ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2016
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    OCT-2016

Parcul Tonola (Circului de Stat, Circului Globus...)

Astazi a fost o zi superba si am plecat in... parc!

De-atatea ori am fost in Parcul Circului, dar niciodata nu m-am gandit sa scriu despre coltul acesta din Bucuresti. Vara mea, bucuresteanca, care sta in Crangasi, nu a fost niciodata, de exemplu, pana anul trecut, cand am dus-o eu.

Este un parc care iti aminteste de parcurile englezesti. Poate datorita pajistilor de iarba pe care poti sta intins linistit, la soare.

Initial, acolo fusese o groapa, groapa Tonola. Un industrias, pe nume Max Tonola, sapa acolo pentru a scoate argila pentru fabrica de caramida. Prin anii 1800 si ceva.

Nu stiu cum de s-a adunat apa acolo, poate inca din vremea lui Tonola, insa se zice ca lacul din Parcul Circului este un "Lac cu izvoare naturale". Ma tot duc pe-acolo de ani buni. Uneori tasneste apa de la o sursa de apa, ca un fel de fantana arteziana, opera a rudei Dlui Ontanu, fostul nostru edil.

Lacul este populat de rate salbatice, de nuferi, de trestie, de broaste testoase. Ratustele disparusera la un moment dat, insa am vazut cu bucurie, ca au revenit. Lumea le arunca bucati de paine (eu aveam doar biscuiti cu cacao, dar au mancat si asa ceva).

Miercuri, si astazi (sambata), inca mai erau cativa lotusi infloriti.

Am vazut de doua ori inflorita magnolia anul acesta in Parcul Circului. A inflorit in primavara, a inflorit si in august. Astazi erau frunzele verzi, verzi, si nu m-ar mira daca ar mai inflori inca o data. Cel mai frumos copac de magnolie din Bucuresti, in Parcul Circului l-am vazut, chiar la intrarea in cladirea Circului. (intrarea dinspre parc).

Eu ma duc si pentru aparatele de gimnastica. Exista zone amenajate (partea stanga, sus) pentru tenis de masa, fitness, joaca de copii.

Sa nu uit sa va spun despre niste sculpturi realizate direct din trunchiurile copacilor. Cand se usca cate un copac, in loc sa-l taie cu totul, il lasau pe un domn sa faca arta. Nu cred ca mai traieste acel domn. Fiindca mai exista extrem de putini iepurasi, etc. Dar, pe vremuri, era o placere sa mai descoperi inca o sculptura...

Ce sa va mai spun? Dinspre Stefan cel Mare se vede o fantana arteziana in fata Circului. Eu nu ajung niciodata acolo. Ma intorc acasa, prin Tei, unde stau. Nu stiu daca acea fantana este "muzicala" (rusine sa-mi fie!), insa ma voi duce, cu siguranta, fiindca m-a facut curioasa un titlu: Fantana Muzicala din Parcul Circului. Eu nu am cunostinta de asa ceva.

Poate v-am convins sa faceti o vizita in acest parc si poate chiar ne si incrucisam pasii pe aleile sau pe pajistile parcului.

Trimis de cristina47* in 01.10.16 20:05:12
    Validat / Publicat: 02.10.16 08:55:28

VIZUALIZĂRI: 2318 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P07 Inca mai sunt nuferi infloriti

@webmasterX: Multumesc.

elviramvio
    [02.10.16 11:36:53]

@cristina47:

Cu adevarat un parc frumos, votat cu placere articolul.

[02.10.16 17:22:56]

@cristina47: Si mie mi se pare ca este un parc frumos, uneori mai trec prin zona si ma uit, insa intotdeauna sunt in viteza.

Felicitari, votat cu placere.

Zoazore
    [02.10.16 20:10:26]

@cristina47: Pentru lotuși, pentru rățuște care mănâncă biscuiți cu cacao, ai de la mine un SB!

Nu m-ar mira să-nflorească, iar, magnolia!

[02.10.16 21:25:37]

@Zoazore: Multumesc Zozoare.

[02.10.16 21:30:59]

@mishu: Multumesc Mishu. Daca mai treci, si fara graba, poate dam un tur.

Utube CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [03.10.16 06:39:44]

Buna, scriitorule!

Frumoasa ideea de a realiza un articol despre un parc din orasul in care traiesti. Se intampla ca zilnic trecem fiecare prin locuri din orasul unde stam despre care ar trebui scris dar, preocupati, trecem repede fara sa le dam atentie.

Si vin strainii si se opresc si fotografiaza locurile care noua ni se par banale, din obisnuinta. Mi se intampla des si atunci ma opresc din grabnica-mi trecere si privesc si eu cu atentie la ce se uita acestia: si descopar lucruri foarte frumoase, imi redescopăr orasul.

O zi deosebita!

[03.10.16 20:04:25]

Multumesc pentru vizita si pentru voturi.

Am vazut cum au fost votate fotografiile. Unele au fost facute cu Kodak (aparatul meu: unul mic, mic... de "dama"). Celelalte cu Nikon, care este tot aparatul meu, insa cantareste mai greu, merge pe baterii din alea grele, 4 la numar, mai clasic... le-a facut sotul meu. I l-am dat lui. Nu vrea sa faca poze cu aparatul meu "de jucarie".

[29.03.17 18:10:27]

@Zoazore: A inflorit magnolia in Parcul Circului!

[29.03.17 18:12:40]

Astazi am atasat noi fotografii la articol. A inflorit magnolia!

cristina47*, elviramvio, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂParcuri bucureștene:

• pagină generată în 0.48186206817627 sec