ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2016
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 29.09.16
SEP-2016

Vacanța de vis în Paradis

Excursia în Republica Dominicană a fost pentru noi cea mai bună alegere pentru petrecerea „lunii de miere”. Recomandarea ne-au făcut-o cei de la agenția cu care colaborăm și nu am regretat nici o secundă alegerea făcută. Acum, după 7 zile, putem spune că am văzut un colț de paradis, o destinație exotică, cu mult soare, cel mai fin nisip din lume, priveliști care îți taie rasuflarea, plaje minunate și oameni deosebiți.

Sejurul ne-a costat 2500 euro, însemnând: avion Budapesta – Paris, Paris – Punta Cana, cazare 7 nopți cu all inclusiv și transfer aeroport, asigurare medicală și storno. Am cheltuit în plus aproximativ 600 dolari, însemnând două excursii: una pe Insula Saona și alta în Safari și suveniruri.

Dată fiind perioada aleasă, 15 – 22 septembrie, în plin sezon al uraganelor, am avut câteva rețineri privind condițiile meteo dar și temutul virus Zyka. Am petrecut 7 zile fără strop de ploaie, cu temperaturi de peste 30 de grade și un soare arzător. Despre virus, puțini din localnici sau personalul de la hotel au știut să ne ofere informații. În toate serile petrecute acolo nu am văzut un țânțar sau mai exact nu am văzut nici măcar o insecta, semn că probabil dezinsectează. Multe din femeile care lucrau în resort erau însărcinate și am văzut chiar două turiste însărcinate care spuneau că nu se tem de virus, că se exagerează foarte mult.

În sejur am plecat pe 15 septembrie, de pe aeroportul din Budapesta. Escala pe Charles de Gaulle a fost de 4 ore. Zborul cu Air France până în Punta Cana a fost de 10 ore. Timpul a trecut destul de greu deși am avut suficiente filme, muzică, reviste cu care să ne umplem timpul. Atenție, în avionul transatlantic este foarte rece, la cei 10.000 m altitudine temperatura ajunge și la -50 grade, în avion nu sunt mai mult de 18 grade. Niște haine în plus sunt binevenite.

Odată ajunși pe aeroportul din Punta Cana ne-am recuperat bagajele (bagajele le-am predat în Budapesta și le-am mai văzut în Punta Cana, am fost puțin stresați că se pierd însă nu au fost probleme) am fost preluați de reprezentantul agenției locale care ne-a transferat la hotel. După un drum de 25 de minute am ajuns în RIU Palace Resort despre care ofer amănunte într-o altă postare.

În cele 7 zile am avut parte de un adevărat răsfăț, resortul a fost excepțional, mâncarea diversificată, am făcut excursii și am ne-am bucurat de prima noastră excursie într-o locație exotică.

Câteva sfaturi:

-dominicanii sunt foarte prietenoși, îți zâmbesc mereu și se bucură când le oferi câte un dolar. În Republica Dominicană bacșișul este sfânt, dacă ajungeți în excursii în zona rurală nu ezitați să le cumpărați copiilor bomboane. Noi am cheltul cam 50 dolari numai pe bacșișuri – de la șoferul de pe mașina de transfer până la ospătar, băiatul de la piscină, cameristă etc. Un schimbul câtorva dolari am primit o cameră cu o vedere mai bună, suveniruri în cameră, locuri rezervate la piscină, o masă rezervată la prânz sau cină sau satisfacția că am ajutat cu puțin niște oameni care lucrează enorm pentru 200 dolari pe lună.

-nu ezitați să cumpărați din produsele locale, însă nu din magazinele unde există casă de marcat, ci direct de la producători. Prețurile sunt mai bune și ai certitudinea că multe din produse sunt autentice sau organice. Prețurille sunt pentru toate buzunarele: un magnet 5$, o șapcă 15$, o geantă de plajă 25$, un ulei de cocos 10$, o pereche de pantaloni de in 30$, etc. Însă, în Dominicană totul se negociază. Cu puțin curaj puteți reduce la jumătate suma cerută. Nu ezitați să vă cumpărați pentru acasă celebra băutură Mama Juana, cacao, unt de cacao sau uleiuri naturale. Toate sunt excepționale, iar la întoarcere veți regreta că nu v-ați făcut provizii mai serioase.

-nu vă aruncați să cumpărați excursii din primul moment. Așteptați, analizați ofertele și foarte important: negociați! Noi am cumpărat excursiile în Saona și Safari de la un agent care se învârtea pe plajă. Cerea 95 dolari/persoană/excursie. După negocieri serioase ne-a oferit o reducere consistentă: 60 dolari în Saona și 65 dolari în Safari.

-nu vă temeți să experimentați: mâncarea, băutura, să descoperiți cultura și tradițiile dominicanilor. Pe întreg parcursul șederii acolo ne-am simțit protejați, au avut mare grijă de noi, în excursii am fost mereu însoțiți de oameni care stăteau mereu cu ochii pe noi, te făceau să te simți în siguranță însă fără să îți invadeze intimitatea.

-apa de la robinet nu este potabilă, am folosit-o pentru spălat însă fără a bea un strop

Experiența noastră în Punta Cana a fost memorabilă. Ne-a deschis pofta de a vizita și alte destinații din Caraibe.

Trimis de Ana84 in 05.10.16 20:59:54
Validat / Publicat: 06.10.16 08:59:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 4161 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ana84); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Insula Saona, cu cel mai fin si curat nisip

[05.10.16 21:28:23]

@Ana84: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[06.10.16 10:28:07]

@Ana84: Avand in vedere ce spune web-ul nu pot decat sa-ti urez si eu bune venit si inca ce bun cu un astfel de articol. Totodata iti urez si casa de piatra si la cat mai multe calatorii minunate.

Despre aceasta destinatie nu pot decat sa ma bucur ca ati ales-o pentru ca din tot ce am citit toti au fost incantati.

Articolul tau este unul foarte placut, cu informatii utile prezentate minutios, singurul meu comentariu e legat de poze, cand incepusem sa ma simt mai bine s-au terminat.

Felicitari, astept continuarea, acesta votat cu mare placere.

[06.10.16 12:22:08]

Draga mea, sa dea Domnul sa ai o casatorie de vis asa cum a fost si excursia voastra in luna de miere!

Bun venit pe site cu un articol excelent, complex si plin de informatii utile.

La sfirsitul lunii (of, astept de 6 luni si ceva...) plecam si noi la Riu Bamboo. Eu voi merge pentru a doua oara in Dominicana si desi stiu cum si la ce sa ma astept, tot am emotii.

Acum am citeva intrebari : Cum de ati facut cumparaturi de la producatori? Ati fost in plimbari de capul vostru sau ati cumparat de la magazinele gasite in drumul excursiilor cumparate? Vreau sa imi dai amanunte in acest sens. Multumesc anticipat!

Ce puteai face cu nuca de cocos gasita la Saona? ca eu am incercat sa sparg una la resort si am trintit-o de trotuar in hohotele de ris ale turistilor, nu s-a spart... asa ca am urcat pe un pod inalt si am tritit-o de asfalt. Abia la a treia incercare am reusit.

La Saona nu ati gasit melci din aia mari?

Ce reprezinta poza 14? ca nu cred eu ca din "calamarii" aia se face ciocolata.

Cum a fost atmosfera in avion? Copii mici? Urlete? Ca data trecuta a plins unul 9 ore jumate.

Si sa nu treaca mult timp pina scrii urmatorul review!!!

[06.10.16 12:28:25]

@adri-nico: Fata draga pune pe ochi prelungitoare, acolo sunt boabe de cacao, ca numai la calamari iti sta gandul, uita-te mai bine .

[06.10.16 12:33:02]

@mishu: Daca alea albe nu sint calamari... inseamna ca sint dusa. Asa sint boabele de cacao? albe si moi?

Soso42
[06.10.16 14:48:37]

@adri-nico: Ahh mamica, ti-a ramas gandul la calamari si fructe de mare. Uita-te iubire cu atentie si vei vedea ca sunt boabe de cacao invelite intr-o pielita alba precum este un "bebe" in placenta. Ajungem acolo si te vei convinge personal. AMR (Au Mai Ramas) = 24zile.

[06.10.16 14:52:41]

@Soso42: Te rog frumos cu demonstratie cu tot . Si studiaza si avionul sa fie linistit, fara godaci care sa o supere , ca altfel nu mai ai viata buna cu ea.

Ana84AUTOR REVIEW
[06.10.16 20:07:44]

@adri-nico: Mulțumesc pentru primirea călduroasă! RIU Bamboo este o alegere foarte bună, sunt sigură că o să vă placă. Cât privește întrebările: produsele le-am cumpărat de la producători locali în excursiile opționale. Din Insula Saona am cumpărat ulei de cocos produs pe insulă (7 $) iar din Safari, în zona montană a insulei, am luat cacao produsă pe loc, condimente, zahăr brun, băutura tradițională MamaJuana și trabucuri rulate pe loc. Prețurile sunt mult mai bune, ai satisfacția că sunt produse autentice și ajuți comunitatea locală. În plimbări de capul nostru nu am îndrăznit să ieșim în afara resortului. Am fost atenționați că răspund de siguranța noastră atâta vreme cât suntem în resort sau în grup organizat.

Să deschidem nuca de cocos din Saona ne-a ajutat un localnici care avea la purtător o macetă.

) nu sunt calamari, e fruct de cacao. Da, așa arată înainte să devină ciocolată. Ghidul ne-a făcut o demonstrație cum din fructul cules din grădina casei, boabele se usucă la soare o săptămână, apoi se prăjesc în cuptor și apoi se macină. Pasta obținută este presată și devine cea mai pură ciocolată neagră cu conținut 100% cacao. A fost o nebunie, merită trăită o astfel de experiență, așa că încercați experiența în Safari. Pe lângă plantații am fost să călărim, la o fabrică de trabucuri și într-o gospodărie a unui localnic. O să încerc să mai postez fotografii.

Zborul nu a fost ușor la întoarcere. Am prins în fața noastră o familie cu un bebe de vreo 2 ani. A plâns mult, deranjat probabil de altitudine sau frigul din avion. Nu ne-a deranjat, ne-am pus căștile pe urechi și am ascultat muzică sau am urmărit filme.

Concediu plăcut și zile însorite!

[06.10.16 20:39:04]

@Ana84: Draga mea, Multumesc pentru raspunsul complex. Dar pe mine nu ma intereseaza nici uleiul de cocos (ce se face cu el?) nici trabucurile ca nu fumam, poate vreo cacao sa luam. Si da, avem in plan un Safari. Acum, te rog sa imi mai explici putin cum a fost cu calaritul. Trebuie sa ai pantaloni lungi? Ce alte safturi imi dai pentru un safari? Si cit ai platit pe el? Ma uitam pe un site cu excursii in Dominicana si am vazut in poza de prezentare niste cai ca ai lui Fat - Frumos si in pozele puse de turisti, ziceai ca e mirtoaga lui Harap -Alb. Al tau cum a fost? Un cal cu plete blonde sau o combinatie de catir cu cal?

Ana84AUTOR REVIEW
[06.10.16 21:07:45]

@adri-nico: Uleiul de cocos este foarte bun pentru piele, ten si par. Il poti folosi si ptr consum in caz de constipatie. Ptr Safari e potrivita o tinuta lejera, ceva mai uzat si inchis la culoare, posibil sa te umpli de praf de pe drum sau de par de la calarie. Caii nu au fost ceea ce ne asteptam, dar au fost foarte blanzi, cunosteau drumul. Si asa am avut emotii fiind prima daca cand am calarit. A fost o experienta interesanta. Excursia in Safari costa la agentia din holul hotelului 100$/persoana. Sotul meu a refuzat spunand ca e prea mult. Si bine a facut, a doua zi pe plaja am dat peste reprezentantul altei agentii care ne-a cerut 95$. Am negociat si am reusit sa scoatem excursia la 65$/ persoana, am luat tot de la el si Saona cu 60$. Am fost 8 ore pe un traseu minunat, cu bauturi, mancare, multe informatii, plus o ora de plaja la final de zi pe plaja publica Bavaro.

[06.10.16 21:24:02]

@Ana84: Frumos de tot ceea ce imi spui tu. Stiu si eu faza cu negociatul la aentii locali. Prima data am luat de la agenta care ne-a programat zborurile, 2 excursii, de rusine (o scufundare in oncean si un boogie ca era mai ieftin) si de la cei de pe plaja inotul cu delfinii si insula saona, care, de la 95 am scos=o la 65 si delfinii de la 135 cred ca la 95 daca mai tin bine minte. Acum as vrea o Saona (pentru o sedinta foto), un safari (pentru calarie si viata rurala), un segway (pentru peisaje si pentru ca mi-a placut sa ma dau cu masinaria aia prin resort) si boogie (pentru ca ala ma duce la plaja Macao- cea mai albastra apa din lume). Vedem cum ne ajunge timpul fizic. As incerca si sa ies pe portile resortului sa o iau langa (danga) pe drum... sau sa merg pe malul marii cit m-or tine picioarele. Sau sa ma duc cu autobuzul local. Vad, poate ma imprietenesc cu vreun localnic si sa il intreb daca ne scoate la o plimbare. In afara aparatului foto ce ar putea sa imi ia? (banditii de la drumul mare)?

ct64cas
[04.11.16 16:55:39]

@adri-nico: Hahaha! Sunt martoage, saracii! Mie mi-a fost mila de unul, cand am fost in 2002 si m-am dat jos dupa vreo 10 metri, amaratului i se vedeau coastele, iar eu eram ""mai bine facuta"", asa ca pozele cu armasarii care mananca jaratec sunt doar de reclama!

[05.11.16 01:29:04]

@ct64cas: buna seara/ dimineata! sint in Dominicana si ieri am fost cu caii. am avut si conducator de cal, un baiatel de 13 ani, mai slabut decit calul. Numele calului era PasoLino! abia se tira... miine avem Saona, iar duminica boogie. e totul WOW!

ct64cas
[06.11.16 10:18:15]

@adri-nico: Vacanta placuta va doresc! Eu am fost in Puerto plata la riu merengue; am vizitat Santo Domingo, cu un taxi pe care l-am luat din fata hotelului si care a stat dupa noi, am mers in safari cu jeepul-ghidul ne-a spus sa luam bomboane, pt ca alearga copiii din sate dupa masini si turistii le arunca bombonici, ei striga""menta, menta""... am fost in excursie la Samana, ar fi bine sa nu o ratati, e un peisaj de vis in parque national los haitises-bahia de san lorenzo-am mers cu speed boat, am vizitat padurea de mangrove... dar asta a fost acum vreo 14 ani... Tot in Puerto plata am fost la un fish restaurant-restaurant mult spus -unde ne-am ales singuri lobsterul din acvariu, cam la 1,5 -2 kg-cel mai bun din viata mea! Vacanta placuta si asteptam poze!

[06.11.16 15:43:43]

@ct64cas: Intr-adevar e placuta dar cam ploioasa. Nu a fost zi in care sa nu ploua, insa asta nu ne-a impiedicat sa ne distram, sa fim fericiti, sa dansam in ploaie toretiala pe catamaran, ieri la insula Saona. Azi avem boogie si nu ne-a ocolit o mica burnita. O sa revin cu articole si poze dupa ce ajung in tara.

Va multumim!

adri-nico, Ana84, ct64cas, mishu, Soso42