ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2016
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 10.08.15
SEP-2016

Jurnal de calatorie - Zakynthos, Tsilivi 2016

Am asteptat nerabdatori tot anul plecarea in Zakynthos, dar a meritat asteptarea, in pofida micilor neplaceri de pe drum si a vremii capricioase de acolo.

2 septembrie – Drumul

Desteptarea a fost undeva pe la 4 dimineata deoarece la ora 5 urma sa plecam in Ungaria, de unde trebuia sa luam autocarul spre Grecia care urma sa plece la ora 6:40 am. Ei sunt cu o ora in urma, asa ca aveam timp suficient, insa ne’am trezit devreme ca nu cumva sa intampinam vreo aglomeratie in vama sau alte neplaceri pe drum. Precizez ca am plecat cu o agentie partenera din Ungaria, fiind mai aproape pt noi decat sa fi mers pana la Bucuresti. Nu am nimic cu ungurii, dar am avut o experienta cam neplacuta pe autocar. Pe langa ca nu am fost informati de agentia de acasa ca urmeaza sa schimbam autocarul in Szeged, Ungaria (deoarece au plecat 5 autocare deodata catre Zakynthos si Kefalonia dupa ce i-au adunat pe toti din Ungaria) ghidul, soferul si nici macar o singura persoana din autocar nu stia limba engleza! [***]

Chiar si filmele din autocar erau dublate in limba maghiara, nu care cumva sa invete engleza fara sa vrea :)) Cat de comod sa fii, nene?! Noi iarasi nu stim o boaba de maghiara, deci va dati seama ce „misto” a fost! In fine, am avut noroc cu un cuplu tanar ce au plecat si ei din Oradea si s’au nimerit cu noi in autocar, deci ne’au mai tradus ei cate ceva, pt ca ei stiau maghiara, altfel ne’am fi uitat la ghid ca la felul 14. Oricum, foarte multe nu ne interesa sa auzim de la ghid, deoarece stim cam ce se vorbeste pe traseu, ne interesa sa ne vedem odata ajunsi acolo, pe plaja, la soare! [***]

3 septembrie – Kalimera Zakynthos!

Drumul a fost prin Serbia si Macedonia, iar pe la 6 dimineata eram deja in port. In total am facut vreo 25 ore, cu opriri tot la 4 ore si foarte scurte, iar soferul a condus de parca il urmarea politia. Noi am avut locuri la etaj, daca ati fost stiti cum e la curbe, adrenalina tata, mai ales cand atipeam si noi un pic si ne zbura capul in toate directiile...

Pe la vreo 7 jumate a. m am avut ferry si intr’o ora si 45 min eram deja in Zante. Nu pot spune ca a fost dragoste la prima vedere cum a fost in cazul lui Thassos, dar impactul vizual a fost unul placut si impresionant. Acum ii inteleg si eu pe cei care spun ca au fost pe multe insule renumite din Grecia si totusi Thassos le place mai mult :)

Noi am avut cazarea in Tsilivi, in estul insulei, relativ aproape de Zante, la hotel Ambelia, situat la 500 m de plaja.

[***]

Cazarea s’a facut cam greut, deoarece camerele nu erau gata pe deplin, desi cred ca am ajuns noi mult prea devreme. Al doilea an la rand cand patim chestia asta, dar nu’i bai. Nu am venit sa gasim nod in papura, nu’i asa?! Asa ca am stat cumintei cu bagajele in curte si am asteptat sa ne primim camerele. Despre cazare, vorbim un pic mai tarziu.

Odata ajunsi in camera, am inspectat un pic locul si m’am dus glont sa vad balconul, locul meu favorit cand ma cazez la mare. Surpriza mi’a fost mare si bucuria de nedescris, cand am vazut ca in fata mea se intinde marea albastra! Inca din Romania stiam ca vom fi cazati la 500 m de plaja si nu ma asteptam ca hotelul sa aiba si corpuri cu vedere spre mare, stiam doar ca vom avea vedere spre piscina. Asadar, am avut si... si! :)

Pe la ora pranzului eram deja in drum spre plaja. Nu mai conta oboseala, deoarece nerabdarea revederii cu plaja era mult prea mare. Nu am ajuns pe plaja oficiala, aceea lunga, deoarece era in capatul opus hotelului nostru, asa ca ne’am gasit un loc undeva pe la mijlocul distantei, pe o plaja aflata in apropierea unei baze nautice. Am zabovit acolo vreo 3 ore pt baie si un pui de somn pe prosop, dupa care ne’am retras sa ne facem cumparaturi pt a umple frigiderul.

Pt mine, seara s’a incheiat la ora 8 cand efectiv am atipit la impactul cu patul! Baietii au mai lungit’o la un joc de carti afara la piscina.

4 septembrie – Sa inceapa distractia!

Kalimera! Trezirea a fost destul de devreme, pe la 7! Asa ca am iesit tiptil pe balcon sa nu’mi trezesc iubitul si am stat cuminte sa admir frumusetea ce se intindea in fata mea: marea! Dupa ce s’a trezit si restul lumii pe la 8 jumate, ne’am baut cafeluta si am luat micul dejun, evident pe balcon, cu o priveliste superba in fata, ne'am tras niste selfiuri de grup pt a face in ciuda "hater-ilor" :)) si pe la 11 eram deja la plaja. De data aceasta am cautat un loc mai retras, dar in apropierea hotelului nostru, deoarece nu ne plac plajele aglomerate, iar plaja oficiala mi s’a parut mult prea inghesuita si mult prea departe pt a o vizita zilnic. Pot spune ca de fiecare data gasesc cate o bucatica de plaja pe gustul meu, doar e Grecia, nu? :)

Bronz, baie, distractie in valuri, scufundari, poze&filmari... cam asa ne’a trecut ziua. Apa a fost foarte calda incat iti venea sa nu mai iesi afara! Plaja si iarasi baie, poze, multe poze!

Seara am incheiat’o la hotel, destul de devreme, dupa o cina home made, deoarece nu am mai avut chef sa iesim.

5 septembrie – Asa zi de luni sa tot ai!

Nu stiu cum sunteti voi, dar eu cand sunt la mare parca abia astept sa ma trezesc si sa o zbughesc la plaja! Asadar, trezirea a fost din nou pe la 7. Un mic dejun rapid, ne’am pregatit ladita cu bunatati pt plaja si let’s go!

Ziua de plaja ne’am petrecut’o exact pe acea bucatica ce o descoperisem cu o zi inainte. Perfecta! De fapt, aici urma sa ne petrecem aproape tot restul zilelor de concediu.

Plaja din Tsilivi este lunga, nu foarte lata si pe toate gusturile. Veti gasi si bucati intinse de plaja cu sezlonguri si umbrelute, dar si zone cu nisip si pietris mai retrase, sau zone mai inalte cu stanci dar accesibile pt baie.

Intrarea in apa e cu cateva pietre pe o portiune de un metru, dupa care e doar nisip fin. Apa nu e deloc adanca, deci e numa buna si pt familiile cu copii.

De’a lungul plajei se intind o gramada de taverne, pt toate gusturile. Sa nu mai vorbim de vanzatorii ambulanti de pe plaja, la care veti gasi de toate... incepand de la salate de fructe pana la posete :))

Vremea a fost hot hot hot, am avut parte de un cer senin fara nori, dar asta era si ideea, nu? Pt un bronz de calitate si bai pe cinste.

Ziua de plaja s’a incheiat pe la 5 dupa masa, dupa care ne’am facut si noi siesta la hotel, iar seara am petrecut’o la plimbare in oras, in cautare de oferte pt croaziere in jurul insulei.

Din pacate, dpdv meteorologic se anuntau 3 zile ploioase, asa ca nu ne’am aruncat sa achizitionam croaziera. A fost un pic stresant, deoarece mai aveam la dispozitie 4 zile de vacanta si ne gandeam cu groaza ca am putea pleca fara sa vedem Navagio.

6 septembrie – Potop!

Speranta mea ca totusi nu va ploua, nu s’a adeverit. M’am trezit pe acorduri de ropote de ploaie, asa ca, date fiind acestea, am cam fost condamnati la o zi de stat in camera de hotel, deoarece a plouat continuu 24 de ore. In tot acest timp, ne’am gasit diverse activitati: joc de carti, muzica, gatit. Netul din pacate era cam slab, asa ca am supravietuit si fara :)

Spre seara cand s’a mai potolit ploaia, am luat’o la pas spre a descoperi noi locuri de facut baie isi alte plaje mai salbatice in Tsilivi, dar nu dupa mult timp ploaia ne'a gonit acasa.

7 septembrie – Good morning, sunshine!

Nici nu va inchipuiti ce fericire m’a lovit cand am deschis ochii si am vazut ca afara e soare! Am dat repede desteptarea tuturor, pt ca trebuia sa profitam de fiecare moment. Ne’am baut cafeluta pe balcon, am servit micul dejun si am pornit in cautarea de noi locuri frumoase de facut baie si plaja. Si am gasit un mic coltisor de rai, in partea stanga a hotelului Ambelia, unde am fost cazati. De aici se face stanga pe drumul principal si se coboara apoi printr’o gradina de maslini, dupa care se urca un deal pt un punct de belvedere superb, iar de aici se ajunge cu usurinta la acest loc despre care va spuneam si pe care l’a gasit de fapt unul din baietii din gasca nostra. Aici ne’am petrecut ziua de baie, plaja si poze pana cand niste nori buclucasi ne’au speriat si ne’am retras la hotel.

Seara am luat’o din nou la pas cautand sa ne achizitionam croaziera mult dorita. De data asta am zis, fie ce’o fi, asa ca cu toate ca joia se anunta din nou ploioasa, am luat bilete (de la agentia Cavo Grosso). Noi am fost 4 adulti si un copil de 14 ani asa ca ne’au facut un discount de grup si in loc de 20 euro/ pers, am platit 18. Nu am vrut cu corabia piratilor, deoarece am mai fost cu asa ceva, asa ca am optat pt un vaporas normal cu tobogane.

8 septembrie – Din nou ploaie!

A doua zi de ploaie din acest sejur... nuuuu... deprimant! Mai ales ca era si ziua plecarii in croaziera. In aceste conditii, excursia s’a amanat pt ziua urmatoare. Deci era ultima noastra sansa sa mai mergem doar vineri, deoarece sambata urma sa plecam acasa. Ne’am resemnat cu gandul ca vineri va fi vreme frumoasa, si ne’am continuat ziua in stilul celei de marti, stand in hotel, deoarece nu prea poti sa faci mare lucru la mare cand afara ploua.

Spre seara ploaia s’a domolit, asa ca am iesit la plimbare, shopping de suveniruri, mini-golf si cina.

9 septembrie – Navagio!

Aproape incredibil! Cineva acolo sus ma iubeste! E soareeeeeee!

Ne’am trezit la 7, deoarece la ora 8:25 era plecarea cu autocarul spre port. Noi am fost luati din fata hotelului, de langa Waterpark si dusi in portul Zante. De acolo ne’au imbarcat pe 3 vaporase: VIP, corabia piratilor si harbul nostru de vaporas cu tobogane. Nu’s o persoana pretentioasa, dar chiar nu recomand acest vapor, pe care o sa’l si vedeti in poza.

Pe tot parcursul croazierei, ne’a intoxicat cu fum si ne’a nins cu funingine, incat la sfarsit de zi abia ne’am scos petele de funingine de pe piele, ca de pe haine nu mai vorbesc :)) Noi am stat la nivelul 2, deci nu eram chiar deasupra langa horn si cu toate astea se simtea rau mirosul de fum. Nu stiu cum era cu celelalte doua, dar pe asta nu’l recomand! Sa va feriti de el!

Si am pornit pe la vreo 10 fara ceva. Prima oprire a fost la Xigia pt o baie scurta de juma de ora si poze. Ne’am continuat drumul spre Blue Caves, pe care nu le’am putut vedea in toata splendoarea lor deoarece fix atunci se innorase, dar le’am pozat chiar si asa. Si poate cu o alta ocazie vom intra si in pesteri!

Am continuat pe mare, spre coasta de vest a Zakynthosului unde ne’am oprit la una din cele mai mari pesteri de pe insula, nu am retinut daca are vreo denumire. Datorita vremii favorabile, capitanul a reusit sa intre un pic cu botul vaporului cat sa facem niste poze dragute.

Iata’ne si pe coasta de vest... Navagio la orizont! Impresionant! Divin! Rupt din reviste! Aproape imposibil de descris in cuvinte acea frumusete. Apa albastra in contrast cu nisipul albicios si stancile marete ce inconjoara acest golf, ii dau un aer ireal de splendid.

Parca ai pasit in alta lume... pana cand te loveste agitatia de pe plaja. Mai ceva ca naufragiatii din filmul Titanic :))... galagie nene! Toata lumea in stanga si dreapta ta, care mai de care, sa-si faca ba poza perfecta de profil, ba poze de grup, ba poze cu epava, iar tot malul ocupat de sirene esuate care vor sa’si faca si ele un selfie intinse pe nisip si apa, incat abia mai ai si tu loc pt 2-3 poze in care sa nu’ti apara inopinant vreo burta sau vreo alta parte anatomica a vecinului de pe plaja.

Lasand astea la o parte, Navagio e un loc frumos si regret ca nu am avut ocazia sa’l vad si de sus. Bine macar ca am apucat sa ajung pe mare, dupa toate emotiile prin care am trecut din cauza vremii.

Am fost, am vazut, mi’a placut, dar as reveni acolo intr’un cu totul alt moment, mult mai linistit, fara atata lume si agitatie, pt a putea savura in liniste splendoarea locului.

Dupa Navagio ne’am continuat calatoria de’a lungul coastei spre Keri Caves, Porto Vromi, Turtle Island, desigur pt poze doar, cu o ultima oprire pt baie in apropierea unei plaje iar pe la ora 5 jumate eram deja inapoi in port unde s’a incheiat calatoria noastra pe mare.

Ne’am imbarcat pe autocar si ne’a lasat pe fiecare exact in aceleasi locuri de unde ne’a si luat.

Intorsi la hotel, ne’am pregatit bagajele dupa care am iesit sa luam cina la aceeasi taverna de langa Alexandra Beach Bar, din apropierea plajei de care va spuneam mai sus ca am descoperit’o a doua zi, si sa mai facem ultimele cumparaturi inainte de plecare. Tin sa precizez ca Tsilivi nu duce lipsa de magazine de tot felul, de la marketuri pana la shopuri cu suveniruri, tot gasesti cat e strada principala de mare, de taverne si puburi nu mai vorbesc... ai de unde alege.

10 septembrie – Ultima zi in Tsilivi!

Ne’am trezit devreme, deoarece era ziua plecarii si mai aveam de impachetat ultimele lucruri iar check out’ul era la ora 9 a. m. Plecarea de pe insula a fost programata pt ora 17:45 asa ca timpul ramas l’am petrecut din plin.

Dimineata ne’am petrecut’o la piscina, iar la pranz am pornit catre plaja eu si iubitul meu sa ne plimbam cu hidrobicicleta, pt ca fiul meu a preferat sa ramana la piscina impreuna cu unchiu si un prieten.

Asa ca am avut timp doar pt noi doi. A fost un moment special pt mine, deoarece aflati pe barcuta in imensitatea aceea de apa albastra, iubitul meu a scos un inel din "joben" si m'a cerut de sotie! Ce isi poate dori mai mult o femeie romantica, decat o cerere in casatorie pe plaja, la mare, dar mai ales in Grecia?! De fapt a fost un moment planuit de el toata saptamana: initial era in plan la rasaritul de soare si n'am mai mers, apoi la Navagio dar era agitatia mult prea mare... ca mai apoi sa ramana pe ultima noastra zi in Zakynthos :)

Asadar, am vazut si Navagio-ul mult ravnit si m’am ales si cu un inel pe deget, in cele din urma! Ce poate fi mai frumos?!

As putea concluziona ca aceasta vacanta nu a fost deloc asa cum am planuit’o, dar parca e mai palpitant cand lucrurile se intampla de la sine si neprevazut.

Acum astept cu nerabdare luna de miere, care evident va fi in Grecia! :)

Va las in compania pozelor si va doresc vacante de vis!

Trimis de CarmenTina in 17.09.16 17:25:48
Validat / Publicat: 18.09.16 08:36:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olympic Beach Thassos

VIZUALIZĂRI: 5884 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CarmenTina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Plajele din Tsilivi vazute de sus de pe coline

webmaster26 [17.09.16 17:57:58] »

@CarmenTina:

iubitul meu a scos un inel din "joben" si m'a cerut de sotie!

Felicitări , casă de piatră !

====

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

CarmenTina [18.09.16 00:37:10] »

Am scris si review despre cazare... astept sa fie aprobate!

Mersi!

adrianaglogo [18.09.16 09:31:07] »

@CarmenTina: Ce frumos! Casa de piatra sa aveti si o casnicie minunata. Viata sa va fie insorita precum Grecia!

Si noi am trait potopul din 6 sept in Lefkada...

CarmenTina [18.09.16 09:53:28] »

@webmaster26: Multumesc!

gettyy [18.09.16 12:33:05] »

@CarmenTina:

Excelent rewiev!

Felicitări şi... casă de piatră!

Vacante frumoase şi cât mai multe!

krisstinna [18.09.16 12:51:07] »

@CarmenTina: Felicitări pentru articol, felicitări pentru vacanță! Ești frumușică foc! Unghiile sunt colorate în culoarea "zakynthos", mmm... un amănunt important pentru mine . Detaliile colorează vacanța, o fac mai palpitantă. Să fie într-un ceas bun acel moment emoționant!

CarmenTina [18.09.16 13:20:57] »

@gettyy: Multumesc pt aprecieri si pt urari!

CarmenTina [18.09.16 13:26:56] »

@krisstinna: Mersi, mersi, mersi!

Unghiile mi le fac de fiecare data cu tematica Anul trecut le'am avut cu albastru si alb, culorile de pe steagul Greciei... am avut cate o ancora albastra pe fond alb si linii albe trasate pe albastru. Anul acesta am vrut albastru de Zakynthos si un palmier

CarmenTina [18.09.16 13:30:30] »

@adrianaglogo: Multumesc mult!

traian.leuca † [18.09.16 13:51:28] »

@CarmenTina: Excelent review! Casă de piatră şi căsnicia voastră să fie tot timpul însorită!

krisstinna [18.09.16 14:11:32] »

@CarmenTina: Super tare! Eu sunt acum pe telefon și nu am putut observa bine, nu am putut vota pozele. Dar promit că peste opt zile, cànd voi avea acces la calculator, voi privi cu atenție detaliile. Bănuiam eu că ești deosebită și nu m-am înșelat

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [18.09.16 15:42:00] »

@CarmenTina: Mai întâi, felicitări pentru articolul-jurnal de vacanţă, în al doilea rând aşa de bine ai redat starea vremii, eu fiind în acele zile în Kefalonia, că m-am speriat şi m-am gândit că în Zakynthosul vecin a fost un pic mai rău !

Bine că până la urmă soarele ne-a readus bucuria pe feţe şi în suflete!

Vacanţe frumoase în continuare îţi doresc!

CarmenTina [18.09.16 16:01:37] »

@traian. leuca: Multumim frumos!

CarmenTina [18.09.16 16:06:39] »

@krisstinna:

ANILU [18.09.16 16:16:42] »

@CarmenTina: Ce frumos ai descris jurnalul vostru de călătorie.

Dar cel mai mult mi-a plăcut finalul călătoriei. Ce romantic.

Să fiți fericiți.

Ai să ții minte toată viața această vacanță.

Vă doresc vacanțe frumoase în doi de fapt în trei, pentru că am observat că tot timpul îl pui în valoare și pe fiul tău.

Mai aștept povești din vacanțele voastre.

Toate cele bune.

CarmenTina [18.09.16 16:23:03] »

@irinad: Multumim!

Martea a fost prapad... tunete, fulgere, cred ca in Laganas a fost chiar si o tornada (banuiesc ca gasiti pe yotube). Joia in schimb nu a fost chiar asa de grav, dar a plouat toata ziua!

Din cate mi'au spus si alti prieteni, in aceeasi perioada a fost vreme urata si in Corfu si in Skiathos, ei fiind acolo.

Bine ca totusi am prins 5 zile frumoase, ca putea fi si mai rau

CarmenTina [18.09.16 16:43:24] »

@ANILU: Multumim! Cu siguranta o sa tin minte toata viata acest moment, desi nu e prima oara cand sunt ceruta in casatorie , insa de data asta a fost ceva special, asa cum mi'am dorit

An de an o sa revin cu cate o poveste din vacantele noastre, pt ca ador sa scriu despre noi si aventurile noastre.

Sa fim sanatosi sa putem munci si calatori!

Numai bine!

calatorul [21.09.16 19:28:34] »

@CarmenTina: Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta si multumim pentru captivanta relatare si pozele insotitoare. Alegeri inspirate si vacante minunate in continuare!

CarmenTina [21.09.16 19:45:53] »

@calatorul: Multumesc frumos!

adrianaglogo, ANILU, calatorul, CarmenTina, gettyy, irinad, miha25