ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2010
    DIN: Campulung Moldovenesc
    ÎNSCRIS: 12.03.10
    MAY-2002
    2 AD. + 2 COPII

Mont Saint Michel si Saint Malo - pe urmele lui Pierre Vaillant.

Fiind cazat in Laval a fost foarte usor pentru mine sa acopar doua destinatii pe care le consider importante in nordul Frantei: Mont Saint Michele si Saint Malo.

Primul, chiar daca nu este un munte propriu -zis te impresioneaza prin faptul ca se inalta brusc din mare, legatura sa cu uscatul fiind asigurata in principal de un dig pe care circula si autocarele cu turisti.

In varful dealului este construit un castel care in partea cea mai inalta are o manastire foarte frumoasa pentru care se plateste suplimentar la vizitare.

Pana sa ajungi in varf o multime de stradute inguste si intortocheate ca un labirint, marginite de magazine cu suveniruri, terase sau chiar mici hoteluri te indeamna sa urci si chiar te ajuta sa o faci pentru ca toate atractiile te vor usura la propriu de maruntisul din buzunare.

Foarte interesant este fenomenul de flux -reflux pe care il vezi cu ochiul liber in decurs de doar cateva ore.

Peninsula inconjurata complet de apa in timpul fluxului recastiga teritoriul de uscat pe care la un moment dat niste pastori si-au manat cateva animale pentru a se infrupta din ceea ce lasa marea in urma la reflux.

Un apus de soare la Mont Saint Michele iti ofera o priveliste extraordinara, iar cei pasionati de fotografie se pot intoarce acasa cu adevarate trofee.

Al doilea obiectiv important al zonei, Saint Malo ne-a fost recomandat ca fiind locul in care se intalneste Marea Manecii cu Oceanul Atlantic. De altfel inca din copilarie citind de nenumarate ori romanul " Toate panzele sus " eram curios sa vad locul de obarsie al faimosului Pierre Vaillant tovarasul de aventuri al lui Anton Lupan.

O fortareata imensa, cu ziduri medievale groase, cu o multime de turnuri de observare si cu o inaltime destul de mare pentru a putea scruta orizontul, adaposteste in interior un orasel cu o arhitectura veche dar si locuri foarte moderne.

In afara zidurilor portul mic surprinde prin varietatea de ambarcatiuni care sunt ancorate pana aproape de chei.

Bineinteles ca exista si o plaja, chiar foarte frumoasa, lata, cu nisip auriu, intrarea in apa fiind destul de lina. Singurul inconvenient in luna mai a fost ca apa era extrem de rece. Asta nu la impiedicat pe un pusti de 13 ani din grupul nostru sa parieze cu ceilalti pe 20 de euro ca intra imbracat in apa. Alex a castigat bineinteles pariul. Cat despre Pierre Vaillant pot spune ca nu l-am gasit acasa dar am lasat vorba ca daca porneste in noi aventuri pe mare sa ma puna primul pe lista echipajului.

Trimis de must-see* in 13.03.10 19:13:24

VIZUALIZĂRI: 3409 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (must-see*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere spre Atlantic .

[13.03.10 19:18:13]

Foarte frumos, bravo. SI 400 de pma din primul vot, cel al meu.

ps: La aprecierile de mai sus a contribuit, probabil, si rezonanta deosebita pe care o are pentru mine numele "Pierre Vaillant" ("modelul meu din copilarie") si buchetul de amintiri de tipul "memorie afectiva" pe care mi le-a adus in minte...

ancamariagadea*
    [13.03.10 19:26:45]

Ai impuscat doi iepuri dintr-o lovitura: mi-ai oferit informatii pretioase si m-ai facut sa-mi aduc aminte cu drag de filmul preferat al copilariei mele. Multumesc!

webmasterXY*
    [13.03.10 20:00:54]

@must-see, avand in vedere ca esti doar de ieri pe site, cred util sa te informez ca doar impresiile relativ recente (pana in maxim 3-4 ani) sunt rasplatite cu cele 1000 PMA std. Sigur poti scrie si impresii mai vechi care pot acumula foarte multe voturi din puncte, eventual superbonusuri, dar fara a beneficia de PMA std.

Daca privesti atent alte review-uri vechi, vei observa ca ele si-au pierdut de mult cele 1000 PMA std. daca tie ti le vom acorda in continuare ii vom nedreptati pe ceilalti care le-au pierdut.

Acest review, doar acesta, isi pastreaza PMA std. pentru incurajare si pentru dorinta ta de a ne impartasi din experientele traite de tine.

Mult succes la scris!

Pami*
    [13.03.10 20:20:25]

eu am fost la Saint Malo fara sa stiu de ce mi-a placut atat de mult. Multumesc de informatii ! Si din partea mea binemeritalele PMA

[14.03.10 09:25:02]

am atasat aceasta coloana sonora, sper sa placa, daca nu putem schimba!

david
    [14.03.10 14:34:48]

Felicitari pentru review, totusi as fi preferat mai multe detalii despre castel si manastire.

Un vot de incurajare.

must-see*AUTOR REVIEW
    [16.03.10 09:48:05]

Revin cu amanunte despre manastire.

Denumirea initiala a fost Mont Tombe, a mai purtat si alte nume: Tombeleine, Mont Dol, Lillemer.

In jurul anului 1000 a fost inceputa constructia, in varful muntelui, a manastirii Notre Dame Sous Terre si a continuat si pe parcursul secolului 11.

Se stie de exemplu ca in secolul 12 a fost construita Camera Vantului de Nord, Promenada Calugarilor, iar in secolul 15 Poarta Regelui.

In anul 1203 Mont St. Michele a fost incendiat.

Un corp de cladire adaugat ulterior a fost Merveille flancat de Turnul Corbins ale carui scari in spirala fac legatura intre cele trei nivele ale cladirii alaturate.

Merveil a foat construit in parte si cu ajutorul financiar al lui Philip August, care a dorit sa fie iertat pentru distrugerile din 1203.

In partea de N-V se afla o camera in care este adapostita pretioasa arhiva a manastirii.

Intrarea clasica in manastire are forma actuala inca din 1780.

david
    [16.03.10 09:54:33]

Merci fain pentru amanunte, castelul arata exceptional si cred ca merita vizitat.

david, must-see*, Pami*
    Alte impresii din această RUBRICĂInsula și abația Le Mont Saint Michel: