ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2016
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14
SEP-2016

Hotel Golden Rose

Hotărâsem când am venit din Grecia că o vizită scurtă pe litoralul nostru este binevenită anul acesta, așa că am rezervat din timp o cazare la un hotel central din Constanța, orașul pe care ne doream să-l revedem la pas, să-l salutăm pe poetul Ovidiu și să-l lăsăm să ne privească cu ochii lui de piatră rece, doar și-o aminti că au trecut atâția ani de când am spus "da" în orașul lui legendar, la picioarele soclului pe care-i stă statuia. Cum însă omul propune și Dumnezeu dispune, am fost nevoiți să schimbăm datele sejurului, nici o problemă aparent, doar că hotelul romantic unde rezervasem, când a primit solicitarea de modificare a datelor, gratuit conform clauzelor proprii, mi-a trimis o confirmare cu un preț aproape dublu, tot pentru două nopți, adică 1 leu pentru rezervarea inițiala chiar în vârf de sezon, august, a devenit aproape 2 lei pentru septembrie, bașca apărea o clauză nouă ce prevedea interdicția anulării rezervării gratuit și reținerea întregii sume de pe card! Și asta în condițiile în care avea multe camere libere la preț modic. După șoc am anulat imediat și eram pregătită să primesc refuzul hotelului, însă am avut inspirația să-mi blochez banii de pe card să nu-i poată reține. Eram deja pregătită pentru o intervenție la Booking. Din fericire hotelul n-a continuat cu măgăria, așa că lucrurile s-au liniștit de la sine (ca o dovadă că unii sar calul aiurea, pe 3 septembrie am verificat dacă este ocupat la capacitate maximă: doar jumătate!)

Caut din nou și găsesc hotelul ce figura deja pe una din listele mele mai vechi, Golden Rose, cu parcare bună, doar că era în altă zonă, aproape de Delfinariu. Prețul foarte bun în ziua aceea - cred că era și ofertă - 390 lei / 2 nopți cu parcare gratis, AC, mic dejun, wi-fi, cu posibilitatea de a rezilia gratis cu 2-3 zile înainte de check-in, cu obligația din partea mea de a avea pe card, cu două zile înainte jumătate din costul total al cazării. Caut pe AFA informații, două vechi așa că mă rezum doar la comentariile celor de pe booking, media notelor încadrându-se în ceea ce doream eu. Trece timpul și fix cu 24 ore înainte de ziua prezentării primesc sms-ul băncii că am suma blocată de o firmă de turism necunoscută mie; sun la hotel, ei erau cei ce operaseră, deci totul o. k. dar îmi comunică faptul că pot plăti și cash sau cu alt card. După două ore mă sună din nou, o voce plăcută dorea să știe ce fel de paturi aleg - matrimonial sau două de o persoană, un gest frumos mai ales că nu aveam pretenții prea mari.

A doua zi ajungem la 12.30, cazarea începea de fapt la ora 14 dar am zis să lăsăm mașina în parcare, să ne anunțăm prezența și până la ora 14 să facem un mic tur prin zonă. La recepție oameni foarte drăguți, patronii care stau mult timp pe acolo. Prefer să plătesc cash căci cardul era în euro, se rezolvă totul pe loc, blocarea este anulată în câteva minute, adică nici nu părăsisem recepția că-mi grohăia telefonul mesajul băncii, camera urmând a fi gata cam în 1/2 oră. Am revenit, cum îi anunțasem de fapt, după ora 14.

Hotelul Golden Rose, patru etaje, se află pe str. Soveja, cu fața spre Lacul Tăbăcăriei, foarte aproape de intersecția cu Bld. Mamaia, vis-a-vis de McDonald's. Are câteva locuri de parcare în față, folosite în general de personalul hotelului iar lateral este o parcare închisă, cu poartă glisantă unde încape un număr apreciabil de mașini.

Recepția este nu foarte mare dar bine împărțită. Are câteva mese cu scaune, fotolii și o canapea unde se poate socializa sau unde pot fi primiți eventualii oaspeți. Este deschisă 24 de ore și, ca aproape peste tot, are un bar funcțional și televizor cu ecran plat.

Restaurantul sau mai bine zis sala de mese este într-o cameră alăturată, în stânga. Este o sală măricică unde se servește micul dejun sau pentru grupuri care solicită toate mesele. Este elegantă și foarte curată.

Din fața recepției se urcă pe scară la etaje sau, câteva trepte mai sus, este un lift modern și silențios, practic pe exteriorul clădirii. Tot la parter se află toaletele de serviciu.

Fiecare palier are uși ce se închid cu braț, astfel că se atenuează eventuala gălăgie de pe scări sau parter.

Camera este suficient de mare, mochetată curat, mobilier bun și practic. În partea de la intrare este un birou în care este mascat un minifrigider, deasupra sunt paharele, desfăcător de sticle, harta orașului, telecomenzile de la ac și tv. Patul acoperit cu o cuvertură în culoarea mochetei, are saltele bune, perne de asemeni bune, lenjeria este albă și bine călcată. Două noptiere mobile cu veioze ce dau lumină a cărei intensitate se poate regla, întregesc partea aceasta a camerei.

Opus patului se află o măsuță cu două scaune comode, foarte bune pentru o cafea sau navigat pe net. Wi-fi liber, foarte bun.

Șifonierul destul de mare, am găsit acolo suficiente umerașe și două pături. Lângă șifonier un suport de valiză foarte solid.

Balconul este minuscul, nu se poate sta acolo, am știut însă acest lucru. Geamurile au perdele și draperii bune, nu au fost probleme cu soarele destul de puternic. Nici țânțari n-am avut, așa că nu a fost nevoie de pastilele anti fără de care nu plec vara nicăieri.

Deși camera în care am fost cazați era spre strada foarte circulată, cu geamul închis nu ne-a deranjat zgomotul.

Baia deși destul de mare, curată, are cabină de duș măricică și asta reduce spațiul alocat vasului wc, ceea ce poate crea disconfort în caz de " gabarit depășit", veți vedea din poze; uscătorul de păr este bun, oglinda curată, blatul chiuvetei suficient de mare pentru a depozita trusele necesare și pentru noi acesta a fost un plus, de obicei nu găsim nici policioare prin multe băi de hotel și începi să jonglezi cu periuța de dinți sau aparatul de ras. Prosoape bune, albe, patru bucăți plus cel de picioare pentru ieșirea de la duș.

Micul dejun a fost bun, suficient de bogat și variat, câteva feluri de brânză, mezeluri, bacon prăjit, două feluri de pâine, unt și margarină, ouă preparate diferit, cereale, lapte Zuzu, ceai, prăjituri de casă mai multe feluri și chiar foarte bune, gemuri de casă, fructe, cafea pe gustul meu, sucul de fructe bun. Te puteai servi la discreție, nu era limită și platourile se completau pe măsura consumului. Acum că unii confundau md cu prânz plus cină... Patroana, o femeie foarte drăguță și volubilă, supraveghea totul permanent, debarasa și completa alături de personalul de serviciu și asta chiar și duminică când hotelul avea toate camerele ocupate.

Am fost întrebată de a doua zi dimineață dacă este cazul să se schimbe prosoapele.

Hotelul este bun atât pentru vizite scurte dar și pentru șederi mai lungi, în apropriere sunt stații ale mijloacelor de transport în comun, pe una din mașini am văzut că ducea la gară.

McDonald's din apropriere teribil de aglomerat de la prima oră până târziu în noapte, probabil unde are mâncare ieftină, altfel nu-mi explic cozile ce le vedeam de la fereastra camerei.

Patronii sunt amabili, pot fi solicitați pentru diverse informații, chemare taxi, multe alte servicii pe care le aflați la recepție sau sunând acolo.

Deși nu am fost în centrul orașului cum am dorit, hotelul Golden Rose a fost o alegere foarte bună, condițiile bune, serviciile, raportul calitate/preț foarte bun.

Trimis de elviramvio in 20.09.16 22:33:25
Validat / Publicat: 21.09.16 09:10:29

VIZUALIZĂRI: 1349 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

[21.09.16 09:10:12]

@elviramvio: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Zoazore
    [21.09.16 09:30:52]

@elviramvio: Stiu hotelul, dar pe-afara! Am niste prieteni care au stat in Constanta, pe str. Soveja. mereu ma-mtrebam cum ar arata camerele! Mi-ai raspuns tu!

Ovidiu si-a mai amintit de voi?

[21.09.16 12:07:44]

@elviramvio: Poate ca in final aceasta cazare a fost mai ok deoerece asta este senzatia mea din ceea ce am citit si am vazut in poze.

Cat despe a manca ieftin la McDonalds, nu prea cred, insa este tentant pentru multi.

Felicitari, votat cu placere.

[21.09.16 13:36:52]

@webmaster26:

Scuze pt raspuns tarziu, da, acolo este.

O zi frumoasa!

[21.09.16 13:47:31]

@Zoazore:

Incep cu ultima: Ovidiu poetul a fost nepasator si rece, asa cam eminescian, voi povesti.

Hotelul este bun, patroana sufletista asa ca tine, este bucuresteanca din Colentina dar a furat-o constanteanul acum cam 20 de ani. Au niste prajituri de casa, chiar de casa! Mi-a placut ca sunt prezenti amandoi si supravegheaza tot, asta e bine. Si poti sa te intelegi cu ei, imi spunea ca daca e nevoie schimba si lenjeria ca de, mai varsa omul cafeaua in pat dupa primele ore de sedere si asta e dar are si destui turisti nesimtiti si grandomani.

[21.09.16 13:52:37]

@mishu:

Multam fain. Da, se pare ca a fost spre bine intamplarea, mie chiar mi-a placut la acest hotel. Am avut parcare foarte buna, wi-fi bun, a fost curat, ac caci era tare necesar iar micul dejun a avut niste prajituri super. Patroana, fosta bucuresteanca, vorbareata si simpatica.

La McD. nu prea mai stiu preturile dar cred ca-mi trecea foamea daca era sa stam la cozile acelea.

elviramvio, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂGolden Rose Hotel: