ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2016
DIN: cluj napoca
ÎNSCRIS: 29.08.14
AUG-1996

Descopera “very wild carpathian mountain”

Am sa incerc din aminiri si poate uni mai tineri care au fost mai recent sa ma ajute la “comentarii - ecouri” sa descriu un traseu montan care mi s-a parut “the best” in Romania.

La invitatia unui coleg din Sibiu am pornit (pe vremea aceea cu trenul mergeam) din Cluj destul de bine echipat (bocanci din piele “de munte” rucsac tip “salvamont” mare dar usor pe cadru subtire din duraluminiu cu chingi –curele- de fixare pe talie, bine echilibrat (incarcat egal stg-drt) si tot felul de accesorii gen mini prius pt supe-ceai chiar 1-2 conserve cu fasole pt “viteza”, biscuiti, sac de dormit, etc.

Dupa ce ne-am intalnit in Sibiu am cunoscut grupul de vreo 7-8 prieteni (si -ene) care erau pregatiti si ne urcam intr-un tren personal Sibiu – Brasov care oprea prin toate haltele. Ne coboram In Porumbacul de Jos si de acolo o luam spre Porumbacul de Sus inspre Cabana Suru. Mi sa parut greu urcusul desi nu era f. abrupt dar fiind incarcat si neantrenat pt mersul pe munte rapid (ei erau obisnuiti) am ajuns leoarca la cabana unde ne astepta cabanierul cu un zambet larg si alea, alea (romica, mancare, muzica la chitara rece, jocuri de cabana etc). Ma rog dupa o seara minunata dimineata pornim pe traseul de creasta a Fagarasului (very wild Carpathian- apropo de documentarul BBC) si dai si dai pana la lacul Avrig o splendoare ca toate lacurile montane din zona aceea. Aici mancam (ciugulim) ceva biscuiti un ceai cu apa din lac, o pauza de vreo ora dupa care mai departe spre Refugiul Scara unde am inoptat prin ceva corturi si unii in refugiu. Sigur ca seara acolo a fost magica cu cantat alea, alea... Urma best of the best Varful Negoiu pe care am ajuns si nu-l voi uita cat traiesc fiind ascutit si numai cativa puteau sta sus de unde se vedea toata Romania daca era limpede cerul sau erau norii sub noi daca era un pic inorat... Ce sa spun in al noualea cer nu imi gasesc cuvinte sa descriu ce-am simtit acolo.

De acolo a urmat cel mai greu traseu din viata mea si anume prin Strunga Dracului (care am auzit ca nu mai e deschisa publicului) spre refugiul Caltun unde am ajuns epuizat si fizic si nervos (eu am ramas sa ajut fetele (3) cu rucsacii dati jos pe portiunile unde trebuia sa te tii mai mult pe maini)...

Ajunsi spre seara la Refugiul Caltun ne-am "impacat" si cu ce mai aveam prin rucsace (rom cu fasole si carnat incalzite pe prius) si iar ne-am simtit f. bine cu cantece si “aere” de la fasole...

Dimineata pornim mai departe spre Cabana Balea Lac care era un pic mai “elevata” adica avea restaurant si camere cu paturi, dar ma rog si acolo ne-am simtit bine si am baut chiar si bere (raritate pe creasta unde romul era baza!!!).

Apoi am urcat pe Varful Moldoveanu care este f. frumos dar nu asa ascutit ca Negoiu si era multa lume pe acolo asa ca nu am stat prea mult si am plecat spre Cabana Podragu ca era mult de mers si am ajuns cred spre seara. Acolo stil montan mancare f. buna si iar cantece jocuri de cabana f. fain...

Ultima oprire a fost la Cabana Sambata de Sus unde ne-am despartit prieteni pe viata si cu un rucsac plin de amintiri...

Pentru iubitorii traseelor montane din Romania si nu numai eu zic sa-l incercati, poate ca nu este la fel daca nu ai un grup de 7-8 tineri (baieti si fete de gasca) dar privelistea si locurile sunt de neuitat. Cei care doresc camere cu pretentii (paturi, baie, stele) nu-l recomand, acolo predomina priciurile (paturi comune din lemn cu saltele si aveam sac de dormit iar uni si mici corturi de 1-2 persoane...

Trimis de turist din cluj in 12.09.16 09:54:33
Validat / Publicat: 12.09.16 12:36:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL FĂGĂRAȘ.

VIZUALIZĂRI: 776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turist din cluj); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

AZE
[12.09.16 23:54:41]

@turist din cluj: Vazand acest articol nu ma pot abtine sa nu scriu si eu ceva despre acest traseu chiar daca prin intermediul unui ecou.

Anul 1996 a fost si pentru mine un an in care am facut Creasta Fagarasului (asa se numeste traseul Creasta Fagarasului sint 2 variante de la vest a est sau de la est la vest)

In 1996 a fost ultimul am cand am mai vazut cabana Suru in picioare (a ars la revelionul din 1997 din cauza supraincalzirii sobelor/hornurilor) in urmatorul an inainte de curatenie am numarat printre ruine 25 stingatoare (toate degeaba) vreo zeci de sticle de sampanie (sparte bineinteles s-au spart in foc nu a apucat sa bea nimeni)

Imi aduc aminte de trenul personal Sibiu-Brasov care pleca foarte devreme undeva pe la ora 5 si se oprea la fiecare halta. La Suru se pleaca coborand la halta Sebes Olt, la Barcaciu si Lacul Avrig la halta Avrig. Din Porumbacu se coboara daca se merge spre cabana Negoiu si asa mai departe.

Pentru cineva obisnuit cu acele trasee de creasta si pregatit nu par grele. Pentru cineva nepregatit muntele isi cere tributul si se intampla accidente, rataciri, imbolnaviri, etc, etc.

In anii 90 echipamentul arata in felul urmator: rucsac pe cadru de aluminiu cu suport pentru cort si sac de dormit, numeroase buzunare, materiale pentru reparat rucsacul in caz de nevoie, da ati citit bine la acele rucsacuri trebuiau ceva sigurante de rezerva, am avut un caz cand cineva din grup ne-a incetinit considerabil din cauza defectiunii rucsacului, cort de munte si aici ma refer la cortul clasic nu iglu (iglu este de aruncat in caz de vanturi puternice cadrul de fibra este culcat la fiecare rafala de vant),

din nou am avut un caz de abandonare cort in cadrul grupului, s-a dormit in aer liber, deci trebuie cort de munte si dublu, sac de dormit cat mai performant (in vremea respectiva nu se gasea asa ceva erau ca o plapuma doar cu fermoar, dar tineau cald, nu avau voie sa se ude, saltea pt sub sac de dormit (abia au aparut in magazine buretii cu folie de aluminiu scumpe dar ok pr vremea acea) bocanci de munte, incaltaminte usoara pentru pauze, imbarcaminte de schimb, pelerina de ploaie absolut indispensabil, harta (nu exista GPS, internet, telefon mobil) lanterna, aparat foto cu filme de rezerva si baterii de rezerva (filmele erau cu 24 si 36 pozitii), alimente in special conserve, recipient pentru apa, primus pentru prepararea hranei, ceaiului (erau mai multe variante primus cu spirt (tehnic daca se gasea daca nu mergea si spirtul medicinal) cu benzina (acesta era sofisticat ca carburatorul unei masini, fara scolarizare de neutilizat sau periculos, se putea transforma oricand intr-o bomba, avantajul era rapiditatea prepararii mancarii, nu se stingea de la vant (se gaseau in targuri si toate erau rusesti), mai era primusul de gaz acesta era din punct de vedere financiar mai neaccesibil inclusiv butelia de gaz.

Cam asta era echipamentul de atunci, ma gandesc cu nostalgie la acele vremuri, traseele le stiu pederost, felicitari ca ati fost pe aceste munti.

turist din clujAUTOR REVIEW
[15.09.16 17:57:24]

@AZE: Multumesc AZE pentru completari, intradevar urcarea spre Cabana Suru (care de altfel este in picioare din nou) se face din Sebesul de Sus unde acum multi turisti isi lasa masina si pleaca spre Cabana Suru. In rest cred ca restul opririlor de noapte mai exista si cred ca au mai aparut si alte solutii (refugii salvamont) sau corturi mai mici sau mai mari...

AZE, turist din cluj
Alte impresii din această RUBRICĂRedescoperă masivul Făgăraș: