ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2016
ÎNSCRIS: 02.06.12
SEP-2016

E loc de mai bine

N-am mai fost la Baile Tusnad de prin 2004 si, prin urmare, am hotarat sa exploram zona macar pentru cateva zile, la inceput de septembrie. Drumul din Bucuresti a fost relative lejer asa ca undeva in jurul orelor 15 am ajuns la locul de cazare, pensiunea Panorama Elcomex, aflata in centru.

Dupa ce ne-am cazat am cerut gazdei sa ne recomande un restaurant, iar acesta ne-a indicat, fara ezitare, Hanul Secuiesc. Asa ca in drum spre han care se afla la iesirea dinspre nord a statiunii am avut ocazia de a lua pulsul statiunii. Impresiile sunt contradictorii: pe de o parte cadrul natural e deosebit, pe de alta parte multe case vechi si foarte frumoase candva stau sa cada, pe de o parte trotuarele sunt frumos pavate si este destul de curat, pe de alta parte vezi magazine si restaurante care s-au inchis.

Atmosfera e calma, relaxanta, majoritatea turistilor sunt pensionari veniti la tratatament sau familii cu copii.

Dupa o masa copioasa si foarte buna la Hanul Secuiesc am pornit la o noua plimbare pana la centrul wellness si lacul Ciucas.

Centrul wellness e foarte bine amenajat si frumos renovat numai ca langa, lacul Ciucas e foarte murdar, iar restaurantul din mijlocul lacului e inchis si se pare ca a fost si vandalizat (are geamurile sparte). Mai departe, trecem podul peste Olt spre camping-ul unde veneam in copilarie atat eu cat si sotia, cu parintii nostri. O liniste desavarsita, aer ozonat, miroase a cetina de brad, dar camping-ul e inchis. Ciudat, pentru ca pare foarte bine intretinut si ar putea fi in continuare deschis circuitului turistic.

Apoi, am petrecut o seara agreabila la restaurantul Complex Ana de vizavi de Panorama Elcomex.

A doua zi am mers cu masina la Lacul Sfanta Ana, pentru ca traseul pe jos dureaza trei ore, iar pustiul nostru a invocat teama de ursi pentru a nu fi supus unui asemenea efort.

Drumul spre lac este absolut incantator…. Lacul, asemenea. O liniste si un aer pe care numai in inima muntilor le poti intalni, peisaje de vis si oameni civilizati. Fiind o zi calda si insorita de inceput de septembrie, pe langa lac se statea la plaja, iar unii temerari faceau si baie. Din loc in loc erau amenajate locuri de gratar, in jurul carora am constatat ca era destul de curat.

Revenind in Tusnad am petrecut cateva ore placute la Welness, unde in ciuda aglomeratiei ne-am simtit perfect. Este curat si organizarea este buna. Piscina exterioara cu apa termala ne-a incantat pentru ca de jur imprejur se vad muntii impaduriti.

Pustiul nostru si-a nconsumat energia si in parcul de aventura care se afla in partea opusa a lacului Ciucas, vizavi de centrul wellness. Parcul de aventura are cateva trasee spectaculoase care culmineaza cu o tiroliana peste lac.

Pentru amatorii de drumetii sunt posibilitati destule. Exista traseul Baile Tusnad-Lacul Ciucas-Piatra Soimilor, apoi traseul spre lacul Sfanta Ana, un traseu scurt spre Bastionul Apor si un traseu cicloturistic (care pleaca din Tusnadul Nou). Cu toate acestea, as recomanda celor care merg in drumetii sa mearga in grupuri mari sau sa se alature unor grupuri mai mari pentru ca prezenta ursilor este o problema. Tocmai datorita faptului ca eram un grup mic si praslea devenise deja obsedat de problema ursilor am evitat traseele lungi.

Una peste alta, aceasta ultima experienta la Baile Tusnad a fost placuta si datatoare de sperante. Sincer sa fiu, ma asteptam sa fie mai rau. As spune ca natura deosebita, apropierea de lacul Sfanta Ana, traseele turistice, centrul wellness, parcul de aventura si oamenii ospitalieri sunt suficiente atu-uri pentru a merge la Tusnad. Cu toate acestea, mai e drum lung pana la a fi ceea ce ar trebui sa fie.

Trimis de adialexe in 20.09.16 15:46:27
Validat / Publicat: 20.09.16 17:25:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE TUȘNAD.

VIZUALIZĂRI: 7715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adialexe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Lacul Ciucas. În partea dreaptă, Centrul Wellnes

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[24.09.16 00:48:43]

@adialexe: Am petrecut și noi în această vară câteva zile în stațiunea Băile Tușnad și ne-am întors de acolo cu impresii amestecate. Pe de o parte cadrul natural este deosebit și există mai multe drumeții interesante care pot fi făcute în zonă (mă gândesc la plimbările spre Turnul Apor, spre Piatra Șoimilor sau chiar către Sfânta Ana). Am urcat și noi la Turnul Apor, iar la Sfânta Ana am ales să mergem cu mașina, în principal tot datorită faptului că nu am vrut să dăm nas în nas cu vreun Moș Martin! Vrem să revenim vara viitoare pentru a urca pe Piatra Șoimilor! Centrul wellness este și el un atu al stațiunii!

Pe de altă parte, sunt parcă prea multe locuri lăsate în paragină care oferă pe alocuri un aer dezolant!

Aaa, să nu uit, am mâncat și noi la Hanul Secuiesc și ne-au plăcut bucatele! Aș reveni oricând acolo pentru platoul secuiesc din P 05!

Felicitări pentru acest articol, l-am votat cu drag!

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Băile Tuşnad: