ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2016

Sub orice critică

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Calabernardo Resort Sicilia– un sejur distrus

Am cumparat un pachet pentru 3 persoane (o camera dubla si un single) pentru Sicilia Senior Voyage 23.09.2016. Cazarea trebuia sa fie la Complexul hotelier Antares Olimpo-Le Terrazze 4stele.

Cu 4 zile inainte de plecare am primit e-mail prin care cazarea va fi la Calabernardo Resort 4stele. Dupa cateva cautari pe net am vazut ca nu parea acest resort de 4stele. Am contactat “relatii clienti” al turoperatorului pentru Senior Voyage, am cerut certificatul de clasificare si am primit un “document de clasificare” care de fapt sunt o cerere de clasificare (CHIEDE = CERE, SOLICITA) si o declaratie a proprietarului pe propria raspundere. Mi s-a spus ca suntem foarte aproape de plaja. E drept, plaja era aproape dar cum arata se poate vedea din fotografii.

L-am contactat telefonic pe directorul operational de la acelasi turoperator si mi-a raspuns cu aroganta ca SENIOR VOYAGE este TURISM SOCIAL. Dupa alte cautari pe net am gasit definitia turismului social data de W. Hunziker (Walter Hunziker (1899-1974, a fost profesor de Turism la Universitatea din St. Gallen, Elveția, apoi director al Federației Suedeze de Turism; a contribuit la dezvoltarea științei și teoriei generale a turismului. - ro.wikipedia.org/wiki/Walter_Hunziker):

„acel turism care se caracterizează prin faptul că este practicat de cercuri cu putere de cumpărare mică şi că este facilitat prin prestaţii cu totul speciale, uşor de recunoscut ca atare. Acesta însă, nu trebuie confundat cu turismul de masă, el fiind doar integrat acestuia, piaţa ţintă fiind alcătuită din populaţia care are venituri modeste, iar o parte a cheltuielilor sunt finanţate de sindicate, case de asigurări sociale etc. ”

In cazul meu, pachetul pentru 3 persoane (o camera dubla + 1 camera single – 130euro - supliment) +supliment 30 euro/persoana, pentru septembrie+taxe aeroport = 1390euro + taxa turistica 18 euro (?! Intr-un sat uitat de lume). Dupa cate stiu eu acest sejur nu a fost finantat nici de casa de asigurari sociale, nici de sindicat, ci de mine.

In final, am decis sa facem aceasta excursie. M-am gandit ca poate am exagerat eu.

In oferta prezentata pe net si in contractul cu turoperatorul scrie :

"Hotelurile mentionate in acest program pot fi modificate, oferindu-se alternative similare (din punct de vedere al categoriei hotelului si al regimului de masa) ". (Calabernardo Resort?!)

Am fost cazati la Calabernardo Resort in Calabernardo, intr-un sat pescaresc, la 10 km de primul oras, Noto. Un loc pustiu, uitat de lume.

E drept ca peste tot am vazut trecut 4stele dar cerficatul de clasificare nu l-am vazut. Mi s-a comunicat ca aceasta clasificare este diferita in fiecare tara dar acest asa numit RESORT nu este decat un umil BUNGALOW si indiferent de tara, nu poate primi 4stele. In acest loc pustiu, pot sa puna si 7 stele ca nu-i verifica nimeni.

Conditiile de cazare au fost departe conditiile de cazare de la hotel de 4stele).

Am primit o camera single fara fereastra, la baie in loc de cabina de dus sau cada, doar un simplu maner cu un furtun, direct pe o gresie veche si murdara. Am refuzat si am primit o camera la etaj dubla unde nu exista o patura, niste pahare, fara izolatie, la prima ploaie torentiala a trebuit sa pun prosoape pentru a nu intra apa in camera. Cabina de dus doar cu o teava ruginita din care curgea apa. Fara support de sapun. Ca bonus, am avut gandaci si rame in aceasta camera cu nr. 518.

La camera dubla cu nr. 604, pereti cu mucegai, fara paturi, fara pahare, aceeasi cabina cu o teava ruginita in perete, fara suport sapun. Aici a fost mai complicat. Deoarece in fiecare baie este cate un boiler cu o cantitate limitata de apa calda, prima persoana se poate spala cu apa calda, a doua se sacrifica, fie asteapta cateva ore sa se incalzeasca, fie face dus cu apa rece.

La insistentele mele, cu riscul de a supara ghidul nostru, am primit paturi si cateva pahare de plastic.

Referitor la ghid, am primit instructiuni foarte precise inca din autocar sa nu-i suparam, sa nu-i deranjam pe cei de la receptie si in general hotelul.

Pot sa va spun ca cei de la receptie, ne-au facut sejurul un pic mai placut prin faptul ca au cautat si au gasit pentru noi soferi si ghid local, pentru a putea face niste excursii frumoase la un pret mult mai mic decat cel oferit de turoperatorul pentru Senior Voyage.

Si la venire si la plecare cei de la receptie au trebuit sa-mi care bagajul deoarece nu era lift (oare la 4 stele n-ar fi trebuit sa fie?).

Despre mancare – demipensiune.

- In fiecare dimineata cateva cornuri, cateva felii de cascaval, cateva felii de sunca, cateva cereale. Si acestea daca se terminau, altele nu mai apareau.

- Seara, niste paste, o supa cu un gust si o culoare de renuntai imediat. Peste vechi. Cateva fructe.

- Trebuie sa recunosc, ne-au dat apa si vin.

In consecinta:

- Conceptul ‘SENIOR VOYAGE” este o mare pacaleala.

- Daca as fi facut rezervare direct la compania low cost cu care am zburat si la Complexul hotelier Antares Olimpo-Le Terrazze unde ar fi trebuit sa fim cazati ar fi costat tot atat (unde e reducerea pentru turism social?).

In cazul de fata, din cei 120 de turisti care au venit odata cu mine si dupa mine, in proportie de 10% vor mai face excursii cu acest turoperator.

Trimis de riki in 03.10.16 15:58:57
    Validat / Publicat: 03.10.16 20:15:40
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma, Torino, Napoli, Genova

VIZUALIZĂRI: 3268 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (riki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 "Document de clasificare" primit de la turoperatorul Senior Voyage

[03.10.16 18:18:43]

@riki: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Calabernardo Resort [Calabernardo,Noto], SIRACUSA" (nou-creată pe sait)

[03.10.16 18:24:08]

@webmaster26: Multumesc. Pozitionarea e buna.

elviramvio
    [03.10.16 22:28:12]

@riki:

Imi pare rau de problemele avute.

Am studiat si eu acest senior voyage acum cativa ani - atunci nu scriam pe AFA - si, comparand costurile, am ajuns la concluzia ca ma costa mult mai mult decat daca mergeam pe cont propriu (avion, cazare, masa). Inca primesc informari de la ei si uneori mai studiez preturile pentru anumite destinatii dar concluziile sunt clare.

[06.10.16 14:18:01]

Buna ziua.

Da, si noi am luat pachet seniori Sicilia... plecam pe 9 octombrie. Ne asteptam la schimbarea hotelului din partea lor, dar cu unul similar, nu sa-si bata joc de noi in halul acesta!

Ieri am primit si noi informatii privind hotelul unde vom fi cazati... cand am intrebat noi acum 2 sapt, ni s-a raspuns ca nu li se comunica hotelul decat cu 2 zile inaintea plecarii... minciuna gogonata. Asa am patit si acum 2 ani cand am plecat la Istanbul.

Motivul pentru care am ales sa mergem tot cu acesta agentie in Sicilia, a fost numai din cauza faptului ca o cunostinta de-a noastra a mers in Sicilia cu ei in luna aprilie si a zis ca totul a fost bine, mancare, hotel... ca i-a cazat langa Taormina.

Ne-am luat teapa, vom face reclamatii si noi bineinteles. Altadata nu mai mergem cu acesti excroci! Acum, daca tot am patit-o, hai totusi sa incercam sa ne bucuram de vacanta.

Ati spus ca ati luat excursii frumoase de la hotel. La Etna ati ajuns? Unde ati mai fost si cat v-a costat? De iesit din satucul asta ingrozitor exista vreun microbuz? Sau numai taxi? Cum ati ajuns dv pana in Avola sau Noto?

Aveti dreptate Calabernardo resort nu are nici 2 stele, asta a spus-o un italian de-al lor! Directorul agentiei a spus ca sunt pachete sociale, pentru oameni cu venituri mici? Si atunci de ce excursiile lor optionale costa asa de mult, mai scump decat la agentiile locale? Ai?!

Programul de seniori e subventionat cu 100 euro pentru fiecare turist in parte. Deci noi defapt am platit 500 euro ca sa stam in conditii de 2 stele. Cei 100 euro, agentia ii baga in buzunarul lor. Pacaleste multimea daca tot e proasta precum oile! Cu banii astia ma cazam fix in Catania!

Iar Letojani unde trebuia sa stam era statiune mare de plaja, nu sat. Noi platim pentru statiune si ei ne trimit la sat! Si-au batut joc ingrozitor de noi. Macar in oraselul Noto daca ma caza si nu ma suparam. Ar fi trebuit sa primim banii inapoi... insa...

[06.10.16 15:55:21]

@Crisstin: Buna ziua,

Din Calabernardo exista un autobuz - naveta. Veti primi orarul de la receptie. Cost 2,5euro/sens/persoana.

La receptie intrebati de Catia si Maurizio. Sunt foarte amabili. Ei au gasit soferii. Dario e un ghid local, tot cei 2, l-au recomandat. Am fost cu el la Ragusa si Modica -27euro/persoana.

La Siracusa am fost cu un sofer. Dus-intors pentru 3 persoane - 100 euro. Daca tot ajungeti in Siracusa trebuie sa faceti o excursie pe mare cu barca, la grotele marine. 15 euro/persoana. Trebuie sa mergeti in jurul pranzului.

In Catania am ajuns cu trenul. Catia ne-a dat orarul pentru trenuri si autobuz.

La Taormina si Etna nu am ajuns deoarece nu am gasit inca 5 persoane (Dario are un bus pentru 8persoane) si costa 40euro/persoana. Cei interesati s-au lasat pacaliti de doamna ghid. Pretul excursiei optionale Taormina-Etna = 70euro/persoana, prin agentie, fata de 40 cat cere Dario.

Dario vorbeste foarte frumos engleza si pana va imprieteniti va pune un film despre Sicilia titrat in romana.

A fost foarte placut.

Incercati sa depasiti momentul, asa cum am facut si noi si sa va distrati.

Referitor la reclamatii, puteti sa va adresati la Autoritatea Nationala pentru Turism, asa cum am facut si eu.

Pastrati toate documentele si faceti fotografii.

Succes

[06.10.16 18:25:51]

Multumim frumos! Sigur, vom incerca sa ne facem excursia mai frumoasa. Poate reusim sa cooptam niste persoane din grupul nostru chiar din aeroport sau avion, sa le-o luam inainte ghizilor, ca sa mergem cu busul lui Dario. E bine ca totusi avem acel autobuz-naveta. Si o sa incercam sa mai mergem si cu trenul... am vazut ca se poate ajunge cu trenul pana la Taormina. Oricum suntem mult mai departe decat in pliantul agentiei. Cred ca nici nu ne mai intoarcem la cina daca e asa proasta mancarea... cand am fost cu ei la Istanbul am facut toxiinfectie alimentara! O sa incerc sa ma feresc. Da, asa vom face, la Autoritatea pt turism si poate scriem si la Realitatea tv., trimitem si poze.

[06.10.16 19:01:55]

@Crisstin: Referitor la Realitatea si alte posturi TV, nu fac nimic. Am trimis eu!!! Si e logic atat timp cat posturile TV fac reclama la Senior Voyage.

Cel mai bine pe amfostacolo.ro, facebook. Eu mi-am facut si un blog indexat la google si desigur am trimis o scrisoare deschisa turoperatorului dar fara rezultat.

Am uitat sa va spun ca Noto e un oras foarte frumos. Din Calabernardo la Noto este autobuzul naveta. Atentie la biletele de tren!!! Trebuie sa luati din centrul orasului Noto. In gara nu veti gasi pe nimeni. Vine un tren compus dintr-un vagon, opreste, ia calatorii si pleaca. Daca luati din tren bilete, veti plati mai mult fata de 3,80 euro/pers. pana la Siracusa.

Sper sa aveti macar vreme mai buna decat noi.

Distractie frumoasa!!!

[07.10.16 16:17:20]

Vaiii! Multumim pt informatia despre biletele de tren. Da, am vazut pe internet ca oraselul Noto e frumos. O sa povestesc la intoarcere peripetia avuta. Da, am vazut ca dumneavoastra ati prins si ploaie. Parca ma asteptam sa fie mai cald... ma uitam cu parere de rau la vremea din Cipru, vreme de plaja... si mi se facuse dor de Cipru. Sper sa nu inghetam in Sicilia, sper sa iasa bine excursia, sa avem o amintire frumoasa, in ciuda faptului... Poate avem noroc sa facem Etna. Invatatura de minte... sa nu mai apelam la agentii, ne cuparam singuri cazarea cu plata la fata locului, si avionul. Si gata, acum stateam in Catania, nu ne mai faceam nervi. Pe curand...

[07.10.16 16:26:07]

@Crisstin: Am uitat sa va spun sa-l rugati pe Dario sa va duca la un supermarket gen Lidl pentru a putea cumpara apa, ciocolata la un pret decent si suveniruri pentru dvs.

In Calabernardo nu sunt magazine. La barul hotelului o sticla mica de apa 2euro, spre deosebire de supermarket unde o sticla de 1,5 l costa 0,37euro.

ileana_b
    [24.10.16 16:00:46]

@Crisstin: Buna, Crisstin nu ne spuneti cum a decurs sejurul cu senior travel la Calabernardo Resort?

Si ce ati putut sa feceti de acolo?

Si eu imi rezervasem un loc pt mai anul viitor si cand am citit ca s-a modificat cazarea am renuntat.

[11.11.16 16:48:33]

@elviramvio:

In urma cu ceva timp am postat impresiile despre pachetul Senior Voyage - Sicilia 2016 - Calabernardo Resort Sicilia– un sejur distrus.

Dupa sezizarea facuta la ANT Directia Generala Control si Autorizare Turism, am primit un raspuns prin care AGENTIA DE TURISM CARE A FURNIZAT PACHETUL "SENIOR VOYAGE" A FOST SANCTIONAT.

[11.11.16 17:07:48]

Calabernardo Resort Sicilia - Raspunsul ANT Directia Generala Control si Autorizare Turism

Dupa sezizarea facuta la Autoritatea Nationala pentru Turism - Directia Generala Control si Autorizare Turism, am primit un raspuns prin care AGENTIA DE TURISM CARE A FURNIZAT PACHETUL "SENIOR VOYAGE" A FOST SANCTIONAT[Ă].

Spre surprinderea mea, cu toate ca aceasta agentie a fost obligata sa modifice toate informatiile echivoce si neclare din toate ofertele si cataloagele sale, pana la aceasta ora, pe pagina de internet informatiile au ramas aceleasi.

Sfatuiesc toti turistii nemultumiti de serviciile agentiilor de turism sa faca sesizari, reclamatii la ANT. Doar asa nu vom mai fi pacaliti.

Crisstin, elviramvio, ileana_b, riki
    Alte impresii din această RUBRICĂCalabernardo Resort [Calabernardo, Noto]: