ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2010
ÎNSCRIS: 05.08.09
DEC-2009

O pensiune foarte buna!

As vrea sa va povestesc despre o pensiune, care mie mi-a placut foarte mult si unde m-am simtit extrordinar de bine, de fiecare data cand am petrecut vacanta sau cate un week-end aici impreuna cu prietenii, de asta am si fost acolo de 6 ori in ultimii 2 ani de zile, inclusiv ultimele 2 sarbatori de craciun.

Pensiunea se numeste Moeciu-Bucegi si este situata in Moeciu de jos la 1km de drumul principal Brasov-Pitesti catre Cheile Gradistei-Moeciu de Sus. Ea este alcatuita din 2 vile pentru inchiriat: "vila moeciu-bucegi"de 4 margarete si "pensiunea rodica" de 3 margarete, si inca o vila unde stau proprietarii pensiunii.

Vila cea mare are in componenta sa: 8 camere duble, un apartament pentru 4 persoane, o sala pentru recreere (masa de ping-pong si niste aparate de fitnes), un living spatios (are 2 mese de cate 12 persoane, un bar si un semineu) o bucatarie mare dotata cu tot ce ai nevoie (aragaz, frigider, filtru pt cafea, prajitor paine, tacamuri, etc...) separat pentru living este si o toaleta. Camerele au mocheta pe jos, pat dublu, noptiere, un dulap pentru haine, televizor, fiecare avand baie proprie.

Vila cea mica este si cea unde ne-am cazat de cele mai multe ori, fiind mai intima, compusa din 3 camere duble (cu baie in camera), una tripla (cu baie in camera), 1 camera cu baia pe hol si un living destul de spatios, dotat cu o masa mare de 10 persoane, o canapea+2 fotolii. Totodata in living se afla "ascunsa" dupa un bar de piatra si o mini bucatarie complet utilata. Camerele au aceleasi dotari ca in vila cea mare. Se poate sta in living pana mai tarziu (un sprit: d, rummy, table, carti, etc...) deoarece este cumva izolat, fara sa ii deranjeze pe copii sau pe cei care s-au retras in camera.

Ambele vile au apa calda si rece non-stop, la fel si caldura, este cineva in permanenta la centrala pentru a asigura tot confortul de care este nevoie si a avea un sejur lipsit de incidente.

Poate, piesa de baza a acestei pensiuni este curtea foarte generoasa, mai ales partea din spate unde se gasesc: o parcare de 10-12 masini (pazita), o pastravarie cu pesti:)), un foisor mare unde se poate servi masa daca este timp favorabil (pot sta lejer 30 de persoane), gratar de piatra, leagan, hamace, balansoar, se poate juca un volei, fotbal, badminton... iar vara se gasesc sezlonguri pentru a putea sta la plaja (ii mai lipseste piscina: d). In"fundul" curtii este o iesire catre un parau.

Proprietarii pensiunii sunt o familie foarte cumsecade, am numai cuvinte de lauda despre ei (nu suntem rude: d), niste oameni extraordinari, dispusi sa ajute oaspetii cu orice este nevoie.

Pensiunea nu are servicii de masa.

Eu o recomand cu caldura si sper ca cei care vor ajunge pe aici sa se simta la fel de bine, asa cum ne-am simtit si noi!

Trimis de chelie_d in 12.03.10 20:25:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU.

VIZUALIZĂRI: 5672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chelie_d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere de la intrarea in curte...

webmasterXY*
[12.03.10 20:32:21]

foarte frumos scris review-ul, asteptam si fotografiile aferente, ne poti spune si un pret la cazare?

[12.03.10 20:48:26]

in vila mica intre 80-90 camera, iar in cea mare 100-110, in functie de durata sejurului se poate negocia...

[13.03.10 00:12:31]

chelie d, propun ca aceasta melodie sa fie fondul sonor pentru impresiile tale, daca nu-ti place putem schimba!

[13.03.10 16:14:12]

nu ma deranjeaza deloc.....

[05.10.10 20:28:52]

week-end-ul 1-3 octombrie am calcat din nou pragul acestei pensiuni si deoarece s-au facut ceva modificari pe acolo, vreau sa vi le spun.

in pensiunea Rodica (vila cea mica) din 5 camere au mai ramas doar 4.Administratorii din unirea a doua camere,au format o garsoniera foarte spatioasa.In aceasta garsoniera gasim un dormitor principal si inca o camera alaturata cu canapea de piele si fotolii,unde se afla si televizorul(canapeaua mi s-a parut a fi extensibila).Toate usile de la camere au fost inlocuite de unele noi, mobilerul din toate camerele este unul nou, chiar s-au mai adaugat niste corpuri de mobila in camere, dar si in living.

in curte au facut si un teren de fotbal din iarba sintetica, locurile de parcare acum sunt cu marcaje

in vila cea mare nu stiu daca s-a modificat ceva, deoarece nu am intrat

o sa mai atasez si niste poze, cu unele din modificari

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[05.10.10 21:01:22]

uite, ţi-am dat şi un SB pentru perseverenţă!

[06.10.10 10:59:22]

multumesc pentru aprecieri, am uitat sa mai spun ca au inceput sa paveze niste alei catre foisor si gratar, de asemenea se mai construieste inca un foisor.

Sanziana
[06.10.10 12:12:33]

este superba locatia pe timp de iarnasi aspectul interior iti creaza o senzatie de confort, numai bun de stat la caldurica, cred ca si mocheta contribuie la acest aspect, chiar imi place locatia.

Fain loc ti-ai gasit de relaxare!

[06.10.10 15:16:51]

@sanziana, mi-am dus aproape toate cunostintele la aceasta pensiune si nu a fost unul care sa zica ca nu i-a placut sau ca, nu s-a simtit bine. Nici macar parintii nu au scapat si mai mult ca sigur,ca-mi voi duce si bebele ce e pe cale sa vina

chelie_d, octavdubei
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Vila Moeciu-Bucegi [Moieciu de Jos]: