ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.03.2010
DIN: Ilfov
ÎNSCRIS: 22.05.09
SEP-2006

Golful Marathias-Agia Varvara

Astazi am sa va povestesc despre o zona mai putin cunoscuta si explorata, dar de o frumuseste iesita din comun.

Este vorba de golful Marathias-Agia Varvara, situat in sud-vestul insulei.

Din start trebuie sa va spun ca am ajuns acolo din intamplare, nefiind pe lista locurilor „de vazut” stabilita la plecarea din tara, insa, daca ar fi sa aleg din nou Corfu ca destinatie de vacanta, aici mi-as petrece sejurul.

Potrivit legilor lui Murphy, „ce incepe bine se termina prost, iar ce incepe prost se termina si mai prost”. Nu stiu de ce, in Grecia, aceasta lege nu-si gaseste aplicarea. Sau poate sunt eu mai norocoasa?

In prima zi de vacanta am inchiriat o masina cu care ne-am propus sa exploram cat mai mult din frmusetile pe care pana atunci le vazusem doar in pozele altora.

Am plecat din Benitses spre Moraitika (statiune aflata si ea in oferta agentiei cu care am mers) mai mult sa vedem ce am pierdut ca n-am ales-o ca destinatie de vacanta. Pe drum, undeva in Agios Nikolaos Peristeron Agios Ioannis Peristeron, am oprit la un supermarket pentru o scurta aprovizionare, iar la plecare, n-a mai vrut afurisita de masina sa se urneasca din loc nici cu slujbe, nici cu tamaie. Ambreiajul era super obosit, iar eu eram obisnuita cu masina mea sa intre in viteza la un simplu bobarnac. Dupa lupte seculare care au durat vreo 3 minute, am decis sa-l sunam pe cel de la care inchiriaseram, pe care il voi numi in continuare Yorgos, sa ne scoata din impas. A venit relativ repede, calare pe un scuter si ne-a explicat ca masina nu are nimic, doar ca trebuie bruscat sanatos schimbatorul de viteze si gadilata bine pedala de ambreiaj.

Nu va povestesc ca eram plina de nervi si spume si, ca sa ma impace, ca nu se punea sub nici o forma problema inlocuirii masinii si cu atat mai putin a repunerii partilor in situatia anterioara, adica „ia-ti masina si da-mi banii inapoi” mi-a sugerat sa lasam pe alta data periplul prin statiuni si sa ne bucuram de plaja si de mare in apropiere, la Agia Varvara.

Am facut cale intoarsa si am urmat drumul spre Messonghi, cu scuterul in portbagaj si cu Yorgos de-a dreapta mea sa vada singur ca masina nu e chiar asa docila cum spune el.

La Messonghi l-am debarcat pe Yorgos sa se duca la ale lui si noi ne-am vazut de drum. Dupa vreo 10 km pe drumul spre Lefkimi, am oprit la o taverna sa ne racorim cu o inghetata si un cafe-frape si sa cerem indicatii pentru ca indicatoarele rutiere erau sublime dar lipseau cu desavarsire. Raspunsul ospatarului a fost prompt. Dupa taverna faceti dreapta si mai mergeti vreun kilometru. Am facut precum ni s-a spus si am coborat o panta atat de abrupta ca aveam senzatia ca mergem in cadere libera.

La poalele dealului am gasit o plaja superba, lata cum rareori mi-a fost dat sa vad in Grecia, cu un nisip de culoarea lutului umed, fin si o apa limpede si albastra, ireala. Nu era deloc aglomerata, doar cateva grupuri cehi si polonezi.

Partea vestica a insulei este renumita pentru plajele de nisip, cu exceptia celei de la Paleiokastritsa, pe primul loc in topuri situandu-se cea de la Glyfada. Personal, mie Marathias-Agia Varvara mi-a placut mai mult pentru ca era curata, n-am vazut fir de alga sau chistoc de tigara, spre deosebire de Glyfada unde algele, chistoacele, peturile si dozele de bere lasau din loc in loc sa se vada nisipul.

Am plecat de pe plaja dupa ce a apus soarele si din pacate n-am mai revenit pana la finalul sejurului.

Am lasat-o in asteptare pana data viitoare.

Trimis de almona in 10.03.10 15:30:06

VIZUALIZĂRI: 4160 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (almona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Capatul golfului dinspre Marathias

david [10.03.10 15:37:32] »

Aventuri interesante cu Almona in rolul principal.

masina nu se numea cumva Fiat Panda?

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [10.03.10 15:41:31] »

Nu, se numea Opel Corsa si n-a fost singura figura pe care ne-a facut-o. Dar si-a facut datoria si n-am regretat.

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [10.03.10 16:01:13] »

S-a strecurat o greseala. E vorba despre Agios Ioannis Peristeron, nu Agios Nikolaos

webmasterXY* [10.03.10 16:09:23] »

Cred ca la textul "taiat" de mai sus te refereai...asa ca done!

Diaura* [10.03.10 23:28:40] »

Almona, ma bucur ca o suparare s-a transformat intr-o relaxare. Dar desi tu spui in ecou ca masina si-a facut datoria, mie mi se pare ca singura ei datorie era sa va strice ziua.

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [11.03.10 08:51:38] »

@Diaura

in prima zi, intr-adevar, am crezut ca va fi stricata intreaga vacanta, nu numai ziua. Apoi m-am obisnuit cu "fitele" ei si am scos-o la capat.

Pe mine m-a enervat faptul ca plecasem cu o lectie invatata de acasa si acolo parea inutila.

Cu un an in urma, in Thassos am avut un Hyundai Athos, o masina mai mica si ca dimensiuni si ca litraj si ca putere a motorului si a zbarnait. N-am avut nici un fel de probleme si am inchiriat-o doar o zi, in timp ce aici am avut-o de la inceput pana la sfarsit.

Inainte de a pleca in Corfu, o colega de-a mea care fusese prin iulie, mi-a spus sa nu iau Athos sau Matiz pt ca drumurile sunt abrupte si nu fac fata. Mai mult, cand am intrebat-o care ar fi drumurile de urmat spre diverse obiective, mi-a spus tine drumurile "rosii", adica drumurile marcate pe harta cu rosu, considerate drumuri principale asfaltate.

Si asa am facut. Am luat o masina mai puternica din clasa imediat urmatoare si nu m-am aventurat off road.

Pur si simplu cred ca am avut un pic de ghinion si inchiriatul unei masini este loterie curata. Poti nimeri una excelenta, sau una care sa-ti faca probleme, ori sa nu te poti obisnui cu ea. Si in zilele urmatoare s-a mai "ratoit" la noi, dar deja stiam lectia si n-am mai luat-o asa in tragic.

almona, david, Diaura*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: