ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2008
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 25.06.08
JUL-2008

la PMM* = 46 USD

Pyramisa Sahl Hasheesh I MISS YOUUUU!!!!

Buna!!! De cateva zile m-am intors din Hurghada!!! M-am cazat la Pyramisa Sahl Hasheesh, si pe cat de teama imi era ca nu o sa fie ok...pe atat m-a surprins mai mult!!!! M-am intors de acolo fara nici un repros, numai cu amintiri placute, am ramas impresionata la tot ce s-a petrecut acolo. Asa ca, in speranta ca sa nu isi faca cineva impresii proaste despre hotel (cum era sa imi fac si eu cand am citit undeva ca este cceva santier in apropiere si e galagie...)...o sa scriu si eu un mic rezumat despre ceve 7 zile petrecute acolo.

Am plecat din Cluj pe 2 iulie la ora 11:40 dimineata, zborul a fost OK, personal dragut si amabil, ne-au oferit mancare, suc, cafea, apa etc (gratis!). Am ajuns in Hurghada pe la ora 15, a durat vreo 10-15 minute pana ne-am recuperat bagajul si ne-au pus vizele, ne-au asteptat cei de la Kartago la iesirea din aeroport, ne-am suit intr-un autocar si am pornit spre hotel. A durat cam o ora si umpic pana am ajuns deoarece hotelul e la 20 de km de hurghada (ceea ce a fost chiar un avantaj...liniste, intimitate, doar noi pe plaja etc) si mai erau si alti turisti de la alte hoteluri care trebuiau lasati in hurghada.

cand am ajuns la hotel, cei de acolo ne-au servit cu sucuri naturale, cafea...ce sa zic foarte primitori. la receptie am cerut o camera cu pat matrimonial si cu vedere la mare, am pus 10 EURO in pasaport pentru orice eventualitate....care spre surprinderea mea nu a vrut sa ii primeasca, iar camera care am primit-o a fost minunata!! Ce am cerut aia ne-a dat! Si fara bacsis.

Ce sa mai zic...personalul super dragut la fiecare bar si fiecare restaurant din hotel, barul de pe plaja minunat, lume putina etc. De obicei mergeam la plaja pe la 12 la amiaz si nu tin minte sa se fi intamplat in vreo zi sa nu avem loc... nu loc pe plaja...loc in al doilea rand de seslonguri, adica la 5 metri de apa. Am facut snorkeling in fiecare zi, sunt 2 corali la cativa metri, pesti mai mult decat interesanti si frumosi, iar apa...nu cred ca mai incap laude pentru marea rosie. E cea mai curata mare si mai frumoasa pe care am vazut-o in viata mea.

Turistii....rusi destul de multi (galagiosi etc...merita evitati), romani am fost vreo 15, nemti, francezi cam astia predominau. Oameni de milioane. In fiecare seara se organizau spectacole langa piscina, dupa aceea pe la ora 23 lumea mergea pe terasa de la piscina... sau la restaurant...la care li se facea foame

Mancarea a fost exceptionala!!!! 10 feluri de paste, supe, spanac, carne de porc, vita, rata, miel, pui, peste, sosuri, salate, fructe de la banane, piersici, struguri, curmale, pepene galben, rosu...chiar tot ce vroiai sa mananci...ERA! si astea in fiecare zi!

Plus discoteca din hotel..despre care nu zic foarte multe pentru ca nu am apucat sa imi petrec timpul pe acolo ;) Poate data viitoare care va fi prin decembrie :)

Sa revenim....Cat despre curatenie....in fiecare zi erau schimbate asternuturile, proasoapele, inclusiv hainele care le lasam pe pat ne erau impaturate frumos si aranjate, prosoapele impecabile, la fel si prosoapele care le primeam pentru piscina sau plaja. Nu am vazut unul rupt, uzat cum s-a mai scris pe alte forumuri.

Prosoapele de pe plaja (sau la piscina) ti le schimbau cand vroiai, cand ajungeai la sezlong venea unu si ti-l aranja sa nu cumva sa te obosesti.

De excursii...am fost doar la safari, insula giftun si scufundari! Care toate le-as mai face o data cu prima ocazie. Am stat doar o saptamana asa ca nu ne-am aventurat cu cairo si luxor... o sa mergem oricum inca o data, dar pentru 2 saptamani si atunci o sa vizitam ce nu am apucat acum.

Preturile...intr-adevat magazinele din hotel au preturi mai mari decat in centrul Hurghadei (ceea ce mi se pare logic si normal) dar se pot negocia.

Mi-am luat de acolo o pereche de ochelari si tub pentru snorkeling, pretul initial era 26 EURO i-am dat la vazator 15 EURO si nu am avut probleme.

Cu bacsisul... La hotelul asta am lasat bacsis in total 5 euro :) La camerist! Si nu am fost singura, pentru ca nu cereau asta, nu se uitau urat la tine, erau foarte amabili si foarte corecti. Am auzit ca la alte hoteluri nici nu te servea daca nu ii lasai ceva...explicatia care am auzit-o...Pyramisa Sahl Hasheesh a fost construit in 2007..deci nu de mult timp, iar personalul nu e asa tupeist ca in centrul Hurghadei unde e tiganie (de asta s-au plans prieteni de-ai mei care au fost cazati in Hurghada).

O sa mai revin cu detalii, daca cineva mai vrea sa alfe ceva.... contact me

Trimis de Julie in 14.07.08 10:41:02

VIZUALIZĂRI: 1104 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Julie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja hotelului (poza este facuta de la terasa)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 46.00 USD pe cameră

[12.03.09 13:00:45]

Buna, Julie,

Ma intereseaza cateva amanunte despre acest hotel, saptamana viitoare urmeaza sa mergem acolo. In primul rand, din cate am inteles, hotelul e in afara Hurghada, la aprox 15-20 km de oras. Cand ati coborat din autocar ati fost ultimii sau au mai fost si altii dupa voi? Intreb, fiindca stiu ca imbarcarea/debarcarea se face functie de amplasarea hotelului, astfel ca, dca hotelul e in capatul statiunii, la finele sejurului esti imbarcat primul.

In rest, sunt destul de confuz, parerile sunt total impartite cu referire la acest hotel.

La intoarcere voi avea placerea sa-mi postez propriile impresii, sper sa fie cel putin egale cu ale tale.

JulieAUTOR REVIEW
    [12.03.09 16:33:23]

Buna!!! Sper sa nu ai suprize neplacute...dupa cum ai zis parerile sunt impartite. Eu personal, cu cei care am fost acolo nu am avut nici o problema, nici o nemultumire legata de hotel, personal, amplasare, mancare etc etc.

Deci, hotelul este intr-adevar la 15 km de centrul Hurghadei, ceea ce eu am luat-o ca un avantaj deoarece e nebunie prin Hurghada (lume multa, masini multe, galagie, etc). Zona Sahl Hasheesh e foarte linistita. Cand am iesit din aeroport ne-au asteptat autobusele ce urmau sa ne duca la hotel.. Fiecare autobus/microbus avea in sarcina 3-4 hoteluri. Pyramisa este penultimul pe lista. Cand mergi spre hotel. Ultimul este Makadi cam la vreo 5 minute cu masina de Pyramisa. Cam 1 ora jumate faci din momentul cand pleci din aeroport si pana ajungi la poarta hotelului.

Cand pleci din hotel si vii acasa, esti al 2-lea pe lista. Le ia in ordine inversa Primul hotel este Makadi.

Nu are rost sa fii confuz, si eu dupa ce am platit sejurul am vazut pe diferite forumuri ca e nasol hotelul si zona, ca este santier aproape si ca nu poti dormi nici noaptea nici ziua nu te poti intelege de zgomot... Si cand am ajuns acolo, am vazut santierul in departare intr-adevar dar nu s-a auzit nici un zgomot in 7 zile cat am stat. Oamenii sunt rai si exagereaza de multe ori.

Sa imi dai de veste cand te intorci caci sunt foarte curioasa In mai vreau sa merg tot acolo!

Concediu placut!

[12.03.09 17:33:45]

Buna, Julie,

Iti multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ai raspuns, am stat azi cu ochii pe harta si m-am edificat asupra pozitiei hotelului fata de Hurghada si restul hotelurilor. Am observat si eu ca Makadi este dupa Pyramisa, zona in care este amplasat pare ok, desi e izolata fata de restul; asta poate constitui un avantaj.

Am studiat oferta firmei si dintre cele 4-5 hoteluri care ni s-au parut interesante (printre care Makadi Palace si Grand Makadi) am ales Pyramisa, sper ca alegerea sa fie una dintre cele mai bune. Intrucat nu au intrat zilele in sac, poate la anul vom merge acolo, cine stie...

Promit sa postez impresiile imediat dupa revenirea din concediu.

Toate cele bune!

[02.04.09 11:45:02]

Buna Julie,

Am postat zilele trecute impresiile despre Pyramisa.

Iti doresc sejur placut oriunde vei merge! (nu uita sa-mi trimiti cateva impresii, poate ajungem si noi pe acolo)

divio*, Julie
    Alte impresii din această RUBRICĂPyramisa Sahl Hasheesh: