si restaurantul... imi place.

[15.10.16 15:36:08]

@tata123:

Stai, ca abia acum m-am prins. E pe strada Cetatuia, nu pe aleea Cetatuia. Este de fapt in captul strazii Cetatuia unde se intersecteaza cu aleea Cetatuia care are forma unui mare U.

Am trecut de zeci de ori, ba nu, de peste 100, la 5 metri de aceasta locatie, pentru ca ea este situata pe o scurtatura pe care o apuca multe turisme care doresc sa scape de mega blocajul de la Lujerului.

Eu am trecut pe acolo, nu neaparat ca sa ma strecor prin trafic, ci pentru ca este la jumatatea distantei intre locul unde am stat cateva luni cu chirie si cel unde ne-am mutat luna trecuta, restaurantul fiind la 200 meri de fiecare din cele 2 adrese recente ale mele. De altfel masinile circula pe aleea paralela cu cea care duce in parcarea din fata restaurantului.

Nu am retinut pana acum numele acestuia nu numai pentru ca nu am mancat aici, dar nu mi-a inspirat incredere aspectul exterior si nici fauna din zona.

Daca mai adaug ca am copilarit la alti 300 metri de aici timp de 12 ani, e drept in alte vremuri, acelea cand faceam teme la opait si la 6 grade in apartament, va imaginati ca aveam pretentia la mine sa cunosc zona asta si fiecare ungher al ei. Asa ca surpriza de a prezenta acest restaurant necunoscut mie intr-o zona arhicunoscuta mie a fost imensa!

Arata bine la interior! Mare surpriza!

Imi amintesc ca o data am fost repede usuit din fata acestui local cand am vrut sa parchez masina pentru careva minute in ceea ce ei autointituleaza parcarea proprie.

Sincer sa nu ma asteptam nicio secunda sa fie ceva fain la interior!

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[15.10.16 17:10:10]

@all: Mulțumesc tuturor pentru aprecieri.

@Zoazore: Răspuns correct.

@Dan&Ema: Exteriorul nu arată cine știe ce, dar terasa exterioară de la etaj și chiar interiorul sunt drăguțe. Nu știu ce personaje umblă pe acolo și cum e în alte zile; atunci când am fost noi a fost totul ok. E un restaurant de cartier care are, probabil, clienții săi fideli. Numai bine.

[16.10.16 13:56:59]

@Dan&Ema: Stai, că m-am prins unde locuiți!

Viață bună în noua casă!

[16.10.16 14:27:03]

@Zoazore:

Numai de bine si tie!

ANILU
[06.11.16 17:12:55]

@tata123: Pot confirma cele scrise de tine despre acest restaurant.

Am fost ieri cu prietenii la masă și am stat la taclale de la 14 la 20, pe terasa interioară, pe cea exterioară am ieșit la fumat.

Ne-am simțit bine, am mâncat mult și sățios și am încheiat cu o porție imensă de papanași, adică doi cu multă dulceață de vișine, foarte buni.

După ora 20 la parter a început petrecerea unui botez.

Noi ne-am simțit bine.

Toate cele bune.

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[07.11.16 11:39:22]

@ANILU: Mulțumesc pentru confirmare.

ANILU, Dan&Ema, Dana2008, Michi, mishu, printesa82, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: