ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2016
ÎNSCRIS: 26.03.14
SEP-2016

Panorame albastre la Kavala

Cum s-a întâmplat de am ajuns la Kavala

În reviewul despre sejurul petrecut la Dionisos Palms Apartments din Paralia Dionysiou vezi impresii am menţionat că în iunie „iniţiativei Kassandra” i s-au alăturat şi finii noştri, aşa că pentru prima oară după mulţi ani am avut companie în vacanţă.

Ce nu ştiţi – dar veţi afla acum – e că tot ei au fost „capul răutăţilor” :D , adică cei care ne-au convins să ne prelungim escapada.

Cum s-a întâmplat?

Într-o frumoasă duminică de august am purces toţi patru la o plimbare prin Herăstrău, urmată, bineînţeles, de şederea la o terasă, unde fiecare s-a răcorit cu un fresh, un frappé sau o bere, după preferinţe. Şi, dintr-una într-alta, discutând noi despre apropiata incursiune grecească, finul nostru zice:

„Auziţi, dar de ce stăm noi numai 8 nopţi în Grecia? Nu puteţi să vă prelungiţi vacanţa, că eu mai am zile de concediu? Poate mai mergem şi în altă parte... ”

Eu atâta aşteptam! În traducere, un mic impuls... Care a sosit la ţanc. La urma urmei, ce mi-e 8 zile, ce mi-e 10? Aşa că rotiţele mi s-au pus imediat în mişcare şi după o profundă chibzuinţă (care a durat maxim 3 minute :D ), am venit cu o propunere: o noapte la Kavala, un oraş pe care Adrian şi cu mine îl iubim nespus, şi o alta la Veliko Târnovo, prin care trecuserăm de mai multe ori fără a ne opri niciodată, ambele destinaţii fiind necunoscute finilor noştri.

Propunere votată cu entuziasm şi în unanimitate!

Alegerea cazării

Uşor îngrijorată ca urmare a faptului că ne aflam cu mai puţin de trei săptămâni înainte de ziua stabilită pentru popasul în Kavala, de cum am ajuns acasă m-am proptit în faţa calculatorului, cu misiunea de a găsi în timp record cea mai bună soluţie de cazare.

Am apelat la prietenul booking, dând direct search pe Hotel Europa, cel care ne găzduise în urmă cu trei ani, tot pentru o noapte, şi faţă de care păstram amintiri plăcute. Aveau disponibilităţi dar preţurile crescuseră simţitor: 50 euro dubla. Hm, cam mult, ia să vedem ce mai găsim pe-aici.

Şi bingo! O ofertă „genius”, cu discount de 22% (pentru că sunt client vechi şi fidel): un apartament cu două dormitoare la preţul de 70 de euro, deci 35 de familie, mai mult decât rezonabil, la Blue View Apartments. Numele mi-a plăcut, la fel şi pozele, scor pe booking la acel moment 8,5, aşa că n-am mai stat pe gânduri şi am făcut rezervarea, chiar dacă era cu plata în avans. Şi a doua zi banii ne-au dispărut de pe card şi am scăpat de o grijă... :D

A nimerit orbul Brăila... =))

Dar noi n-am putut găsi Blue View Apartments cu niciun chip.

Adresa este strada Sinopis nr. 1 şi din harta postată pe site (pe care am printat-o şi am luat-o cu mine) rezulta că hotelul se află în partea de vest a oraşului, adică la prima ieşire de pe autostradă venind dinspre Salonic, pe un deal şi departe de centru (eu apreciez că la vreo 5 km de port).

De intrat în oraş, am intrat bine şi ştiam că ne găsim undeva prin apropiere, dar după mai multe ture, ba în sus, ba în jos pe dealuri, n-am izbutit neam să dăm de stradă. Sigur, veţi zice că de ce n-avem GPS? Păi d’aia, că şoferul nu-l suportă, spune că îl enervează... :D Şi cum el e bossul...

Deci ne-am învârtit prin cartier preţ de vreo oră; am dat cu ochii de un Lidl, de o şcoală, de o biserică şi de nenumărate străzi cu denumiri scrise numai în greceşte... Sunt sigură că şi voi aţi avut la un moment dat problema asta, cu alfabetul lor unicat... :( Niciun taxi pe care să-l oprim pentru a-i cere şoferului să acţioneze, contra cost, desigur, în chip de antemergător, aşa cum am procedat prin alte oraşe ale Europei. Vreo 5-6 persoane interpelate, cu printul de confirmare a rezervării vârât sub nas, au dat din umeri; nu ştiau, nu auziseră de strada Sinopis. Ce mai la deal, la vale, eram în pragul disperării! :((

Într-un târziu am trecut din nou printr-o intersecţie (ne învârteam în cerc, după cum cred că aţi ghicit deja =)) ) şi ne-am pomenit strigaţi de o doamnă ieşită pe balconul unei vile, doamnă pe care o întrebaserăm deja dacă ştie pe unde este strada şi primiserăm un răspuns negativ. Lângă ea se afla un tânăr (fiul, presupun) cu un telefon în mână pe care (iarăşi presupun) că avea afişată harta google. El ne-a direcţionat: prima la dreapta şi a doua la stânga. Ne aflam, evident, la o aruncătură de băţ de hotel.

Of, neapărat trebuie să mă pun la punct cu tehnologia... :D

Hotelul

Aşa după cum vă ziceam, Blue View Apartments e cocoţat pe un deal şi stă aşa, într-o rână, lăbărţat pe două străzi aproape lipsite de trafic, aşa încât poţi lăsa maşina fără probleme drept în faţă.

Sunt două corpuri de clădiri, ambele cu două etaje şi zugrăvite în nuanţe de mov şi gri, care se regăsesc şi la interior. Intrarea în apartamente se face pe scări exterioare iar nouă ne-a fost repartizată o reşedinţă temporară la etajul doi, cu vedere spre mare. Ura!

Deşi pe site e precizat ca număr de apartamente 5, bănuiesc că în fapt sunt mai multe şi de diverse feluri: cu unul sau două dormitoare, cu vedere spre mare ori „spre munte”. Iar preţurile diferă de la caz la caz. Cred însă că toate au chicinetă şi sunt extrem de spaţioase şi mobilate într-un stil modern – probabil că hotelul a fost dat în funcţiune de curând.

Marele inconvenient este depărtarea de centru, de port şi de plajă. Pentru a ajunge la cetate noi am apelat la recepţioneră (au un birou la parter dar nu ştiu dacă e deschis non-stop), care ne-a chemat un taxi; am plătit 6 euro cursa şi la fel am procedat şi la întoarcere.

Apartamentul

Ceea ce m-a frapat la apartament este dimensiunea (65 mp) şi mobilierul modern, într-o combinaţie coloristică de verde-lămâie, mov şi gri care, dacă te iei după descrierea din textul meu, sună uşor psihedelică =)) , însă dacă o vezi cu propriii ochi ţi se pare doar un pic prea îndrăzneaţă...

Apartamentul are un living cu bucătărie deschisă care ocupă mare parte din spaţiu. În porţiunea destinată relaxării sunt două canapele, o măsuţă joasă, etajere cu câteva obiecte decorative şi un televizor cu ecran plat şi diagonală mare. Bucătăria cuprinde dulapuri, aragaz cu patru ochiuri şi cuptor, un frigider mare, o maşină de făcut cafea, suficiente ustensile (o tigaie, o oală, un ibric etc.), căni, ceşti, pahare, veselă, tacâmuri, precum şi detergent şi bureţi de vase. Noi nu am folosit-o decât pentru micul dejun, aşa că n-am studiat problema cu prea mare aplicaţie. Există şi o tejghea înaltă, gen bar, cu scaunele aferente, pe care am refuzat cu îndârjire să mă caţăr, de frică să nu mă mai pot da jos. =)) Camera de zi/bucătăria nu are, în schimb, o masă ca toate mesele, la care să mănânci, ideea fiind să o utilizezi pe cea de pe terasă. Dar ce te faci dacă plouă, aşa cum am păţit noi a doua zi dimineaţa?!! Răspuns: înfuleci cocoşat peste măsuţa din living, ca să-ţi stea sandvişul în gât... :D

Cele două dormitoare, cu dimensiuni de circa 12 mp fiecare, conţin un pat matrimonial cu saltele bune, şifonier şi etajere. Unul din ele are şi un mic balcon cu vedere spre spatele clădirii, pe care am găsit un uscător de rufe, semn că hotelul se adresează şi celor veniţi să-şi petreacă vacanţa la Kavală la plajă.

Baia, foarte încăpătoare şi ea, avea o cabină de duş, vas de toaletă şi chiuvetă de dimensiuni convenabile şi punea la bătaie uscător de păr, hârtie igienică şi câte patru săpunele şi şamponele.

Dar cea mai mare satisfacţie am avut-o cu terasa: dacă vă veţi uita pe booking, veţi vedea că imaginea mare de pe site este cea de pe terasa noastră, cu vedere parţială la mare. Patru scaune şi o masă (de data aceasta una cumsecade, deşi cu blat din sticlă) constituiau moblierul, şi de el ne-am prevalat cu deliciu la o şuetă prelungită seara, după ce ne-am întors din plimbarea prin Kavala şi am luat cina la o tavernă. În lateral, dealul împădurit, iar peste acoperişuri priveliştea Kavalei, oraşul aşezat în trepte dispuse ca într-un amfiteatru natural, cu Marea Egee sclipind în lumina puternică a soarelui (sau lunii), îţi taie pur şi simplu răsuflarea. Deci da, pot depune mărturie: cu adevărat, panorama era albastră!

Din păcate, peste noapte a plouat şi dimineaţa am stat pe terasă doar atât cât să fac câteva poze cu incendiul din insula de vizavi, Thassosul atât de iubit de o mulţime de AFA-işti. :(

Alte câteva precizări utile: la uşi erau plase contra ţânţarilor şi am beneficiat de internet de bună viteză (verificat) şi de aer condiţionat (pe care n-am avut de ce să-l folosim). Nici la televizor nu am avut timp să ne uităm, aşa că nu vă pot spune ce şi câte canale aveau. Ca un ultim amănunt, am găsit o curăţenie impecabilă, o mulţime de prosoape mai mari şi mai mici, precum şi tot feluri de perne şi perniţe de rezervă. Iar interacţiunea cu recepţionera, care vorbea o engleză acceptabilă, a fost şi ea bună, deşi scurtă şi limitată la venire la înmânarea cheii (factură nu ne-a dat!), apoi la apelarea unei companii de taxiuri, iar la plecare la un schimb de amabilităţi.

Concluzii şi recomandări

Blue View Apartments reprezintă o alegere bună atât pentru cei aflaţi în tranzit, cât şi pentru turiştii veniţi la Kavala pentru un sejur mai lung, asta în cazul în care nu vă deranjează folosirea zilnică a maşinii pentru cumpărături (există un Lidl în apropiere, aşa cum am amintit deja), mers la plajă ori pentru vizitarea oraşului şi a împrejurimilor.

Şi încă ceva: apartamentele cu două dormitoare sunt absolut OK inclusiv pentru familiile cu copii, şi asta mulţumită canapelelor din living. De altfel, în apartamentul de lângă noi au stat două astfel de familii de români, fiecare cu un copil adolescent, şi ne-am întreţinut un picuţ cu părinţii „peste gard”, adică de pe terase. Da, dar a noastră era cu vedere la mare. Sâc! ;)

Trimis de Carmen Ion in 13.10.16 16:10:47
Validat / Publicat: 14.10.16 08:36:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2323 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Cele două corpuri de clădire de la Blue View Apartments.

[13.10.16 17:29:29]

Mutat în rubrica "Blue View Apartments, KAVALA" (nou-creată pe sait)

[13.10.16 17:31:15]

@webmaster26: Da, e corect. Mulţumesc

krisstinna
[14.10.16 10:07:52]

@Carmen Ion: Aticolul tău mi-a amintit de... Viena. Acolo ne-am învârtit în jurul restaurantului Centimeter, singurul loc unde se putea fuma. M-a sunat copilul meu care era in aeroportul Otopeni, pleca spre Atena. În același timp am plecat si noi spre restaurantul cu pricina, eram in Viena. Când am găsit restaurantul, m-a sunat din nou băiatul să-mi spună că a aterizat cu bine în Grecia . El a zburat, noi ne-am învârtit în cerc. Cu toate că m-am folosit de GPS, erau drumuri cu sens unic iar unul dintre restaurantele Centimeter se desființase, amănunt neștiut de iubitul GPS. O zi bună!

[14.10.16 10:17:53]

@krisstinna: Dragă Cristina, noi o păţim des, mai ales în oraşe, şi asta "mulţumită" încăpăţânării soţului de a nu monta GPS pe maşină. Aşa ne-am învârtit în cerc şi ne-am rătăcit în Milano, în Sevilla, la Praga, Istanbul şi în multe alte locuri, inclusiv în Bucureşti.

Aşa că nu mă miră că fiul tău a ajuns în zbor la Atena în timp ce tu nu dibuiai restaurantul vienez.

O zi bună şi ţie!

horachira
[14.10.16 12:32:56]

@Carmen Ion: Doamna, nu stiu ce s-a intimplat dar eu observ o schimbare de stil in sensul bun. Fata de articolele mai vechi cu multe amanunte acum acest stil spumos ma incinta. La cit mai multe articole, ca eu m-am abonat la ce scrieti

elviramvio
[14.10.16 13:15:31]

@Carmen Ion:

Fain articol, cazarea am retinut-o ca am de gand sa mai stau prin Kavala, ca tot am si prieten grec la placintarie in centru- imi voi face timp sa scriu- povestesti fain, dupa "natura"articolului, adica daca e de gluma, cu placere iar de e de documentare, pai poti sa printezi articolul tau si sa nu mai platesti ghidul.

Cu gps-ul o rezolvi foarte simplu, gratis, nu stresezi nici soferul personal, totul este sa-ti descarci aplicatia Here pentru tipul de telefon pe care i-l ai (sper ca n-ai sapunel). Este si online si off, merge super, daca deranjeaza ii tai coardele vocale, tu urmaresti harta si te dai desteapta la sofer. Daca nu ai internet pentru afara cand pleci, iti descarci traseul inainte, la hotel sau unde ai wi-fi si drum bun!

calatorul
[14.10.16 13:38:54]

@Carmen Ion: Frumos oras Kavala si iar dau peste vreme ciudata la greci, ba ploaie ba seceta si incendii de vegetatie.

Cu GPS m/am dotat dupa ce am bantuit prin Salonic si Viena si folosesc unul care ma scoate din oras sau imi gaseste adresele, dar am dat si eu peste sensuri unice sau drumuri schimbate si de multe ori ma trimite in directii opuse, desi imi updatez hartile periodic.

Cel mai bun e Waze pe mobil dar asta inseamna internet deschis si telefonul in priza masinii, ca se descarca imediat, dar uite acum vine reducerea black friday la electronice si scot astia GPSuri bune la vanzare cu toate hartile pe ele, trebuie doar conectat la PC acasa ca sa se updateze si apoi montat pe masina la plecare.

CA sa vad cum merge am umblat cu el prin oras si prin tara si am reglat setarile, ca mai are idei stupide dar pe sosea il ignor si merg dupa semnele indicatoare. In oras insa este fundamental daca nu stii drumurile, si poate fi setat pe mut, doar sa arate harti si atat. Succes si drumuri bune.

[14.10.16 14:20:07]

@horachira: Mulţumesc pentru aprecieri şi urări, ţi le întorc înzecit.

Cât despre schimbarea stilului, într-un fel ţi-a răspuns deja @elviramvio: stilul nu mi l-am schimbat, dar după doi ani şi jumătate de AFA am devenit ceva mai "dezinvoltă". Însă atunci când scriu impresii de călătorie, invariabil (aproape) dau detalii despre locurile vizitate, detalii care probabil că îi plictisesc pe unii. Şi asta fiindcă mă gândesc ca eventualii cititori să rămână cu nişte informaţii. Ştiu că din această cauză unele articole ale mele ies prea lungi şi - repet- plictisitoare - dar pur şi simplu nu sunt în stare să scriu la genul "am fost la... şi la... " şi atât. Nu "cadrează" cu felul meu de-a fi.

[14.10.16 14:30:26]

@elviramvio: Mersi, Elvira, ai sesizat mai mult decât corect natura "stilului" meu şi diferenţa pe care o fac între diversele tipuri de articole. De altfel, în legătura cu asta i-am răspuns (şi eu userului @horachira, chiar şi cu riscul de a-l dezamăgi.

În legătură cu aplicaţiile pe telefon, cu ruşine mărturisesc că sunt posesoarea unui "săpunel", cum îi zici tu. Şi sunt aşa de bătută în cap, încât, deşi mi-am luat unul "deştept" în urmă cu două săptămâni, încă nu l-am pus în funcţiune.

N-ai decât să râzi de mine; chiar e de râs.

De aia spuneam în articol:

Of, neapărat trebuie să mă pun la punct cu tehnologia...

[14.10.16 14:36:25]

@calatorul: Mulţumesc pentru ecou şi vot.

În legătură cu GPS-ul şi beneficiile unor aplicaţii pe telefonul mobil - adevărul e că sunt tufă de Veneţia, dar aşa cum am promis, mă voi strădui din greu să mă pun cât de curând la punct cu tehnologia. Mi-e foarte greu pentru că sunt o fiinţă eminamente atehnică şi însuşirea oricăror informaţii de acest gen pentru mine înseamnă un efort considerabil. Pe care - recunosc cinstit - de multe ori tind să-l tot amân. Până nu se mai poate...

calatorul
[14.10.16 14:54:50]

@Carmen Ion: Cu placere, si eu multumesc pentru raspuns, iar in privinta GPSului nu e nicio tehnologie, ca merge singur, desi recunosc sincer ca la fel de bune sunt si sfaturile sotiei aflate langa mine in masina la drum. Dar sa mai lasam si aparatele sa mearga, chiar daca nu ne luam mereu dupa dansele, macar acolo unde recunoastem drumul dinainte macar dupa lumina soarelui. Drumuri bune si vacante frumoase!

elviramvio
[14.10.16 14:57:01]

@Carmen Ion:

Nu rad deloc, acum ca sapunelul este inlocuit, ai toate sansele sa te descurci repede. Inveti tu sigur si ce nu merge, intreaba, acum pe iarna sa-l poti "educa" pt vacanta.

horachira
[14.10.16 15:42:35]

@Carmen Ion: nu am de ce sa ma supar, dimpotriva!!

Nu zic că de acum e schimbat, e mai de demult

Si rew despr tara Almajului și cele despre Ciutat Vella sint documentare, dar sint altfel, primul menționat mai lecturabil

crismis
[14.10.16 22:11:52]

@Carmen Ion: Imi place mult"asortarea" culorilor, mi se pare f cool, verde crud-gri-mov.

Fain apartament, de tinut minte!

[15.10.16 08:58:08]

@crismis: Ai dreptate, e o combinaţie coloristică foarte "cool".

calatorul, Carmen Ion, crismis, elviramvio, horachira