ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2016
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
AUG-2016

Bucate tradiționale la Cârciuma din Bătrâni

Vacanța petrecută la îngânarea verii cu toamna în Sibiu ne-a prilejuit o vizită lungă la Muzeul Civilizației Populare Tradiționale Astra, pe lângă nelipsita plimbare prin piețele și pe străduțele pitorești ale municipiului. După un mic dejun bun la Exclusive Hotel & More (vezi impresii) am pornit spre Dumbrava Sibiului, loc unde se află muzeul în aer liber.

Acces. Am ieșit din oraș pe DJ 106A, șoseaua ce merge către Rășinari și Păltiniș, și după doar 2 km am ajuns în fața intrării în Muzeul Astra. Aici găsiți locuri de parcare amenajate și în curtea interioară, dar și pe marginea șoselei. Însă pentru cei care doresc să meargă cu autoturismul la Cârciuma din Bătrâni, locul despre care vă voi scrie câteva cuvinte astăzi, accesul se efectuează pe cea de-a doua poartă (există panou acolo care semnalizează existența acestei unități de alimentație publică). Oaspeții restaurantului vor fi lăsați să intre cu autovehiculul până la locurile de parcare de lângă unitate. De asemenea, vizitatorii muzeului pot să se oprească în timpul plimbării pe ulițele satului tradițional câteva zeci de minute la Cârciuma din Bătrâni.

Descriere. După ore bune de explorare a tuturor construcțiilor tradiționale din muzeul în aer liber am hotărât să poposim puțin și la Cârciuma din Bătrâni, pentru o gustare. Încadrată în categoria monumentelor de utilitate publică cârciuma țărănească este adusă din localitatea Bătrâni, județul Prahova. Construcția este specifică zonei depresionare a Starchiojdului, străjuită de înălțimi de peste 1.000 m. Astfel, avem în fața ochilor un han de la mijlocul secolului al XIX-lea, ridicat pe un parter înalt din piatră, pe pivnițe încăpătoare (unde e bucătăria acum), și cu un etaj înălțat. Corpul de clădire e înconjurat de un ceardac (prevăzut cu lavițe de odihnă) și un foișor, sprijinite pe frumoși stâlpi de lemn ornamentați. În jurul ferestrelor și pe fațade există decorațiuni de zid, acoperișul e din șindrilă (cu lucarne decorate) și flori multicolore împodobesc balconul și ceardacul. Ridicat în 1850, locuit până în 1952, cârciuma-prăvălie a fost mutată în Muzeul Astra în 1988. O parte din mobilierul interior este original, totul e decorat în mod tradițional cu ștergare și ceramică.

Sala de mese din interior poate găzdui circa 50 de oaspeți, iar pe pridvor pot lua loc 20 de persoane la două mese de lemn. Pe timpul verii oaspeții preferă terasa exterioară (300 locuri), iar grupurile sau cuplurile care doresc puțină intimitate pot alege cele două foișoare ori un separeu rustic, grupate în jurul hanului. Am observat și un mic loc de joacă pentru copii, dar și un cort mare pentru evenimente de familie ori corporate.

Meniu și comandă. Am luat loc la una din mesele de lemn ale imensei terase exterioare; în permanență au fost ocupate câteva mese: turiștii flămânzi veneau-plecau continuu. Un chelner a sosit îndată cu meniurile și am fost întrebați ce dorim să bem: două beri cu lămâie au „aterizat” rapid pe masă (7 lei/sticla). Meniul se bazează preponderent pe preparate tradiționale ale bucătărie românești. Fiind orele deja înaintate spre înserat nu am comandat prea multe feluri de mâncare; astfel, am cerut doar o ciorbă de fasole boabe cu costiță (12 lei) și o mămăliguță cu brânză și smântână (12 lei). Pâinea și ardeiul sunt din partea casei, lucru menționat și în meniu. Nu am așteptat decât 4-5 minute până când comanda ne-a fost servită, probabil felurile comandate erau deja preparate. Porțiile au fost generoase, gustul satisfăcător. Nota de plată am primit-o într-un pliant de promovare a restaurantului.

Atmosfera tradițională este întreținută și de amplasamentul în muzeul satului, turiștii înfometați putând degusta câte ceva din bucătăria românească. În final, recomand acest restaurant pentru o masă bună în mijlocul naturii.

Trimis de tata123 🔱 in 06.10.16 13:26:24
Validat / Publicat: 06.10.16 16:16:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 5088 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Pe ceardacul cârciumei tradiționale.

[06.10.16 16:20:29]

@tata123: Intr-un astfel de loc ce poate fi mai traditional decat ce ati comandat. Felicitari, un prim vot pentru un articol minunat.

Michi
[06.10.16 17:10:43]

Vizitat, plăcut. Citit, plăcut. Votat, plăcut

ovidiuyepi
[07.10.16 11:38:18]

Excelenta descriere. Ce sa mai comentez! Votat din tot sufletul. Numai bine!

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[08.10.16 21:35:27]

@all: Mulțumesc pentru lectură și aprecieri. Cârciuma din Bătrâni e un loc pitoresc în cadrul Muzeului Astra. Dacă vă înghesuie pârdalnica de foame în timpul plimbării printre casele tradiționale nu ezitați să vă opriți 30 de minute pe terasa cârciumei ori în pridvor. Veți fi serviți cu rapiditate, prețurile sunt bune, porțiile generoase.

Michi, mishu, ovidiuyepi, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?: