ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2016
DIN: Targu Frumos
ÎNSCRIS: 18.07.11
AUG-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 luni

O alegere buna pentru o mini vacanta

Bine v-am regasit iubiti prieteni! Am reusit pana la urma sa mai beneficiez de un al doilea concediu la mare anul acesta, dupa cel de o saptamana din Bulgaria din aceasta vara (vezi impresii), de data aceasta mergand cu al doilea copilas al meu si sotia. Va spun cu parere de rau celora care nu ati apucat sa cititi impresiile din Nisipurile de Aur de anul acesta ca atunci am mers doar cu fetita de 4 ani si mama mea intrucat sotia a ramas in spital cu fetita cea mica. S-a imbolnavit cu o zi inainte sa plecam, asa ca ne-am dus pentru ca nu puteam sa pierdem toti banii.

De data aceasta am oferit ocazia de a se bucura de mare si sotiei si celei mici, ce-i drept la noi aici in Eforie Nord, unde in 30 ani pe care ii am nu mai fusesem niciodata! Nu m-a atras acesasta locatie pana acum, nu imi dau seama de ce, aveam o impresie prosta despre Eforie Nord/ Sud. Insa, m-am consultat cu sotia si am hotarat ca cel mai bun si mai potrivit loc pentru a merge intr-o vacanta fortata de timp si... de finante intr-un fel (cheltuisem foarte multi bani vara aceasta pentru tratamente cu fetita) este aceasta destinatie. Nu am rezervat nimic, am mers la risc sperand sa gasim ceva loc de cazare, nu conta unde, cat si ce distanta de mare, si nu am dat gres in cele din urma. Am plecat la ora 5 dimineata din Tg. Frumos , iar dupa o pauza la Ramnicu Sarat am ajuns pe la orele 11 si la scurt timp eram in mare pentru a doua oara in acest an. Am mers destul de repede zic eu, chiar mult prea repede am ajuns tinand cond de distanta parcursa. Am gasit cazare la o familie de localnici foarte primitori, la curte, aveam toate conditiile, tv, baie proprie, camera curata, terasa afara pentru servit dimineata o gustare, ceai, cafea, lapte etc.

Statiunea am gasit-o extrem de aglomerata in aceasta perioada 18-21 august, iar locatiile apropiate de plaja erau full. Asa ca am parcurs distanta pana la mare, de la locatia de cazare in circa 20 minute de mers pe jos lejer tinand cont ca aveam si caruciorul de impins. Nu a fost o problema pentru ca dimineata plecam din curte la ora 7 jumatate iar pana seara la 8-9 nu mai reveneam. Tot ce tinea de masa, somn pentru cea mica se petreceau pe plaja. Masa am servit-o pe la autoserviri cum ar fi Debarcader in zona plajelor refacute dar si alte autoserviri de prin zona plajei Belona unde am stat cealalta jumatate a sejurului. Statiunea e foarte aglomerata dupa cum am spus, preturile destul de ok la mancare 15 lei, 16,17, un meniu cu ciorbita si felul doi la autoserviri, berea la draft 4 lei, 3 lei depinde de unde o luai pe plaja. In rest pe la terase seara gaseai cam aceleasi preturi ca in orice oras din Romania. Foarte multe chinezarii pe la micii comercianti, imbracaminte de tot felul, suveniruri care mai de care... Foarte multe hamsii, gogosi, dar si pizza, covrigi, forneti... intr-un cuvant nu mureai de foame. Preturile la sezlonguri pe plaja 50 lei doua in zona Debarcader si 30 doua in zona plajei Belona.Aici si berea era mai ieftina.Oriunde primeai si umbreluta la sezlonguri.

Am ramas cu o impresie foarte placuta despre scurta mea sedere in Eforie Nord, si chiar nu ma asteptam sa fie atat de bine ca plaja si masa. Cazare din pacate nici nu am cautat sa rezerv dinainte nici nu am acceptat unele preturi prea mari la fata locului la cateva locatii unde am intrebat pana sa ma cazez la acei localnici. Voi reveni cu siguranta aici dar cu sejur rezervat, la un hotel in zona plajei Belona probabil. M-am bucurat in primul rand ca am reusit sa le aduc la mare si pe cele doua mioare ratacite in spital la primul concediu :))

Un gand bun tuturor si ne reauzim cu alte postari cat mai curand!

Trimis de alex_iasi in 09.10.16 14:09:05
Validat / Publicat: 09.10.16 17:17:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 1991 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Un pitic la umbra

elviramvio
[09.10.16 18:03:02]

@alex_iasi:

Un pitic fericit, sa-ti traiasca!

[09.10.16 18:11:46]

@elviramvio: Multumesc mult!

Mihai18
[09.10.16 21:42:20]

Mi-a plăcut reviewul, este foarte natural și denotă sinceritate. Așa ați fost voi atunci.

Referitor la P-7.

Piticul e dulce foc. Alătiri este mama, pe fața căreia se citește mulțumirea, împlinirea și o stare de bine, la care ai contribuit și tu, ca „pater familias” Cu multă plăcere, un vot FB.

Eforie Nord este o stațiune turistică care mi-a plăcut de fiecare dată. Este mai frumoasă în sezon. Seara, când sunt multe lumini și multă lume, ne simteațm foarte bine. Am fost și la început de septembrie, când unele magazine se închideau ori vindeau la prețuri foarte mici. Pe strada principală erau foarte puțini trecători. Era trist.

Mi-ați lăsat impresia unei familii unite, așa este frumos. Toți 4 să fiți fericiți.

Vă mai aștept și cu alte reviewuri.

Utube CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.10.16 22:28:09]

Bună seara, scriitorule!

Ţi-am citit postarea pentru că urmăresc părerile celor care au petrecut pe litoralul nostru în ideea că doresc să mai merg odată la Marea Neagră pe Litoralul Românesc după o pauză de 20 de ani.

Am evitat să mai merg la marea noastră de când citesc articole cu jaful şi degradarea continuă a condiţiilor de petrecut concediul. Se pare însă că lucrurile merg spre bine.

Referitor la nefericita întâmplare care ţi-a lăsat jumătate de familie acasă în primul concediu, eu personal îmi efectuez asigurări storno, de rambursare a banilor plătiţi la agenţie pe biletele de concediu în caz de imposibilitatea de a mai merge.

O seară minunată!

[10.10.16 09:57:49]

@Mihai18: Merci de apreciere, asa e mi-am dorit mult sa le duc si pe ele sa vada marea anul acesta, nu a fost vina lor ca n-au putut merge in primul concediu. Referitor la statiune, asa e, e frumoasa in sezon si plina de turisti dar din pacate sunt prea multi vanzatori pe plaja care te agaseaza pur si simplu... apoi mai e galagia de la muzica pe plaja

[10.10.16 10:06:42]

@Utube: Nu era in plan sa vin aici, dar pentru 4 zile am zis ca nu se merita sa merg pana in Bulgaria sau mai departe. E mizerie intr-adevar dar nu asta m-a deranjat caci doar treceam pe langa ea nu stateam langa ea, asa ca mai degraba vanzatorii de pe plaja erau cei nesuferiti.

O sa imi fac asigurare storno si eu de acum inainte!

printesa82
[10.10.16 20:27:39]

@alex_iasi: Buna seara!

Felicitari pentru minivacanta petrecuta pe litoralul nostru.

Ma bucur ca ti-am citit articolul... mi-a placut descrierea si pozele sunt frumoase.

Pitica este foarte dulce... sa va traiasca... sa fie sanatoasa si sa creasca mare mare .

Am petrecut multe vacante pe litoralul nostru... am fost si in Eforie (acolo am gasit in nisip ascuns de sotul meu inelul de logodna intr-o cutiuta cu forma de scoica...)

Am amintiri foarte frumoase de acolo... i-ti dai seama.

Felicitari inca o data pentru descriere... si pentru familia ta frumoasa! Un FB pentru voi din suflet!

Numai bine... si sanatate!

[11.10.16 10:13:54]

@printesa82: Multumesc esti o draguta! Ani cat mai multi de casnicie sa aveti si sa fiti fericiti! Interesanta ideea sotului tau si ingenioasa!

alex_iasi, elviramvio, Mihai18, printesa82
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Eforie Nord: