ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2016
ÎNSCRIS: 15.09.10
SEP-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Vacanță la Roma - Capannelle (2)

Tocmai ce ne-am intors dintr-o mini-vacanta la Roma, unde a fost MINUNAT. Sa fii turist in frumoasa noastra tara sau pe alte meleaguri e extraordinar. In ultima zi nu am mai vrut sa vin acasa, ,,cred ca tuturor ni se intampla asta...

Am ajuns pe aeroportul Fiumicino la 15.20, am fost asteptati de prieteni si ne-am inghesuit 6 persoane intr-o masinuta mica, mica (4 slabuti, unul grasut, unul de 2 metri-nu spun care). Din aeroport am luat Roma Pass dar am uitat de biletele de transport pt prima zi. Ne-am cazat la Capannelle, la 10 km de centrul Romei si la 17.00 eram deja in statia de autobuz, dornici de aventura. Si ne-am dat seama ca era duminica si nu aveam bilete... panica... numai ca eram mai multi in aceasta situatie.

Un grup de tineri spanioli, veseli, cu care sotul meu a vorbit in italiana, engleza si 3 cuvinte in spaniola au spus ca e duminica si italienii sunt lenesi si nu vin sa ne controleze chiar pe noi. Oricum in cele patru zile si jumatate cat am mers cu autobuzele si metroul nu am zarit picior de contolor.

In aproape 40 minute am ajuns la Colosseum si prietenul nostru ajutat de o aplicatie pe telefon ne-a purtat pe stradutele inguste pana la Pantheon, Fontana di Trevi, Piata Navona. Nu am ajuns in Piata Spaniei.

Am mancat la Burger King sau cam asa ceva cel mai scump si cel mai prost burgher din viata mea (nu ca as fi mancat prea multi). Am venit in Italia sa mananc paste si pizza si am mancat americaneste . La desert am mancat o inghetata mare, la cornet 3 Euro... buna credeam eu pana am descoperit ce inseamna sa fii dependent de inghetata...

A doua zi am plecat iar la autobuz, iar 40 minute pana la Colosseum. Era cam singurul deschis fiind luni. Cu Roma Pass am stat cam 15 minute la rand. Am trecut repede de controlul de securitate, ne-am umplut bidoanele cu apa si ne-am invartit... impreuna cu sutele de turisti, am facut vre-o suta de poze. Impresionanta cladire, ca sa zic asa... sa ,,supavietuiasca "2000 de ani... din ce-am citit si din filme mi-am inchipuit cum se luptau gladiatorii...

Apoi am trecut pe langa Arcul lui Constantin, am vizitat Forumul Roman (din nou 100 poze). Apoi am vizitat Forumul lui Traian, Pantheonul care era deschis si unde ne-am si odihnit cateva minute. Era trecut de 15.00 si ne-am asezat la umbra la un restaurant (nu ma intrebati care, ca nu stiu). Eram asa de obosita si asa de flamanda ca as fi repetat figura cu burgherul din seara trecuta. Am fost serviti de o romanca. Am mancat o lasagna buna (8 E). Noi fetele am cerut apa si baietii au baut bere (6 E) rece.Bonus:patronul ne-a cantat si incantat acompaniat de chitara ,,Volare, volare".

Voiam si o inghetata buna si prietenul nostru ne-a sugerat sa mancam la GIOLITTI, ,,, oare ce? Cea mai buna inghetata din viata mea si cred ca si din a altora ca era o coadaaaaa... ciocolata e ciocolata, vanilia e vanilie si-s 100 de feluri ca nu stii ce sa alegi. Dupa inghetata asta care creeaza dependenta (3.5 E cea medie ca marime) baietii au vrut si un capucino, ca doar eram in Italia. Si iar am mers pana la Sant Eustachio una din cele mai faimoase cafenele din Roma. Baietii au luat cate un capucino cu sugar inside cum spunea tuturor cel care facea cafeaua si noi o ciocolata calda... buna alegere (pretul in jur de 2 E fiecare).

Eu m-am asezat la o masuta afara, fericita ca ma mai odihnesc putin... au venit si ceilalti... am fost lasati sa sorbim o data si apoi a venit un chelner care... tare... sa auda toata lumea a spus ca daca vrem sa servim cafeluta la masuta, asezati, trebuie sa platim 2.5 E. OK am spus si m-am grabit sa scot euroii aferenti. Chelnerul a spus apoi :noooo 2,5 E de persoana... am facut calculul repede si 10 ni s-a parut cam mult, asa ca am baut cafeluta jos pe trotuar.

Cat am stat acolo am vazut cum chelnerul respectiv a mai ridicat si pe altii dornici de odihna. Pana pe la 22.00 am hoinarit pe strazi cu cladiri vechi si frumoase si am ajuns si in Piata Spaniei. Am intrat si intr-o biserica unde am ascultat cum cineva canta la orga. Frumos, dar era tarziu, eram obositi, piciorusele noastre nu erau in cea mai buna stare si mai aveam si o ora de mers pana la hotel.

A doua zi am mers la Vatican. Am avut programare de acasa la ora 9.30 (4 E de persoana) iar biletul nu l-am platit deoarece pe 27 sept e ziua internationala a muzeelor sau ceva de genul... când am ajuns am zarit o coada imensa pe 4 rânduri, care inconjura zidul gros al Vaticanului. Coada era asa de mare incat tinea de la intrarea in muzee pana aproape de intrarea de la Bazilica San Pietro. Daca nu aveam programare cred ca stateam 3 zile la randul urias.

Cu lectiile facute de acasa am stiut ca daca avem programare intram imediat... asa a fost... am intrat in 5 minute sau 10 . Nu va povestesc ce am vazut pt ca au povestit si altii, oricum multe opere de arta, m-a impresionat sala hartilor si mi-au placut picturile de pe tavane (am stat cu ochii numai pe sus). Am si mancat ceva la Vatican -eu un sandvis bun (4E) si sotul meu o prajitura rotunda cu multa ciocolata si o coca-cola (6 E).

Dupa ce am iesit din Capela Sixtina le-am spus tuturor sa iesim pe la usa din dreapta, pe unde ies grupurile... dar nu au vrut cica noi nu suntem grup... mare greseala... dupa aia mi-au dat dreptate dar era prea tarziu... Am inconjurat zidurile, am stat la o coada mare, normal ca in soare, am trecut iar de control... si am ajuns in Basilica San Pietro. Un adevarat muzeu:sculpturi si picturi si multa, multa lume. Dupa iar 100 poze, prietenii au vrut sa urce pe cupola... noi cu dimensiuni mai mari si obositi ne-am gandit ca mai bine vedem mormintele papilor decat sa urcam 500 de trepte care mai trebuiau apoi si coborate.

Am plecat apoi spre Tibru, am vazut pe afara si Castelul Sant Angelo si cum era ora 16.00 am hotarat sa ne odihnim la hotel cam 2 ore ceea ce am si facut. Una ora dus... doua dormit... inca una intors... pe la 20.00 eram la Pantheon nehotarati unde sa ne asezam sa mancam ceva bun. Am ales un restaurant chiar in fata Pantheonului cu lumanarele si flori pe mese, romantic. Ne-am hotarat sa servim paste :eu fettuccine a la Alfredo, sotul fetuccine Bologneze. si vin rosu. Buna alegere. Au avut un gust nemaipomenit. Desi mancam destul de des paste, astea au fost cele mai bune (pret total cu tip cu tot 45 E). Credeti ca am uitat de inghetata? Am mancat inghetata de la Giolitti, de data asta aromele au fost limoncelo,ciocolata si amaretto... buna rau.

A treia zi am rezervat-o Galeriilor Borghese. Rezervarea a fost facuta de prietenii nostri din Italia, prin telefon pt. ora 9.00. Am plecat de dimineata, am luat iar autobuzul apoi metroul. Era asa de aglomerat incat am ratat primele doua desi eram chiar in fata usilor blocate de multime si cu un perete de oameni in spate. Pana la urma am reusit sa urcam in metrou apoi am traversat parcul care inconjoara galeriile. Normal ca am intarziat.

Am ajuns pe la 9.30 am lasat rucsacii si gentutele la intrare, am vazut cum cineva de la paza tipa la o englezoaica calma, care nu a dorit sa-si lase geanta acolo . Nici mie nu mi-a placut sa-mi las banii acolo dar astea sunt regulile. Am fost lasati doar cu telefoanele sau aparatele foto.

Vila e destul de mica. La parter sunt sculpturile si la etaj picturile. Din cand in când se auzea ,,no blitz". Am stat langa un grup de francezi al carui ghid era simpatic, spunea mici glumite si mi-a facut mare placere sa-l ascult chiar daca nu am inteles chiar tot. Am iesit mai devreme din frumoasa vila (mi-au placut foarte mult usile de interior pictate chiar mai mult decat operele de arta). Am dorit sa raman ceva mai mult timp in parcul acela frumos dar eram asteptati in apropiere de Tivoli asa ca am plecat cu parere de rau.

In Tivoli am ajuns dupa ce am luat metroul albastru din gara apoi un autobuz Cotral (1.30 E persoana). Tivoli e un orasel cochet, sus in munti, plin de turisti. Ne-am invartit prin orasel si cam atat. Am luat alt autobuz pt ca eram asteptati de famila sotului. La intoarcerea in Roma am trecut pe la gelateria noastra.

Ultima zi... eu una nu as mai fi plecat. Iar autobuz, iar metrou pana in Termini. Am hotarat sa ramanem in zona. Ne-am lasat gentile contra unei sume de 24 E apoi am facut ceva cumparaturi, ne-am plimbat, am mancat o pizza buna, o prajitura si un ultim capucino la o terasa de fite si cam atat. In gara am gasit un autobuz spre Fiumicino (3.90 E de persoana). Am trecut rapid de control si am ratacit prin multele magazine. Avionul a fost la 18.45 iar la 22.05 am aterizat.

Asta a fost vacanta noastra la Roma. Desi nici acum nu imi simt talpile m-as intoarce in Roma cu mare placere si poate o voi face... nu degeaba am aruncat un banut in faimoasa fantana.

Vacante frumoase tuturor!

Trimis de danutapop in 02.10.16 15:35:16
    Validat / Publicat: 02.10.16 19:22:19
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 3185 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutapop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 am aruncat si noi cate un banut...
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

webmaster87 [02.10.16 15:53:06] »

Ne-am cazat la Capannelle, la 10 km de centrul Romei

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

elviramvio [02.10.16 19:48:16] »

@danutapop:

Dintr-o vacanta reusita e greu sa te intorci, cunosc sindromul.

Mi-a placut descrierea vizitei, felicitari!

Radu Tudoran [02.10.16 23:13:40] »

Cand am citit ca ai mancat la Burger King am vrut sa nu mai continui In patria care a dat pizza si spaghetti?

Si eu am avut traseul tot pe unde ai fost tu? Am scris acum cateva luni despre asta. Ai vizitat si Villa D'Este in Tivoli? Mie mi s-a parut extraordinara.

Sa calatorim cat mai mult si sa ne citim mai departe sanatosi.

danutapop [03.10.16 19:33:49] »

@elviramvio:Multumesc mult

danutapop [03.10.16 19:46:17] »

@Radu Tudoran: Nu am calatorit singuri... a fost propunerea tanarului nostru ghid (cu burgherul) si noi batrani si nu mai zic cum... am cedat.

Nu am avut timp sa vizitam nimic in Tivoli... am dat un tur si cam atat. Mi-am propus sa merg inca o data in Roma si sa o iau usurel. Nu am fost in Trastevere, in Ostia. Mi-ar fi placut sa ma plimb in parcul ce inconjoara Galeria Borghese si in Tivoli-vila de care ai pomenit, castelul Madama, vila Adriana...

danutapop, elviramvio, Radu Tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: