ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 21.06.11
AUG-2016

Il recomand pentru un sejur la plaja mare din Ulcinj

Ne-am intors de la hotel, la finalul lunii august si am asteptat sa se mai decanteze din impresii pentru a putea face o informare cat mai obiectiva astfel incat pot acum sa redau mai jos o scurta descriere a sejurului.

Pot spune ca per ansamblu a fost asa cum ne-am asteptat, pentru costul platit (840 EUR prin early booking - 3 adulti+1 copil de 13 ani) pentru 7 nopti pentru 2 camere distincte de 3* reale, deci eu si familia mea recomand acest hotel turistilor, pot spune ca m-as intoarce acolo oricand cu placere.

Iar acum pe scurt cateva cuvinte despre cum am ajuns acolo si conditiile gasite:

- rezervarea a fost facuta in luna februarie 2016 prin vestitul site "B... ", fara necesitatea unei plati in avans; rezervarea se poate face si contactand direct hotelul, la aceisi bani, dar daca doresti sa o faci din timp s-ar putea sa ai probleme, acesta nefunctionand tot anul.

- transportul a fost facut cu masina personala si cu o escala, datorita faptului ca circa 470 km din cei 820 parcursi sunt pe serpentine iar familia este destul de sensibila la acest tip de drum, care a fost de astfel foarte frumos si placut de condus, pentru ca se conduce foarte bine si se respecta viteza legala;

- personalul: deosebit de amabil, inclusiv patronul hotelului a ajutat la trasportul bagajelor in camera; cei de la receptie cunosc si se descurca bine cu limba engleza, dar eu am folosit mai mult limba lor; cei de la restaurant, super OK, chelnerul principal fiind putin cam prea scrupulos si cerber (aveai impresia ca tine evidenta la cea ce mananci la micul dejun) dar se descurca putin si in engleza;

- plaja: fata de hotel este situata la circa 950 metri distanta, ce poate fi parcursa fie pe jos fie cu masina din dotare. apa la o temperatura de 24-25 c dimineata si spre 27 seara curata avand o varietate mare de peste atat la mal cat si mai spre larg; dupa amiaza se pornea briza spre deliciul celor care faceau kite surfing si erau de ordinul sutelor;

intrarea in mare este deosebit de lina si alcatuita numai din nisip fin la fel ca si pe plaja (oricum toti cei 12,5 km de aici sunt la fel in acesta regiune plaja este cea mai prietenoasa din fosta Iugoslavie) adancimea apei atingea 1,5 metri abia pe la 60-65 metri de tarm;

plaja are o latime de circa 70-230 metri sunt zone amenajate si zone libere, neamenajate; cele amenajate sunt vreo 7 principale, majoritatea inspre Ulcinj dat si spre celalalt capat al plajei si totodata al tarii;

tarifele sunt de la 5 EUR sezlongul, dar la ultimile 2 randuri spre mare acesta ajungea la 8 EUR; intradevar de fiecare data se primea chitanta de banii respectivi, nu am vazut nici o incercare de fraudare a statului aici, dar totusi costul este destul de mare, pentru un loc de stat cu o saltea si acces wi-fi. Daca doreai sa consumi ceva, preturile incepeau de la 1 EUR, inghetata mica si puteau ajunge in cadrul unei mese unde comanzi un peste si la 50 EUR/persoana.

Noi am fost cel mai des la plaja "Copacabana" unde tronau peste 1800 sezlonguri, asezate sub cele 900 umbretute de soare, astfel ca se gaseau locuri libere si catre orele 11:00 pentru cei mai intarziati la plaja; bineinteles existau si peste 950 locuri de parcare amenajate in apropierea plajei; dupa ora 11:00 nisipul frigea datorila soarelui si trebuia sa te deplasezi incaltat sau fugind cu pasi repezi; puteai sa te asezi lateral cu o umbrela de soare achizitionata de la un boutique local contra a 12-15 EUR.

- piscina: circa 200 metri patrati de apa foarte curata avand invariabil o adancime de 1,50 metri, respectiv o mica zona de numai 35 cm pentru copii; aceasta beneficia de un dus exterior si unul in piscina precum si de 6 tisnitori interesante; aceasta arata la fel ca si in pozele de pe situl hotelului ca de altfel si celelalte poze de pe site reflecta intocmai realitatea de la fata locului;

- avand in vedere ca totelul are doar 30 camere dispuse pe 3 etaje si fiind de 3* nu beneficiiaza de SPA;

- camera: potrivita si suficienta ca si dimensire (27 mp), doua paturi despartite sau unul matrimonial; mocheta; tv LCD cu diagonala de 48 cm si cu peste 50 canale TV functionale prin satelit si 4 analogice din Albania fara canale romanesti, aer conditionat split Samsung excelent, totul functional; un balcon de dimensiuni medii cu 2 scaune si masuta, precum si uscator; baia ca si in descrierea hotelului, presiune si temperatura foarte buna a apei, care se regla usor. Baia este dotata cu o cabina de dus inchisa bine, canalizarea functioneaza bine.

Vederea la mare este absenta datorita distantei fata de aceasta (circa 750 metri in linie dreapta) si a copacilor de pe traseu. Hotelul este situat pe langa sosea dar camerele sunt bine izolate atat fata de exterior cat si fata de celelalte; Minibarul era improspatat zilnic daca consumai ceva, iar preturile nu era mari si continea sucuri din gama Pepsi, apa minerala si plata, bere, snaksuri, anule, ciocolata; cameristele isi faceau datoria discret, schimband zilnic prosoapele si de 2 ori pe saptamana si asternuturile din care faceau niste elefantei si racusori foarte reusiti; aici trebuie sa remarc ca nu a luat bacsis-ul lasat pe asternut, in mod intentionat de 3 ori la rand;

- restaurantul avea pe interior 40 locuri si pe terasa inca 60 per ansablu OK, servirea buna pentru bauturi, dar si debarasarea meselor; micul dejun bogat dar repetitiv juice de portocale de la cutie gratuit; problema era insa urmatoarea, dupa ce se termina cu servirea micului dejun tip bufet si a micului dejun tarziu (11:30), se facea curat si se inchidea restaurantul pana la orele 16:30, cand ramanea deschis pana la miezul noptii. Deci, daca doreai sa servesti pranzul acolo nu prea puteai decat dupa 16:30, o ora cam inaintata; Din punct de vedere cost un pranz cu 3 feluri si un suc sau o bere era cuprins intre 10-20 EUR/persoana, in functie de preparatul comandat;

- animatie nu exista doar muzica in surdina la masa si la piscine;

- barrul era unul singur dar bine aprovizionat cu bauturi locale si de import la preturi ca in Romania;

-de remarcat numarul locurilor de parcare 25, dispuse in 3 locuri distincte si special amenajate, astfel ca intradevar toti oaspetii hotelului aveau unde sa isi parcheze gratuit masina;

- excursii: de vizitat neaparat locul unde raul Buna se varsa in mare pe Ada Boiana, orasul vechi Ulcinj, care ofera o priveliste de invidiat si fiind foarte aproape de Albania se poate

merge la Shkoder (Skodra) unde se mananca bine si ieftin cam la 70-75% din pretul mediu din Romania, oras atestat de mai bine de 4000 ani, cu 110.000 locuitori si avand o cetate bine pastrata;

Observatii:

- a fost unul din cele mai OK hoteluri vizitate de mine, unde wi-fi-ul a fost rege, avand o viteza ca si cea de acasa, pe tot timpul celor 24 ore, atat in camera cat si parcare sau chiar si la 70-100 metri de hotel, sincere felicitari patronilor, a fost cea mai placuta surpriza (odata cu cazarea primeai un biletel cu parolele de Wi-Fi ale celor 5 surse;

-apropo de turisti, procentele au fost in perioada in care am fost noi cazati de 42% din tarile foste iugoslave; 21% olandezi; 18 % elvetienii; 15% rusi; 10% cehi, unguri, francezi si familia noastra de romani.

-si in regiunea litoralului dar nu numai din final de iunie si pana in septembrie in copaci se gasesc cicadelele europeene niste insecte care de dimineata de la orele 5:00 si pana seara inainte de a se intuneca fac un zgomot caracteristic, destul de puternic, dar in zona hotelului erau destul de putin raspandite;

-nici o mica problema la cazare, chiar daca am ajuns la orele 17:30 la hotel, ne-au fost oferite cele doua camere in care am si ramas de altfel si toate acestea fara a mai strecura nimic in pasaport;

Sper ca pot sa va ajut prin acest mesaj sa ii decid pe cei care doresc sa gaseasca un hotel curat, frumos, cu un personal profesionist;

Trimis de iusti1968 in 18.09.16 21:52:28
Validat / Publicat: 19.09.16 07:07:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU. A mai fost în/la: Riviera, Herceg Novi

VIZUALIZĂRI: 2276 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iusti1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Dar si la varsarea Bunei in mare cu un peste ales.

[18.09.16 22:09:26]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Lion Hotel [Doni Stoj], ULCINJ" (nou-creată pe sait)

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 47&ridAnt=73740

[19.09.16 08:34:21]

@iusti1968: Chiar daca cum spui ai lasat sa se decanteze impresiile, entuziasmul privind acest loc nu te-a parasit ceea ce inseamna ca intradevar acel loc chiar a fost minunat si de fapt asta se vede si din poze.

Articolul este bine structurat si ofera toate informatiile care ar fi utile cuiva care merge acolo.

Felicitari, votat cu mare placere.

iusti1968AUTOR REVIEW
    [19.09.16 10:13:22]

@mishu: multumesc mult pentru aprecieri, chiar ne-am simtit foarte bine acolo;

iusti1968, mishu

• pagină generată în 0.055282831192017 sec