ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2016
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.07.15
AUG-2016

Vacanţă superbă în Tenerife

In perioada 8-23 august 2016 am petrecut o vacanta fantastica in insula Tenerife, fiind una dintre cele mai reusite sejururi pe care le-am avut.

Am calatorit destul de mult prin Europa pana acum, dar Tenerife e altceva... e un mix de... de toate. In primul rand este impresionat acel mix de zone climatice, in nord mai noros si un pic mai racoros dar verde, si in sud, arid si cald,

Nordul insular este mai localnic, am vizitat Santa Cruz de Tenerife cu bus-ul turistic, si orasul universitar Laguna (fosta capitala a insulei). Ne-am bucurat de fermecatorul oras La Orotava cu ale sale case coloniale, inclusiv Casa de Los Balcones, si atmosfera coloniala si relaxata pe care de altfel am gasit-o in toata insula. Tot in nord am fost la celebrul parc zoologic Loro Park, unde desi biletul de intrare a fost un pic scump (in jur de 32 euro) a meritat fiecare leu (sau euro... !!) cheltuit (am luat bilete twin cu Siam Park.).

Reteaua de transport local cu autobusele numite guagua este foarte bine pusa la punct si chiar e o placere sa circuli prin insula la preturi rezonabile, mai ales ca ai avantajul de a fi liber, fara sa te hartuiasca vreun ghid cu programul sau. Deci, Loro Park -foarte reusita zi in compania animalelor, cu spectacole cu delfini si orci, si animale frumos ingrijite si specii pe cale de disparitie (mai ale papagali) de ale caror inmultire se ocupa personalul specializat al parcului.

In sud-ul insulei, unde am si locuit pe Costa Adeje, atmosfera de vacanta, plaja, ocean, soare, statiuni turistice, sangria si paella, atmosfera relaxata si... preturi rezonabile la mancare si bautura. Inghetata fantastica!!!

Pentru iubitorii de aqua park, recomand Siam Park, foarte frumos intretinut, nu numai zonele de tobogane ci si zonele de gradini tropicale cu tot felul de plante, arbori, arbusti, flori, etc...

O alta destinatie care merita este excursia din insula Gomera. Seamana si nu cu Tenerife, ai ocazia sa vezi acele zone de microclimat, zone aride, si zone verzi cultivate cu bananieri si inclusiv cu porumb. Interesant e si prezentare facuta de un localnic a sistemului de comunicare -prin fluieraturi.

Si binenteles nu e de ratat nici Teide, si satul Masca.

Daca se merge in plin sezon turistic, (noi am fost in august) mare grije la soare, e fff puternic, e musai nevoie de crema cu factor de protectie 5o. E inselator, pt ca bate briza permanent, dar soarele e ff puternic. In schimb, oceanul cu valurile mari e ffff fain. Valurile te ridica sus de tot... dupa care te arunca in nisip... atentie la costumele de baie sa nu le pierdeti...

Una peste alta, mirific... o vacanta fffff reusita.

E un pic departe, noi am zburat din Budapesta, cam 4,30 ore a fost zborul iar un bilet de avion dus-intors e in jur de 280-300 euro, cu bagaj de cala. Cazarea a fost ok, noi am inchiriat un apartament cu chicineta, dar zilnic am mancat si in oras.

Fiti deschisi la noi oferte, dragi parteneri de calatorii, si schimbati un pic clasicele Grecia si Turcia... mai ales in aceste vremuri nesigure (ma refer la Turcia aici)

Trimis de Puk in 06.10.16 21:27:32
Validat / Publicat: 06.10.16 21:59:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Costa Brava, Costa del Sol, Mallorca

VIZUALIZĂRI: 9962 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Puk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Casa de Los Balcones- La Orotava

[06.10.16 21:59:15]

@Puk: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 73&ridAnt=74200

calatorul
[06.10.16 22:20:49]

@puk - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele convingatoare. Ma bucur sa adaug primul vot si urarea de vacante frumoase in continuare!

Utube
[07.10.16 07:54:29]

Buna,

Felicitari pentru articol si pentru vacanta. Tenerife era una din optiunile noastre pentru aceasta vara dar in cele din urma am optat pentru o destinatie mai la nord si am lasat Tenerife pentru alta data.

Ati fost la Loro Park. Exista posibilitatea sa inoti cu delfinii? In Malta, cand am fost, exista un astfel de parc si ne-a placut foarte mult.

Ai scris ca ati stat undeva in sud pe Costa Adeje. Ai cateva detalii despre cazare, poate si fotografii? Sau poate scrii un review despre locatia unde ati stat.

Pe unde ati mancat, cat costa un bilet de autobuz, sunt si abonamente, pe ce perioada?

O zi splendida!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[07.10.16 10:32:09]

@Puk:

De mult am în plan o vacanță în Tenerife, dar până acum așa a fost să fie. N-am ajuns în Tenerife! Turcia nu mai are loc pe lista mea (nu-mi place la All inclusive), dar Grecia cu cele 3000 de insule ale sale, încă mai are ce-mi oferi.

Ți-am fi recunoscători dacă ai detalia mai mult vacanța ta în Tenerife. Spune-ne câte ceva despre prețuri (adică mai concret) la transport, la excursii și intrări la obiective. Și, desigur, am aprecia foarte mult câteva poze ilustrative de acolo.

xoberus
[10.10.16 19:00:57]

Salutare!!

Te rog daca poti sa ne zici cat costa in medie o masa la restaurant in Tenerife.

[10.10.16 22:13:00]

@xoberus:

O bere la halba, 1-1,5 euro, 1 glob inghetata 1 euro, un pranz, adica fel principal +bautura (vin, sau sangria) si desert cam 28-30 euro. Fara desert 24-25 euro. Prin fel principal intelegi paella, sau steak de vita cu cartofi canarieini si sos moho (sosuri specifice insuleleor Canare, cam ca si pesto la italieni, dar aici exista si varianta picanta). La varianta de pranz ma refer pt. 2 persoane acest pret. Cam 13-15 euro de persoana. Si mai primesti ceva mini tapas-grisine, masline, ceva mini (de ex. chipsuri de porumb cu sosuri) asa pentru inceput, sa fie langa primul pahar de vin sau sangria. Mancarea este proaspata si variata. Mult peste, fructe de mare... doar e insula, nu?

Bautura si tigarile din supermarket-uri sunt la preturi bune, fiind fara taxe.

Pentru cumparaturi mai de soi, vizitati zona Fanabe si Santa Cruz de Tenerife.

[11.10.16 00:47:37]

@iulianic:

Ok, o sa incarc ceva poze.

In ceea ce priveste preturile la mancare am postat cate ceva in raspunsul de mai sus.

Excursiile cumparate din insula: pentru Loro Park si Siam Park am platit cam 60-64 euro (am luat bilete twin, cu ceva reducere), in jur de 30-32 euro pt fiecare, dar va spun ca merita fiecare banut. Este super fain!!! Nu ratati!!

Pentru excursia in insula Gomera am platit... 55 euro, daca bine imi aduc aminte, si cuprinde biletul de vapor, turul insulei, pranz, ghid si dureaza 1 zi intreaga

edith simon
[11.10.16 11:18:18]

@Utube: Buna, Nu, nu se poate inota alaturi de delfini, este chiar interzis prin lege.

[11.10.16 14:29:00]

@Utube:

Loro Park este un parc zoologic, nu se poate inota cu delfini, doar sa asisti la spectacolele oferite de acestia, de lei de mare si de orci. Dar merita... e fff fain.

Am locuit la capatul statiunii Plaja de Las Americas catre Costa Adeje, intr-un hotel apartament. Apartamentele Playazul, cotat la 2 stele. Foarte buna localizare, aproape de plaja, si zone de distractie si de market-uri, foarte curat, dar dotare basic. Am avut un studio inchiriat, camera cu 2 paturi si o canapea, chicineta (cu frigider, microunde, plita, toaster, aparat de cafea), baie si terasa, Acces la piscina, foarte curata si ok, Prosoapele se schimbau la 2 zile, lenjeria de pat la 4-5 zile. Studioul avea gresie pe jos, iar mobilierul nu era nou, dar nu stricat sau murdar. Paturile comode si saltelele noi. Era aproape statia de autobus-guagua cum le spun canarienii, - statia Magma, iar urmatoarea statie catre Costa Adeje era autogara (estacion de guagua), de unde pot lua autobuse spre mai multe zone. Inclusiv spre nordul insulei, Santa, Cruz de Tenerife de unde noi am mers la Laguna si la La Orotava. Din punctul de informare turistica din autogara din capitala am primit un program al bus-urilor foarte util, cu trasee, ore...

[11.10.16 17:43:03]

@Puk: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Eileenc*
[08.08.17 02:08:33]

@iulianic: Eu simt nevoia sa dau un review celorcare asteapta multe de la un concediu, iar Tenerife descris ca mirific. M-am luat dupa review-ri si m-am cazat in nord... ok... am inchiriat masina deci suntem mobili. In fiecare zi in Icod este o ceata densa care incepe de dimineate, seara nu poti sa respiri. Programul spaniolilor este dificil pt un turist, duminica inchis, piete inchise le 2 (vroiam fructe tropicale pt acasa... gen chirimoya). Totul e japca, luat banii cu zambetul pe buze sau nu... vremea oribila in nord... ceata, nori si 'bruma' zilnic. Calatorim des si de obicei ne place sa imbinam vizitat cu plaja... eu cred ca Grecia bate tot... este o destinatie pt turism/turisti, totul este flexibil, grecii vb engleza, spaniolii nu stiu o boaba... eu cred sincer ca Tenerife este despre prea multi bani pentru f putine oferite.

Am uitat: traficul nebun, merg cu viteza, nu te lasa in trafic, claxoane non-stop, nimic semnalizat gen puncte turistice, foarte putin din autostrada si in rest In Google We Trust.

Parere sincera: pentru un vulcan si un parc cu balene, nu se merita banii stransi pentru un concediu si aruncati pe insula asta. Sunt atatea destinatii care pot oferi mai mult

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[08.08.17 08:30:44]

@Eileenc: Apreciem și părerea ta și vom lua în considerație tot ceea ce s-a scris pe aici despre mirifica insulă Tenerife. Nu am ajuns acolo și nici nu vom ajunge anul acesta pentru că așa s-a întâmplat. Tot pentru că așa s-a întâmplat, dacă nimic nu va interveni până atunci, anul acesta vom merge tot în Grecia. Are Grecia asta atâtea insule și atâtea locuri istorice de arătat încât nu cred că le poți epuiza în întreaga ta viață.

Vacanțe frumoase oriunde și oricând!

calatorul, edith simon, Eileenc*, iulianic, Puk, xoberus
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: