ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2016
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 24.06.10
OCT-2016

Belvedere, frumoasă revedere (ca să mă exprim în... versuri)

Am scris prima dată în 2009 o povestire despre această frumoasă vilă din Bușteni, care m-a fermecat atât prin priveliștea pe care o oferă, precum și prin oamenii care sunt acolo. Revin acum pentru a vă spune că vila a fost renovată, are o "față" nouă, oamenii sunt aceeași, buni și blânzi ca dintotdeauna, oameni care te fac să te simți bine, să-ți dorești să mai treci pe acolo.

Am fost în Bușteni într-un week-end, de vineri până duminică, într-o perioadă de coduri portocalii de viscol, ploaie, frig... Am ajuns vineri după-amiază după ce rezervasem două camere de luni, fără să ni se ceară vreun avans. Când am ajuns noi, care plecasem de acasă pe soare și de la o temperatură de 18-20 grade, la Bușteni erau doar 8 grade, temperatura era în scădere, se înnorase și pe drum ne-a și plouat puțin, ne-am întâlnit în parcare cu gazda (soț și soție), care tocmai ajunseseră... Am primit cheile de la camere (10 si 11), în interior era cald... cald și bine... :)... și am uitat frigul de afară... Imediat ne-am "înșurubat" la grătar (nou construit)... am mâncat și apoi ne-am simțit... mai mult decât bine... afară ploua mărunțel, înăuntru era cald și bine, internet wireless fără reproș, camera era frumoasă, curată, ce-ți puteai dori mai mult?! Priveam pe fereastră și vedeam aproape toată Valea Prahovei - Sinaia, Poiana Țapului, Zamora... Din când în când, în depărtare se vedea trecând câte un tren... iar pe DN 1 circulau mașini... zgomot îndepărtat, priveliște frumoasă, cald în casă, noi deja mâncasem, ne toropea căldura în modul cel mai plăcut cu putință... :)

Aș mai avea de adăugat că bucătaria este perfect utilată, dispune de un aragaz cu hotă, o combină frigorifică, deși fiecare cameră este dotată cu frigider, există un cuptor cu microunde, filtru pentru cafea, multe tigăi, oale, ibrice, cești, pahare, farfurii de toate dimensiunile, tacâmuri.

A doua zi am mers la Mânăstirea Caraiman din Bușteni, pe care nu o mai văzusem de vreo 5 ani, apoi o vizită la Sinaia la Muzeu și apoi la Casa memorială Enescu. Ne-am întors la vilă, iarăși grătar... Am avut parte de un fenomen nemaivăzut, un curcubeu deasupra pădurii...

Seara plimbare prin Bușteni, am văzut și un accident... nefericit...

Duminică o scurtă incursiune pe Valea Cerbului, apoi... spre casă, deși am mai fi stat prin Bușteni.

Trimis de ascent in 11.10.16 21:24:37
Validat / Publicat: 12.10.16 07:06:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI.

VIZUALIZĂRI: 2044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Belvedere Busteni, un fenomen nemaivazut de noi - un curcubeu deasupra padurii

[12.10.16 10:00:36]

@ascent: Un articol placut despre o cazare care merita luata in calcul. O vedere frumoasa asupra orasului si muntilor pe care ai prins-o minunat in poze.

Manastirea Caraiman este un loc pe care nu am reusit sa-l vad si mi-as dori sa trag o fuga pana acolo dar sa fie vremea mai frumoasa.

Cat despre Casa Enescu am vizitat-o si mi-a placut suficient de mult incat sa-mi doresc sa mai ajung acolo.

Felicitari, votat cu placere.

tata123 🔱
[12.10.16 10:14:36]

@ascent: O recomandare bună, un vot... frumoasă „Belvedere” are vila prezentată... dar nu îmi este rușine nici cu priveliștea ce o vedem în timp ce facem grătar. Frumoasă fotografia P11 - pe Caraiman s-a așezat neaua; deosebită și imaginea P12 - o punte către o lume ireală.

Sper că vremea rece nu v-a deranjat prea mult și incursiunea la munte a fost una reușită. Muzeul orașului Sinaia l-am vizitat și eu în vară (vezi impresii) și mi-a plăcut mult.

ascentAUTOR REVIEW
[12.10.16 13:38:57]

@mishu - este a treia oara cand scriu despre Vila Belvedere, iar poze am tot postat (si din exterior si din interior). Acum doar am dorit sa improspatez notele pentru ca vila a fost renovata si acum are un alt look...

@tata123

atat Muzeul din Sinaia, cat si Casa memoriala George Enescu au mai fost vizitate de noi in luna septembrie a acestui an, dar acum am ajuns acolo din nou din doua motive - in primul rand am fost cu o alta familie de prieteni si doream sa vada si ei acele locuri, iar in al doilea rand, asa cum ati spus, ne-a facut placere sa revedem atat Muzeul din Sinaia, cat si Casa Enescu (Vila Luminis, asa cum era ea numita de cel care a proiectat-o).

Multumesc pentru voturi.

Cat despre pozele 11 si 12 sunt deosebite, intr-adevar. Mi-as dori sa ajunga vreodata sa fie pe pagina 1 a acestui site, adica sa primeasca muuulte voturi...

ascentAUTOR REVIEW
[21.07.18 22:07:17]

Suntem în 20 iulie 2018... vila s-a vândut... Tot ce am scris pe aici, deocamdată, nu mai este valabil... Dacă voi mai merge acolo și voi vedea că sunt aceleași condiții în legătură cu cazarea și accesul la bucătărie, voi mai scrie... Până atunci rămâne doar priveliștea...

ascent, mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂVila Belvedere: