ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2016
  • --- F ---
    DIN: Mannheim Germania
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    JUN-2016

Acesta este New York-ul !

Da, acesta este New York-ul… sa stai la coada mai mult de o ora, o coada ce facea inconjorul unui patrat din Manhattan de circa 300×300 m pentru a intra la un muzeu de arta (atatia interesati de cultura inca nu am mai vazut niciunde) si pe urma, sa fugi aproape prin expozitie pentru ca mai ai atat de multe muzee de vizitat, da, acesta este New York-ul – sa te plimbi printre cladiri zgaraie-nori – care nu doar ca se numesc asa ci aici chiar ca uneori zgaraie norii (cladiri cu peste 100 de etaje, inalte de jumatate de kilometru) si sa te impiedici de o bisericuta mica, ascunsa in umbra lor, care la ora 12 cand incepe predica e plina pana la ultimul loc, da acesta este New York-ul unde un evreu ortodox imbracat complet in negru cu palarie de sub care atarna atat de tipici carliontii de par cumpara in China Town la un chiosc arabesc un hotdog din carne “halal”, da si acesta este New York-ul, sa intalnesti pe insula unde se afla Statuia Libertatii 3 fete imbracate in port traditional din Maramures si sa vorbesti cu ele despre prieteni comuni din Romania – da, acesta este New York-ul orasul tuturor posibilitatilor si al contrastelor si al surprizelor placute si mai putin placute.

New York-ul este imens si nu vorbesc de toate suburbiile sale precum Queens, Brooklyn sau Bronx toate cunoscute din diferitele seriale ci ma limitez doar la Manhattan, inima orasului prin mijlocul careia trece Broadway-ul, strada “întinsa” pe mai mult de 6 kilometri. In “ Central Park” ne-am plimbat circa doua ore realizand, cand ne-am uitat pe harta, ca abia reusisem sa vedem un mic colt, sa descoperi cu stupoare ca nu poti merge pe jos la o plimbare din Time Square pana pe Wall Street deoarece aceste doua obiective turistice sunt despartite de 12 statii de metrou, un metrou care se afla pe 3 sau 4 nivele sub pamant si unde foarte usor te poti pierde si unde nu stii pe cine sa intrebi, cine sa te indrume – chinezul, arabul, indianul sau sa te incumeti sa il intrebi pe cetateanul de culoare “afro-americanul” cum sunt numiti aici, care se afla langa tine pe peron si pe urma te hotarasti sa te indrepti spre singurul care arata cat de cat localnic si sa constati ca iti raspunde pe spaniola cu toate ca este nascut si crescut in New York.

Da, acesta este New York-ul: dimineata plin de oameni imbracati la costum, grabiti, stresati, dupa-masa plin de grupuri de turisti de toate natiile (domina totusi cei de origine asiatica) la fel de grabiti si stresati si seara plin de “party people” stand la coada in fata renumitelor restaurante sau baruri sau musical-uri... o da, faimoasele musical-uri de pe Broadway, si Off Broadway si off-off Broadway… zeci, sute de reprezentatii in fiecare zi si tu sa te bucuri ca ai fost deja la pranz la matineu unde ai platit doar jumatate de pret! sic! , da acesta este New York-ul: noaptea plin de cersetori in cautarea unui loc de dormit cat de cat linistit (ceea ce este absolut imposibil de gasit in Manhattan!). Toata noaptea urla sirenele politiei NYPD care este la fiecare colt de strada, te simti in siguranta atata timp pana cand observi ca politistii sunt acolo doar de amuzament, fiecare se pozeaza cu ei (si nu mai stii daca sunt reali sau nu) dar ce este real in New York?

In cele 4 zile si 3 nopti pe care le-am petrecut acolo am avut incontinuu o durere de cap, un zumzet continuu in urechi – luam 2,3 tablete de ibuprofen pe zi (acum stiu de ce se vand aici la cutii de 200 de bucati) ca sa pot face fata situatiei – nu se poate sa fii in New York si sa te relaxezi in camera de hotel – e imposibil! ai atatea de vazut! Am impartit cele 3 nopti pe 3 hotele in 3 cartiere pentru a evita pe cat posibil plimbarea continua cu metroul de care ma ingrozeam. O zi in sudul Manhattan-ului aproape de Ground Zero unde acum cativa ani se inaltau cele mai faimoase turnuri gemene si sa te miri cat de mic este arealul unde au fost infipte in pamant, sa te bucuri ca nu te-ai hotarat pentru Hotelul Millenium care are vedere peste un imens șantier de construcții – si dupa 15 ani se mai reconstruieste. Te lupti cu cativa chinezi pentru a face o poza la Charging Bull, chinezii astia sunt peste tot nesimtiti si fara scrupule, dar aici in New York sunt si mai agresivi si parca nici nu-ti vine sa crezi ca la intrarea in luxosul hotel Waldorf Astoria direct langa steagul american flutura in vant acum si un steag chinezesc. Si inca nici nu ai vizitat China Town. Acolo totul este in mana chinezeasca – dar se merita sa intri in cartierul lor daca vrei sa cumperi suveniruri ieftine: 5 tricouri la 10 dolari, treci insa mandru pe langa ele ca pe urma sa le cumperi (aceleasi Made in China) la pret de 10 ori mai mare la cel mai mare magazin din lume Macy´s aflat pe 7 Avenue the Fashion Avenue unde cei mai cunoscuti designeri au un “walk of fame” al lor.

A doua zi trebuie sa mergi pe partea cealalta, ca ai vazut o poza facuta de pe Brooklyn Bridge inspre Manhattan, cauti urcarea peste pod, e departe, mult de mers pe jos si cand ajungi la capatul podului esti distras de o reprezentatie a unor acrobati – defapt sunt baietii de la bodybuilding club din colt care acum isi prezinta corpurile perfecte si asteapta ca sa le dai niste parale pentru a-si cumpara doze noi de muscle milk (ciudat scrie pe el Contains No Milk!)

Pana ajungi pe mijlocul podului, soarele apune in spatele orasului si lumina este nepotrivita pentru a face poza perfecta, iti promiti ca vei reveni maine dimineata – cand si asa nu sunt asa de multi turisti – dar a doua zi esti capturat de alte obiective, mult mai importante decat o poza perfecta. Da, acesta este New York-ul – cand sambata dimineata familia perfecta: mama corp suplu, par lung prins in coada la morning jogging, langa sotul atletic, amandoi emanand incredere si succes, alearga impingand in fata lor un carucior, unde copilasul se joaca pe tableta (inca nu poate sa umble dar se pricepe la butonat si glisat).

Si a treia zi mutati in zona centrala a Manhattan-ului, sa cauti cea mai frumoasa cladire uriasa, Crysler Tower cea cu varful in forma unui creion (o hotarare spontana a arhitectului cand si-a privit creionul cu care facea schita) pe care o vezi din departare si luand o scurtatura treci “din greseala” prin Central Station, gara unde s-au filmat atat de multe capodopere cinematografice. Si incercand sa-ti aduci aminte de filmele copilariei, iti vine in memorie Marilyn Monroe si astfel incepi sa intrebi in stanga si in dreapta unde este locul unde s-a pozat cu rochia involburata de aerul… ups, provenit din canalizare (New York-ul se incalzeste si acum cu aburi!) si fiind acolo, sa observi ca este o strada oarecare, nici macar nu este marcata pe harta obiectivelor turistice. Da, acesta este acum New York-ul: profitor! – turistii platesc pentru o urcare cu liftul in Empire State Building aprope 30 de dolari, noi nu urcam deoarece hotelul nostru are un bar sus pe acoperis, nu e etajul 100 dar e sus si imaginea e la fel de impresionanta.

Da, acesta este intr-adevar New York-ul, aici langa tine zdrangane la chitara faimosul “naked” cowboy – acum il poti vedea si din spate – la televizor este prezentat mereu din fata, unde isi poarta chitara si observi ca nici macar nu-si merita numele, nu e gol – dar probabil ca americanii sunt mult prea pudici.

Ah, da asa e New York-ul, te surprinde, la fiecare colt de strada poti intalni ceva deosebit – uite aici e “Speranta HOPE “ si doar 5 strazi mai departe te lovesti de “Iubire LOVE” …

Ai citit pana aici si esti confuz, iritat, propozitiile sunt lungi si fara logica… atunci am reusit sa-ti redau sentimentul pe care l-am simtit eu acolo… exact asa este New York-ul. Iti ofera imens de multe lucruri de facut, de vazut si totul este aproape ireal si cu siguranta ca 4 zile sunt prea putine pentru New York. Dar cine rezista mai mult? Eu, nu!

Trimis de Pami* in 11.09.16 16:00:21
    Validat / Publicat: 11.09.16 18:33:26
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3186 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 port maramuresan in fata culisei marelui oras New York... si asa ceva este posibil acolo; -)

krisstinna
    [12.09.16 18:52:13]

@Pami: Nu, nu sunt confuză, nu-s iritată, exact așa îl percep și eu. Mulțumesc pentru descriere, îmi vine să mă felicit singură pentru alegerea de a NU vizita vreodată acel continent care nu-mi oferă confort psihic, indiferent de stat sau de oraș. Felicitări pentru ideea de repede-înainte. Se potrivește cu acel haos plăcut pentru unii.

AZE
    [22.09.16 18:13:11]

@Pami: Este imposibil cum am ratat acest articol minunat despre al doilea oras preferat de pe acest pamant (primul oras preferat este Sibiu unde m-am născut si nu doresc sa mă mut vreodată de aici). Felicitari pt articol si felul in care este scris. Eu m-as întoarce oricând doar in calitate de vizitator. Eu am vizitat tot Manhattanul doar pe jos si asta la un frig de -18 gr timp de 2 zile pe urma s-a încălzit. Si traseul Times Square pana la Wall Street pe jos durează exact 35 minute, bineinteles ca nu am respectat culoarea semafoorului la nici o strada secundara (de fapt asa fac toti de acolo)

AZE
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin New York: