ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2016
ÎNSCRIS: 22.04.12
JUL-2016

Terasa Green Park

Am sa va relatez despre un loc placut din Bacau, unde am revenit asta vara sa servesc o cina cu un amic. Acelasi amic bacauan, care ma mai invitase o data aici. Atunci, am acceptat si mi-a placut; acum, am acceptat si mi-a placut.

Situare

Green Park asa scrie in reclama de la fata locului pe un banner, respectiv Green Parc conform Google Maps si site-ului lor, este un restaurant cu terasa situat in principalul parc al municipiului Bacau – Parcul Mircea Cancicov. Daca intrati in parc dinspre E85 nu trebuie sa faceti altceva decat sa urmati aleea principala pana in capatul ei. Simplu. Ati ajuns. Este chiar o plimbare agreabila prin parc.

Adresa este:

Aleea Parcului nr. 5 Bacau (si nu nr 26 cum scrie pe Google Maps).

Prezentare generala

Restaurantul are si o pagina web: greenparkbc.ro

Din aceasta sursa va redau cateva informatii.

Este un restaurant foarte mare care se preteaza foarte bine pentru organizarea de evenimente precum nunti, botezuri, aniversari etc.

Restaurantul este un vechi punct de relaxare al bacauanilor si nu numai. Dovada de ne-bacauan sunt chiar eu. Unitatea fiinteaza inca din anul 1964, astfle ca pe site-ul lor scrie:

”” … cred ca nu e locuitor al orasului care sa nu ii fi calcat pragul macar o data, vara, pentru a servi o bautura rece sau o gustare bine facuta. ””. Si cred ca este adevarat!

Astazi restaurantul ofera doua sali pentru evenimente (150+250 pers.), barul-restaurant Laguna (50 pers.) - de iarna, si terasa (400 pers.) – de vara, cea unde am revenit acum.

Terasa de vara

Sa punctez mai intai ca desi are o capacitate foarte mare, dupa cum am precizat mai sus, eu am vazut terasa de fiecarea data plina. Bineinteles ca vorbesc de zile placute de vara – ultima data a tras si o ploaie zdravana, de vara – dar, atentie, de dupa amieze si seri de zile lucratoare, ceea ce spune mult despre gradul de acceptanta al acestei mega terase in randul celor ce cunosc acest loc.

Pe internet gasiti numerele de telefon unde puteti face Rezervari, daca vreti sa fiti sigur de locurile Dumneavoastra. Noi nu am facut-o pentru ca eram doar doua persoane si am ajuns la o ora la care inca mai gaseai unde sa te asezi.

Terasa este deschisa zilnic intre orele 10 si 23. Nu se admite accesul la terasa cu animale de companie, cu biciclete sau role.

Exista o zona de terasa descoperita, dar si mai multe zone acoperite cu umbrele mari, asta a propos de ploaie.

Scaunele sunt de doua feluri. Intr-un sector de tearsa sunt scaune mari si comode, iar in alta zona scaune din lemn, estetice, cu picioare metalice, dar mai putin comode. Curtea terasei este pavata cu dale de piatra, iar in spatiul generos sunt organizate alei de acces unele delimitate cu garduri vezi frumos amenajate si intretinute.

Barul este situat oarecum in mijlocul spatiului usor stanga, are un aspect estetic special dat de constructia din piatra a acestuia si acoperirea sa cu o ciuperca din lemn.

Seara iluminarea si dispunerea mesei si zumzetul general confera o atmosfera foarte placuta de stat la terasa, cel putin la o bere rece.

Servirea a fost de fiecare data excelenta, iar mancarea foarte gustoasa.

Cateva spicuiri din meniu cu preparate si preturi:

Zacusca – 200 g – 10 lei,

Ciorbele - de la 5 la 9,50 lei - cea de fasole cu costita 6,50 lei, dementiala,

Gratare - 200 g – de la 9 lei pui la 22 lei muschi de vita,

Peste - diferite gramaje – 20 la 32 lei – saramura de crap super super super – 24 lei,

Snitel – 12 lei,

Parjoale cu sos si piure – 350 g – 15 lei – foarte gustoase,

Mai exista paste (16 – 20 lei), pizza (15 – 20 lei),

Dar si…. clatite si papanasi (8 – 10 lei portia).

Dupa cum vedeti preturile sunt decente. Daca mai adaug si ca bucatele au fost intotdeauna gustoase, iar cei ce frecventeaza acest loc sunt inca o dovada in acest sens, nu imi ramane decat sa va invit la o cina la terasa Green Park din Parcul Canciov din Bacau.

Trimis de Dan&Ema in 30.09.16 10:45:43
Validat / Publicat: 30.09.16 12:04:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BACĂU.

VIZUALIZĂRI: 5062 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 terasa restaurant Green Park din Bacau

Zoazore
[30.09.16 22:43:17]

@Dan&Ema: Ce ma frapeaza: accesul interzis cu biciclete si role! In mijlocul unui parc n-ai voie pe role?

De rest, prima oara cand la "despre mancatorie" nu-s poze cu mancare! Pupu-te pe mustata!

Terasa eleganta, frumusica... Se danseaza? Ca parca-n P02 oamenii o pusesera de-o hora!

Dan&EmaAUTOR REVIEW
[01.10.16 06:38:49]

@Zoazore:

Pe aleile parcului ai voie cu role, biciclete, la terasa din parc insa nu.

Poze cu mancare mi-a fost tarseala sa pun, eram cu un partener de afaceri, mi s-a parut nepotrivit.

Da, se si danseaza. Era o aniversare ceva.

[02.10.16 19:00:10]

@Dan&Ema: Te cred ca nu ai postat poze cu mancarea fiind cu un partener, la fel am patit si eu cand am fost la restaurantul "Cucina" din cadrul hotelului Marriott unde am luat masa in prezenta unor persoane neputand sa fac nici macar o poza si din acest motiv ochii mei erau precum girofarul, m-am uitat peste tot sa retin cat mai mult ca sa pot povesti.

Felicitari, votat cu placere.

Dan&EmaAUTOR REVIEW
[02.10.16 19:35:52]

@mishu:

Fain la Cucina! Am fost si eu cu ocazia organizarii unor evenimente cu parteneri. E select. Bucataria buna, dar am deviat usor. Era vorba de numarul restrans de poze atasate. Sunt momente cand nu poti poza pentru AFA. De aceea eu am multe restaurante vizitate despre care nu am postat nimic. Ca idee incerc sa ajung cel putin de 2 ori la o mancatorie, cum spune parca @crismis, si abia atunci ma gandesc daca sa scriu.

Intr-un timp mi s-au parut chiar nepotrivite postarile despre restaurante. Despre poze ce sa mai spun. Mi-era o jena sa fotografiez o farfurie. Chiar si un decor. Acum, datorita AFA, functie de context mai indraznesc pe ici oe colo.

Multumesc de vizita si de vot!

[02.10.16 19:37:43]

@Dan&Ema: Sunt de acord in ceea ce priveste postarile despre restaurante, insa asa mai aflam care sunt locurile unde merita sa intri sau nu.

Dan&Ema, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Bacăului?: