ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2010
    ÎNSCRIS: 06.02.10
    NOV-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • ARTICOL ARHIVAT

Roma, un muzeu in aer liber...

In noiembrie 2009 am plecat intr-o vacanta neplanificata in Italia. Ne-am facut bagajele, am luat bani si un GPS si am pornit la drum. Am innoptat in Ungaria la Szeghed la primul hotel indicat de GPS undeva pe la periferie. Am platit 75 euro pentru o noapte desi nu merita hotelul dar eram atat de obositi incat visam doar un pat curat. Si l-am gasit. Dimineata, dupa micul dejun am plecat iar la drum. Urmatorul loc in care ne-am odihnit peste noapte, a fost in Austria la un motel foarte frumos unde am platit 95 euro pe noapte dar unde am fost multumiti din toate punctele de vedere. Dimineata. am pornit iar la drum.

Seara am ajuns in Roma si am oprit la un hotel indicat tot de GPS. Hotel Olimpic4* care ne-a cerut pentru prima noapte de cazare 77 euro, iar pentru restul, 177 euro. Dezamagiti si obositi, am plecat pe jos sa cautam un alt hotel cu preturi mai umane. Am gasit chiar in apropiere un hotel care se numeste Prati2* unde am reusit sa negociem de la 88 euro pe noapte la 65 euro pe noapte fara mic dejun si fara parcare. Am avut noroc si am gasit un loc de parcare chiar in fata hotelului. In Roma e o mare problema cu locurile de parcare. De la receptie ne-au spus ca trebuie sa ne cumparam un tichet de parcate de la un magazin de langa hotel. Asa am facut. Tichetul costa 8 euro si trebuia razuit asemenea unui loz. Trebuia pus pe parbrizul masinii asa incat sa fie vizibil pentru oricine. In felul acesta aratai ziua, luna, anul si intervalul orar in care lasai masina parcata. Intr-o zi, am uitat sa razuim intervalul orar si cineva ne-a reclamat. A trebuit sa platim o amenda de 42 euro la posta.

Dimeneata am luat o harta cu obiectivele turistice de la hotel si am plecat pe strazile Romei. Ne-am oprit la o cafenea din apropiere si am baut o cafea cu 4 euro. Fiind destul de cald, am putut sta la terasa cafenelei si am descoperit in timpul asta un adevarat furnicar de oameni, masini si scootere. Ca sa traversezi de pe un trotuar pe altul era o adevarata aventura. Scooterele circulau cu o viteza nebuna, demna de raliu si nu opreau la trecerea de pietoni. Trebuia sa ne ferim de ele. Sa nu mai spun de zgomot... Dar cum sa te mai gandesti la toate astea cand esti inconjurat de atata istorie si romantism...

In tot timpul in care am stat la Roma am mancat la restaurante. Aveau afisate oferte de tot felul. Se putea manca cu 8-12 euro de persoana foarte bine. Am descoperit si cafenele unde cafeaua costa1,8 euro. Tot atat costa si apa plata de1,5 litri si vinul care era delicios. Oricum, la restaurante trebuie consultate listele de preturi inainte. Pe noi asta ne-a costat... Insetati, dupa atatea locuri minunate vizitate, ne-am oprit la o terasa si am cerut 2 halbe mari de bere fara sa cerem un meniu si pe care am platit la sfarsit 42 euro!!!

Mergand spre locurile pe care doream sa le vizitam, primul bifat pe lista noastra a fost Vaticanul. Am intrat prin Egiptologie care a fost ca o mica incursiune prin Egiptul antic, urmata de Capele Sixtina cu minunatiile Romei antice redescoperite si adunate acolo de Papii Evului Mediu, Galeriile cu tavane pline de stucaturi realizate astfel incat atunci cand le priveai iti creau o iluzie tridimensionala. Mai departe am trecut prin galeriile cu tesaturile renumitilor artisti flamanzi, galeriile cu picturi reprezentand scene din razboaiele cruciatilor, galeriile cu istoria catolicismului Papal cu numeroase obiecte de cult impresionante impodobite cu pietre pretioase si terminand cu muzeul de arta moderna. Iti trebuie probabil o zi intreaga pentru a vizita si observa in amanunt toate aceste bogatii culturale adunate intr-un singur loc. Noi nu am avut suficient timp la dispozitie deoarece am ajuns spre inchiderea programului de vizita.

Urmatorul obiectiv turistic a fost Piata Navona care era plina de pictori care astaptau sa-ti faca portretul sau care incercau sa surprinda in desenele lor din frumusetile cladirilor care inconjurau piata si vanzatori de castane coapte imense si gustoase. Chiar in apropiere se afla Phanteonul construit de Marcus Agrippa ca templu al tuturor zeilor romani iar ulterior transformat in biserica si loc de cinste al eroilor neamului.

Urmatorul obiectiv turistic vizitat de noi a fost Catedrala San Pietro despre care nu exista cuvinte atat de frumoase pentru a o descrie. Pozele ar exprima mai bine.

Urmatorul a fost Castelul Sant Angelo care este o veche fortareata unita de Cetatea Varicanului printr-un apeduct. Pe rand, a fost si fortareata si inchisoare si sediul carabinierilor si in cele din urma muzeu. Alttare della Patria si Muzeul National de istorie se afla in acelasi loc deasupra caruia troneaza o impunatoare statuie a lui Vittorio Emanuelle II care a fost regele ce a unificat Italia. Urmatorul obictiv turistic, trecand pe langa Columna lui Traian, a fost Colosseumul care a fost cea mai mareata realizare a Romei antice construit in vremea imparatului Vespassian si care putea adaposti 50.000 de oameni. Mi-ar fi placut sa ma pot intoarce in timp si sa ma trezezc in mijlocul tribunelor acelea imense si sa urmaresc luptele gladiatorilor.

Urmatorul obiectiv turistic vizitat a fost Forul Roman in care am pasit printre ruinele palatelor imparatilor romani, prin locurile unde se adunau senatorii romani si hotarau soarta Imperiului Roman, printre templele inchinate zeilor, printre arce de triumf la baza carora am descoperit sculptate figuri ale stramosilor daci.

Cam asta a fost ce am vizitat in Roma in 5 zile. Am lasat si pentru alta data. Oricum, toata Roma arata ca un muzeu! Peste tot vezi sapaturi incepute pentru a mai descoperi un pic de istorie si povesti. Si cladirile din Roma arata minunat. Sunt renovate si intretinute cu foarte mare atentie. Nu sunt balcoane in exterior si nici aparate de aer conditionat atarnate pe exterior. Cladirile au curti interioare pentru balcoane si aparate de aer conditionat. Stradutele sunt atat de inguste incat greu patrunde lumina zilei printre ele dar cochete si cu multe magazine si cafenele in fata carora sunt ghivece cu flori de toate culorile. Nu stiu cat timp iti trebuie sa poti sa descrii Roma.

Aici este o foarte mica parte din ceea ce se putea povesti. Minunat, minunat, minunat!

Trimis de Florina38* in 12.03.10 23:23:53
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 3316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florina38*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mirelab
    [12.03.10 23:32:07]

No, ca nu puteai sa iti alegi mai bine acest moment de a ne scrie despre Roma

AMR-ul meu este de doar 4 zile si apoi gata, voi calca pe urmele tale si acum tocmai asta faceam... lista celor "de vizitat si batut cu piciorul".

M-ai salvat, 400 de multumiri!!!

Dragoș_MD
    [12.03.10 23:34:51]

cu putina documentare si organizare anterioare plecarii ar fi fost o experienta si mai placuta si mai putin costisitoare. dar ma bucur ca tineretea a compensat neajunsurile si v-ati simtit bine; mi-am adus iar aminte de batranul oras, vizitat cam demult in secolu' trecut si mi se facu dor. PMA de la mine!

[12.03.10 23:38:57]

Tocmai ca nu am vrut sa ne documentam deloc. Am vrut sa fie prima vacanta neplanificata si a fost minunat desi poate puteam iesi mai ieftin. Ma bucur daca rewieul meu este de folos cuiva. Multumesc pentru voturi!

lizuk
    [12.03.10 23:39:54]

mirela, chiar ma gandeam la tine citind aceste randuri. Have fun!

florina, felicitari mai ales pt curajul de a pleca la roma fara a planifica prea mult, eu sunt fanul acestor mici nebunii. totusi, inainte de fiecare drum, cat de pripita ar fi plecarea, tot imi fac timp de a rezerva hotelul. Nu as avea nervi sa dau o suta de euro pentru hotel...

ps: si eu, cand am plecat prima data la roma, am luat decizia dimineata si seara deja eram la terasa, acolo. singurul lucru sigur pe care il stiam era adresa hotelului... si ne-am simtit minunat

[12.03.10 23:47:55]

am atasat aceasta melodie, Florina38 daca consideri ca nu este potrivita o putem schimba!

Mirela sa inteleg ca-mi vei da de lucru serios?

[12.03.10 23:51:23]

Frumoasa melodia! Multumesc!

molko*
    [12.03.10 23:51:36]

frumos si corect titlu.. Mirela.. succesuri, era si eu sa ajung la Roma din nou anu' asta, dar se pare ca banutii aruncati la Fontana di Trevi inca nu isi fac efectul. Nu uita.. numai pantofi cu talpa comoda!

Cristian_h*
    [13.03.10 00:54:31]

molko, "banutii"??? trebuia sa fie unul singur, daca din greseala ai aruncat mai multi, te-ai fript! inseamna cu totul altceva!!

Diaura*
    [13.03.10 08:02:20]

florina38, se pare ca ai avut parte de o vacanta ideala; in care sa mergi unde vrei si sa ai suficient de multi bani incat sa nu iti faci nervi daca dai pe doua halbe de bere atatia bani, in care sa vezi locuri minunate si clar sa iti doresti sa te intorci cu prima ocazie.

cristian_h care e treaba cu mai multi banuti?

Cristian_h*
    [13.03.10 10:10:04]

1 banutz vei reveni, 2 banuti urmeaza o noua dragoste, 3 banutzi urmeaza o noua casatorie sau un divort!

[13.03.10 13:46:45]

Cristian h: Buna informatie! Mai ales ca noi nu am ajuns inca la Fontana di Trevi...

pepsi70ro
    [13.03.10 14:24:52]

Aoleu, Cristi...mi-ai stricat ziua...dar cred ca te-ai inselat. Eu am aruncat trei banuti (cred ca erau romanesti...se pune?). Dar sunt insurat si n-am nevoie sa divortez. Poate ai incurcat ordinea...)

lizuk
    [13.03.10 19:17:10]

Cristian, eu stiam ca la 3 banuti te casatoresti cu un italian :-))

Florina, cum sa mergi la Roma si sa nu ajungi la Fontana di Trevi??? offf! e cel mai frumos loc de acolo, sau care mie mi-a ramas cel mai drag. Musai sa mai mergi inca o data...

molko*
    [13.03.10 22:57:32]

a fost doar un banut eu un banut sotia... de 1 eur... m-am exprimat gresit. Intamplator... mi-am pus si o dorinta... greu de indeplinit la acea data (munceam de vreo 3 ani pt ea), si s-a indeplinit in doua luni.

mirelaviolet
    [14.03.10 09:43:23]

Multumesc si eu Florina, pentru impresii, ne pregatim si noi pentru o minivacanta de 3 zile in aprilie, si imi sunt folositoare toate sfaturile sa ne putem organiza timpul si banii in sensul unei experiente placute si putin costisitoare. Pana acum am achizitionat biletele de avion dus/intors cu 100 euro/2 pers (cu taxe aerop si bagaje) si cazare la hotel NIZZA (273 euro/ 2pers/3 nopti/cu mic dejun, central), desi stiu ca se putea gasi cazare si mai ieftin.

Revin cu ecouri!

mirelaviolet
    [14.03.10 09:46:58]

Imi doresc si alte impresii din Roma ! La hotel NIZZA a stat cineva?

[14.03.10 09:54:40]

pepsi, cum in ziua de azi cu banii romanesti nu prea mai faci mare lucru, nu cred ca se pune, lizuk chestia asta o stiu si eu de la o doamna casatorita in Roma cu un italian si se pare ca functioneaza exact dupa acest algoritm!

Costi
    [14.03.10 10:43:20]

Frumoasă excursie şi frumoasă descriere.

S-a strecurat totuşi o eroare, în paragraful 8, unde spui că în acelaşi loc se află Castelul Sant'Angelo şi Altare della Patria şi Muzeul Naţional de istorie.

În primul rând, între Castelul Sant'Angelo şi Altare della Patria curge Tibrul, iar între ele distanţa în linie dreaptă este de vreo 2 km.

Castelul Sant'Angelo adăposteşte în prezent Museo Nazionale di Castel Sant'Angelo.

Altare della Patria, din Piazza Venezia, nu adăposteşte niciun muzeu, pentru că este doar un monument (imens şi impunător, ce-i drept). În spatele lui, pe Colina Capitoliului, în Piazza del Campidoglio, se află Palazzo Nuovo, care adăposteşte Musei Capitolini.

În rest, povestea ta e bine spusă.

Chestia asta cu excursia inopinată, decisă şi făcută pe nepregătite, ca să-i răspund şi lui Dragoş, are cel puţin o parte bună: îţi lasă intactă dorinţa de a reveni. În plus, vine ca o surpriză, pe care ţi-o oferă cineva, sau ţi-o oferi singur şi, ca orice surpriză plăcută, este întotdeauna binevenită.

La cât mai multe astfel de surprize!

[14.03.10 19:43:05]

Pentru Costi:

Sigur ca asa cum am spus, Castelul Sant Angelo este langa Vatican. Muzeul National de istorie pe care l-am vizitat se afla in Piata Venetia in acelasi complex arhitectural unde se afla si Altare della Patria si statuia imensa a lui Vittorio Emanuelle ll. Intrarea in Muzeul National de istorie se afla in lateral stanga. Chiar in acest loc am fotografiat am fotografiat sabia, cizmele si pantalonii lui Garibaldi.

[14.03.10 19:46:58]

Pentru mirelaviolet:

Sfat: rezarva-ti o zi pentru Muzeul Vatican si pentru Piata si Bazilica San Pietro. Drum bun! Distractie frumoasa si fara bataturi!

[14.03.10 19:50:13]

Pentru Lizuka: Pai stiu ce zici si imi pare rauuu...Dar am lasat si pe alta data pentru cand ne mai apuca plecatul prin lume

chelie_d
    [14.03.10 20:35:32]

am fost si eu la Roma, si bineinteles ca am aruncat si eu banuti in fontana di trevi. Dar din pacate erau si o gramada de romani (cazati in imprejmuirile Romei) pe langa fantana, care se ocupau cu, "COLECTATUL" banutilor din fantana cand nu erau atenti carabinieri din zona. Si nu oricare, doar de 1 sau 2 euro, la bani mici, gen 10, 20, 50 eurocenti nu se bagau, f.f.f.f URAT, de asta ne si stricam imaginea in europa, mai ales in Italia.

Inseamna ca am procedat corect daca am aruncat doar unul ... o sa revin la Roma

chelie_d, Costi, Diaura*, Florina38*, lizuk, mirelaviolet, molko*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: