ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
SEP-2016
team-building

Am plecat la 5* si am ajuns la 3* - Lighthouse Golf & Spa Resort - apartamente 3*

Ca sa o luam cu inceputul am sa va spun ca anual in compania pentru care lucrez se organizeaza team-building si pentru ca sunt destul de noua aici acesta este cel de-al doilea la care merg si primul organizat impreuna cu colegii din 5 alte tari, tara aleasa fiind Bulgaria.

Dupa ce am primit diferite variante, the lucky winner a fost declarat Lighthouse Golf & Spa Resort, o locatie de 5* in zona Balcic, vezi link catre locatie mai jos.

lighthousegolfresort.com

Asadar joi dimineata (29.09) ne-am imbarcat in autocar si tine-o cap compas spre Balcic (prin Vama veche). Normal fiind cu autocar (cel rosu stiti voi care), s-au facut opririle de rigoare (2) si nici viteza nu a depasit 100 km/ ora, astfel incat am ajuns la destinatie spre pranz, un loc izolat de lume dar frumos.

Pentru ca ora era destul de intarziata am fost rugati sa mergem intai la masa urmand ca apoi sa ne luam in primire camerele. Ce bine ca a fost dupa, ca altfel inghiteam cu noduri.

Dupa ce am mancat am mers sa ne luam camerele de la un nene care lucre la un laptop vai mama (si tata) lui, care cu greu te gasea, uneori nici laptop-ul nu mai mergea si atunci se uita pe liste si cu ocazia asta am aflat ca nu suntem toti egali, adica unii am fost trimisi la Cuca Macaii sau la Dracu’ cu carti, cum vreti voi, iar lumea buna a avut acces la hotel (asta ca sa-si vada fiecare de lungul nasului).

Ni s-a mai spus ca vom fi dusi la locurile noastre de cazare cu masinutele si de cate ori avem nevoie sa vina masinuta, dam telefon si vine.

Ok, am aflat si ca vom mai sta cu inca doua colege intr-un apartament cu doua dormitoare (dar am primit o singura cheie desi am insistat si pentru a doua).

Am primit apartamentul GeA502, un apartament situat la etajul 4 (ultimul al unui bloc de apartamente)

Aici sunt blocuri si vile care sunt spre vanzare sau inchiriere dupa cum doreste cine vrea. Blocul nostru avea langa el si o piscina (asta pentru a te scuti sa mergi la hotel la piscina) si intr-o oarecare vecinatate un supermarket.

Acum as vrea sa intelegeti un lucru, nu sunt carcotasa, puteam sa stau si la cort, ideea era ca aceasta activitate era pentru echipa, de aia se si numea team-buiding, unde rangul nu mai conteaza si in mod cert au stiut pe cine unde sa trimita, nu a fost ceva aleatoriu, si ar fi fost si mai corect macar sa ne spuna ca sa stim la ce sa ne asteptam (stiind ca stam la 5* multe dintre colege nu si-au luat papuci, foehn fiind clar dotari standard).

Sa revenim, urcam la apartament si primul lucru pe care l-am sesizat a fost ca apartamentul aflat fata in fata cu al nostru nu este finalizat (se vedea pe sub usa un spatiu neizolat de cativa cm). Am intrat in apartament si acum am sa vi-l descriu.

3 camere, in care se intra dintr-un holisor unde exact la intrare exista un dulap (ai zice) care insa contine centrala termica, in dreapta se intra in living iar in stanga 2 camere, una are baia cu intrare din camera, cealalta cu intrare din acest holisor. O baie are perdea de dus la cada, cealalta nimic, asa ca va dati seama ce balta se facea.

Ca dotari cosmetice: sapunel, gel de dus si gel de baie (primite o singura data), si 2 prosoape (bune) unul de fata si unul de corp.

Dormitoarele prevazute cu dulap de haine, patul dublu si 2 noptiere (colegele si-au adus din living scaune sa-si puna lucrurile, eu m-am folosit de noptiera), nu exista veioze. Si acum ca am vazut si pozele am realizat ca dormitoarelor nu le-am facut poze asa ca va rog sa ma credeti pe cuvant (pat matrimonial, 2 noptiere si un dulap de haine, si atat).

Pe jos in dormitoare este parchet melaminat iar in hol, bai si living gresie (cu unele care incepeau deja sa se deplaseze)

In living (pot spune ca acesta mi-a placut cel mai mult din tot apartamentul) o canapea cu o masuta mica si in fata acestora TV si DVD, o masa mare cu 4 scaune si zona de bucatarie bine reprezentata, cu frigider, aragaz, masina de spalat vesela, filtru de cafea, fierbator de apa, cuptor cu microunde, prajitor de paine, vesela (pahare de tot felul, farfurii, cesti, tacamuri), o tigaie si o cratita. Frigiderul era “dotat” cu cateva sucuri (7 up, Mirinda, Pepsi si Pepsi zero), bere, apa minerala si apa plata.

Frigiderul a fost inzestrat o singura data.

O alta parte frumoasa a acestui apartament este reprezentata de balcon care este mare, cu iesire din toate camerele, de unde puteai vedea marea, cu un singur dezavantaj insa este deschis si spre apartamentul de langa noi (te poti plimba ca pe bulevard).

Cel mai mult insa la aceasta cazare m-a deranjat insa faptul ca in fiecare bloc era ocupat un singur apartament si asta ma face sa cred ca asa si erau gata, ca pentru prezentare.

Despre apartament insa pot sa mai comentez si asta doar pentru a arata totusi ca lucrurile sunt facute destul de superficial, v-am zis deja ca una din placile de gresie cand calcai pe ea se misca (si era intr-o zona intens circulata) si pentru ca locul nu este incalzit sau diverse alte motive, pe la colturi incepuse deja sa se umfle zugraveala (o sa vedeti in poze). Sa nu ziceti ca sunt carcotasa, dar ca sa inchiriez un apartament de lux, la care sa pot ajunge doar cu masina si sa-mi gatesc zic pas, deci ori ma duc la hotel unde sunt servita ori inchiriez un apartament intr-o zona mai populata si stau la cratita si toata lumea e fericita pe bani mai putini (am facut o verificare pe booking si e cam la jumatate de pret fata de hotel) dar la nivelul unui hotel de 3* cu mic dejun inclus.

Terenul de golf este perfect pentru practicantii acestui sport, foarte bine intretinut si foarte larg, aveai senzatia ca esti intr-o alta tara (adica eram intr-o alta tara, dar nu credeai ca asta este in Bulgaria).

Restaurantul – noi am luat masa la Restaurantul Alexandra, unde erai intrebat numarul camerei si apoi fericit ca te-a localizat mergeai sa-ti alegi meniul preferat. Aici nu am comentarii (ba da, dar nesemnificative), mancarea foarte buna, ca peste tot in Bulgaria 2 supe/ ciorbe si diverse alte feluri. Nu stiu cata variatie si-ar dori cate unii insa aici mi s-a parut in regula. Colegii mei mai umblati sau mai carcotasi au spus ca mancarea nu era de 5*. La bauturi mai era problema deoarece berea o aducea la comanda, incet, incet cate 2 beri si noi eram o trupa de 100 persoane (trecem peste) si daca cereai un fresh era dupa chef, ba e cu bani, ba ti-l aducea cam fara chef asa incat de asta m-am lipsit. Vin alb, roze sau rosu, am baut roze si a fost in regula (colegii au spus ca a fost oribil, deci careva dintre noi are o problema).

La micul dejun puteai servi chiar sampanie (nu vin sau bere) si cred ca bulgarii au o problema cu sampania, probabil o productie foarte mare de erai imbiat mai mereu cu sampanie.

Dulciurile erau destul de bune (nu sunt chiar fan dulciuri) si luam putina prajitura la care insa asezonam 2-3 cupe de inghetata de ciocolata (foarte buna).

La plaja in schimb ca sa ajungi singura sansa era un shuttle bus ca pe jos nici o nadejde. Am intrebat cat este pana la plaja si ni s-a spus ca sunt 7-8 km (pe site-ul lor spun 5 km ceea ce este eronat), si asta chiar de catre angajati. Am zis ca or fi putin mariti km ca sa ne descurajeze si ne-am propus sa incercam, aveam la dispozitie cam 2,5 ore si am zis, mergem (o buna bucata de drum cobori) o ora si vedem pana unde ajungem dupa care restul inapoi. Am mers in pas alert, 5 km i-am fi facut sigur intr-o ora si am constatat ca mai aveam ceva pana la plaja asa ca am luat-o inapoi. A doua zi colega mea a mers cu shuttle bus-ul si a zis ca mai aveam destul, asa ca nu poti ajunge la plaja decat motorizat.

Vineri seara am vazut si un program artistic organizat in hol, 3 perechi (2 mai tinere si una mai apusa – el) care dansau pe rand. Apoi acel (mai apus) el si ea (mai rasarita) care practicau de fapt dans acrobatic (m-am mirat ca el reusea sa o faca pe fatuca destul de des fular pe dupa gat sau centura in jurul braului, au luat persoane din public cu care au incercat diverse combinatii.

Mai putem spune ca din hol se intra si intr-o camera de joaca unde exista printre altele si o masa de billiard.

Despre Spa-uri si alte tratamente de acest fel nu am ce sa spun, nu am beneficiat de ele scopul nostru acolo fiind altul.

Nu stiu exact daca notele acordate pot fi luate in calcul avand in vedere ca eram un grup si nu sunt astfel reprezentative, pot spune doar ca as merge acolo doar daca as vrea sa joc golf (e locul perfect pentru aceasta activitate), daca nu as vrea sa ma misc de la piscina, apropo aici sezlongurile de plaja erau interesante insa erau asezate pe o “plaja” formata din pietricele foarte mici, incomode daca nu erai incaltat adecvat si exista si o piscina interioara, care nu era incalzita insa, si daca as vrea sa fiu izolat.

Cum insa pentru mine golful e un sport de moft si pot sa joc si minigolf (nu e snobism sau Vulpea cand n-ajunge la struguri, etc, etc), imi place si la piscina dar imi place sa pot avea acces si la mare fara sa fiu conditionata de masina, si imi place si libertatea si nu o colivie aurita, in mod sigur nu as mai merge a doua oara acolo, nici macar la hotel, decat daca as merge tot intr-un team-building sau activitate asemanatoare si sa nu am incotro.

Vineri dupa-amiaza insa am fost la Balcic si am vizitat Castelul Reginei Maria, dar asta este o alta poveste pentru o alta zi, asa ca pe curand.

Trimis de mishu in 05.10.16 11:57:12
Validat / Publicat: 05.10.16 17:07:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5033 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P31 Lighthouse Golf&Spa Resort - soarele a rasarit hai la hotel sa mai stam putin pana plecam la masa.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

[05.10.16 13:06:15]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Lighthouse Golf & Spa Resort, BALCIC" (deja existentă pe sait)

alinaro
    [05.10.16 18:37:03]

@mishu: Să înțeleg că colegilor din alte țări le-au fost repartizate camere mai bune? Eu nu merg în team-buildinguri, dar când plec în delegații cu un coleg spaniol, întotdeauna am avut-am impresia (bazată pe fapte reale) că pașaportul contează atunci când e vorba de o cameră mai bună. Prefer să cred că mi se întâmplă doar pentru că rezervarea e făcută pe numele firmei, care coincide cu cel al colegului, he, he.

[05.10.16 19:43:18]

@alinaro: Multumesc de vizita si vot, acum ce sa spun, noi romanii eram cat toti ceilalti la un loc, chiar mai multi, asta pentru ca sucursala din Romania este una dintre cele mai mari. Diferentierea nu poate fi luata in calcul din moment ce Franta si Israel aveau cate 3 reprezentanti si aia de top, asa ca si la noi a fost la fel, cei "valorosi" au stat la 5*.

Mai mult nu am vrut sa studiez. O seara frumoasa.

ANILU
    [05.10.16 20:47:52]

@mishu: Deci concluzia este, așa una peste alta, că a fost bine, așa "izolati".

Nici mie nu-mi plac genul ăsta de resorturi, izolate, departe de mare sau de localități. Am avut o singură experiență în sensul ăsta, am văzut cum este și gata, atât.

Aștept continuarea despre Balcic.

Toate cele bune.

adrianbogdan
    [05.10.16 20:56:30]

@ANILU: Pai, ma genul asta de hotelui cu terenuri imense de golf nu pot fi amplasate decat in zone bine alese si care se pliaza pe genul acesta de activitate, sti impatimiti acestui sport au standardele lor foarte ridicate asa ca la ei conteaza terenul de golf si dupa restul...

... oricum io prefer linistea bine nici chiar asa.

Daca alegerea a fost al organizatorului io zic ca a avut el un scop.

[05.10.16 22:10:24]

@ANILU: Multumesc frumos pentru vizita si vot, cred ca ideea de la inceput a fost de golf, si de fapt ce am spus ca m-a deranjat cel mai mult a fost faptul ca fiecare pleca catre cate o locuinta intr-un alt bloc, ne-ar fi placut sa fim ceva mai grupati sa socializam mai mult. Cat despre ce am mai facut noi, in mod sigur voi povesti. O seara frumoasa.

[05.10.16 22:12:26]

@adrianbogdan: Corect, ai dreptate, insa ma gandesc cu groaza daca ploua cred ca eram si mai izolati unii de altii, asa macar a fost frumos afara si plecam inspre si dinspre hotel ca intr-o plimbare. Multumesc frumos de vizita si vot. Iar decizia privind hotelul ales cred ca cel mai greu a cantarit pretul.

elviramvio
    [05.10.16 23:13:50]

@mishu:

O echipa bine sudata dupa cat se vede!!

[06.10.16 09:20:53]

@elviramvio: Este destul de greu intr-un team-building unde sunt departamente diferite, varste diferite si unde mai apare si factorul - alte tari - sa faci ca lucrurile sa mearga cat de cat intr-o directie si mai ales ca limba oficiala in toata aceasta interactiune era engleza, dar am sa va povestesc ce si cum uneste oamenii in astfel de activitati in articolul urmator.

In final zic ca a fost ok, insa ne-am intors atat de obositi acasa de parca fusesem la munca campului.

Michi
    [06.10.16 12:30:26]

Felicitări Mishulică pentru schimbarea statutului şi pentru reviewurile de calitate pe care le-ai scris: destule cu peste 50 de voturi şi în general peste 40 ceeace demonstrează calitatea lor.

[06.10.16 12:33:08]

@Michi: Multumesc frumos pentru aprecieri, am avut modele bune de urmat si placerea mare de tot de a povesti, chhiar daca de multe ori m-am lungit cu povestile mele.

Toate aprecierile insa ma obliga pe mai departe, si de ce sa nu fiu cinstita imi si place.

O zi frumoasa.

alinaro
    [06.10.16 12:35:02]

@mishu: Felicitări și de la mine! Și... tot înainte, vrednici pionieri! ))

[06.10.16 12:44:43]

@alinaro: Multumesc foarte frumos, o zi minunata .

tata123 🔱
    [06.10.16 13:21:46]

@mishu: OFF: Felicitări pentru noul statut atins pe AmFostAcolo (multă muncă și timp alocat saitului).

[06.10.16 13:41:17]

@tata123: Multumesc frumos, am exemple frumoase de urmat.

Michi
    [06.10.16 14:36:39]

@Mishu:

Corect. Păi eu de ce crezi că mai scriu, după ce de luni bune am atins 10 mil. puncte? De obraz şi pentru că îmi place. Ce îmi place? Să scriu şi să fiu lăudată.

[06.10.16 16:52:36]

@mishu: Acum am reusit sa citesc si sa apreciez ariticolul tau.

Am zambit citind si vazand notele acordate.

Tu realizezi ca alt coleg ar fi dat poate un 6 acestui hotel? Esti ca mine, m-am convins. Nu faci o tragedie din nimicuri. Si da, ai dreptate, nu as merge la cinci stele scumpe sa gatesc, sa fiu departe de plaja, mai bine stau la fara stele si ma descurc cu mancarea in buricul targului.

Felicitari pentru articol!

[06.10.16 17:07:35]

@krisstinna: Multumesc frumos pentru aprecieri si asa este mai mult ne-am amuzat si cred ca de soc am realizat ca de fapt camerele nici nu le-am pozat, doar livingul. Adica in camera sobrietate la maxim, un pat care se cam bataia de ziceai ca e pe apa, doua noptiere (fara veioze) si un dulap de haine.

A, si asternuturile minunate, daca ar fi plouat afara cred ca nu ieseam din scutece .

Dar distractia a fost beton.

[06.10.16 17:19:37]

@mishu: Si ca sa mai continui cu carcoteala la baie nu exista nici un cuier de care sa-ti agate hainele, le puneai claie peste gramada pe suportul de prosop,

Si am mai avut o chestie draguta, baia era prevazuta cu cada si la celalat capat al cazii era suportul de prosoape unde iti asezai prosopul si care era prevazut deasupra cu un radiator probabil cu rol de uscare a prosoapelor. Una dintre college a tras de fir si a pornit radiatorul dupa care firul s-a blocat. Cand am revenit la apartament era o caldura groaznica in baie iar noi nu reuseam sa deblocam firul. Am sunat-o pe colega noastra si am rugat-o sa vorbeasca la receptie sa vina cineva sa ne ajute. Imaginati-va ca stati acolo si aveti nevoie de ceva, cum luati legatura cu receptia? ca aici nu aveti nici un telefon la dispozitie, macar ceva la parter in cel mai rau caz.

In fine, intre timp colega mea de pat , si-a sunat prietenul care a sfatuit-o sa inchida sigurantele de la panou una cate una pana o nimerim pe cea buna si asa am rezolvat problema.

Ulterior a venit si cineva de la hotel care a deblocat firul.

Amuzant nu? , insa faptul ca esti cazat acolo fara sa poti lua legatura cu receptia hotelului nu mi se pare tocmai in regula.

[06.10.16 17:29:09]

@mishu: Foarte tare! Ce mă amuză neajunsurile astea haioase! Fac amintirile amuzante. Eu recunosc, mereu păţesc câte ceva spre disperarea soţului meu. După vacanţă, când povestim, râde şi el uneori. Râd eu şi pentru el Dacă ai şti ce i-am făcut în vacanţa din Cipru cred că ai rămâne interzisă. Nu pot spune public

Bravo Mişulică! Vezi că e octombrie şi nu am băut nicio bere împreună. Încă

[06.10.16 17:49:28]

@krisstinna: Cred ca trecem pe must, ai ceva impotriva?

[06.10.16 18:10:52]

@mishu: Eu cred că ajungem la vin fiert sau la țuică fiartă la cât de frig este afară.

[06.10.16 18:49:49]

@krisstinna: ????

adri-nico
    [07.10.16 01:33:23]

felicitationes, colega! desi sint cocosata la 90 de grade din cauza lucrului, am urcat in pat cu laptopul in brate... ca sotul doarme si am dat peste scriitura ta. am vrut sa rid dar parca nu se cadea.

auzi, la "timbildingurile" astea se plateste sau e din partea companiei? ca io n-am fost... nu m-a invitat nimerica sa facem o claca de cusut la musca. )

una peste alta daca nu era rau, tu ce mai scriai?

[07.10.16 08:21:57]

@adri-nico: 'Neata, daca nu erau si pataniile probabil ca era ceva mai scurt, dar iti dai seama ca fotografiam si papucii . Activitatile astea e pe banii altora, ca iti dai seama ca altfel nu mergea atata lume.

Si daca stam se ne gandim si in aceasta veche meserie a ta existau "timbildinguri" numai ca se numeau "sezatoare', sau "claca" si se adunau femeile si dadeau din vreascuri si melita si cum le mergeau mainile asa le mergea si gura.

Te pup si sa ne auzim de bine, iti multumesc pentru vizita si vot.

adri-nico
    [07.10.16 08:29:02]

@mishu: Fetica-mele, eu am evoluat, fac sezatorile on line! De exemplu ofer consultatii virtuale celor care vor sa isi coasa o ie. Pe Paty am initiat-o si la mare ne-am intilnit la un profiterol pe plaja, unde mi-a aratat cit a cusut. Deci merge!

Profiteroului de 5 stele, compaia la fel... asa ca n-am a ma plinge de nimic.

In alta ordine de iei, azinoapte am visat ca era ora 11 noaptea inaintea plecarii si cineva venise sa ii fac o haina rosie de stofa. Si imi aratase un model iar eu socoteam timpul ramas pina la plecarea spre aeroport si ii ziceam :scoatem buzunarele, scoatem gulerul ca nu mai am timp si... scoatem toata haina ca nu mi-am facut bagajele iar la 10 trebuie sa plecam de acasa. Am reusit sa refuz pe cineva (macar in vis). Acum ma iau de treaba ca sa apuc sa termin tot. (amr 23. )

[07.10.16 08:40:14]

@adri-nico: Eu in afara de goblen altceva n-am mai cusut, ba pardon, in clasa a VIII-a la orele de gospodarie cand am invatat sa facem fusta in 4 clini si butoniere . Ce zici, se pune?

Radu Tudoran
    [08.10.16 22:20:59]

Sa nu spui ca n-am mana buna. Zuperbonusul vine odata cu numele meu. Tocmai din Koln. La tot mai multe.

[09.10.16 10:32:54]

@Radu Tudoran: Multumesc foarte frumos atat tie cat si celorlalti care l-ati votat, voturile voastre au fost de 7* .

adri-nico, adrianbogdan, alinaro, ANILU, elviramvio, Michi, mishu, Radu Tudoran, tata123 🔱
    Alte impresii din această RUBRICĂLighthouse Golf & Spa Resort: