ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Capo Testa

@};- @};-~~Franco Bagutti~ @};- ~Il Vento Dell'Amore~~@};-@};-

O poteca ingusta urca incet spre batranul far serpuind printre stanci singuratice inconjurate de mici palcuri de flori salbatice, apoi odata ajunsi sus la far, de aici din cel mai nordic punct al Sardiniei poti vedea in departare tarmurile de calcar alb ale insulei invecinate Corsica, apoi marea cea albastra, iar jos la picioarele promotoriului se afla o alta lume cenusie, ciudata, incremenita in timp.

Capo Testa este o mica peninsula formata din aglomerari de granit printre care de-a lungul timpului vantul si-a facut de cap dand astfel nastere la infinite forme, care functie de imaginatia fiecaruia pot semana cu animale, plante etc.

Am mai vazut stanci insa nu ca si acestea si atat de multe si cu forme atat de ciudate. Explorarea acestora a fost o mica aventura, si parca eram copii strigandu-ne, " vino aici sa vezi... ia uitate la asta... fa-mi o poza aici... nu te sui asa sus... cu ce zici ca seamana asta... ai grija aici sa nu cazi "

Cam asa au decurs cele cateva ore petrecute aici, eu personal nu ma mai saturam incercand sa nu pierd nimic, de unde sa stii daca dupa stanca din fata nu te asteapta o forma elicoidala ce se inalta spre cer, o semisfera concava, poate o stanca ce seamana cu un ferastrau, sau mai stiu eu ce minunatie!

La un moment dat a inceput sa sufle vantul asa ca joaca s-a terminat, terenul fiind foarte accidentat si cum vantul uneori sufla in rafale puternice am hotarat ca este mai bine sa ne oprim, regretam insa ca nu am apucat sa vedem apusul despre care auzisem ca aici este superb. Asa ca ne-am dus in oraselul invecinat Santa Tereza Gallura unde pe o terasa pe faleza am mancat pizza acompaniata cu "Vino da Tavola " local si inghetata de capsuni excelenta cost total 36 euro. In tot acest timp aveam pe fata un zambet, cred ca aratam ciudat, insa acele ore m-au facut sa ma simt tanar si cu pofta de viata. Soarele a inceput sa dispara incet dincolo de Capo Testa, au ramas doar toate acele stanci in bataia vantului si zambetul meu de cate ori ma gandesc la ele!

am sa rog sa se ataseze aceasta melodie. http: //www. trilulilu. ro/oanadini/456fa66a45842c

Multumesc!

Trimis de Cristian_h* in 14.03.10 13:59:29

VIZUALIZĂRI: 3480 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 la inceput cand urci spre far stancile sunt inconjurate de vegetatie

[14.03.10 14:02:11]

rezolvat muzica!

pepsi70ro
    [14.03.10 14:07:28]

Sardinia este unul dintre cele mai salbatice si atragatoare locuri de pe planeta. Un loc pretuit de catre bogati, admirat de catre turisti, un loc unde o vacanta poate insemna mai mult decat 2 saptamani de relaxare.

Iubesc aceasta insula, imi face placere sa-ti acord votul meu!

georgiana
    [14.03.10 16:24:11]

Ooooooooo, de-ar fi toata viata o vacanta!!!

Ai reusit, Cristian h, foarte bine sa ma faci sa ma simt acolo! Melodia este superba! Pozele, de asemeni!

Putini sunt aceea care sunt maestri ai cuvintelor... care reusesc sa ma vrajeasca atat de usor!

Stii ce am facut? Imediat cum am inceput sa citesc, am derulat sa vad cat de lunga e povestirea, pentru ca imi doream sa nu se mai termine! Nu a fost lunga, dar sunt dintre acelea pe care nu le uiti, fiinca ti-au ajuns atat de usor la suflet!

Eu, intotdeauana, am fost fascinata de faruri. Cu toate ca le-am vazut numai ziua! Au, asa, un anumit mister, care ma face sa ma gandesc la fel de fel de povesti... Deci, cu cuvinte putine, maestre Cristian, ai reusit sa faci minuni. Sper sa nu te opresti!

Azi, la ''Ultimile impresii'' am avut multe surprize placute, vad ca multa lume s-a reapucat de scris, se vede clar ca Neti Sandu avea dreptate spunand ca nu mai este Mercur retrograd!

mirelab
    [14.03.10 16:26:06]

Dupa ce citesti astfel de randuri si tragi cu ochiul la fotografiile atasate, iti vine sa iti schimbi planurile de concediu intr-o clipa

Multam ca ne lasi dusi de val printre amintirile tale!!

ancamariagadea*
    [14.03.10 23:49:42]

Nota 10 pentru aceste randuri, nota 10 pentru melodia aleasa!

Mi se pare mie sau pozele tale 100% reale, adica... pe hartie fotografica?

Cristian_h*AUTOR REVIEW
    [15.03.10 00:50:19]

multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase valoreaza infinit mai mult decat orice puncte!

da pozele sunt clasice pe suport de hartie si fotografiate apoi cu un aparat digital, scuze pentru calitatea slaba a acestora!

georgiana
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sassari & nordul Sardiniei: