ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2016
ÎNSCRIS: 30.03.12
JUN-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 12/5

Frumos

Traseul pe care l-am ales a fost Pitesti- Bucuresti- Giurgiu- Ruse-Targovishte-Hamzabeyli-Istanbul-Kocaeli- Kutahia- Isparta- Belek. Am plecat din Pitesti dimineata la ora 6.00 si am ajuns in Kocaeli, Work&Home Hotel Suites, 49 euro tripla/noapte mic dejun inclus 2 adulti si 2 copii, la ora 21.30 dupa traversarea metropolei Istanbul in peste 3 ore (nu am vazut atatea masini bara la bara pana acum). Din Edirne pana la Istanbul am urcat pe autostrada, achizitionand cardul HGS de la un birou Ptt inainte de prima statie de taxare.

A doua zi pe la ora 10.00 am pornit la drum catre Belek, de aceasta data pe drumuri expres, foarte bune si putin aglomerate. Am ajuns in parcarea din fata hotelului pe la ora 16.00. Cazarea s-a facut repede. In acest concediu am fost 2 familii cu copii, fiind cazati in cele 2 apartamente de la parterul primei vile de langa receptie. Hotelul este de tip village, este alcatuit din 69 vile, 6 piscine mari, restaurant, 2 topogane, 2 piscine pentru copii, etc. Recomand vedere din satelit pe maps pentru a va face o parere despre componenta acestui hotel minunat. Vila in care am fost cazati la parter are 2 apartamente (65m) cu 2 dormitoare, 2 bai: una cu cabina, una cu cada, hol, living. Toate camerele aveau aer conditionat individual. In living gasim racitor si fierbator. Exista apartamente de 2 camere (36m), probabil la etaj si camere duble (30m) la mansarda.

Ambele apartamente de la parter au iesire pe cate 2 terase. Din living ieseam pe terasa apoi aproape la 1,5m aveam o piscina care a fost farmecul acestui concediu, copii stateau in apa si pana la orele 24.00. Accesul era permis pana la orele 18.00, dar facand liniste nu am avut probleme. Piscinele erau foarte curate fiind curatate in fiecare zi. Curatenie in camere se facea in fiecare zi. Piscina principala la ora 18.00 era inchisa fara exceptie aceasta fiind situata in fata retaurantului si a barurilor.

Restaurantul imens, curat, mancarea cred ca se putea putin mai bine, dar a fost ok. Dulciuri, fructe, salate din belsug, restul discutabil. Berea la draft, Tuborg, dupa parerea mea a fost cea mai buna bere bauta in Turcia. Inghetata, gogosele, prajituri intre orele 15.00 si 16.00, fast food la fel dar la barul de langa rau.

Hotelul are acces la mare, plaja proprie, chiar daca este situat la 1,5 km, dea lungul unui rau.

Accesul la plaja se facea numai cu vaporasul 15 minute dus, 15 minute intors, dupa un program stabilit (cred ca este un incovenient). Plaja este cu nisip pana la mare, in mare nisip si pietricele, destul de abrupta. Barul de la plaja servea aproape tot ce era si la hotel bauturi, mancare numai la ora 11.00, doner. Sezlonguri au fost de ajuns.

Resortul era intins pe o suprafata mare de teren si fiind de tip village accesul in diferite zone se facea pe alei ce necesita putin timp (de exemplu de la vila noastra pana la barul de langa rau de unde pleca vaporasul mergeam 10 minute). Exista multa vegetatie, iar unde este vegetatie gasim si furnici, paienjeni, soparlici, iar seara ceva tantari recomand crema impotriva lor.

Animatia era ok. Personalul a fost politicos si cooperant.

In perioada in care am fost noi cazati 19 -28 iunie la orele 12.00 aveam 39-40 grade celsius, iar la orele 24.00 aveam 35 grade celsius.

A fost un sejur minunat. Hotelul a fost ocupat in proportie de 40% datorita situatiei din Turcia.

Trimis de gabili in 11.09.16 15:07:11
Validat / Publicat: 11.09.16 18:28:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: KUSADASI, MARMARIS, BODRUM

VIZUALIZĂRI: 1015 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabili); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[11.09.16 18:27:58]

@gabili: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat în rubrica "River Garden Holiday Village [Belek], BELEK" (nou-creată pe sait)

gabiliAUTOR REVIEW
    [11.09.16 23:03:08]