ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2016
ÎNSCRIS: 25.04.10
SEP-2016

Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Un hotel banal, o plajă de vis

Am ales acest hotel datorita locului in care este amplasat - Porto Koufo, un port natural, un loc destul de linistit si nu extrem de turistic ca alte locuri de pe Sithonia, cu un peisaj frumos.

Hotelul este chiar pe malul apei. Plaja este foarte ingusta dar suficienta pentru turistii hotelului. Intrarea in apa este lina, sunt ceva pietricele la intrarea in apa, dar predomina nisipul fin, deci pietrele nu sunt o problema decat pentru cei prea sensibili.

Cativa pini pitici umbresc plaja dimineata. In zilele foarte insorite nu prea ai unde sa te adapostesti deoarece umbrelele sunt foarte mici si nu tin de umbra. Poti merge la terasa care e lipita de plaja unde gasesti si umbra.

Majoritatea camerelor au vedere spre mare si un balcon generos. Farmecul este ca poti auzi marea deoarece camerele sunt foarte aproape de mare.

La hotel marea majoritate a familiilor sunt cu copii mici. Din acest punct de vedere, micul dejun mi s-a parut modest - nu prea aveai ce sa alegi, mai ales daca aveai un copil mai mofturos. Lapte de pus peste cereale era rece de la frigider. Aveai unt, cateva dulceturi acrisoare, un fel de branza locala, patru feluri de cascaval, 3-4 feluri de salam, rosii, masline, oua fierte si ochiuri, cremvusti, chec, iaurt si doua feluri de cereale. Cam asta era tot la micul dejun. Ce mi-a placut era ca aveau ceaiuri sub forma de flori si frunze, posibil bio. Iti puneai intr-un saculet si faceai infuzia.

Pentru ce ofera, hotelul mi s-a parut foarte scump - 83 eur/noapte. Din trei prize in camera doar una functiona si nu tot timpul.

Intr-un sifonier imens ai 6 umerase dar nu sunt rafturi sa iti aranjezi hainele sa le ai la indemana.

Chiar vizavi de hotel, peste sosea, este o taverna unde se mananca foarte bine si unde personalul este foarte amabil. Din cate inteleg, taverna respectiva este sub acelasi patronat cu hotelul. Se poate manca si in port, la 10 minute de mers pe jos, insa portiile nu sunt la fel de generoase ca la taverna de peste drum.

Un alt minus a fost apropierea foarte mare de sosea deoarece se auzeau masinile trecand pe la usa camerei. Plus de asta, nu puteai pierde nici o clipa din ochi copilul foarte mic deoarece in cativa pasi putea ajunge de la terasa in sosea.

Dimineata era insa minunat sa te scoli cu marea in fata ochilor, cu cate o barca plutind in apropiere, vazand barcile de pescuit iesind in larg din port.

Nu regret alegerea dar clar hotelul ar putea face cinste mai bine locului.

Trimis de miha_t in 13.09.16 22:13:33
Validat / Publicat: 14.09.16 08:57:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nikiti (Sithonia), Meteora, Lefkada

VIZUALIZĂRI: 3378 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miha_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Plaja ingusta dar intr-un peisaj de vis
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.00 EUR pe cameră

[13.09.16 22:52:03]

miha_tAUTOR REVIEW
    [14.09.16 09:16:58]

@webmaster45: e ok. Merci

calatorul
    [16.09.16 14:23:55]

@miha_t: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele convingatoare.

Imi amintesc de Toroni cu placere, unde am oprit la taverna cu un magazin cu produse locale: ulei, raki, retsina, ouzo etc.

Frumoase locuri, felicitari pentru alegere, succes la viitoarele cazari si vacante frumoase in continuare!

miha_tAUTOR REVIEW
    [16.09.16 21:26:31]

@calatorul: Toroni este o localitate in apropiere. Porto Koufo e mai spre varful Sithoniei.

calatorul
    [16.09.16 22:26:57]

@miha_t: Multumesc pentru precizare, am vazut statiunile din Sithonia cand am ocolit insula cu masina pe soseaua litorala, de la Nikiti prin Neos Marmaras la Toroni si Porto Koufo si inapoi prin Sarti pana la Vourvourou si mai sus la Ormos Panaghias, de unde am luat vaporul pentru croaziera la Athos.

Mi s/a parut o zona minunata, eram la prima vacanta greceasca acum mai bine de 10 ani, MI s/au parut foarte interesante fiordurile de langa Kalamitsi, am niste poze grozave de acolo.

Am revazut Sithonia vara trecuta, cu localitatile devenite statiuni tot mai dezvoltate, tot mai multi romani pe acolo si locurile tot mai frumoase.

nils1
    [17.05.18 06:39:18]

Hello. În iunie voi ajunge și eu în Porto Koufo. Am o întrebare un pic mai ciudată )) Poți să-mi spui te rog cât de bun e asfaltul în stațiune (drumul pe malul mării) și eventual în Toroni? Noi vrem să ne luăm cu noi trotinetele, dar dacă asfaltul e praf nu se merită.

calatorul, miha_t, nils1
    Alte impresii din această RUBRICĂPorto Koufo Hotel [Porto Koufo]: