ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 11.03.10
AUG-2008

Delta Dunarii - bogatia patriei noastre

Am incarcat bagajele in masina si am luat drumul pe autostrada soarelui, spre Tulcea. La Dragalina am iesit de pe autostrada si am luat-o spre Slobozia pentru a mai lua niste prieteni. Drumul a fost foarte bun pana la Tulcea, iar de la intrarea de langa LUK OILL am luat-o la dreapta spre Murighiol. Din localitatea Nufarul am luat bacul si am trecut bratul SF. Gheorghe. Ne-am continuat drumul pe malul bratului Sulina pana la Partizani, de unde ne-am imbarcat pe salupa si am plecat la gazda noastra de la Gorgova. Drumul cu salupa a fost extraordinar. Am trecut chiar si pe langa un vapor destul de mare...

La Gorgova, gazda ne-a asteptat cu mancarurile traditionale din peste - ciorba de peste, chiftele de peste, scrumbie la gratar si somn prajit cu un mujdei de- lingeai pana si degetele.

Dupa o masa copioasa am plecat la pescuit. Eram prima oara in Delta, dar am prins o stiuculita de toata frumusetea. Botezul pescarului a fost sa- mi trec stiuca pe fata si sa dau seara de baut.

Frumusetea Deltei este de nedescris. Am vazut pelicani, despre care am aflat ca oamenii deltei ii omoara pentru ca le consuma prea mult peste (aproximativ 50kg pe zi), am vazut egrete, lebede albe si negre, cormorani si multe alte pasari carora nu lemai retin numele. Nuferii albi cred ca sunt pe cale de disparitie, ca nu am vazut decat intr-unsingur loc aproape de Mila 23. Satul Mila 23 e un pic mai dezvoltat, are mai multe pensiuni si o statie mobila unde gasesti combustibil. Aici ce e interesant e ca au un caine care incaseaza banii pentru combustibil. E dresat sau obisnuit sa ia banii si sa-i duca la casa de marcat.

Cand am fost nivelul apei era destul de ridicat si pestele a stat mai tot timpul ascuns iar pescuitul a fost slab de tot. Abia astept sa ma duc iar anul acesta.

Trimis de valy1c in 13.03.10 19:54:24

VIZUALIZĂRI: 2531 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valy1c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plita pe care se prajea pestele

webmasterXY*
[13.03.10 20:03:52]

bine ai venit printre noi @valy1c! frumos povestit, daca ai timp as aprecia sa ne povestesti putin si de cazare, cum ai facut rezervarea si ce conditii ai gasit in banii astia. (500 ron/4 nopti) Si bineinteles, cateva fotografii superbe din acest loc minunat.

[13.03.10 20:09:35]

Banii au fost doar pentru cazare, transport cu barca impartit la patru persoane si gatit doua mese pe zi cu ce ne-am adus de acasa si pestele pe care il pescuiam.

pepsi70ro
[13.03.10 20:09:36]

Frumoasa Delta noastra. Mi-a placut faza cu cainele. Ai filmat? Cum inapoia restul?

[13.03.10 20:11:48]

Ciinele lua bacnotele de la clientii din barca, restul il dadea vanzatorul. cainele era doar ucenicul......

Sanziana
[13.03.10 20:27:16]

nu fi asa de zgarcit cu vorbele, as vrea sa stiu cum a fost cazarea, aveam si noi in plan sa mergem in delta si am auzit ca poti gasi la particulari cazare buna la preturi mici. Deci, ai avut baie, camera era mare, plasa tantari la geamuri, loc de facut gratar, stii tu, nimicuri de astea care fac o femeie fericita Deci te rugam cu totii in cor sa ne povestesti, gazda va facea mancare, ati fost multumiti?

ancamariagadea*
[13.03.10 21:22:15]

Da, da, da, si eu fac parte din cor!

Te rugam da-ne detalii despre cazare...

[14.03.10 00:46:55]

Cazarea la particulari era ieftina in 2008. Daca nu esti prea fitos te descurci. Eu am platit 50 lei pe noapte, pret in care intra si gatitul, restul de bani i-am dat pe transportul cu barca. Am fost un grup mai mare, 2 camere cu trei paturi si una cu 2 paturi. Camerele sunt mari, curate, cu geamuri termopan, cu plase contra tantarilor, paturile cu saltele relaxa, lenjerii curate. Exista doar o singura baie cu dus.

Iti aduci prosoape, sapun, sampon de acasa.

Curtea e foarte mare, are loc de gratar. La poarta, peste drum trece Dunarea, de fapt bratul Sulina, si este amenajat un loc unde poti sa faci plaja, si sa admiri vapoarele ce trec de la Tulcea la Sulina.

Se poate ajunge din Tulcea la Gorgova cu vaporul, cursa locala sau pasagerul, sau cu sageata sau ,,rapida'' cum zic localnicii. Se coboara la statia fluviala Gorgova.

In sat sunt multe pensiuni, dar eu va recomand la nea Fane si tanti Maria, sau la nea Mitica.

Momentan nu mai am nr. de telefon, dar daca sunteti interesati, rezolv.

kmy
[14.03.10 01:23:56]

Foarte interesanta expunere, si niste fotografii extraordinare ai facut.

Cand se termina prohibitia sa mergem in Delta, undeva pe la sfarsitul lui iunie.

[14.03.10 10:08:36]

valy daca nu-ti place melodia atasata, putem schimba!

cosminp
[15.03.10 10:53:26]

f interesant. masina unde ati lasat-o?

pentru cine nu mananca peste (nu e cazul meu; io-s ca pelicanii din povestea ta), se gateste si altceva sau tre sa vii cu ele de acasa?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[15.03.10 10:57:23]

cam off-topic, dar ca sa zambim un pic: "io-s ca pelicanii din povestea ta" adica... pe cale de disparitie?!

cosminp
[15.03.10 11:04:01]

dragos, ))))))))) inca nu-s pe cale de disparitie, adica inca respir )))))) ......era vorba de mancatul de peste.

recul*
[21.07.10 17:08:32]

un vot si de la mine! cu rugamintea de a posta mai multe detalii...

cosminp, kmy, recul*, valy1c
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Deltă: