ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.03.2010
ÎNSCRIS: 22.04.09
OCT-2009

Veliko Tarnovo, o statiune de munte f draguta

Ma tot gandesc cu ce pot compara aceasta statiune, sa zic Busteni, dar e mai frumoasa. Are hoteluri moderne, frumoase, multe magazine pe strada principala. Statiunea este cocheta, eleganta.

Am mancat la Evo, prin centru, mancare excelenta, preturi f bune. Singura neplacere a fost ca nu am putut plati cu cardul si a trebuit sa scoatem banii de la un bancomat aflat la 5 min de restaurant.

Statiunea se afla la 170 km de Bucuresti, noi am facut mult mai mult de 2h, cred ca aproape de 4h.

La Giurgiu platiti taxa de pod ~21 ron si vigneta, care este 6E (daca imi amintesc bine).

Am mers cu GPS-ul, asa ca nu stiu sa va spun prea multe detalii despre cum se ajunge. Drumul este prin munti, soseaua este foarte buna pana acolo.

Noi ne-am plimbat prin statiune, din pacate, la Cetate am ajuns dupa ora 17 asa ca a fost inchisa si ne-am promis ca vom mai reveni.

Trimis de iriss27 in 10.03.10 19:53:18

VIZUALIZĂRI: 4966 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iriss27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Statiunea prin centru

mirelab
[10.03.10 20:07:50]

Abia astept sa dea coltul ierbii cum se spune sa mai dam si noi o fuga pana la Veliko. O destinatie mai mult decat perfecta pt o zi sau un week-end... dar, totusi, cum ati reusiti sa faceti 4 ore??

Si inca ceva: pe unde era mai exact restaurantul unde ati luat masa? Am o oaresce banuiala ca este unul din restaurantele Ego... sau poate este si Evo (caz in care imi fac mea culpa anticipat).

Vacante placute!!!

[10.03.10 20:21:04]

totusi, tare putine detalii despre un oras istoric atat de laudat...

argus
[10.03.10 22:03:44]

Cum poti numi sec "statiune" un oras cu istorie de 7000 de ani, orasul tarilor, capitala celui de-al doilea imperiu bulgar?

iriss27AUTOR REVIEW
[10.03.10 22:16:30]

mirelab, e f posibil sa fie ego si memoria mea scurta sa fi incurcat numele. Se afla pe undeva prin spatele soselei principale, pe langa o parcare.

argus, imi pare rau, dar nu cunosc istoria Bulgariei, imi cer scuze daca nu ma ridic la nivelul cunostintelor tale, dar pentru mine asta a fost, o "statiune de munte" pe care am vizitat-o 3 ore intr-o dupa amiaza de octombrie.

Dar mi-am propus sa mai merg aici, macar pt 2-3 zile, atunci poate o sa am timp sa ma cultiv mai mult.

Poate as fi putut sa dau copy paste dupa un site pe google, dar am considerat ca asta poate sa o faca oricine este interesat sa afle mai multe despre oras.

Daca Dragos si argus au mai multe cunostinte (am vazut ca nu au nici un review pt VT), asteptam impresiile si informatiile istorice.

[10.03.10 23:05:55]

cunostinte am, pentru ca am in plan sa merg si eu acolo. evident, cand (si daca) se va intampla asta, veti putea citi si aici despre tot ceea ce voi fi vazut si aflat. pana atunci - rabdare!

eu asa cred ca trebuie pregatita o vizita, cu ceva documentare anterioara; oricum , la fata locului, mai ales intr-un oras cvasinecunoscut (din punctul de vedere al turistului) e foarte putin probabil sa reusesti sa gasesti tocmai locurile importante, semnificative de vizitat. asa ca e bine sa ai o lista a lor in buzunar.

si in plus, (asta datorita si varstei mele) am fost un telespectator fidel (fara castro!) al BgTV cel putin pana la 1989. ba cred ca si inca 2-3 ani dupa, pana sa porneasca si la noi televiziunile particulare si cablul. si aveau si ei o multime de emisiuni 'educative', oricum de zeci de ori mai interesante decat congresele si cuvantarile lu' nea Nicu...

revenind la ideea anterioara: eu daca nu am de spus ceva cu adevarat nou, din observatiile mele personale, fie nu scriu nimic, fie "ma lipesc" la niste impresii deja postate, cu un scurt ecou. dar asta-s doar eu...

cosminp
[11.03.10 10:35:37]

dragos, nu fii atat de dur. nu toata lumea pregateste mult o iesire de cateva ore, in care sa mai si mananci undeva.

cat priveste orasul, eu il aseman cu sighisoara.

[11.03.10 10:42:09]

daca mesajul meu se percepe ca unul dur, chiar imi cer scuze; nu asa am vrut sa fiu! incercam doar sa explic felul MEU de a fi...

bose
[04.09.10 01:29:31]

Daca soseaua e buna nu cred ca se face 4 ore pina acolo. Stie cineva exact cam cit se face pina acolo? E drept ca daca tinem cont si de relief, serpentine, etc dureaza ceva. Din cite am inteles in primul lant muntos de la bulgari ar fi niste statiuni cu ape termale. Stie cineva mai mult? Cam pe unde?

argus, bose, cosminp, iriss27
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Veliko Tarnovo și împrejurimile: