ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2010
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 12.03.10
OCT-2008

O vacanta minunata

Am fost in Egipt in luna de miere. Am fost incantata de ceea ce am gasit acolo. Hotelul este foarte frumos amenajat, are vreo 4 piscine dotate cu sezlonguri. Gradinile sunt superbe, pline de flori. Conditiile in hotel sunt foarte bune. Camerele sunt dotate cu TV si aer conditionat, sunt curate. In fiecare zi ni se schimbau prosoapele, atat cele din baie cat si cele cu care mergeam la plaja. Cand veneam in camera ne gaseam toate hainele aranjate in ordine si impaturate, plus ca ne aduceau si flori in camera si pe pat erau diferite forme facute din prosoape si decorate cu flori si frunze aduse din gradina.

Plaja e din corali si e asezata pe o stanca (malul este mai inalt) astfel incat se intra in apa coborand pe o scara. Apa langa hotel are cred ca vreo 10-15 metri adancime. E plin de corali si de o multime de pesti. Este locul ideal pentru snorkeling.

Plaja este curata, dotata cu sezlong-uri, umbrelute, palmieri si bar pe plaja unde se poate servi masa de amiaza. In general veneau la un interval regulat chelneri sa ne intrebe daca dorim ceva. Daca comandai si le mai dadeai si ceva bacsis se miscau destul de repede. Apa la sfarsitul lui octombrie avea undeva la 24-25 de grade, iar afara erau cam 30-32 de grade ziua si camd 27 noaptea. Totusi caldura este suportabila, total diferita de cea din Romania.

Mancarea era foarte diversificata, de la bucataria egipteana pana la cea europeana si asiatica. Personalul era amabil si prompt mai ales daca primeau recompense.

Hotelul se afla la vreo 10 minute de mers cu masina de Naama Bay si de aeroport, ceea ce este foarte bine pentru ca astfel am evitat zgomotul facut de avioane. Daca doriti sa vizitati bazarul din Naama Bay hotelul asigura transportul gratuit de cateva ori pe zi spre si dinspre aceasta destinatie. Tot ce a trebuit sa facem a fost sa mergem la receptie sa ne inscriem pe lista ca sa ne rezervam locuri pentru o anumita ora si zi. Noi in 2008 am avut optiunea sa mergem si sa facem plaja la hotelul Gazala Beach in Naama Bay, hotel care face parte tot di Red Sea Hotels. Noi am beneficiat de aceasta optiune gratuit. La acest hotel am gasit plaja normala cu intrare treptata in mare. Am putut de asemenea sa beneficiem si de masa si bauturi in regim AI la fel ca si la hotelul nostru.

In timpul zilei la Grand Sharm aveam optiunea de a juca Beach volei, Darts, Polo, sau sa facem aerobic in apa de 3 ori pe zi. Erau instructori care organizau aceste activitati.

Turistii cazati acolo din Romania (dar nu foarte multi), din Austria si Germania majotitatea, si foarte multi din Rusia de asemenea. In octombrie nu mi s-a parut extraordinar de aglomerat hotelul, insa ca sa prindem loc pe plaja trebuia ca unul dintre noi sa merga mai de dimineata si sa punem prosoapele pe sezlong-uri ca sa le tinem ocupate.

In concluzie, va recomand cu placere acest jotel, pentru ca noi nu am fost dezamagiti.

Trimis de ramop in 12.03.10 13:06:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2810 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O parte din curtea interioara a hotelului. In spate se poate vedea Marea Rosie.

[12.03.10 13:18:47]

Felicitari pentru primul review,ai un vot din partea mea.

[12.03.10 13:34:27]

Primul review, dau si eu un prim vot de la mine! Grand Sharm era pe cale sa devina urmatoarea destinatie dar, avand in vedere lipsa nisipului la plaja, cautam alt resort!!

[12.03.10 13:40:24]

si de la mine un vot, e incantator si cat se poate de util (super-bogat in detalii) review-ul, cu atat mai mult cu cat e primul -- ce bine-ar fi ca - io stiu - jumatate din noii inscrisi sa posteze macar 50% din informatiile redate de tine! Ca sa nu mai vorbesc ca aceeasi dorinta mi-as pune-o si in ce priveste X% din cei meai demult inscrisi

Si nu in ultimulrand, bun-venit in comunitate

magdalena
[12.03.10 14:00:07]

In sfarsit cineva care a fost la un hotel de mult ochit de mine!!! Bravo!!

[12.03.10 14:09:56]

Alex Macedo de unde stii ca nu este nisip pe plaja?

In acest filmulet pe la minutul 8 apare nisip cei drept in strat suspect de subtire.

click aici

[12.03.10 14:12:16]

ramop, te rog sa te uiti la acest link si sa ne spui daca nu cumva este vorba despre acelasi hotel. merci!

[12.03.10 14:35:14]

David, cred ca acel firicel de nisip este o... mai bine zis... un"pled" de nisip deasupra coralilor... cel putin asa am inteles de la un cuplu de tineri care au fost anno 2008, acolo... dealtfel foarte incantati fiind mai aproape de Naama-Bay... dar... daca ma insel e si mai bine! Poate chiar plec in vara asta acolo (iunie)... sincer prefer Sharm decat Hurghada! ideea cu Hurghada a fost asa... ca... un fel de schimbare... un fel de aceeasi tara dar, alta locatie!!

[12.03.10 16:50:42]

Webmaster - intradevar este acelasi hotel la care am fost si eu vara trecuta.

Denumirea lui corecta este "The Grand Hotel" si face parte din lantul Red Sea Hotels.

Atentie - ca mai este in Sharm un "Grand Hotel" care face (sau facea parte) din lantul Iberotel.

[12.03.10 16:52:54]

Presario

Intrebare plaja este nisipoasa sau nu ?

[12.03.10 16:54:50]

Alex Macedo - hotelul are plaja (destul de mare) cu nisip, dar este o plaja "amenajata". Adica s-a excavat o zona de langa mare, s-a nivelat si apoi s-a adus nisip.

De la aceasta plaja nu poti intra direct in apa, pt ca malul este abrupt si sunt corali in apa.

Se intra de pe un ponton.

In partea dreapta mai este inca o plaja mai mica, tot amenajata in stanca. Si de acolo se poate intra in mare, tot de pe ponton.

[12.03.10 17:03:11]

David - ambele plaje (cea mare si cea mica) sunt cu nisip si inca din belsug. Dar este nisip "adus" nu este "de la mama lui". Asta insa nu a deranjat pe nimeni.

Hotelul este Ok per ansamblu, in rewiew-ul meu am scris mai multe, dar la servicii este slab - dupa parerea mea. Depinde insa si ce asteptari ai. Poate ce eu (dupa ce am fost de vreo 5 ori in Turcia) am avut asteptari cam mari.

In general Egiptul este sub Turcia la servicii, dupa parerea mea.

Pretul insa este mai mic decat la turci si putin mai mic decat la alte hoteluri - aparent similare - din Egipt .

[12.03.10 19:01:11]

Presario - bravo dom'le ! asta vroiam sa aud....la concret.....deci tot de pe ponton intri in apa!!

Mersi de promtitudine!!

[12.03.10 20:02:20]

ramop, am atasat aceasta melodie , daca vrei sa schimbam, lasa un semn aici !

ramopAUTOR REVIEW
[15.03.10 13:19:46]

Salut tuturor! Am ramas surprinsa cand am vazut cate raspunsuri sunt la post-ul meu! Inca sunt cam dezorientata ca sunt cam noua pe aici. Deci David nisip este pe plaja exact cum spune si presario dar ste intr-adevar adus. Plaja e sapata in stanca, de fapt tot hotelul e amenajat asa in scari. De la intrare pana ajungi la plaja tot cobori. Oricum, am ramas uimita cand am ajuns acolo si am vazut plaja, avand in vedere ca eram obisnuita cu ce avem noi aici in Romania. Mai am multe poze dar apar si eu prin ele asa ca nu le-am pus. Intr-adevar numele hotelului este "The Grand Hotel" si face parte din Red Sea hotels. Eu am fost foarte incantata de ce am gasit acolo ( mai putin de rusi dar nu i-am bagat in seama). Este adevarat ca in Turcia nu am ajuns, si ca Egiptul a fost prima mea destinatie de vacanta externa ever! Eu la hotel ii spun "Grand Sharm" pt ca asa ii spunea tipul de la agentia prin care am plecat si asa mi-a ramas in minte. Vreau sa spun ca m-am indargostit de Marea Rosie...vreau acuma in aprilie sa merg in Hurghada, poate prind vreun last minute ca e mai ieftin. Daca as merge in Sharm as alege din nou acest hotel pentru ca mi-a placut si m-am simtit bine. Adevarul e ca nu am cautat nu stiu ce lux, dar am fost incantata de ce am gasit acolo. Singurul lucru care nu mi-a placut a fost felul in care miroase in restaurantul din stanga lobby-ului. Am eu o problema cu mirosurile si nu imi placea acolo cum miroase de la mancare.

In ceea ce priveste serviciile si ce spune presario ca sunt slabe nu stiu sincer ce sa spun. Eu am fost foarte multumita de tot. Adica mi se facea curatenie in camera zilnic si gaseam totul impaturat si pus frumos la locul lui. Stiou ca sotul meu s-a enervat ca avea un tricou din acela cu guler si cu nasturi si tipul care ne facea curatenie in camera ii incheiase pana si ultimul nasture si el a trebuit s ail descheie ca sa il ia pe el. Ni se schimbau prosoapele zilnic...am avut o problema cu seiful in sensul in care nu era prins de dulap ci daca aveai chef il luai si plecai cu el in brate. I-am spus ghidului cu care ne-am intalnit a doua zi de la sosire ca sa ne explice cam cum stau lucrurile ce probleme avem si in aceeasi zi la interval de cateva ore au venit si au fixat seiful. Deci nu am absolut nimica de comentat din punctul de vedere al prmptitudinii si al amabilitatii. La tipul care ne facea curat in camera i-am mai dat o data la 2 zile cate 1-2 euro. Oricum s-a comportat exemplar, de cate ori ne vedea ne saluta si ne intreba ce facem. La fel si pe plaja vemneau si ne aduceau prosoape reci care mi-au placut enorm, iar chelnerii erau toata ziua pe capul tau daca le dadeai cate o mica atentie.

Hotelul dupa cum am spus nu e chiar in naama Bay ci e un pic mai departe dar e ok asa pt ca nu ne-a deranjat zgomotul facut de avioane. In stanga hotelului sunt cateva magazine in care gasiti masti de snorkeling si alte cateva chestii. daca mergeti si mai mult ajungeti la IL Mercato care este un fel de bazar cu tot felul de lucruri. Nu e asa mare ca cel din Naama Bay, dat gasiti tot felul de magazine si aici cu nume cunoscute si in Europa. Un pic mai incolo de Il Mercato este un bazar maricel si cu preturi mai ok decat in Naama Bay. Arata ca niste constructii din 1001 nopti, adica seamana cu cele turcesti.

Webmaster13 nu mai merge melodia dar e faina, imi place.

Webmaster77 nu mai merge link-ul la care ai spus sa ma uit.

Promit ca o sa urmaresc des raspunsurile la post-ul meu, sincer nu ma asteptam s aimi raspunda atata lume!!! Multumesc pentru voturi!

ramopAUTOR REVIEW
[15.03.10 13:39:14]

Acum, ca am mai intrat o data, merge melodia.

Alex_Macedo, david, magdalena, presario, ramop
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Sharm: