ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2010
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 26.01.10
JUN-2008

'ABSIT GLORIARI NISI INCRUCE' - Gloria este numai in cruce

M-am decis sa scriu despre acesta manastire benedictina deorece am observat ca acest subiect nu a mai fost atins pe site. Este un obiectiv ce nu trebuie ratat pentru cei care merg in Viena cu masina, fiind aproape de capitala pe autostrada A1.

Abatia se afla deasupra orasului Melk linga valea raului Wachau (se poate ajunge acolo si facind o croaziera). Este unul din foarte putinele locasuri ce au functionat continuu de la infiintare (1089) fiind un loc de academism teologic dar si laic in acelasi timp.

Ceea ce m-a impresionat cu adevarat este cladirea in stil baroc a bisericii abatiei care are o superba colectie interioara de fresce si picturi. Aceste picturi sunt extreme de bogate si foarte sugestive (vezi foto) si au fost restaurate (restaurarea a durat 10 ani si s-a terminat in 1987).

Se mai pot vizita Holul de Marmura, terasa si biblioteca (care are 12 camere si aproape 1900 de manuscrise si aproximativ 100.00 de volume in total.) De asemenea se poate vedea si curtea Sf. Coloman um martir care a fost suspectat de spionaj in 1012 in Stockerau, linga Viena. Din cauza imbracamintii si limbajului ciudat a fost inchis, torturat si spinzurat. Dupa moartea lui s-au intimplat citeva miracole care l-au facut pe regele Heinrich I sa-I aduca corpul in Melk unde a fost sanctificat. Din mai pina in Octombrie se poate vizita si parcul abatiei fara costuri. Pretul unei vizite pentru un adult este de 9. 50 Euro respectiv 11. 50 Euro (cu ghid) pentru grupuri pretul este mai mic.

Este si un restaurant bun in care se pot degusta vinurile abatiei.

Una peste alta un obiectiv pe care trebuie sa il vedeti daca ajungeti la Viena!

PS: Precizez ca o parte din informatiile istorice le-am luat de pe Wikipedia.

Trimis de Traveller in 11.03.10 15:45:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 2821 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Traveller); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine abatiei

georgiana [11.03.10 22:43:19] »

Eu cred ca a mai scris cineva pe site despre acest subiect, pentru ca eu am scris in mod sigur un ecou.

Cineva din Brasov, in mod sigur. am retinut, deoarece si eu doresc sa ajung acolo si ma interesa subiectul!

Poate ca nu sunt incadrate amandoua reviews-urile in acelasi loc, dar... exista cel putin 2!

Am verificat si m-am convins ca intr-adevar Decebal 12345 era cel care a mai scris despre acest subiect si am vazut ca era incadrat la ''diverse'',de aceea ,poate ca nu este in acelasi loc.

Dar daca webmasterul vede acest lucru,poate va dori sa-l mute!

Ma gandesc ca ar fi mult mai usor pentru noi,cititorii sa gasim acelasi subiect intr-un singur loc!

webmaster13 [11.03.10 22:57:48] »

am adaugat aceasta melodie , sper sa va placa !

webmasterXY* [11.03.10 23:20:37] »

@georgiana, deja am schimbat, sunt in total 4 review-uri despre aceasta destinatie, sunt grupate, se pot lectura mai usor. Multumim pentru vigilenta!

georgiana [11.03.10 23:29:04] »

webmaster 18,

De obicei nu sunt vigilenta, dar cand ceva mi-a placut, nu uit!

Si acest loc chiar e minunat, il stiu din romane si acum din fotografiile lor!

Primele 2 de sus, parca-s dintr-o poveste!

O sa ajung si eu la vara, daca ma va ajuta Dumnezeu!

Traveller [12.03.10 09:22:54] »

@georgiana:

Multumesc pentru info; eu am cautat pe site doar Melk si nu gasisem nimic; este mult mai bine acum cu toate cele 4 impresii impreuna!

georgiana [12.03.10 10:32:35] »

@Treveller,

Chiar daca ti-ai schimbat nik-ul, vezi bine ca sunt cu ochii pe tine, ca ai destinatii asemanatoare cu ale mele!

Deci sunt un fan al tau!

Si te-am votat, in primul rand pentru poze, dar... mi-ar placea sa detaliezi si mai mult!

Traveller [12.03.10 11:07:16] »

@georgiana:

Multumesc pentru atentie

Sper si eu sa ajung vreodata sa postez impresii ce colecteaza apoi superbonusuri asa cum faci tu aproape de fiecare data!

Pentru asta exersez si incerc sa ma perfectionez!

georgiana, Traveller
Alte impresii din această RUBRICĂAbaţia Melk: