ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2016
2 AD. + - COPII -- v: -

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Santa Lucia Le Sabbie d'Oro Hotel, CEFALÚ

Pentru prima data am ales sa facem o rezervare de hotel pentru concediu printr-o agentie TUI, in special datorita preturilor foarte mari pe care le-am gasit pe booking sau alte motoare de cautare.

Cefalu este o destinatie de vacanta foarte cautata de italieni - un lucru bun, din punctul meu de vedere - (si nu numai), posibil sa fie a doua statiune siciliana ca si cautare dupa Taormina. Oricum, nu apelam la agentie turistica daca nu era imperios necesar; cautand in iulie, tot ce am gasit pentru inceputul lui septembrie depasea bine 100 de euro pe noapte (cazare cu mic dejun), iar agentia ne-a oferit ceva mai avantajos.

Hotelul in sine e ok, are 3 stele dupa standardul german, e plasat aproape de iesirea din oras, la 1,8km de intrarea in centrul vechi.

Partea interesanta despre care nu aflasem de la agentie e faptul ca pentru a ajunge la plaja (si/sau la faleza) trebuie sa cobori 100 de scari, hotelul fiind plasat undeva pe un deal. De fapt, tot orasul e plasat pe dealuri cu exceptia centrului vechi. Nu ni s-a parut un asa mare inconvenient, tineri fiind am considerat ca putina miscare nu strica. Am cautat pe mai multe site-uri si nicaieri nu am gasit specificat aspectul asta (doar la review-uri) care mi se pare foarte important fiindca nu toata lumea e dispusa/nu poate sa faca atata efort.

Tot legat de locatie, scarile astea trec pe sub calea ferata, trec trenuri la fiecare jumatate de ora incepand cu 5:00 dimineata. Noi nu suntem pretentiosi la somn asa ca nu ne-a deranjat deloc.

Rezervarea noastra initiala cuprindea o camera dubla cu vedere la mare. Primind o camera cu doua paturi mici am reusit sa o schimbam cu una cu pat dublu, o camera mare cu o vedere la mare si centrul vechi din Cefalú. Ideea era ca patul asta dublu era de fapt format tot din doua saltele simple, puse pe doua paturi simple, de o persoana. Erau legate doar de un cearsaf mai gros … ma rog, a fost ok, nu la fel de bine ca un pat matrimonial insa am fost multumiti. Putin disconfort la inceput, insa cand vezi privelistea asupra marii, a centrului vechi si a domului parca iti trece :)

Hotelul este foarte mare si are doua corpuri (256 de camera in total), ofera si cazare in regim demi pensiune sau pensiune complete. Sala unde se serveste masa este la primul nivel, este spatioasa si cu doua terase unde poti servi masa. La urmatorul etaj exista o sala de nunti, in cele 10 zile am “asistat” la vreo 3 sau 4 nunti, am observant ca pe acolo se obisnuieste sa se faca nunti cam in orice zi; am vazut slujbe de nunta vinerea, si petreceri la noi in hotel sambata, duminica miercurea si joia. Petrecerile de nunta nu ne-au deranjat cu exceptia uneia, cea de sambata, cand pe la 2:30 noaptea am auzit cum nuntasii iesisera afara si cineva (un fel de staroste) tot striga la microfon animand momentul aruncarii buchetului miresei. Noi nu avem probleme cu somnul in general, nu ne-a deranjat, insa mi s-a parut chiar aiurea sa iesi si sa urlii in microfon in curtea unui hotel la ora aia.

Din terasa unde se servea masa ajungi la piscina, am vazut ca inaltimea apei creste progresiv pe lungimea bazinului, cred ca maximul era 1.80m. Exista si o piscina rotunda micuta pentru copii care comunica cu piscina mare printr-un colt al acesteia. De asemenea, de jur imprejur exista sezlonguri si umbrelute gratuite pentru utilizatori. Apa parea calduta, nu cred sa fi fost totusi la fel de calda ca apa marii. Toate informatiile pe care le dau despre piscine sunt adunate dupa ceea ce am vazut din balcon sau cand treceam pe langa ea, niciodata nu am facut baie in piscine, doar venisem la mare, nu? :) Oricum am vazut ca multi preferau sa ramana la piscina deci ma gandesc ca era totul ok pe acolo, mai ales ca era si un bar de unde te puteai servi cu bauturi racoritoare (nu stiu daca pe gratis sau contra cost).

Pe terasa de langa piscina exista in fiecare seara ceva activitate. Era muzica tare si cand mai aveau oamenii chef se mai si dansa. Nici de aici nu pot da multe detalii, doar o data am ajuns inainte de ora 11:30 acasa fiindca mergeam in fiecare seara sa luam cina in centrul vechi. Totusi, am remarcat ca de fiecare data muzica se opera la ora 12:00, un lucru bun pentru cei care aveau balcoane inspre piscine.

Despre camera as spune ca a noastra era mare! Cred ca era mai mare decat o garsoniera normal, aveam si un hol foarte mare si baia la fel. Baia curata, se facea curat zilnic. N-am prea primit noi sampon sau sapunuri in afara de prima zi, insa ne-am descurcat cu samponul de acasa si sapunul a fost suficient cel initial pana la urma. In baie pe langa chiuveta si cada mai era si un bideu, oglinda si spatiu sufficient intre ele… o baie chiar mai mare decat in multe apartamente in care am fost.

Dar nu toate camerele sunt asa, prima camera ce o primisem era mult mai mica si baia mai inghesuita cu cabina de dus. Am avut noroc ca am insistat sa primim apartamentul ala care, fiind pe colt era cel mai mare de pe tot etajul. Balconul avea forma de L, lat de vreo 1,80m latura mare fiind de vreo 6m lungime iar cea mica de vreo 2,5-3m. Imens, puteai da acolo o petrecere cu 15 persoane fara sa fie prea aglomerat. Pe balcon aveam doar doua scaune de, ar fi mers o masuta oricat de mica sa poti pune berea sau paharul de vin pe ea, dar ne-am descurcat si fara.

Mobilierul (un dulap, o masa gen birou si noptierele) erau ok, clasice…... nu noi dar bine intretinute. Nimic prafuit sau murdar. In camera mai aveam frigider, seif si TV (parca vreo 30 de canale, multe italiene. Nu imi amintesc exact care erau, fiindca l-am deschis doar de curiozitate vreo 10 minute in tot sejurul. Aerul conditionat functioneaza bine, si desi sistemul de intrare in camera e cu cartela se poate selecta printr-un intrerupator daca doresti ca prizele sa ramana alimentate cand scoti cartel sau nu.

Ce mi s-a parut putin ciudat era faptul ca nu aveam bec sus in mijlocul camerei. Aveam veioze pe cele doua noptiere si o veioza mai mare pe birou…. insa seara nu era indeajuns. Aveam bec mare pe hol si in baie, insa si holul era in forma de L iar becul nu era pe partea dinspre camera.

Curatenie se facea zilnic, se ducea gunoiul, se curata pe jos, aranjau patul. Cred ca in 9 zile ne-au schimbat asternuturile de 3 ori; prosoapele erau ciudate, mai degraba erau din material ca si lenjeria de pat. Oricum se schimbau zilnic si noi ne adusesem prosoapele personale de acasa, nu ne-a deranjat prea tare.

Hotelul are plaja proprie, dar, dupa cum spuneam e nevoie sa cobori cele 100 de trepte. Este o plaja a hotelului chiar aproape in dreptul hotelului, dar acolo sunt stanci in mare, apa e mica si calda. Plaja clasica cu nisip e la vreo 250-350m. Am stat aici in fiecare zi (cu exceptia primeia cand nu am stiut ca hotelul are si plaja asta), o recomand.

Micul dejun era acelasi in fiecare zi, nu ne asteptam la altceva, oricum. Deci nu ne-a deranjat nici aspectul asta, avand in vedere ca peste tot e la fel. Pe langa croissante dulci de vreo 2-3 feluri, gemuri, unt, fructul zilei, paine si iaurturi (micul dejun clasic italian) mai erau cate un fel de salam si sunca, un tip de branza feliata, rosii, oua fierte si omleta, plus condimente. Decent, as spune, insa cafeaua era dezamagitoare. Nu stiu cum reuseau altii sa o bea, noua ni se parea foarte rea si cu un evident miros de cafea din pliculet.

Tot raul spre bine, dupa ce am baut cafeaua asta in prima dimineata am spus ca e imperios necesar sa cautam altceva; suntem in Italia, tara cu cea mai buna cafea, n-avem cum sa fim obligati sa bem cafeaua asta. Asa ca am descoperit ca hotelul are la iesirea dinspre deal (in partea opusa marii) o patiserie. Si ce patiserie!! Cafea excelenta, variata, Dulciuri, sandwichuri plus atractiile concediului nostru: Cannoli Siciliani si Arancini! Toate vin la pachet cu preturi excelente (Expresso 0,90€, Cappucino 1,5€, Sandwichuri 1-1,5€, Cannoli 1,5€ si Arancini 1,8€), iar daca vreo sa “traiesti” cafeaua ca un Italian o bei la bar, prea putina lume se aseaza la masa unde preturile cafelei si a bauturii sunt mai mari, duble aproape. Totul intr-o ambianta clasica de forfota siciliana, oameni care vin si pleaca, vorbesc, gesticuleaza, zambesc…. ce mai, o lume in sine. Noua ne-a placut tare mult la cafeneaua asta, e cea mai faina parte a hotelului, mai ales ca fac niste Arancini si Cannoli de iti vine sa nu mai pleci de acolo.

Am expus cat mai exact cum ni s-a parut noua, nu spun ca a fost totul perfect insa noua ne-a placut. Dezavantajele pe care le-am gasit noi la aceasta unitate de cazare le-am considerat prea putin relevante. Am avut norocul sa nu ne deranjeze cele 100 de trepte, dezavantajul principal al hotelului (insa aici nu pot sa dau un minus hoteluilui ci agentiei, ei trebuie sa atentioneze turistii cu privire la acest aspect).

Nu suntem genul care sa ne enervam in concediu fiindca nu-ti pune sampon zilnic sau ca prosoapele nu erau perfecte. Singurul aspect esential e curatenia, sa nu fie praf in camera si in saltele sau perne, patul sa fie bun iar lumea politicoasa atunci cand ai ceva probleme. Iar hotel Santa Lucia le Sabbie D’Oro indeplineste conditiile astea.

Trimis de giuliani in 19.09.16 09:40:58
    Validat / Publicat: 19.09.16 10:26:17
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1785 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giuliani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P12 Vedere din camera de hotel :)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

[19.09.16 10:25:53]

Mutat în rubrica "Santa Lucia Le Sabbie d'Oro Hotel, CEFALU" (nou-creată pe sait)

giulianiAUTOR REVIEW
    [19.09.16 10:29:30]

Locatia hotelului e ok; daca conteaza, de acest hotel apartin si cele doua cladiri rosiatice care se vad pe google maps (daca selectezi optiunea "satellite") din partea stanga.

giuliani
    Alte impresii din această RUBRICĂSanta Lucia Le Sabbie d'Oro Hotel: