ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2016
ÎNSCRIS: 22.05.16
AUG-2016

Aparthotel Porto Marina – vacanta low-cost in conditii decente

Voi incepe aceste impresii prin a spune ca cele doua comentarii gasite despre locatie (unul extrem de negativ, al doilea recent si mult mai realist) m-au determinat sa am asteptari minime, iar Universul si zeii lucreaza in beneficiul celor care nu asteapta prea multe si in final li se ofera mult mai mult si mult mai bine.

Am format un grup de 3 adulti cu sejur de 6 zile la Aparthotel Portomarina in perioada 28august-3septembrie 2016 si pentru ca am fost cuminti (ma si asteptam ca baga un extrabed intr-o camera dubla mica si inghesuita), am pimit in realitate o camera spatioasa cu 4 paturi in conditii decente si cu toate cele necesare unui sejur la mare.

Dupa cum ziceam, probabil e vorba de noroc: pe de o parte nu mai exista nici un alt grup numeros cu care sa ne batem pe o camera cuadrupla, iar pe de alta parte poate ca toate camerele duble si triple erau deja ocupate. Cert este ca am pimit o camera superba, foarte spatioasa, cu paturi foarte ok, cu balcon mare, o camera curata si cu toate cele necesare. Menionez ca toti cei din grupul roman au pimit camere duble la etaj, nu a stat nimeni la parter (imi imaginez ca acolo e mai nasol).

Printre aspectele bune as mentiona:

- camera este la etaj, nu parter

- dulapurile si mobila in general sunt ok, curate, destul de noi, bine intretinute, spatioase (mult prea incapatoare pentru hainele noastre). In plus exista si oglinda mare in camera cu uscator de par alaturat

- aveam 2 usi glisante spre balcon (una fiind blocata de unul dintre cele 4 paturi single), acestea serveau si ca geam de aerisire a camerei, dar si ca acces catre balcon

- pe balcon puteai sa stai linistit sa bei cafea, sa mananci mic dejun sau gustare, dar atentie in camera nu mai exista alt spatiu sau mobilier de luat masa (am auzit o plangere semnalata de alti turisti ca nu aveau si masuta de cafea in camera si ca nu isi pot bea cafeaua asa, eh dar mi se pare o exagerare). Tot pe balcon puteai intinde prosoape la uscat. Apropo am fost surprinsi sa gasim legata de balustrada o sforicica, am folosit-o pt a intinde costumele de baie la uscat

- chicinta este cumva in holul camerei si acest lucru mi s-a parut foarte ok pt ca nu era efectiv in camera, adica era cumva separat (am intalnit la alte cazari). Ca si ustensile, se vede si din poza totul ce era, plus o tigaie care era asa de murdara incat nu am folosit-o deloc! Nu am avut ibric, asa ca a trebuit sa ne descurcam cu ditamai oala pt a face un strop de cafea :) dar e ok.

- prosop mic plus prosop mare oferite de hotel petru fiecare persoana- ambele foarte curate (si da, acestea nu se schimbau zilnic si nici la mijloc de sejur, dar nu ne-a deranjat)

- baia foarte spatioasa, perdea de dus, hartie igienica si 2 sapunuri mici (am folosit pe ale noastre pentru ca cele de la hotel s-au consumat repede)

- mie personal mi s-a parut ok si curatenia in camera, desi nu era perfect, dar foarte decent

- uscator de par in dotarea camere- asta chiar m-a surprins placut

- televizor cu multe posturi grecesti, nu am dat de nici unele internationale, insa am gasiti niste posturi de radio ok cu muzica faina pe care le-am ascultat cand aveam nevoie de ceva fond muzical

- saltele ok (am avut experiente neplacute cu saltele vechii incommode la alte cazari, dar aici fost chiar ok)

- draperii foaret frumoase si practice – chiar faceau umbra (camera are si aer conditionat insa nu l-am folosit – era contra cost)

- dupa 3 zile a venit tanti sa faca curatenie, a dat usor cu matura si apoi cu mopul, dar dupa aceea am observat ca pe hol existau matura+mop pe care le puteai folosi la nevoie – daca chiar ai fi vrut sa faci curat in camera, la baie. Da, intr-un fel e self-service, dar pe noi acest aspect nu ne-a deranjat

- in apropierea hotelului exista un mini-market daca aveai nevoie de apa (bax cu 6 stcle = 1,60 eur) sau alte chestii mici (paine, bere, sare, din astea), pe care nu il recomand pentru fructe sau lactate. Cel mai mare supermarket era Delais situat cam la 20 min de mers pe jos cu o varietate mare la capitolul fructe, legume, lactate – adica un supermarket adevarat

- despre localizare aspectul ok a fost faptul ca Gouvia fiind practic o suburbia a capitalei Kerkyra, este foarte usor accesul spre capitala insulei)

Aspecte mai putin placute:

-pe noi ne-a deranjat mai degraba localizarea hotelulului si nu conditiile de cazare oferite in camere – asta pentru ca acea cladirea era chiar la strada, pe timp de zi treceau destul de multe masini – era zgomotos, totul se linistea pe la miezul noptii. Pe langa zgomot, era clar ca aerul nu era prea curat - plin de gaze de esapament

- la capitolul curatenie, as adauga faptul ca am adus de acasa axion+burete pt a curate tot ce reprezenta zona “chicineta” si mai ales vasele puse la dispozitie. Am vorbit si cu alte persoane din grupul roman si am aflat ca unele doamne si-au adus de acasa lavete si solutii de curatare si au facut mai intai mega curatenie peste tot in baie, chicineta, camera, si abia dupa aceea s-au bucurat de sejur :)

- la baie persista un miros dubios – eu l-am asociat cu umezeala, asta pentru ca nu exista nici un fel de aerisire la baie. Din acest motiv, preferam sa lasam usa la baie deschisa cat eram plecati de acasa

- plaja Gouvia nu este cea mai prietenoasa plaja – e cu pietricele destul de mari (ai nevoie de incaltari special), este cam murdara din cauza barcilor care brazdeaza mereu acea parte de mal, este galagioasa pentru ca e si portul de iahturi alaturi… dar apa este foarte mica, foarte calda si relativ curata, dar si extrem de sarata (nici o problema sa inveti sa inoti sau sa faci bai de sare). Ca si alternativa la acest aspect, recomand cu caldura vizitarea altor plaje de pe insula, iar dintre cele apropiate o recomand pe cea din Dassia (la max 20 min de mers cu autocarul de Gouvia)

Ca si concluzie, pentru suma platita (1 eur+499 ron reprezentand doar cazare 6 nopti si transport autocar, fara nici o optiune de masa) mi se pare un raport foarte corect intre pretul platit si conditiile de cazare. E clar ca nu e o cazare pentru cei pretentiosi, dar o recomand cu caldura daca aveti asteptari modeste si daca pretul este factorul principal in a alege vacanta potrivita – pana la urma aveti atatea lucruri de vizitat si de facut in zona, incat cazarea trebuei sa fie doar un loc decent unde poti sa dormi bine, poti sa faci un dus si eventual sa pregatesti ceva de-ale gurii daca e cazul.

Raspund cu drag la orice alte intrebari referitor aceasta cazare, iar pentru detalii cu privire la vizitarea obiectivelor, a transportului public folosit si recomandari de restaurante voi scrie un review separat.

Trimis de Sosorina in 14.09.16 13:28:49
Validat / Publicat: 14.09.16 15:11:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Samothraki si Thassos

VIZUALIZĂRI: 5519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sosorina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 si catelul paznic :)

adrianaglogo
[14.09.16 16:41:22]

@Sosorina: Pretul a fost pt 3 persoane? Daca da, atunci e mai mult decat perfect?

[14.09.16 16:45:02]

@adrianaglogo: scuze ca nu am mentionat pretul este pe persoana, dar este decent totusi!

adrianaglogo
[14.09.16 17:51:54]

@Sosorina: Nici eu nu am fost atenta. Nu am vazut ca era si transportul inclus. Nu avea cum sa fie asa putin.

Oricum, o vacanta frumoasa poate fi facuta si ci bani putini.

Mai ales daca esti realist si nu astepti lux cand platesti putin.

Daca este curat si decent, reztul depinde de fiecare sa isi faca vacanta frumoada.

Imi amintesc ca noi am stat acum multi ani intr-o cladire urata, neprimitoare, care avea insa o terasa imensa cu vedete la mare.

Eram 6 adulti. Ne-am simtit minunat. Faceam mereu bancuri pe seama camerelor noastre...

[14.09.16 18:32:43]

@adrianaglogo: da, chiar asa putin nu avea cum sa fie, am corectat... da, ai dreptate conteaza cum stii sa iti faci vacanta frumoasa, nu sta totul in 5 stele si lux.

Merendino
[14.09.16 22:23:59]

Catelul paznic il puteati gasi dormind pe un fotoliu in hol dar dupa ora 24.00

calatorul
[16.09.16 14:35:05]

@Sosorina: Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Felicitari pentru vacanta petrecuta, alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

anemarie29
[12.01.17 10:49:04]

cum este plaja din Gouvia Corfu? apa este curata si turcoaz? sunt multe pietre pe plaja si in apa? sunt si zone cu nisi pe plaja? despre hotelul Popi star de aici puteti spune ceva impresii?

multumesc.

[12.01.17 12:04:30]

@anemarie29:

Plaja este cu multe pietricele, mai mici si mai mari, cu siguranta nu este confortabil sa stai usor pe aceste pietre - ai nevoie de incaltari.

Apa nu este deloc turcoise in Gouvia, ci destul de tulbure - eu banuiesc ca e si din cauza acelui port de iahturi situat f aproape.

Prin urmare, ca si plaja recomand Paleokastriza si alta mai aproape - Dassia (se ajunge foarte usor cu bus)

anemarie29
[12.01.17 12:23:04]

@Sosorina: dar banuiesc ca nu este tulbure chiar peste tot, poti sa te deplasezi de a lungul plajei pt a gasi un loc mai bun? cat costa de aici autobuzul/pers. ? plaja are si nisip printre aceste pietre? in paleokastritsa e prea frig din cauza curentilor. de aceea as alege acest loc, totusi imi poti spune si lucruri pozitive? daca exista-

la ce hotel ati stat?

cum sunt preturile in zona?

[15.01.17 21:23:49]

@anemarie29:

scuze, dar nu pot recomanda cu inima deschisa plaja din Gouvia, mai degraba Dassia sau Ipssos situate foaret aproape.

Nisip pe plaja am gasit doar in Paleokastritsa , iar apa aici nu mi s-a parut deloc rece.

Am stat la Porto Marina din Gouvia, nu prea gasesti info rf aceasta cazare. Ca si preturi Gouvia e o statiune decenta, vezi si review-ul meu detaliat rf aceasta statiune.

adrianaglogo, anemarie29, calatorul, Sosorina
Alte impresii din această RUBRICĂPorto Marina Aparthotel: