ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2016
SEP-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Valea Templelor din Agrigento

In orice ghid turistic ai cauta, Valea Templelor din Agrigento ocupa un loc in top 10 al lucrurilor pe care merita neaparat sa le vezi in Sicilia. Agentiile din Cefalú au in program aceasta excursie la pretul de 52 de euro de persoana, fara bilete de intrare asigurate, lucru care ne-a facut sa mergem pe cont propriu, negasind niciun avantaj intr-o excursie cu agentia in afara ghidului. Asadar, pe cont propriu am luat trenul din Cefalú spre Agrigento, cu schimbare la Termini Imerese. Drumul costa 16 euro de persoana dus-intors, si dureaza aprox 2 ore si 30 de minute, cu tot cu pauza de la Termini Imerese (15'). Trenurile sunt ok, cu aer conditionat si nu foarte pline, chiar m-am mirat ca asa putina lume mergea cu trenul din zona Palermo, dar poate am prins noi o zi mai libera.

Ajunsi la gara, am mers direct la barul garii pentru a intreba de bilete. Si aici o sa fac o paranteza, in Sicilia am observat ca aproape in fiecare gara sau autogara exista un bar unde se intampla toate lucrurile posibile. Aici exista de vanzare mancare, inghetata, suc, apa, prajituri, se vand bilete la autobuze locale, autocare cu trasee pe toata insula si chiar si bilete de tren. Barmanii stiu orarele, te ajuta cu absolut orice, a aveam impresia ca barurile astea din gara sunt un loc in care stirile ajung mereu primele asa incat daca vrei sa aflii ceva despre zona nu cred ca poti gasi un loc mai bun.

Asadar, de cum am ajuns la Agrigento am mers direct la barul din gara, de acolo am aflat ca autobuzul local 3/ (3-barat) merge la Valea Templelor, am luat biletele (2,40Euro dus intors/persoana) si am iesit in fata garii, unde la vreo 150m se afla statia de unde urma sa luam autobuzul. Pana la Valea Templelor se fac maxim 5 minute, cred ca e a doua sau a treia statie dupa gara. Daca sunteti in alta parte a orasului mai sunt vreo cateva autobuze care duc tot la Valle dei Templi (1,2/, 2). Freventa acestor autobuze este de vreo 2-3 pe ora, deci circula chiar des.

Agrigento e un oras plasat undeva sus pe un deal, la vreo 5-6km de malul marii, iar valea Templelor e situata intr-o vale aflata cam la jumatatea distantei dintre oras si malul marii. Plasarea Vaii templelor grecesti iti ofera o frumoasa perspectiva atat asupra orasului, cat si asupra marii si a statiunilor de pe zona de coasta.

Situl arhitectonic cred ca are doua intrari/iesiri, autobuzele avand opriri in atat la dus cat si la intors langa cele doua porti. Noi am coborat la poarta 1, am cumparat biletele si apoi am inceput vizitarea.

Exista trei tipuri de bilete:

- Se poate cumpara bilet simplu, care costa 10 euro si cuprinde vizitarea Valle dei Templi

- Valle dei Templi + Muzeul de arheologie - 13,5 Euro

- Gradinile Kolymbetra 3 euro

Noi am platit cate 16,5 Euro de persoana si am cumparat si biletele la Gradini. Atentie mare la timpul pe care planuiti sa il petreceti in Agrigento, s-ar putea sa patiti ca noi care, desi am platit pentru toate cele trei obiective nu am reusit sa privim pe indelete Muzeul de Arhitectura si Gradinile Kolymbetra, fiindca la 17:14 aveam trenul spre Cefalú.

Muzeul de Arhitectura- L-am vizitat dupa Valea Templelor, e foarte amplu si necesita mult timp daca vrei sa il privesti pe indelete. Cuprinde si o colectie de monede, vase si figurine din antichitate. Dupa parerea mea e nevoie de unele cunostinte mai vaste in domeniu pentru a te putea bucura asa cum se cuvine de ceea ce iti poate oferi acest muzeu.

Gradinile Kolymbetra - seamana mult cu o gradina botanica de la noi, e un loc relativ vast unde se gasesc tot felul de plante mediteraneene. Ne-a placut mult aici, am vazut maslini, portocali, banani, mandarini, lamai, grapefruit si tot felul de mirodenii pe care pana atunci le vazusem doar in plicurile de condimente. Dupa parerea mea o vizita aici merita mai degraba banii decat una la muzeu, e chiar relaxanta dupa alergatura din Valle dei Templi.

Valle dei Templi- cuprinde ruinele a cateva temple grecesti, toate in stil Doric : Templul Concordiei, al lui Zeus, al lui Juno (Hera), Heracles (Hercule), Dioscuri (Castor si Pollux) Templul lui Vulcan, al lui Asklepio si al Demetrei.

Cateva dintre ele mai au in picioare cateva coloane, insa templul Herei si cel al lui Hercule sunt mai bine pastrate, in timp ce templul Concordiei reprezinta unul dintre cele mai bine prezervate edificii ale arhitecturii grecesti existente in ziua de astazi. Chiar si sigla Unesco se bazeaza pe imaginea templului Concordiei care e cu adevarat impresionant.

Fara sa iti dai seama timpul zboara, cred ca e nevoie de 2-3 ore pentru a vizita pe indelete valea templelor si poate 1h pentru gradini. Avand in vedere cat de cald e in zona asta e recomandat sa aveti apa la voi, dar si o palarie pe cap. Multa apa, fiindca soarele Siciliei e atat de puternic incat te deshidratezi relativ repede. In incinta vaii templelor se afla si un restaurant, si mai multe puncte de unde se poate cumpara apa la preturi decente (1 euro sticla de 0,5l si 1,5 Euro cea de 1,5l)

Reintorsi la gara am luat trenul spre Cefalú si am strabatut din nou insula de la sud la nord; privind pe geam am remarcat o zona aproape pustie, locuri pe care oricand le poti defini prin sintagma "In the middle of nowhere", cred ca am mers aproape o ora cu trenul fara sa vedem nici macar un sat, doar ferme izolate ce ofereau imagini clasice ale siciliei rurale. In schimb, agricultura e bine pusa la punct, sisteme de irigatie aproape peste tot, semn ca sicilienii profita din plin de solul lor extrem de fertil.

Nu pot decat sa recomand o vizita la Agrigento, Valea Templelor e ceva care trebuie vazut, si sunt convins ca oricine ramane impresionat de templul Concordiei sau al Herei, indiferent daca e pasionat sau nu de istorie antica.

Trimis de giuliani in 20.09.16 21:36:09
    Validat / Publicat: 21.09.16 08:33:54
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4864 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giuliani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Templul Herei

maryka
    [21.09.16 08:40:17]

Foarte frumos, util, bine de ţinut minte!

maryka
    Alte impresii din această RUBRICĂValea templelor:

• pagină generată în 0.045560836791992 sec