ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2016
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 01.09.10
AUG-2016

O vacanta reusita la Prestige City II, Primorsko

Este pentru al 6-lea an consecutiv, cand imi petrec impreuna cu familia vacanta pe litoralul bulgaresc, si am aceiasi parere foarte buna despre conditiile care se ofera de catre vecinii nostri bulgari.

Daca in ani precedenti am ales aceiasi locatie - Midia Grand Hotel, Aheloy (asta si pentru apartamentele foarte spatioase si frumoase) - anul acesta fiind in cautare de ceva nou am ales Hotel Prestige City II din statiunea Primorsko si nu am regretat, de si mi-a fost un pic de teama, pentru ca am gasit foarte putine informatii despre acest hotel.

Si pentru ca sunt primul care scrie despre acest hotel situatia este in felul urmator : Am ajuns la hotel pe la ora 12.00, dupa 12 ore de mers alegand acest traseu: Rovinari-Craiova – Bucuresti – Giurgiu – Razgrad – A2 (11 KM) - ocolire Shumen – DN 73 prin Karnobat (setati GPS sa nu merga pe centura orasului ca este drumul rau) – A1 - Burgas – Primorsko (distanta 706 KM), drumul este foarte bun, nu sunt gropi.

Am primit imediat bratarile si ne-au spus sa mergem sa servim masa, intre timp au pregatit apartamentul comandat, hotelul era foarte aglomerat cand am sosit si nu aveau camere pregatite. Am primit apartamentul dupa 30 de minute, la et 4 la care am ramas impresionat de dotarea lui: cu colt de bucatarie ce include vesela, prajitor de paine, plita electrica, hota, frigider mare (asa ceva nu am avut pana acum nicaieri)

Un mic dezavantaj a fost ca acesta avea vedere la partea din spatele hotelului dar nu ma-m suparat.

La acest hotel pe langa parcarea gratuita care se poate face pe aleile ce inconjoara hotelul spatiul fiind foarte mic cred ca nu au loc mai mult de 20 de masini se mai poate parca si in parcarea privata a hotelului care are spatiu destul de mare costul pe zi fiind de 8 leva, sa-u tot gratuit peste drum de hotel (dar cine are curajul sa o lase acolo).

Curatenia se facea zilnic in apartament, la 3 zile au schimbat lenjeria si de 2 ori prosoapele.

Masa a fost OK - diversificata multe feluri de mancare care mie mi-au placut cum au fost gatite, gratar in fiecare seara (snitele, un fel de chiftelute, carnati) nu a fost seara sa nu fie ceva la gratar, in fiecare dimineata se serveau clatite, Pentru vegetarieni multe salate, preparate din legume; fructe (prune, piersici, lubenita, portocale); prajituri, una peste alta nu cred ca se moare de foame. Ca un dezavantaj aici este spatiul mic de servit masa, dar am observant ca se descurca bine si in situatii critice cand este foarte aglomerat.

Bauturi, bere la dozator, vin, suc, apa. La lobybar de langa Receptie se serveste dupa amiaza la ora 16, sandvici, prajituri, fructe, suc, bere, si alte bauturi. La barul de la piscina totul se plateste.

Internet Wifi numai la Receptie si la Restaurant dar pica cam des nu este stabil.

Distanta pentr-u a face plaje la mare este de maxim 100 m si se face pe o poteca care este pavata cu panouri de lemn, plajea este mare aproximativ 5 Km, este spatiu sufficient pentru ati intinde cearceaful sau daca esti cu pretentii iti poti inchiria sezlong la 6 leva/zi, Intrarea in mare se face lin, nu am vazut pietre sau alge.

Distanta pana in centrul statiunii Primorsko este de aproximativ 500 m, unde se gaseste un Bazar foarte mare, discoteci, restaurante, AquaPark (28 leva adulti - 18 leva copii) spectacole in aer liber (eu am prins un festival international de dansuri populare printre care a participat si Romania cu un grup de la Targu Mures) In concluzie ai pe unde sa iti omori timpul sa nu te plictisesti.

La cativa km spre Burgas este un rau si am vazut ca se fac excursii cu vaporasul pe acesta dar nu am fost, ca nu am mai scos masina din locul unde am parcat.

In incheiere ca o concluzie eu si familia mea ne-am simtit bine la acest hotel, si cred ca si anul viitor daca prindem oferta la acest hotel v-om reveni tot aici.

Drumul de intoarcere l-am facut pe o alta varianta este un pic mai scurt dar daca nu ar avea o portiune de 20 km de drum cu denivelari ar fi fost si aceasta varianta de luat in seama, dar am vazut ca se lucreaza pe acea portiune si cred ca in 2 ani de zile o sa fie totul Ok. Am folosit acesta varianta Primorsko - Burgas - Aytos – DN208 – Provadia – A2 - Razgrad – Giurgiu - Bucuresti - Craiova - Rovinari (698 km).

Trimis de costyy † in 26.09.16 17:00:43
Validat / Publicat: 26.09.16 20:36:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Aheloy; Albena; Balcik

VIZUALIZĂRI: 2367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costyy †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Poteca asfaltata pentru plaje

[26.09.16 20:35:33]

Mutat în rubrica "Prestige City II Aparthotel, PRIMORSKO" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 90&ridAnt=73958

[26.09.16 20:45:35]

@costyy - un prim vot si o recomandare utila. Felicitari, votat cu placere.

[26.09.16 20:59:18]

@webmasterX: Da coordonatele GPS se potrivesc, imediat o sa pun si poze.

Multumesc Mishu de apreciere .

[26.09.16 22:11:21]

@costyy: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[26.09.16 22:35:39]

@webmasterX: Multumesc si eu dar nu au iesit cum doream ma refer la aparitie ultimile poze doream sa apara primele si cele de acum ultimile, daca puteti face modificarea ar fi foarte frumos eu nu am avut posibilitatea sa fac aceasta modificare.

Radu Tudoran
    [28.09.16 19:09:27]

Si eu sunt adeptul iesirilor in Bulgaria. Nu de altceva, dar n-am bani destui si nici masina de fala ca sa merg la noi pe litoral. Asa ca am notat hotelul, caci pentru mine Burgas-ul e mai aproape decat Mamaia :-)

Vacante frumoase pe mai departe.

[16.01.17 11:25:07]

Un review foarte bun si foarte corect. Cred ca am fost si eu cu sotia cam in aceeasi perioada, s-ar putea sa ne fi suprapus cateva zile, pentru ca am remarcat masina cu numar de gorj. Oricum, putini romani.

La ceea ce ai scris, as mai putea sa adaug o mare lipsa a hotelului, anume ca nu avea plase de tantari. Si cred ca mi-ar fi placut sa aiba parcarea mai mare. Pana la urma, ar fi putut sa renunte la parcarea cu plata si sa o faca la liber.

In rest, nisipul de pe plaja este foarte fin (fara sa fie praf), apa curata si foarte calda. Pacat ca mai spre sfarsitul sejurului au aparut niste meduze mari si veninoase. Una m-a si "muscat" cand inotam in larg, bucurandu-ma ca marea e ca supa de calda, dar asta nu e vina nimanui.

[16.01.17 11:35:47]

@Yoda: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[16.01.17 12:43:50]

@webmasterX: OK, multumesc, asa am facut. Se poate sterge ecoul meu?

[16.01.17 13:18:01]

@Yoda: Mulţumiri.

Cât despre ştererea ecoului de aici: se poate, dacă doreşti.

Dar eu aş recomanda să rămână ŞI aici -- poate fi util celor care citesc doar acest review (cel de ami sus)

CUm am spus, dacă doreşti - scrie şi-l ştergem de aici.

M'Liviu
    [04.02.19 21:00:20]

Salut. Am citit impresiile postate de tine. O sa iau în calcul acest hotel.

Totuși ceva nu îmi este clar. La barul de la piscina ai spus că se plătea totul... Poi atunci mie unul nu mi i se pare corect. Ori e all ori nu...

[04.02.19 21:36:28]

@m liviu: Asa e, e un AI mai saracut...

[04.02.19 23:01:56]

@m liviu: Asa era atunci, sper sa se fi schimbat politica acum, nu ar fi rau sa vi se specifice cum sta treaba.

costyy, M'Liviu, mishu, Radu Tudoran, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂPrestige City II Aparthotel: