ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2016
ÎNSCRIS: 15.04.10
SEP-2016

Treceţi-l în agendă, s-ar putea să aveţi nevoie de un hotel bun!

După ce am vizitat catedrala Sf Sava şi unii dintre noi au fost un sfert de oră în cetate, pe la ora 23 ne-am cazat la hotelul Rex. Eram cu toţii destul de obosiţi pentru că plecasem din Bucureşti la ora 6 dimineaţa.

Din parcare mi s-a părut un bloc comunist cum sunt la noi cu sutele în cartierele dormitor. Şi cred că aşa este, pentru că este situat într-un cartier de blocuri din timpul lui Tito dar şi de ambasade şi ministere, apropiate de centru. Hotel Rex 3*, str. Sarayevska 37, (N 44.8033, E 20.4547), foarte aproape de E70, este amplasat în cartierul Savski Venac la cca 1.5 km de cetate şi de strada pietonală Knez Mihailova, la caz că vreţi să străbateţi la pas Belgradul. Deasemeni până la catedrala Sf. Sava de pe colina Vracear (Bpayap) nu cred că faceţi mai mult de 10 minute cu piciorul.

Hotelul Rex este un hotel mare cu şase etaje şi 93 de camere. Preţul afişat pentru acest sezon pe saiturile de specialitate este de 180 RON/ noapte cu mic dejun inclus.

De cum am intrat în holul hotelului am observat modernizările blocului care a intrat în regim privat din 2011. Recepţia amenajată în holul blocului mi s-a părut destul de mică dar repartizarea a fost rapidă şi unul din lifturi ne-a dus imediat în cameră.

Camera de dormit avea un holişor de intrare din care se intra într-o baie elegantă prevăzută cu cabină de duş, set de prosoape albe şi destul de noi, cosmetice, phon. În continuarea holişorului era camera destul de încăpătoare.

Internetul nu ne-a făcut probleme cum se întâmplă în alte hoteluri în care prinzi netul numai de la recepţie. Am putut afla meteo pe a doua zi în regiunea pe care urma s-o străbatem.

Camera avea un pat dublu acoperit cu o cuvertură rozalie (personal nu mi-a plăcut culoarea dar n-am fost întebată în 2011 când s-a deschis hotelul). Draperiile de la ferestre erau din acelaş material. Am fost încântaţi să găsim o măsuţă cu două scaune pe care, ştiind că în seara aceea nu vom avea cină, am mâncat omeneşte ce ne-am adus de acasă.La ora aceea restaurantul hotelului era închis şi cine n-a fost prevăzător să-şi cumpere ceva pe drum de la o benzinărie a rămas nemâncat.

Camera avea două dulapuri a două uşi, într-unul fiind amplasată o cutie de valori iar în compartimentele de sus perne şi pleduri de rezervă. Am luat un pled împăturit şi o pernă ca să dorm cu picioarele mai sus pentru că erau destul de umflate din cauza drumului lung. Televizor, oglindă mare, două noptiere cu veioze, frigider în care am pus apă la rece, stativ de bagaje, aer condiţionat, calorifer. Camera noastră şi nici altele nu avea balcon dar pe noi la 12 noaptea exact asta nu ne-a interesat. Cu privire la apă, am băut cu încredere de la cuvetă. Cu excepţia unora din hotelurile (în special de pe alte continente unde în baie este un afiş pe care scrie clar ˝do not drink˝), în nici o locaţie nu ne-am făcut probleme cu apa potabilă. Mai mult, dimineaţa cu ochii pe jumătate închişi ne facem un ness cu apă caldă de la robinet. Este o măsură de prevedere pentru că în multe situaţii (nu în cazul hotelului Rex) cafeaua de la micul dejun este infectă. Am dormit duşi şi la 6.30 s-a dat trezirea. Noi am pus telefoanele pe 6.15 tocmai pentru a ne bea nessul în linişte.

Micul dejun s-a servit la etajul 1 într-o sală de restaurant foarte încăpătoare. A fost cel mai bun şi complet mic dejun din toată excursia. De la şunci, brânzeturi, salate, fructe, croissant, kekuri, crenvurşti, cârnăciori, pifteluţe, omletă până la câteva feluri de jusuri, cafea, lapte, fulgi, ceai, iaurturi, nu lipsea nimic.

La ora opt fără un sfert am fost în autocar. Ne aştepta cea mai frumoasă, spectaculoasă şi grea zi din excursie, partea de nord a Muntenegrului cu parcul Durmitor, canionul râului Tara, Biogradska Gora şi peisaje care te lăsau fără răsuflare.

Dacă recomand acest hotel? Cu toată convingerea, cum a făcut şi userul Danimlh care a postat zilele trecute un review privind sejurul la acest hotel în iulie 2016.

Cred că în cadrul oricărei excursii pe care o veţi face în zonă, ar fi bine să vă rezervaţi 2-3 nopţi la acest hotel pentru a putea face o vizită completă în Belgrad.

-va continua-

Trimis de Michi in 18.09.16 15:21:50
Validat / Publicat: 18.09.16 16:05:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 2623 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Restaurantul hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.00 EUR pe cameră

emp
    [19.12.16 23:04:16]

In august 2016 am stat si eu o noapte in Belgrad la Hotel Rex, pe care l-ati descris atat de bine. Se pare ca hotelul a fost anul acesta pe lista de preferinte a firmelor romanesti organizatoare de circuite. Si eu am fost in foarte buna masura multumita: camera buna, hotel amenajat frumos, mic dejun apetisant.

Totusi in restaurant, in timp ce serveam micul dejun, am observat ceva ce mi-a produs o impresie negativa. Eram cu fata spre usile pe care chelnerii intrau si ieseau din sala si care erau foarte aproape de ultimul rand de mese; chiar langa usi - un dulapior cu sertare. Trece un chelner grabit, si din viteza antreneaza de pe o masa o furculita (nefolosita) care cade. Trece imediat un al doilea chelner, vede furculita pe jos, o ridica si o pune in sertar. Pe usi intra in sala un al treilea chelner care cu intentia vadita de a reamenaja mesele se serveste cu tacamuri curate exact din respectivele sertare.

Cand asta se intampla intr-un restaurant in fata clientilor, inseamna ca standardele de igiena ale localului nu sunt foarte ridicate.

emp
    Alte impresii din această RUBRICĂRex Hotel: