ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2016
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2016

Dilek Yarimadasi - Buyuk Menderes Deltasi Milli Parki sau invazia mistretilor

Dilek Yarimadasi - Buyuk Menderes Deltasi Milli Parki, este denumirea turceasca data unei imense arii naturale protejate de statul turc in care vizitatori pot face urmatoarele activitati: plaje si baie in mare in locuri special amenajate, plimbari montane, vizita canion, grota, delta, admirat peisajul in obervatoare bine plasate. Categoric statul turc a impus aici o serie intrega de regului de care turistul trebuie sa tina cont in timpul vizitei. Amintesc aici cateva:

1. In primul rand debarcarea si imbarcarea turistilor care vin aici cu mijloace de transport in comun trebuie sa stie exact locul de imbarcare/debarcare.

2. Cel mai important lucru in Milli Park - nu se face focul

3. In ultimii ani statul turc duce o campanie foarte vizibila de strangere a deseurilor menajere in mod selectiv, acesta regula este valabila si aici.

4. Daca intri cu auto personal trebui sa respecti indicatoarele de parcare altfel risti sa intri pe contrasens si sa-ti intepi cauciucurile intr-un grilaj cu tepi.

5. Toate materialele de plaje si picnic le gasesti acolo pe cele 4 plaje, respectiv sezlonguri si masute cu bancute in varianta din lemn.

6. Exista pe toate plajele dusuri, Wc-uri, punct crucea rosie, punct salvamar, punct sanitar.

7. Este bine sa nu intri in padure decat pe traseele special amenajate.

Cei mai multi vizitatori intalniti de noi sunt cetateni turci care isi petrec cu copii zile frumoase la plaje. Noi straini venim aici in numar mai mic si cel putin noi descoperim de fiecare data obiceiuri noi si locuri frumoase.

Anul acesta intrarea in Milli Park a costat 12 lire turcesti pentru o masina. Pentru fiecare mijloc de transport sau calator singur exista un alt tarif. Biletul pe care il primesti are imprimat insemnele guvernamentale, anul acesta ne-a fost inmanata si o harta a locului.

Intrarea in Milli Park se face prin capatul statiunii Guzelcamli iar infrastructura si semnalistica este impecabila. Lipita de Milli Park este si Grota lui Zeus si o gasim semnalizata -Zeus Magarasi.

In parc se circula cu auto pe drum de doua benzi care este asfaltat si cum spuneam este bine sa respecatm locurile de parcare. Cel mai bine este sa circulam cu viteza redusa deorece porcii mistreti circula nestingheriti si in grupuri mai mari de doi "insi".

Parcul are o suprafata de 27675 hectare si daca in 1966 cand a fost declarant arie protejata si parc national avea 10985 hectare acum are o suprafata si mai mare dar i-a fost atasata si delta dinspre localitatea Akkoy. Buyuk Manderes Deltasi acesta desi corespunde cu Milli Park intrarea se face prin Akkoy - recunosc nu am fost aici dar am intrebat pe cei din parc.

de-a lungul anilor noi am avut ocazia sa vedem aici pe viu: veverite, vulpi, porci mistreti, o specie de viespi foarte insistenta, insecte, pasari, paduri de pin combinata cu o specie de stejar. Asta o spun eu dar aici se gasesc o serie intrega de plante si vietati la care eu nu ma pricep.

Cele patru plaje amenajate sunt:

- Icmeler Koyu, cea mai "aglomerata" plaje cu nisip fin, intrare lina in mare si este cea mai apropiata de statia de autobuz.

- Aydinlik Koyu, cea de-a doua plaje amenajata este lunga si in mare parte stai pe niste bolovani mai maruntei, intrarea in mare la fel de bolovanoasa. dezavantaj aici este faptul ca nu ai umbra de la copaci.

- Kavakiburun Koyu si Karasu Koyu au cate doua intari si sunt un pic mai salbatice si bagate mai in padurice, nisipul nu prea e nisip (mai mult pietricele), intrarea in mare destul de greoaie din cauza acesta.

In cele doua plaje mistretii dau navala peste turisti fara nicio spaima, iar turistul trebuie sa se "lupte" cu ei pentru suprematia hranei.

In afara de plaje in Milli park poti face si drumetii montante de la coborarea (pe dreapta pe plajea doi) trebuie sa fi atent la parcarea de pe stanga unde lasi masina pentru Knyon.

Daca este sa invit aici pe cei care iubesc natura as face-o cu mare placere dar mai ales cu mare dragoste pentru comuniunea om-natura asa, asemanatoare cu familiile turce care isi petrec aici timpul liber.

Trimis de adrianbogdan in 20.09.16 10:32:02
Validat / Publicat: 20.09.16 13:37:22

VIZUALIZĂRI: 2393 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 marea vazuta de sus

[20.09.16 10:56:55]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 64&ridAnt=73797

[20.09.16 14:18:14]

@adrianbogdan: Foarte tare, se vede ca ati ajuns sa cunoasteti locurile si stiti pe unde sa va duceti.

Nu credeam ca porcisorii sa fie atat de obraznici si sa se plimbe ca la ei acasa .

Iar pozele cu marea vazuta de sus sunt minunate. Pare intradevar un loc relaxant unde sa te simti bine respectand natura.

Felicitari, votat cu mare drag.

Carmen Ion
[20.09.16 15:59:08]

@adrianbogdan: Foarte frumoasă recomandare pentru comuniunea om-natură şi foarte corectă observaţia referitoare la asemănarea sa cu comuniunea din sânul familiilor turceşti: rareori mi-a fost dat să văd o legătură mai puternică între părinţi şi copii ca cea din familiile turceşti.

Iar pozele, în special cele panoramice, sunt foarte reuşite şi ele. Felicitări!

[20.09.16 16:48:54]

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[20.09.16 16:54:18]

@adrianbogdan:

Felicitări pentru articol şi pentru excursie!

O vizită de câteva ore la Milli Park este întotdeauna o plăcere şi chiar o experienţă. Am ajuns şi eu acolo în urmă cu nouă ani, dar de atunci nu am mai apucat să revin. Porcii s-au mai obrăznicit între timp, pentru că eu i-am văzut doar de departe, ei nefiind atunci la fel de "sociabili" ca în pozele tale.

Carmen Ion, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Milli Park (Parcul Naţional Peninsula Dilek):