ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2016
    DIN: Resita
    ÎNSCRIS: 03.09.10
    SEP-2016
    2 AD. + 2 COPII -- v: 12-16

Barcelona - Ce are ea si nu am eu? :-)

O sa incerc sa va dau informatii poate utile pentru ca obiectivele importante le gasiti descrise si pozate in tone de materiale pe net. Si inca o chestie: parerile sunt subiective desigur, imi apartin nu inseamna ca asa si este :-)

Barcelona... Nevasta-mea vroia Barcelona eu vroiam Londra. Desigur a castigat ea. :-) Eu am zis ca e cam chicioasa Barcelona - asa o vedeam in poze...

Dupa un an turistic bogat: Viena, la mare in Corfu, bai Ungaria acuma Barcelona.

Cu avionul din Budapesta, compania pentru ramane mereu Ryanair (irlandeza) cea mai ieftina cu avioane noi, niciodata un accident, 8 bilete (4 dus 4 intors) 1700 lei. La momentul cand am cumparat biletele de avion orice alta comanie low cost din Ro costa dublu. Iar cu o companie normala peste 1000E.

Tip: cea mai convenabila parcare de langa aeroportul Budapesta este parcarea Holiday costa cam 20 lei/zi si de acolo faci cam 10-15 min pe jos pana la aeroport, parcare pazita si cu camere video, parcare aflata langa un muzeu de avioane in aer liber.

TIP: fiind cea mai ieftina parcare va sfatuiesc sa cumparati online din timp un loc acolo pentru a fi sigura ca gasiti locuri si nu veti fi nevoiti sa dati aproape 100 lei/zi in alte parcari mai aproape de aeroport.

Dupa 2 ore jumate de zbor am aterizat pe El Prat un aeroport cu 2 terminale, fiecare terminal este cat aeroportul din Budapesta sau Bucuresti. Terminalul T2 pt lowcost este facut pt olimpiada din 1992 care a avut loc in Barcelona.

TIP: studiati de acasa obiectivele care vreti sa le vedeti, planificati-va excursia la ora, cautati mijloace de transport catre obiective – timpul in Barcelona este pretios si la propriu si la figurat. Daca stati cu saptamanile nu e cazul

Eu am avut de acasa toate traseele facute pe hartie si salvate si ca pdf in telefon – asta a fost de bine pt ca am pierdut hartia :-)

Am aterizat noaptea dupa ora 23, metroul, autobuzele si tramvaiele dupa ora 24 fac nani.

TIP: dupa ora 23-24 in Barcelona sunt NIT Bus (autobuze de noapte au simbolul N pe albastru) cu trasee care acopera tot orasul, merge cu bilet normal. De la aeroport am luat Aerobus - un fel de shuttle bus care te duce pana in piata Catalunya – e centrul lor, zona zero, in 35 minute. De aici in 5 minute a venit N7 de noapte care ne-a dus pana la apartamentul unde aveam rezervare.

TIP: aveti grija de apartamente rezervati, pentru prima data am luat tzapa, am rezervat un apartament cu privat room cand am ajuns acolo de fapt era un apartament cu 4 camere cu celalalte 3 camere ocupate de altii, deci la comun, am stat cateva ore pana dimineata si ne-am mutat la primul hotel gasit disponibil.

TIP:Cel mai convenabil abonament pt transport este Hola BCN este un card pt 2,3, 4 sau 5 zile cu calatorii nelimitate pe orice misca in Barcelona, inclusiv pe metroul din aeroport (care are bilete mai scumpe, T10 nu este valabila pt metrou) sau funicular.

Ziua la Hola BCN nu inseamna 24 h din momentul folosirii pt prima data ci de la 4 dimineata la 4 dimineata a 2-a zi, adica daca folosesti la 2 noaptea sa zicem pt prima data Hola BCN peste 2 ore a expirat prima zi :-)

Hola BCN se poate cumpara din orice statie de metrou de la automate, se poate plati casch sau cu cardul. Bineinteles exista si alte chestii ca Visit Barcelona sau autobuzele cu etaj Hop-On, Hop-Off Bus insa iesiti mai mult ca dublu ca bani.

TIP:pt android exista o aplicatie telefon bine facuta TMB Barcelona, cu toate mijloacele de transport mie mi-a prins f bine, verificam traseul cu ea daca e bine.

Metroul In Barcelona vine destul de des insa statiile si coridoarele de acces nu sunt frumoase, e cald in ele (30 grd) si nu e ventilatie. In schimb in metrou si autobuze clima merge la maxim uneori ingheti. Am fost (deocamdata) cu metroul in 6 orase metroul din Barcelona e cel mai uratel, parerea mea, insa nu e capitala. Linia de metrou noua spre Aeroport inaugurata in ianuarie 2016 in schimb e frumoasa cu statii ca in Paris si cu tren fara mecanic, automat.

Ce am vizitat noi in 2 zile jumate (de mentionat ca pierdeti ceva timp pana sa ajungeti la unele obiective):

Sagrada familia: e o minune a lui Gaudi merita vizitata e ceva unic in lume, atata am de spus.

TIP:luati-va din timp bilete de pe net – inclusiv cu urcare intr-un turn (Nastere sau Patima) la o animita ora, daca nu o sa stati cu orele la coada. Vedeti ca prin lateral se intra la subsol unde e un museu si se poate vedea si cripta cu gaudi. La urcare in liftul pt turn va trebui sa lasati bagajele (rucsac) in cutii de bagaje de acolo.

Parcul Guell: personal nu m-a dat pe spate, insa nu aveam bilete cumparate de pe net, iar acolo la casa la o coada enorma se puteau cumpara bilete insa intrai in parc abia peste 4 ore. Zona monumentala e pe bani restul e la liber. Parcul e destul de departe in nord pe deal noi am fost cu autobuzul 24 vreo 15 statii din Piata Catalunya.

Aquarium: noi eram cu copiii, merita vazut este ceva deosebit, printre cele mai frumoase din Europa, te primbi (printre altele) cu o banda rulanta printr-un tunel de sticla prin care pozi sa vezi n+1 pesti. Din statia metrou Barceloneta pe jos se ajunge in 15 min.

Montjuic: e un deal nu un munte o cetate (cu un trecut mai sangeros) si niste gradini frumoase Mirador si o priveliste unica spre barcelona si Tarm. Noi am mers cu metroul pana in statia Paral-el de acolo cu funicularul si de acolo cu telegondola pana in varf.

TIP:luati numai dus la telegondola, coborati la cetate, mergeti pe jos, in coborare, 200 m pana la gradinile Mirador de acolo luati autobuzul 150 care va va lasa in piata Espanya insa pe drum veti vedea chestii frumoase si o sa treceti pe langa zona olimpica.

Piata Espanya – dupa parerea mea cea mai frumoasa piata din BCN fosta arena de corida transformata in mall, intrati in mall (Arena) e f frumos la parter puteti manca ieftin si bine.

TIP:puteti urca pe Arena mall pana pe acoperis unde este o zona de promenada circulara cu un peisaj superb.

Magic Fountain: fantana magica se gaseste tot in Piata Espanya in capatul celalalt, la poalele delaului (nu pot sa ii spun munte) Montjuic si langa muzeul de arta. In septembrie avea spectacole de lumina, culaore si muzica vinerea si sambata 21-22.30, am fost vineri, e superb, merita vazut insa e f multa lume, multe mii de oameni nu prea poti sa te apropii de fantana.

La Rambla – zona lor de fitze, promenada, pe mine nu m-a impresionat de loc lume multa si atat nu se compara cu Champ Elysee.

TIP:daca merge in directia mare vezi ajunge dupa cateva sute de metrii la vestita statuie lui Columb care arata cu mana catre america cred. Noi am coborat in statia Liceu pt La rambla.

La Boucheria – o piata de alimente spectaculoasa, f colorata, urat mirositoare :-) f aglomerata experienta vizuala interesanta. E pe La Rambla.

TIP: nu beti sucuri asa zis naturale de acolo ca o sa va doara burta, chestie verificata :-)

Cosmocaixa – muzeul de stiinte, daca aveti copii merita sa mergeti si nu numai, insa e cam departe. Am ajuns cu autobuzul 196 pana se vede submarinul de la intrare. Muzeul este enorm, atractia principala este gradina scufundata in apa.

Casa Mila – e in statia diagonal, personal cred ca arata mai frumos in poze. Mi-au placut mai mult casele HUNDERTWASSER din Viena.

TIP: la intrare nu scrie nicaieri ca e Casa Mila si ca e La Pedrera insa casa Mila este

Piata cu Arcul de Triomf – e o piata frumoasa un mare bulevard de promenada ce se termina in Parcul orasului iar arcul de triumf e fotogenic si chicios :-)

Plaja Barceloneta Barcelona are o zona spectaculoasa de tarm de plaja. Apa nu este asa sarata ca marile din Grecia insa in zona Barceloneta era ceva pietris la intrare in apa iar apa se facea in cativa metrii pana la gat. In dreapta se poate vedea cladirea W un fel de copie mai mica si mai nereusita dupa Burj al arab insa noaptea e luminata frumos. Dupa cate stiu la nord de Bacelona sunt cateva statiuni f frumoase de litoral.

Oricum peisajul e spectaculos. Am ajuns aici cu autobuzul 39.

TIP: ganditi-va unde o sa va schimbati de slipii uzi cand plecati ca noi in zona noastra nu am gasit cabine de schimb. :-)

In zona de centru, Piata Catalunya e deschis un magazinde prezentare enorm Apple unde te poti juca, incerca cu sutele de jucarii facute de ei (tel, tablete, calc, smartwatchuri)

Piata Glories Catalana – acolo este oul cum ii zic eu adica blocul oval Torre Agbar, insa noaptea nu l-am vazut luminat.

Am mai fost si prin alte locuri mai marunte insa acuma nu imi vin in cap.

Ca un sfat general: nu mergeti numai cu metroul ca nu veti vedea nimic mergeti cu transportul de suprafata ca sa descoperiti Barcelona.

La intoarcere la aeroport am mers cu metroul – o linie moderna, f frumoasa deschisa anul acesta. Aeroportul El Prat este un aeroport frumos si civilizat, check-inul s-a facut in 10 min, fara inghesuiala ne-am simtit oameni.

TIP: daca vreti din aeroport de la duty free sa va luati chestii (noi ne-am luat parfumuri) la preturi super OK atunci aici e momentul sa actionati :-)

Pe final: Barcelona e un oras vesel, plin de tineri, un oras unic, un oras minunat, un oras cu deal/munte cu mare si cu amprenta lui Gaudi peste tot. Spaniolii sunt galagiosi insa amabili, nu prea stiu engleza. Barcelona nu este ieftina, preturi comparabile cu Paris-ul. Copiii peste 12 ani nu sunt considerati copii la bilete :-) sunt adulti. Barcelona este un oras intesat de turisti si cu multi magrebieni.

Un oras vesel si frumos in care viata capata alte sensuri...

Trimis de ascomp* in 13.09.16 10:33:03
    Validat / Publicat: 13.09.16 11:48:28
    • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 9416 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascomp*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Sagrada Familia, o minune. Neterminata. Ce farmec o sa mai aiba cand o sa fie terminata? Dar cum a zis Gaudi - clientul meu nu se grabeste.

[13.09.16 11:48:09]

Bune recomandările. Într-atât încât am considerat că merită iniţiată o rubrică nouă pentru acest tip de articole... :-)

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru o vacanță reușită în Barcelona, BARCELONA" (nou-creată pe sait)

[13.09.16 13:21:57]

@ascomp: Bun, am citit, am votat, am vazut si poze si am votat, acum comentam (binenteles parcurgand din nou articolul):

- pentru tine o fi comod sa pleci din Budapesta, pentru mine nu asa ca asta e

- ok cu parcarea, indicatie foarte buna

- ma bucur sa aud ca s-a dat drumul la linia de metrou care face legatura cu aeroportul

- nu inteleg de ce spui ca T10 nu e valabila pe metrou, deoarece eu asa am mers si in 2012 si 2015

- Sagrada familia, la un moment dat era preconizat 2020 ca finalizare dar cred ca intre timp se va mai intarzia

- Montjuic, eu am urcat acolo cu masina din Piata Espanya si am coborat la mare la pas, nu e o distanta chiar mare

- La Boucheria - da, fiind piata normal ca miroase mai ales seara si da, poti avea probleme cu sucurile naturale vara, noi am mers in aprilie si luam sucuri seara (erau la jumatate de pret fata de dimineata) si nu am avut nimic.

- Cosmocaixa- unul dintre regrete ca nu am ajuns acolo insa am ajuns cu copiii in parcul de distractii Tibidabo (aveau atunci 12 si 17 ani si s-au distrat minunat), cu o masina luata din Piata Catalunya.

Felicitari pentru articol, votat cu placere si apreciez si sfaturile utile oferite.

[13.09.16 13:41:52]

@mishu:

biletul T10 nu este valabil pe linia de metrou de aeroport T9 Sud, trebuie bilet special mai scump, insa Hola BNC e valabil.

Sagrada nu cred ca va fi terminata niciodata, daca s-ar termina care ar mai fi farmecul? :-)

Sucuri am baut acum 3 zile in La Bouqueria si nu au fost bune, crede-ma, erau artificiale si am avut crampe la burta, fiecare cu norocul lui

[13.09.16 13:46:11]

@ascomp: E interesant ce spui, probabil ca aceasta linie fiind noua cumva mai trebuie sa scoata din costuri. Din T2 am mers cu trenul in oras si am "compostat" o calatorie din T10 (fara nici o confuzie, lucru mentionat pe sait-ul lor de transport).

In ceea ce priveste Sagrada Familia, e greu sa-i succezi lui Gaudi si sa te apropii de ce voia el, este o mare resposabilitate, asa cum probabil ai vazut si in interior ca initial acest loc trebuia sa arate altfel.

Insa oricum va arata va fi minunata in continuare.

[13.09.16 14:03:13]

@mishu:

Pe site-ul tmb. cat scrie clar ca biletul airport ticket pt L9S costa 4,5 E.

Sagrada Familia are tot felul de legende cum s-ar fi pierdut planurile in razboi si s-a facut o comisie internationala de arhitectie etc etc. In primul rand e chestie de marketing de bani, farmecul ei este ca este neterminata. Deci nu e nici o graba. de parca alea 2 macarale fac ceva :-) Cetinel... Cum a zis Gaudi: clientul meu nu se grabeste. :-)

cristina47*
    [13.09.16 15:48:46]

Iata si un superbonus adus de votul meu! Felicitari! Citit si votat cu placere.

O informatie pretioasa: metroul de la aeroport! Cat face pana in Plaza Catalunya, de exemplu? Cat costa?

[13.09.16 16:08:07]

@cristina47:

costa 4,5 E biletul (e special) se schimba L9-L1 in Torrasa si face in total aproape 1 ora.

Costi
    [13.09.16 18:00:09]

@ascomp:

Am citit cu plăcere „sinteza” călătoriei la Barcelona, dar în final nu am aflat totuși ce are Barcelona și nu ai tu...

Inițial, am zis că informația cu linia de metrou de la aeroport este una prețioasă, dar când am citit în ecou că faci o oră, m-am dezumflat. Păi, în acest caz, mai bine vii cu autobuzul 46, variantă de transport pe care am folosit-o și pe care am descris-o în acest review, sau în acest răspuns la o întrebare pusă pe AFA. De altfel, tot pe acel fir de discuții se amintesc și alte variante de transport (de exemplu, cu trenul), cu nimic mai prejos ca această variantă de ultimă oră, de care povestești.

În altă ordine de idei, nu știu ce sens dai cuvântului „chicios”, care nu există în dicționare. Bănuiesc că este derivat de la cuvântul kitsch, dar tocmai asta mă miră. Să spui că Arc de Triomf este un kitsch nu mi se pare deloc potrivit, pentru că nu se potrivește cu definiția termenului. De fapt, după gustul meu, mai kitsch este chiar Sagrada Familia.

Cât privește La Boqueria (așa se scrie corect), sau mai complet Mercat de La Boqueria de Barcelona, ești nedrept, când spui că este urât mirositoare. Așa cum spuneam și în review-ul citat mai sus, cu excepția zonei de pește și fructe de mare, unde mirosul este specific (unora le place!), în celelalte zone mirosurile sunt chiar îmbietoare, de la multitudinea de fructe și legume proaspete.

Nedrept ești și când dai ca sigur faptul că sucurile pe care le găsești acolo nu ar fi naturale și îți provoacă probleme stomacale. Este prima dată când aud așa ceva!

Și o ultimă precizare: statuia lui Columb este, în realitate, un monument (Monument a Colom) înalt de 60 m, alcătuit dintr-o coloană, având în vârf statuia lui Columb și la baza căreia se află un piedestal octogonal cu statui și basoreliefuri.

În interiorul coloanei funcționează un lift, cu care se urcă până în vârful acesteia, pe o platformă de unde se poate vedea o priveliște foarte frumoasă.

E drept, este destul de puțin loc și trebuie să te înghesui cu ceilalți vizitatori (nu știu cum e când urcă cineva mai corpolent), dar merită să urci. Nu mai știu cât a costat când am urcat eu, dar sigur suma nu a fost mare.

[13.09.16 18:56:27]

@Costi:

Cel mai rentabil de ajuns la aeroport este dupa parerea mea cu Aerobus - vreo 5.5 E biletul direct din Piata Catalunya pana la Aeroport. Am mers cu noul metou de curiozitate, oricum aveam Hola BNC, vreo 10 statii pana in Torrasa cu L1 acolo se coboara vreo... 50 m daca nu mai mult si se ia L9S imca vreo 11 statii. Insa e o linie noua f moderna cu statii frumoase.

Am zis la inceput ca parerile sunt personale imi apartin, asa cum Arcul de Triomf e un pic cu prea multe brilbritzuri. Comparat poate cu cel de la Bucuresti sau Paris.

Cand am fost noi era cald, peste 30 grd iar in Piata La Boqueria chiar era un miros greu de peste si fructe de mare si o mare inghesuiala, ne gandeam la buzunare si poseta. :-) Cu sucurile poate am nimerit rau insa asta este.

Sagrada pare si ea poate din poze un pic cam ciudata insa atunci cand pasesti in ea este imposibil sa nu fi complesit si poate sa simti ceva special pentru ea.

Cat priveste titlul acestui review recunosc este si el un pic comercial ca sa atraga, chestie de marketing, asa cum Sagrada e for ever neterminata asa si eu :-)

calatorul
    [13.09.16 21:06:38]

@ascomp: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. MI se pare un util ghid de vizitat Barcelona, o sa il iau cu mine in curand la drum. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare@

[14.09.16 09:41:57]

Am incarcat pe youtube 2 filmulete filmate de mine:

Barcelona Telefèric de Montjuic : youtu.be/mfDafQC26e8

Fantana magica din Barcelona: youtu.be/MLyJk_ui7VQ

poate sunt de folos

abniela
    [21.11.16 23:02:10]

Imi trimiteti si mie va rog pdf-urile cu traseele? Multumesc.

maria.enescu
    [16.02.20 18:33:49]

@ascomp:

Eu voi vizita Barcelona in aprilie, 5 zile. Am citit review-ul dvs. fiind interesata de absolut tot.

Ca si in alte orase imi voi face niste trasee pe zile, dar eu nu prea am inteles totusi ce ati vizitat. Avand copii probabil a fost mai greu si ati stat mai mult in aer liber, dar eu as vrea niste muzee, palate si parcuri sa zicem, sau acele case Gaudi, nu prea am inteles mare lucru, plaja, plimbari prin piete si bulevarde.

In Madrid sau Londra umblam 12 ore/zi la obiective si nu am reusit sa le vedem toate, in Barcelona? ce sa inteleg

ca nu prea am ce vedea?

Multumesc,

calatorul
    [16.02.20 23:49:25]

@maria. enescu: Barcelona este un oras mare si spectaculos, in care aveti foarte multe de vazut.

Va propun sa incepeti cu Sagrada FAmilia, marea catedrala a lui Gaudi, si Parcul Guell, realizat tot de el. Pentru astea doua trebuie sa va cumparati bilete de pe net, in avans, adica din timp, si apoi sa va organizati celelalte excursii zilnice. Pentru parc aveti nevoie de macar o jumatate de zi ca sa vedeti partile cele mai interesante, plus drumul dus/intors si pauzele de odihna, mancare etc. Nu ratati aceste doua obiective, merita tot efortul si banii.

Mai gasiti in oras mai multe case proiectate tot de Gaudi, doua sau trei pot fi vizitate si pe dinauntru, noi nu am intrat caci ni s/a parut prea scump biletul de intrare si prea scurt timpul de vizitare.

Plimbarile prin oras le puteti dedica mai multor destinatii.

Celebrul bulevard Rambla coboara din centrul orasului pana la mare, unde gasiti un mall neinteresant, dar cu cafenele comode cu priveliste spre port sau apa.

Ajunsi aici va recomand si o plimbare pe faleza, de/a lungul apei, spre celalalt colt de oras. Pe malul apei langa mall veti gasi si Turnul lui Columb, care se poate vizita cu bilet si unde puteti urca sus in varf cu liftul pentru a vedea o spectaculoasa panorama a orasului.

Coborand pe Rambla, faceti cateva opriri, una pe dreapta la piata Boqueria, de unde meirta sa cheltuiti cateva monede pentru fructe proaspete, jambon si alte delicatese locale naturale.

Pe stanga cum coborati pe Rambla intrati in cartierul gotic, numit asa datorita cladirilor vechi cu aspect medieval.

Tot in centru gasiti un alt mall mai interesant, Arena Mall, construit pe locul unui fost stadion de corride, care sus la ultimul nivel are terase si restaurante unde merita sa va opriti.

In apropiere este o celebra fantana arteziana, care in serile de weekend ofera un spectacol de lumini si muzica.

Cred ca deja am depasit cele 5 zile alocate orasului. Si fiti convinsa ca umbland prin marile bulevarde, aproape la fiecare colt de strada veti da de cladiri si locuri minunate, care merita vazute. Succes si plimbare frumoasa.

abniela, ascomp*, calatorul, cristina47*, maria.enescu, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Barcelona: