ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2016
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
SEP-2016

„Gazda de la km 60” pe M3 (60 As Fogado)

Intrăm în Ungaria prin punctul vamal Valea lui Mihai, achiziționăm vinieta din Debrecen, unde schimbăm și lei în euro (la o casă de schimb valutar dintr-un complex Tesco), după care continuăm drumul spre Budapesta pe M35 – apoi M3. Noaptea se lăsase de aproape două ore, autostrada nu e aglomerată, ne apropiem rapid de capitala ungară și nu găsim un loc de cazare, ne gândim deja să ieșim de pe autostradă înspre vreo localitate. Panouri anunțau periodic spații de parcare dotate cu toaletă, uneori stație peco și mici cafenele; numai „patul” și „cuțitul și furculița” nu apăreau (decât în mintea noastră, ca un fel de „fata morgană”)

Iată că apare puțin înainte de km 60 de pe M3 indicatorul mult căutat: cazarea și restaurantul. Nu mai stăm pe gânduri și intrăm neîntârziat în parcarea hanului printre alte autoturisme oprite. Sub denumirea 60 As Fogado între km 59-60 există un motel-pereche, atât pe un sens de mers, cât și pe celălalt.

Intrăm în restaurantul-cafenea pe lângă o mică terasă exterioară; un bar-tejghea în culori asortate, mobilier modern și decorațiuni drăguțe sunt principalele elemente ale acestui spațiu. Domnul între două vârste din spatele barului ne întâmpină cu un salut în limba maghiară, după răspunsul nostru conversația continuând într-o engleză bună. Dorim mai întâi să mâncăm ceva; într-un colț se află o vitrină cu vase de inox ținute la cald în care se află 6-7 feluri de preparate. Gândul nostru stătea numai la gulaș, drept pentru care acesta a fost preparatul ales: gulaș de vită cu fasole boabe (cost 4 euro), lângă care am primit celebra pastă de ardei iute și pâine. Mai îmi face cu ochiul un mic desert: o prăjitură cu nucă și caramel (1 euro).

Discutăm apoi pentru o cameră de cazare peste noapte, ne este oferită o cameră dublă la prețul de 50 euro, cu mic dejun inclus. De la recepția amenajată într-un colț al barului primim cartela de acces în cameră și telecomanda televizorului (informații în limba română la adresa: hatvanasfogado.hu/downloa ... rditasok_RO.pdf). Camerele sunt situate la etajul 1 - mansardă, de-a lungul unor coridoare înguste pe pereții cărora se aflau tablouri. Accesul în încăpere se efectuează pe bază de cartelă, ca și pornirea sistemului de iluminat. Camera dublă e micuță ca dimensiuni, o parte din spațiu fiind limitat în înălțime datorită acoperișului înclinat. Dotări: două paturi de o persoană, lenjerie albă și pilotă de vară, o noptieră centrală, un cuier cu oglindă, tablouri, veioze fixe montate pe perete deasupra paturilor. Pe cuier se află două pahare, o sticlă de apă plată și două batoane de ciocolată, oferite gratuit. Tv lcd, format mic, este suspendat deasupra ușii de intrare. Pardoseala e placată cu gresie, între paturi existând un mic covoraș. Pe perete se află un panou de control pentru temperatură, dar nu mi-am dat seama prin ce sistem se distribuie aceasta – certe faptul că a fost cald. Spațiul restrâns nu a permis amplasarea unui șifonier, a unor scaune sau mese; nu există balcon. Baia este surprinzător de încăpătoare și e prevăzută cu cabină de duș. Are în dotare prosoape albe, dozator de săpun, consumabile (pliculețe de șampon și hârtie igienică), foehn, cuier, suport pentru cosmetice în cabina de duș. Atât în cameră, cât și în baie sunt ferestre velux cu protecție solară.

Micul dejun este oferit între orele 07.00-10.00 într-o sală mare de la parter. Sortimentele sunt variate, nu lipsesc preparatele calde (nu lipsesc nici feluri de mâncare principale, ca de exemplu gulaș ). Am mâncat o omletă delicioasă cu șuncă, un fel de salam prăjit, roșii – toate asezonate cu frigănele (celebra pâine dată prin ou și prăjită – mâncată destul de des cu zahăr în copilăria din epoca comunistă; e atât de ușor de preparat, dar totuși nu am mai făcut în casă acest produs). Puteai alege cârnați, cartofi prăjiți, omletă de mai multe feluri, ouă ochiuri, crenvurști fierți, frigănele cu ou ochi, inele de ceapă pane, lapte cu griș, spaghete cu sos și multe altele. În privința băuturilor nu lipsea cafeaua, ceaiul, sucuri naturale la dozator, sucuri acidulate din gama Pepsi la dozator, plus alt dozator cu suc (erau vreo 8-10 sortimente de suc la trei dozatoare). Cei aflați în tranzit puteau mânca micul dejun în sistem bufet suedez achitând o sumă de 6 euro (și am văzut persoane care făceau acest lucru).

La exterior se află o mică terasă și mai multe chioșcuri de lemn. Găsim și câteva aparate de fitness în aer liber pentru înviorarea de dimineață.

Ce pot spune despre „masa și casa” oferite de 60 As Fogado? Un motel de tranzit curat și confortabil unde se mănâncă bine, perfect pentru cei care doresc să se odihnească o noapte înainte de a intra în Budapesta.

Trimis de tata123 🔱 in 09.10.16 21:58:43
Validat / Publicat: 10.10.16 08:36:16

VIZUALIZĂRI: 7529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Vedere parțială către bufetul suedezorganizat dimineața.

[10.10.16 08:35:40]

@tata123: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "60-as Fogado Motel [Hort, M3], GODOLLO" (nou-creată pe sait)

[10.10.16 08:40:58]

@tata123: Un inceput de dimineata si de saptamana bun cu primul vot si o cazare care tare te indeamna la drum.

Felicitari, votat cu placere.

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[10.10.16 09:31:39]

@webmaster26: Poziționarea este corectă.

adrianbogdan
[10.10.16 16:43:51]

Buna!

Sper ca ai fost la Palatul din Godollo!

printesa82
[10.10.16 21:13:02]

@tata123: Multumesc frumos pentru aceste informatii... sunt foarte utile pentru mine!

Am trecut de multe ori pe langa acest motel in drum spre Budapesta... insa nu am oprit niciodata.

Dar cu siguranta dupa acest review vom oprii de acum incolo.

Felicitari pentru alegera buna....si multumesc inca odata pentru acest articol.

Numai bine...si calatorii frumoase.

krisstinna
[11.10.16 06:01:04]

@tata123:

- mi-ai făcut poftă, o să-mi fac zilele acestea câteva frigănele.

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[11.10.16 09:06:34]

@adrianbogdan: Mulțumesc pentru lectură... din păcate nu am ajuns la palat.

@printesa82: Mă bucur că acest articol este util; motelul chiar arată bine, e curat, micul dejun bogat - un raport calitate-preț bun.

@krisstinna: Parcă ar merge două felii-frigănele calde în fața geamului, privind spre cerul cenușiu și ploaia măruntă.

@mishu: Mulțumesc. Mi-ar fi plăcut să fiu acum într-o zonă cu peisaj autumnal, la o temperatură de circa 23 grade

adrianbogdan, mishu, printesa82, tata123 🔱

• pagină generată în 0.44151902198792 sec