ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.03.2010
ÎNSCRIS: 22.04.09
AUG-2009

Către satisfăcător

Sovata o statiune in renovare

Am fost in august 2009 la Sovata.

Am fost doar intr-o excursie de o zi.

Din ce am citit si ni s-a spus, intrarea costa 10 ron/persona. Se face plaja pe pontoanele din scandura amenajate in jurul lacului. Locurile se gasesc extrem de greu.

Apa este foarte murdara (cu toate indicatiile terapeutice, trebuie sa spun si asta), este foarte aglomerat, multa lume, in mini bazinele unde era mai mica apa trebuia doar sa te strecori printre lume.

Statiunea este in renovare, anul trecut se asfalta intens, ma rog, impropriu spus, caci nu se lucra, dar totul era "ramat". Parcarile sunt inexistente, nici macar pe marginea drumului nu prea am gasit locuri.

Probabil ca in 2010-2011, o sa aiba alta fata. Am vazut multe vile dragute, aerul de munte este superb.

Eu zic ca daca se continua investitiile, va fi un loc foarte frumos si bun de relaxare.

Exista si o piata de "ciurucuri", ca prin toate statiunile, unde gasesti de la slipi, eternele jucarii chinezesti, pana la articole traditionale.

Locuri de mancare erau destule, terase frumoase si mirosuri imbietoare.

In apropiere mai este Pestera de la Praid, aviz celor care au drum in zona si vor sa o viziteze (noi, din pacate, am aflat de ea cand am ajuns acasa).

Trimis de iriss27 in 10.03.10 18:30:43

VIZUALIZĂRI: 2753 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iriss27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sovata
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

biancuta [11.03.10 12:14:01] »

Este o statiune foarte frumoasa, pacat ca nu ti-a placut.

Informatii despre Salina Praid poti gasi aici si chiar si despre Sovata, din care nu s-a inteles cate ai vazut.

iriss27 [11.03.10 12:32:14] »

Citisem postul tau si mi s-a parut mult prea incantator pt ce gasesti la fata locului, de aceea am zis ca trebuie sa adaug si parerea mea.

Continui sa fiu de parere ca este o statiune veche, in care nu s-a investit. Cred ca a rams undeva in anii 80 ca si investitii. Abia acum si-au dat seama ca se pot face mai multe lucruri aici, dar probabil ca si in cazul litoralului, daca nu ies banii f repede nu prea se doreste sa se investeasca.

Da, arata mai bine decat Borsecul, care acum 7 ani era o paraginitura totala, efectiv cadeau toate cladirile.

Dar, eu compar cu multe alte statiuni vazute in afara tarii si am cu ce compara.

Media de varsta a turistilor din Sovata este destul de mare.

Da, Romania este o tara frumoasa, dar ramasa mult in urma, de aceea romanii (mai ales cei tineri) prefera cocediile in afara tarii. Este pacat, dar este o realitate dureroasa si atata timp cat o sa o avem ministra pe doamna blonda hilizita nu cred ca se vor face multe lucruri.

Ce o face frumoasa? Amplasarea, da muntii sunt frumosi mereu, apele la fel, dar restul?? Mana omului unde este? Se zice ca omul sfinteste locul ...

Nu aveai trotuare, exista un fel de parc prin padure unde treptele sunt rupte pur si simplu, totul era prafuit (aici au o scuza, se lucra, dar totusi, nu au putut termina lucrarile pana sa incepa sezonul?). Sunt inca carciumi in care nu s-a investit nimic, deci sunt de acum 30 de ani ...

Am precizat, sunt si pensiuni cochete, si restaurante frumoase, dar ca medie generala, nu cred ca merita turismul de acum 20-30 de ani banii pe care ii cer.

Scuze, dar nu-ti impartasesc parerea. Eu personal poate o sa ma mai intorc ocazional, dar sa imi propun un concediu acolo nu prea cred.

biancuta [11.03.10 12:44:13] »

Daca ai fost atenta la review-ul meu, am atras si eu atentia ca nu s-au adus imbunatatiri de foarte mult si ca e statiune care ''merita", dar e lasata in paragina. la acest capitol suntem de aceeasi parere. Dar eu in abordarea mea m-am referit mai mult la frumusetea naturala a locului, care pentru mine e deosebita, si mai putin la ce a construit omul in prezent, chiar si din comentarii se mai deduc anumite lucruri.

Si acuma, hai ca nu e chiar asa dezolanta....

biancuta, iriss27
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sovata: